Zilhicce ayının son günü ibadetleri namazi orucu ve duasi

ibis73

Kayıtlı Üye
2012 zilhicce ayi songünü 14kasim Kasım 2012 carsamba gününe tehafuk ediyor geceside 13kasim aksam namazindan sonra basliyor yani 13 kasim ile 14 kasimin arasindaki gece. islami takvime muharremayi ilk ay oluyor yani 15 kasimgünü yilbasi oluyor.

Zilhicce ayının son günü muhakkak oruçlu olmak lazımdır, zira geçen senenin günahlarına kefaret olur... Gecesinde ise (hicri yılın son gecesi oluyor) tesbih namazı kılınmalıdır...

- Yine bu son gece akşam ve yatsı namazı arası 10 rekat namaz kılınır;
Niyet: "Ya Rabbi, geçen seneyi benden razı olarak ayır... Sadır olan isyanımı hasenata tebdil eyle... Beni hidaye-i İlahine ve Rıza-i İlahine mahzar eyle" diyerek yapılır...
Her rekatta: Sübhaneke'den sonra, 7 Fatiha, 7 Ayet-el Kûrsi, 7 İhlâs okunur... İki rekatta bir selâm verilir...
Namazdan sonra, 11 Kelime-i Tevhid, 11 İstiğfar, 11 Salavat-ı Şerife okunur..."

SENE SONU DUASI: Her kim Zilhicce'nin sonunda;
"Ey ALLAH'ım C...C... ! Bu sene, Senin razı olmayıp beni nehyettiğin şeylerden her ne yaptıysam ben onları unuttum, Sen ise unutmadın... Bana ceza vermeye kadirken mühlet verdin ve ben, Sana karşı gelme cüreti göstermişken beni tevbeye davet ettin... Ey ALLAH'ım C...C...! Ben bütün bunlardan dolayı senden mağfiret diliyorum... Beni mağfiret eyle! Ey Kerem sahibi! Ey Celâl ve İkram sahibi! Bu sene, Senin razı olup bana sevap vaad ettiğin hangi amelleri işlediysem, Senden dilerim ki onları benden kabul edesin ve Senden ümidimi kesmeyesin! Ey Kerem Sahibi, kabul eyle! Efendimiz Muhammed'e (SAV) ve âl-i Ashabına Salât-ü Selâm eyle! " derse, şeytan: "Biz, bu sene yorulup bu günahları işletmek için zahmet çektik, o bir anda hepsini sildirdi" diyerek yüzüne toprak saçar...

alintidir

ibis73

Kayıtlı Üye
Bugün zülhicce ayinin son günü bugün aksam namazindandan sonra muharem ayinin ilk gecesi dolayisiyla yarin muharemin ilk günü. islami takvime göre yilin son günü bu gece yeni bir yil basliyor basliyor