İslamda Kadın-Erkek Eşit Değil Diyenlere Cevap !!!

• Konbuyu başlatan Üye silindi 15237
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 15237

[video=youtube;-iz5_h7uyo0]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-iz5_h7uyo0[/video]

Kasyopya

Banlı Kullanıcı
İş
hedonist
Kadın erkek eşit değil diyen varsa öyle bi din varsa öyle bi tanrı yok ozaman....cahilliğin en açık kanıtı cinsiyet ayrımcılığıdır

Ü

Üye silindi 15237

Malesefki günümüzde'de bu tür ayrımcılık yapanlar var ..

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Aslında değil evet. Bir kadın hem işe gidiyor, hem ev işlerine yetişiyor, hem çocuğuna bakıyor, hem de kocasıyla ilgileniyor. Misal benim annem. Babam ise sadece işe gidiyor. Fakat stresli ve sinirli olması gereken annemken, babam oluyor. Bağıran tarafta. Gerçektende eşitlik yok. Sanırım İslam'a göre, diğer tarafta yargılanırken bunlar göz önüne alınacaktır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Bu konuşmada ben eşitlik ile ilgili bir anlatım göremedim. kadın ve erkeğin bazı durumlarda fiziksek olarak birbirinden farklı olduğunu biliyoruz. bu farklılık neden, miras konunda ayrı, eş hakkında ayrı, cennetteki ödüller konusunda yarı ve mahkeme karşında ayrı haklara sahip yani kadının erkekle aynı haklara sahip olmamasını anlatmıyor. Giyim konusunda da eşit haklara sahip değiller. Eşitliği sadece sen bilmezsin Allah bilir diye kestirip atarak, medyatik cümlelerle anlatamazsın. Bu konuşmada Kuran ilmi ile ilgili bir konuşma göremedim. Kısaca basit çok basit ve yetersiz bir açıklama. konuyu anlayarak değil, batının bakış açısını hedef olarak anlatılan bir anlatım. konuyu derinlemesine incelemekten korktuğu için yapılan bir kaçak oynama şeklidir.

Ben bir Kuran Alimi değilim. Elbetteki çok iyi bilmiyorum. Yukarıdaki hangi açıklama bu sorularının cevabanı vermiştir.

1. Şahitlikte 1 erkeğe karşı 2 kadın ( yukarıdaki konuşma diyor ki kadın ve erkeğin zekası aynı) bu konun fiziksel güç ile ne alakası var.
2. 1 erkek 4 kadın ile evlenebiliyor, neden bir kadın 4 erkekle evlenemiyor. ( erkeğin 4 kadınla evli olması fiziksel açıdan daha zor, bir kadın için cinsel ilişkiye art arda girmede bir sakınca yoktur fakat erkeğin fiziksel gücü buna yetmez)
3. Erkek sadece göbek ve diz arası kapanmalı, kadın ise yüz, el ve ayak hariç kapanmalı. Eğer konu edep yeri ise, kadının iki edep yeri var. göğüsler ve vagina, erkek sadece penis bölgesini kapatırken, kadın niye tüm bedenini kapatıyor.
4. Cennete erkeğe göğüsleri yeni tomurcuklanmış yaşıt eşler ( dikkat edin eşler) var iken kadına niye bir şey yok. ( 30'a yakın mealde bu ifade vardır. birkaç tanesin de ise sadece genç ve yaşıt eş diye bahsedilir.

Elbetteki Kuran-ı Kerime inanan bir kişi için, Kuran eleştirilemez ve olduğu gibi kabul edilmelidir. bizden daha iyi bilindiği ifade edilmiştir. bu nedenle din tartışma açık olmayan, kabul edilmesi zorunlu olan bir doktrindir. Buna birşey diyemem, Ben videodaki kişiyi ve bu konu başlığındaki yazıyı eleştirmek maksadı ile bunları yazıyorum. kısacası bana göre eşitsizlik ile ilgili bir açıklama yapılmamıştır.

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Kadın ve erkek insan olarak eşittir belki ama yapı ve beşeri görev olarak biribirinden çok farklıdır, Kur'anda nisa suresinde yazılı olanlara baktığımızdada bu açıkça yazılıdır kadın annedir kadın sevgidir kadın şefkattir kadın eştir hayat arkadaşıdır ama kadın bir erkek değildir asla.....

JoKeR-23

Banlı Kullanıcı
Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır. Ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler. Allah azîzdir, hakîmdir.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır. Ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler. Allah azîzdir, hakîmdir.

Çok merak ediyorum, o bir derece üstünlük neye göre belirlenmiştir? Ya da nedir?

AJA

Elit Üye
Ne Dünya'da ne Türkiye'de kadın ve erkek hiç eşit olmadı.Olmalımı sorusuna gelince madem yaratılışta herşey eşitti bedensel ve ruhsal olarak ,eşit olmalıdır.Dinlere göre kadın erkek eşitliğini tartışmak ise bana göre baştan yanlış.
Hepimizin bir pusulası var, ister hristiyan ol ister müslüman ister deist ister ateist ;onun adı da vicdan.Vicdanına sorsa kişi kadının erkeğin eşit olması gerekip gerekmediğini cevabı akıl yoluyla alacak ve verecektir.
Bana göre erkeğin fiziksel gücüne karşıt olarak Tanrı kadına manevi güç vermiştir.Eşitlik herzaman var. Görmek isteyene.Anlamak isteyene.Tabi bu vicdan pusulası malesef herkeste aynı çalışmıyor.Ayarı bozuk olan çok...

İyi forumlar.

albus

Kayıtlı Üye
Bu soruya hemen "evet" veya "hayır" demek çok zor. Çünkü, soru bu haliyle yeterince açık değil. Onu bir başka soru ile açmak gerekiyor. "Nerede? Hangi konuda? Ne yönden?" gibi. Eğer, "hukukî açıdan" soruluyorsa, cevap olarak "evet" diyebiliriz.

Eğer, her hususta denilirse, o zaman, bu soruya cevap vermeye gerek kalmayacaktır. Zira, cevabı sorunun içindedir. Madem ki, iki ayrı cinsten söz ediliyor. Öyleyse mutlak eşitlik nasıl düşünülebilir?

Kadınla erkeğin eşit oldukları sahalar bulunduğu gibi, erkeğin kadını çok gerilerde bıraktığı, yahut onun çok gerisinde kaldığı sahalar da mevcut. Onun için, meseleyi sadece bir tek madde çözümlemek mümkün değil.

Şayet, "Kadınla erkek arasında iyi insan, üstün insan olma noktasında bir fark var mıdır?" diye sorulursa o zaman şunu hemen belirtmek isteriz: Hakimiyet başka, üstünlük ve fazilet daha başkadır. Bu ikincisinde hemen çalakalem şu yahut bu üstündür, demek çok zordur. Çünkü, kadın olsun erkek olsun, her insan Allah ın kuludur. O, hangi kulunu üstün tutuyor, daha çok seviyorsa ve hangi kulundan razı ise üstünlük ancak onundur. İlahi ferman olan Kur ana baktığımızda, üstünlük ölçüsü olarak, karşımıza cinsiyetin değil takvanın çıktığını görüyoruz. Evet, Allah indinde üstünlüğün ölçüsü takvadır.

Nedir takva? En kısa ifadesiyle Allah tan korkmak, günahlardan sakınmak, Onun razı olmadığı hareket, tavır, hal ve sözlerden uzak durmak. Onun rızasına ermeyi en büyük maksat bilip, bunu kaybetmekten son derece korkmak. İşte, kim böyle yaparsa üstün insan, faziletli insan odur. Bu noktada cinsiyete itibar edilmemiştir.

Takva dendi mi hemen salih ameli hatırlıyoruz. Salih amel, yani, hayırlı, güzel işler görmek. Onda da cinsiyete itibar edilmiyor. Mesela okunan her Kur an harfine karşılık on sevap verilmişse, bu bütün insanlar için böyledir. Kadına daha az, erkeğe daha çok sevap söz konusu değil.

Soruyu bir de psikolojik yönden ele alabilir ve şöyle sorabiliriz: Kadınla erkek arasında psikolojik yönden farklılık var mıdır?

Bu soruya hiç tereddüt etmeden elbette diye cevap veririz. Kadınla erkek arasındaki psikolojik farklılık kendini çocukluk çağından itibaren göstermeye başlar. Erkek ve kız çocukların oyuncakları farklıdır. Bir kız çocuğu en çok oyuncak bebekleri sever. Henüz evlilik nedir bilmediği o yaşlarda, bebeklerini bağrına basar, öper, elbiselerini değiştirir, beşikte sallar ve uyutur. Günün büyük bir kısmını onlarla geçirir. Erkek çocuk ise, taksi, uçak, tabanca gibi oyuncaklara daha fazla rağbet gösterir.

Bu çocuklar büyüdüklerinde bu defa, sohbetleri değişir. Erkeklerin toplantılarında daha çok, iş hayatı yahut politika konuşulurken, kadınlarda ön sırayı ev eşyaları ve örgüler alır.

Kabiliyet yönünden de iki cins arasında bariz bir fark var. Erkek, terkip ve tahlilde, kadın ise taklit ve ezberde daha ileri. Bir misal ile anlatmak gerekirse; erkek bir mimari eseri ortaya koymakta, onun bütün bölümlerini güzelce yerleştirmekte, kadından daha ileri. Kadın ise, o eserin herhangi bir bölmesini ince nakışlarla süslemekte erkekten çok daha hassas.

Erkek dış aleme daha açık. Şefkatte kadından geri, ama teşebbüs kabiliyetinde ileri. Kadın ise erkeğe nispeten daha içe dönük. Bunun en büyük faydası, yavrusuna ve yuvasına göstereceği ihtimam.

Bu iki cinsin zafiyetleri de farklılık gösteriyor: Erkekte, tahakküm ve baskı hastalığı mevcut. Kadında ise, gösteriş ve desinler belâsı.

Kadının en bariz bir özelliği de hassasiyetidir. Buna "teessürilik" deniliyor. Kadın, çevreden etkilenmekte erkekten daha hassas. Dolayısıyla, telkine kapılmaya, aldatılmaya ondan daha müsait.

Kadında sezgi gücü, erkekten çok kuvvetli. Değişikliğe ondan daha çok ihtiyaç duymakta, yenilik ve heyecana daha açık. Vücut büyüklüğü itibariyle ve güç ile kuvvet yönünden, kadın erkekten genellikle daha geri. Bunun neticesi olarak, sığınma ihtiyacı kadında kendini daha fazla hissettiriyor. Ama bazılarında bu ihtiyaç, aşağılık kompleksine dönüşüyor; bu da erkeklik kompleksi olarak kendini gösteriyor.

Kadın, hayat arkadaşına (ona nispetle) daha çok bağlı. Ondan daha vefalı. Dünya sevgisinde erkekten çok ileri.

Kadını bu psikolojisi içinde değerlendirmek ve onun erkekleşmesine değil, ideal bir kadın olmasına çalışmak gerekir.

Etrafımıza şöyle bir göz atalım. Bütün canlılarda bedenler ve ruhlar arasında mükemmel bir uygunluk var. Ceylan ruhunu, aslan bedenine sokmak ve onu aslanca davranmaya zorlamak, en başta o sevimli ruha zarar verir. Her kükreyişte ruhundaki letafetten birazını kaybeder; her hamlede kendi öz güzelliğinden bir parçayı harap eder. Kadın ve erkek eşitliği diyerek kadını erkekçe davranışlara itmek de en başta kadına zarar verir.

Maalesef, kadına lâyık olduğu yeri bir türlü veremedik. Ya onun rızkı bize bağlıymışçasına, kendisine aşırı derecede hükmetmeye kalktık, ona haksız muamelelerde bulunduk, yahut, kendisine çok fazla fırsat verdik, onu erkekliğe heveslendirdik ve mahvettik.

Alıntı.

repece

Kayıtlı Üye
Eşitlik kelimesi kadın - erkek konusunda bana her zaman tuhaf gelir; iki ayrı cinsiyetin nesi eşit olabilir ki.Fizikten tutunda düşünce ve duygu yapısını kadar herşey farklı,Farklılık ne zamandan beri eşitliğe denk olabiliyor ki?

Eşitlik olamazda, olsa olsa tamamlayıcılık söz konusu olabilir.

La-edri

Kayıtlı Üye
Allah dininde kadin erkege yada erkek kadina ustun degildir.Nasil elma'dan armut tadi beklenmez ise armut'tan da elma tadi beklenmemeli..
Her iki cins cinsinin verdigi nimetlerden sorumludur.
Bir kadin neden 4 erkekle evlenemiyor ? Kadin 4 erkekle ayni dönemlerde beraber oldugu taktirde cocuklarin babalarinin kim oldugunu bilemez, erkek ise cocuk dogurmuyor.Yoksa ensest iliskilerine kapi acilmazmi ?
Nefs disil iken ruh erildir.. Ve hic sordunuzmu kendinize cenazede neden "ER NIYETINE" denilir.. Bu söz kadin cenaze icin gecerli oldugu kadarda erkek cenazesi icin gecerlidir..
Erkeklerin kadina bir ustunlugu olmus olsa idi Allah ancak erkek cinsten kulluk ister digerindende kulu icin hizmetcilik..Ama Kulluk ancak Allaha dir.Ve her iki cinsde bundan sorumludur.
Gunumuzde bazi islam devletlerinde kadinin alcak muameleye maruz kalmasinin sebebi asla Kur'an emri degil o yörelerin cahilligi ve kültürüdür.
Efendimiz (sav) her esini el üstünde tutmustur, ve bunuda sahabesine önermistir.Onlari övmüstür.
Kadinlarin örtunmesine gelinirse(bedeni) o onun zinnetidir, bir kadinin bedeni yaratilmis en guzel seydir. Bir kadin kendini bu sekil ile koruyor.
Bir erkek kadin memesinden cinsel sekilde etkilenirken , bir kadin erkek gögsunden etkilenmez.
Erkek Allah tarafindan daha güclü(kasgucu) ile yaratilmistir ve o kendisini ve esini koruyabilecek bir dogada yaratilmis.
Kadin ise dogurgan olusundan öturu cok merhamet edendir, bu hali ile hem esine hemde dogurduklarina guzel muamele yapabilir bu babadan bu dende beklenmez cunki anne kadar yapamaz.
Ama bu demek degilki kadinin zekasi az ( yukarida gecen sahitlik icin iki kadin bir eerkek yerine gecer ) olayi ise.Nefs disi diye bu sebebten dolayi kadin erkege göre zaaf gösterebilir ama erkek daha keskindir..
Simdi bu ifadeye göre, kadin nefsi yani (kötülügü emredeni) yansitiyor ise yine eksi puandadir diyecek olan forumdaslarima söyleyebilecegim sey su. Nefsini terbiye edenin bedeninde ruh (eril olan hukum surer) ve yine bu sebeblerden dolayi cenazede ER Kisi niyetine diye tabir kullanilir. umulurki cenaze ister er ister disil olsun nefsini terbiye etmis ve hukmu ruhuna ( nura) geciren olmus olsun...
Heee birde su memeleri tomurcaklanmis disiler. Bakin cennet cehennem her iki mekan ve bir cok sey sembolik anlatilir Kur'an da.
Memeleri yenice tomurcaklanmis esler kesinlikle inanildigi gibi bir sey degildir.
Allah katinda derece takva ile ölcülür buda ayet ile sabittir..Erkek takva sahibi degil ise takvali bir kadin cok daha degerlidir.
Birde su miras olayina deginmek isterim,kadina 1 erkege üc. Sebebine gelinirse kadin kendi babasindan bir alir ama evlendigi esi 3 getirir..
erkek kendi babasindan 3 getirir evlendigi esi 1 getirir her iki durumda Allah'in kuralina göre denge saglanmistir yani esittir toplam 4 her iki durumda mevcuttur.
Kaldiki cennet nimetleri öyle hurma tugba sut ve bal akan irmaklar memeli huriler falan... Bunlar sembolik.
Allah'in celal ve cemal sifatlari nasil herseyde tecelli ediyor ise insan türündede eder, kadin narin olan cins (latif rahim vsa)
erkek ise daha (celal cebbar vsa) olabiliyor ve bunlar en guzel sekilde bir birini dengeler ortaya iki elmanin iki yarisinin birlesmesi gibi bir tüm olusur...Yani bir birini tamamlayan iki yarim var ortada. Kendi halinde bir butun ( erkek) ve onu tamamlayan(kadin) egreti bir sey degil.

syg..

bluecat

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba,

Bence de erkek ve kadın eşit değildir, farklı yetenekleri, özellikleri vardır ve iki cinsin birbirine olan üstünlüklerini kıyaslamak kanımca büyük bir saçmalıktır, çünkü 2 cins kıyaslanmak için değil birbirini tamamlamak için yaratılmıştır. Birbirimizle iyi geçineceğiz, birbirimizi aşağılamayacağız.

Bence bugünün dinlerinde eleştirilen, itiraz edilen konu budur. Tarihe baktığımızda, tıbbın, bilimin olmadığı ilk çağlarda doğum yaptığı için kadının olağanüstü güçlere sahip olduğu düşünülmüş ve kadına tapılmıştır, bir sonraki dönemde hayatta kalmak için avcılık, savaş gibi kas gücüne dayalı yeteneklerin daha önemli olduğunu anlayan toplum bereketli, doğurgan tanrıçaların yerine çekiciyle düşmanların kafasını ezen tanrılara tapmaya başlamıştır. Eh doğal olarak o döneme dek kendilerini eksik hisseden erkekler de kadınlara olan üstünlüklerini fena halde(!) ilan etmişlerdir:) Ne yazık ki gelişen teknoloji kas gücüne ihtiyacı azaltınca, artık avlanmak sadece bir hobi, 100 erkek gücünde traktörler, 1000 gladyatör gücünde füzeler, tanklar yapılınca:)) Konfor da kasla değil zeka ve parayla elde edilmeye başlanınca kadınlar da ''yetti gariii'' diye seslerini yükseltiyorlar. Bugün için konfor alabilen her kadın ancak erkek kıtlığı çekilirse 4'e bir eş koşulunu kabul eder. Kadınlar birbirini öldürse, kadın kıtlığına girilirse 4 erkek pekala 1 kadına razı gelebilir:) O zaman cennetin ödülleri nasıl değişir çok merak ediyorum:) Değişim sürekli, yarın ne olacağı belli değil, kısaca egolarımız var olduğu sürece bu kim kimden üstün kaç erkek kaç kadına denk davası bitmez. Sevgiler.

Ori

Kayıtlı Üye
İnsanlık bu kafada ilerledikçe din veya görüşler ortaya katılmadan hiçbir şekilde eşitlikten bahsedilemez. Eşitlik diye birşey olmadı ve olmayacak gibi..

maceracı

Kayıtlı Üye
İş
Ders,bilgisayarda takılmak,...
QUOTE=URUMHAMATAHAYİL;198166]Bu konuşmada ben eşitlik ile ilgili bir anlatım göremedim. kadın ve erkeğin bazı durumlarda fiziksek olarak birbirinden farklı olduğunu biliyoruz. bu farklılık neden, miras konunda ayrı, eş hakkında ayrı, cennetteki ödüller konusunda yarı ve mahkeme karşında ayrı haklara sahip yani kadının erkekle aynı haklara sahip olmamasını anlatmıyor. Giyim konusunda da eşit haklara sahip değiller. Eşitliği sadece sen bilmezsin Allah bilir diye kestirip atarak, medyatik cümlelerle anlatamazsın. Bu konuşmada Kuran ilmi ile ilgili bir konuşma göremedim. Kısaca basit çok basit ve yetersiz bir açıklama. konuyu anlayarak değil, batının bakış açısını hedef olarak anlatılan bir anlatım. konuyu derinlemesine incelemekten korktuğu için yapılan bir kaçak oynama şeklidir.

Ben bir Kuran Alimi değilim. Elbetteki çok iyi bilmiyorum. Yukarıdaki hangi açıklama bu sorularının cevabanı vermiştir.

1. Şahitlikte 1 erkeğe karşı 2 kadın ( yukarıdaki konuşma diyor ki kadın ve erkeğin zekası aynı) bu konun fiziksel güç ile ne alakası var.
2. 1 erkek 4 kadın ile evlenebiliyor, neden bir kadın 4 erkekle evlenemiyor. ( erkeğin 4 kadınla evli olması fiziksel açıdan daha zor, bir kadın için cinsel ilişkiye art arda girmede bir sakınca yoktur fakat erkeğin fiziksel gücü buna yetmez)
3. Erkek sadece göbek ve diz arası kapanmalı, kadın ise yüz, el ve ayak hariç kapanmalı. Eğer konu edep yeri ise, kadının iki edep yeri var. göğüsler ve vagina, erkek sadece penis bölgesini kapatırken, kadın niye tüm bedenini kapatıyor.
4. Cennete erkeğe göğüsleri yeni tomurcuklanmış yaşıt eşler ( dikkat edin eşler) var iken kadına niye bir şey yok. ( 30'a yakın mealde bu ifade vardır. birkaç tanesin de ise sadece genç ve yaşıt eş diye bahsedilir.

Elbetteki Kuran-ı Kerime inanan bir kişi için, Kuran eleştirilemez ve olduğu gibi kabul edilmelidir. bizden daha iyi bilindiği ifade edilmiştir. bu nedenle din tartışma açık olmayan, kabul edilmesi zorunlu olan bir doktrindir. Buna birşey diyemem, Ben videodaki kişiyi ve bu konu başlığındaki yazıyı eleştirmek maksadı ile bunları yazıyorum. kısacası bana göre eşitsizlik ile ilgili bir açıklama yapılmamıştır.[/QUOTE]

1.[SIZE=2,5]La-edri[/SIZE] akradaşımızın dediği.
2.1 erkeğin 4 kadınla evlenmesinin aslı şudur adamnın karısı ölürse tekrar evlenir o karısıda ölürse tekrar evlenir oda ölürse tekrar evlenir b,r erkek toplam 4 kadınla evlenebilir,ve bir adamın 4 kadınla birlikte evlenebilmesi için o kadınların hepsinin buna razı olması gerekmektedir ve o adam bir karısına diğerlerinden daha fazla ilgi gösterirse çok büyük bir günah (kul hakkı gibi biseydi)altına girer.....
3.Kadınların her yerinden(bacaklar,arka bölge,memeler,........) tahrik edebilir fakat erkeklerin avret bölgeleri tahrik edicidir nitekim birçok erkek bu kurala uymamaktadırda örneğin: yazın shortla gezen dizlerini bacaklarını gösteren erkekler,...
4.[SIZE=2,5]La-edri[/SIZE] nin dediği.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Evde Son Kararı Erkek Verir Yani Aile Reisi Odur Anlamında.
Aslında kararı kadın verir. Çünkü, kadın üstün zekasıyla erkeğin aklına öyle bir girer ki, son sözü erkek söylediğinden kararı kendisi verdi sanır. Tabi bunu her kadın yapamaz, genellikle çoğu kadın aklını kullanıp tatlı bir dille istediğini yaptıracağını bildiği halde, eser gürler, inatlaşır, itiraz eder. Ayrıca sizin dediğiniz ataerkil yapı çok eski zamanlarda kaldı. Artık anaerkil etkin bir rol oynuyor.

alin

Kayıtlı Üye
Kadınla erkekte eşitlik aranmaz, adalet aranır, bütünün parçası olmaları hasebiyle. Bunu özellikle yönetimleri elde tutan erkekler, dilediği şekilde kullandılar. Videodaki kişi dahi anlatımını en anlayışlı haliyle yaparken, gizli bir "erkek kas gücüne sahip" mesajı verirken, kadının doğum olayına sadece görevi diye geçiştiriyor.

Bir kişinin kabul etmesiyle, etmemesiyle gerçeği değiştiremeyiz. En bariz farklılıklar, fiziksel ve güç anlamındadır. Yalnız niyeyse bu kas gücü en yegane güç olarak algılanırken, irade gücü göz ardı edilir. İşte burada doğum kadının görevi değil, acı eşiği, irade gücü ile ona verilmiş kutsal bir görevdir. Kas gücü hep pohpohlanan erkek, acı eşiği kadına göre zayıfken değinilmez nedense. Bu önemsenmeyen güç sebebiyle, alkolizm, kumar bağımlılığı da kişiye yapmayacağı yoktur, hatta karşı cinse tutulduğu için ömrü boyunca yaptığı birikimi heba eden kadın sayısı da azdır. Saymakla bitmez. Kadının erkeğe, erkeğin kadına bu nedenle üstünlüğü de yoktur, eşitliği de ama hak eşitliği olmalı adil olunmalı.

Kuranda geçen kadına dair her söz, o zamanın şartları altında, çok daha büyük haklar getirse de günün şartlarını göz önünde tutmak isterim.Toprağa gömülen kız bebeklerden, bir sürü yeni hakka. Şimdiki zamanda ise olayın mantığını anlamak gerekliliğini düşünüyorum. En kötü zamanlardan alınan kadının haklarını, hep daha adalete doğru taşıma mantığı. İşine geldiği gibi hala "kadın nedir ki" mantığı taşıyan, insan olarak ne dinden ne vicdandan payını alamayanlara gelirsek, fikirleri hiç bir şeyi değiştirmeyecek, günümüz bile bunun ispatıdır. Kadın ait olduğu adalet hakkını ,gün geçtikçe daha çok alacaktır.

Sevgiyle...