Güzel bir meditasyon

Se4nh4x

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci-Stajyer-Maji Öğrencisi
Arkadaşlar. Bu meditasyonu kendim keşfetmeye çalıştım. Bilgileri topladığım kaynaklardan da bazı noktaları alarak bu meditasyona katmaya çalıştım. Sayın Urumhamatahayil'in hazırladığı, yönlendirmesiyle devam eden çakra müziklerini bilenlere birazcık tanıdık gelecek bir meditasyon.

Arkadaşlar. Ilk olarak rahat bir yer bulun kendinize. Kesinlikle rahat olmalısınız. En önemli noktalardan bir tanesi bu. Bu yatağınız olabilir, dik bir şekilde durmanızı sağlayacak rahat bir sandalye olabilir. Bu kısım size kalmış.

Bu meditasyonda renkler rol oynayacak. Elektronik cihazlarınızı bir süreliğine kapatın. Beyin dalgalarınızı etkileyecek şeylerin olmamasına dikkat edin. Kendinize 10 dakika ayırın sadece. Nefes tekniğimiz artan şekilde olacak. Ilk olarak azıcık nefes alacağız, tutacağız, yavaşça vereceğiz. Ikinci nefes alışımızda ilkine oranla daha fazla nefes alacağız. Nefesi tutacağız ve yavaşça vereceğiz. Sürekli böyle devam edeceğiz. Bir renk düşünün. Sizi rahatlatan, size huzur veren, sevdiğiniz bir renk olsun bu. Çakralar üzerinde çalışmak istiyorsanız bu seçtiğiniz çakranın rengi de olabilir. Aldığınız nefes o renge bürünsün. *Diyelim ki maviyi seçtik. Mavi bir nefes çektiğimizi hayal edelim. Bu mavi renk bizim bedenimizi dolaşıyor. Vücudumuzdaki mavilik her bir nefesle daha da çok artıyor. Bedeninizin mavi renkle doluğunu tamamen gördüğünüzde bu sefer maviliğin auranızı doldurduğunu hayal edin. (*Bu sadece bir örnektir arkadaşlar, istediğin rengi seçin. Sevdiğiniz bir renk olabilir, çakraların rengi olabilir. Nasıl isterseniz.)

Eğer ki daha sistematik bir meditasyon istiyorsanız,

Olabildiğince uzun sürede nefesinizi çekin, tutabildiğiniz kadar nefesinizi tutun (fakat fazla tutmak için kendinizi asla sıkmayın, rahat olmanız önemli.), ve olabildiğince yavaş nefesinizi verin. Tekrar nefes almadan da olabildiğince uzun süre bekleyin.
-Ne kadar uzun sürede nefes alırsanız, farkındalığınızın gelişmesini sağlayabilirsiniz.
-Içinizde ne kadar çok tutarsanız nefesi, hücreleriniz o kadar oksijen ihtiyacını karşılar ve kalbiniz de görevi yaparken yorulmaz. Rahatlar.
-Nefesi ne kadar yavaş verirseniz, karbondioksit olan nefesiniz o kadar hızlı uyumlanır.

Benim fark ettiğim şekliyle bu meditasyon;
Beni daha dingin, rahat ve huzurlu bir insan haline getirdi.
Enerji kanallarıma faydası olduğunu hissettim.
Daha pozitif bir insan olduğumu hissettim.
Ruhani varlıklar üzerine olan çalışmalarımda başarıya daha da yaklaştım (Bu bende oldu, diliyorum ki bu konuda ilerlemek isteyen herkese bu faydayı verir.)
Uykuya daha rahat dalabilmeye başladım (Her şeyi ökülte bağlamayı seven birisi değilim ama bu meditasyonu yapmaya başladığımdan beri bu etkiyi gördüğüm için bunu söylemek istedim.)
Sigara kullanıcısı olarak, sigaradan azıcık koptum. Istemez oldum. Çünkü ciğerlerim pis havaya, sigara dumanına karşı aşırı duyarlı hale geldi. Sanıyorum yakında nefret edeceğim :D (Umarım bu etkiyi sigara kullanan ve bırakmak isteyen herkes görür.)

Umarım herkes bu meditasyondan faydalanabilir.

Saygılar :)

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Çakra dengeleme tekniklerinde kullanılan meditasyonlara benziyor. Eklemek istediğim bir kaç şey var :)
- Nefesi burundan alıp- vermelisiniz. Burun nefes organıdır ve genel meditasyon ve nefes tekniklerinde kullanılır.

- Nefes al-tut-ver-bekle tekniğini gayet iyi anlatmışsınız, burada da eklemek istediğim diyafram nefesini kullanmaktır. Yavaş ve derin nefes alırken karın şişmeli( omuzlarınızı hareket ettirmemeye ve göğsünüzü şişirmemeye dikkat edin), kısa bir an tutun, nefesi verirken de karın içeri doğru hareket etmeli, nefesi tamamen verdikten sonra da kısa bir an durun. Bunu kontrollü yapabilmek için elinizi karnınıza koyabilirsiniz. Hatta alışana kadar yatarak yapmanızda fayda var(sert bir zeminde örtü veya battaniye sererek yapabilirsiniz). Diyafram nefesini oturarak da yapabilirsiniz ancak sırtınızın dik olması gerekli, yoksa diyaframınız sıkışır.

Bir bebeğin nefes alış verişini izlerseniz, doğal nefes alış şeklimiz aynen bir bebeğin aldığı nefes’tir. Bebeğin göbeği nefes aldığında şişer, nefes verdiğinde iner. Büyüdükçe doğal nefes almayı unutuyoruz.
Bizler normalde sadece, 'dar nefes yöntemini' kullanarak yaşamımızı sürdürüyoruz. Yani, göğsümüzün sadece üst kısmını kullanmakla yanlış ve yetersiz nefes almaya devam ediyoruz! Böylece, akciğerlerimizin kapasitesinin çok küçük bir bölümünü kullanarak yaşantımızın sürdürülmesi bir alışkanlık haline getirilirken, oksijen yeterince alınmamakta, karbondioksit de yeterince dışarıya atılmamaktadır. Bunun anlamı: Vücutlarımız oksijene aç ve fazla toksinle yüklü! Bu tekniği sık sık yaparsanız, farkında olmadan doğal nefes alışınız bu şekilde olur. Özellikle öfke kontrolünde birebirdir!

Dünya Sağlık Örgütü'nün standartlarına göre doğru nefes almak için:

- Ciğerleri dakikada 4 ile 6 litre arasında hava ile doldurmalı, ( yani diyafram nefesini genel yaşamımıza katmalıyız)
- Nefes alıp verirken göğüs yerine diyaframı hareket ettirmeli,
- Solunumu ağız yerine burundan yapmalıyız.

Emeğinize sağlık sayın Se4nh4x :)

Se4nh4x

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci-Stajyer-Maji Öğrencisi
Çakra dengeleme tekniklerinde kullanılan meditasyonlara benziyor. Eklemek istediğim bir kaç şey var :)
- Nefesi burundan alıp- vermelisiniz. Burun nefes organıdır ve genel meditasyon ve nefes tekniklerinde kullanılır.

- Nefes al-tut-ver-bekle tekniğini gayet iyi anlatmışsınız, burada da eklemek istediğim diyafram nefesini kullanmaktır. Yavaş ve derin nefes alırken karın şişmeli( omuzlarınızı hareket ettirmemeye ve göğsünüzü şişirmemeye dikkat edin), kısa bir an tutun, nefesi verirken de karın içeri doğru hareket etmeli, nefesi tamamen verdikten sonra da kısa bir an durun. Bunu kontrollü yapabilmek için elinizi karnınıza koyabilirsiniz. Hatta alışana kadar yatarak yapmanızda fayda var(sert bir zeminde örtü veya battaniye sererek yapabilirsiniz). Diyafram nefesini oturarak da yapabilirsiniz ancak sırtınızın dik olması gerekli, yoksa diyaframınız sıkışır.

Bir bebeğin nefes alış verişini izlerseniz, doğal nefes alış şeklimiz aynen bir bebeğin aldığı nefes’tir. Bebeğin göbeği nefes aldığında şişer, nefes verdiğinde iner. Büyüdükçe doğal nefes almayı unutuyoruz.
Bizler normalde sadece, 'dar nefes yöntemini' kullanarak yaşamımızı sürdürüyoruz. Yani, göğsümüzün sadece üst kısmını kullanmakla yanlış ve yetersiz nefes almaya devam ediyoruz! Böylece, akciğerlerimizin kapasitesinin çok küçük bir bölümünü kullanarak yaşantımızın sürdürülmesi bir alışkanlık haline getirilirken, oksijen yeterince alınmamakta, karbondioksit de yeterince dışarıya atılmamaktadır. Bunun anlamı: Vücutlarımız oksijene aç ve fazla toksinle yüklü! Bu tekniği sık sık yaparsanız, farkında olmadan doğal nefes alışınız bu şekilde olur. Özellikle öfke kontrolünde birebirdir!

Dünya Sağlık Örgütü'nün standartlarına göre doğru nefes almak için:

- Ciğerleri dakikada 4 ile 6 litre arasında hava ile doldurmalı, ( yani diyafram nefesini genel yaşamımıza katmalıyız)
- Nefes alıp verirken göğüs yerine diyaframı hareket ettirmeli,
- Solunumu ağız yerine burundan yapmalıyız.

Emeğinize sağlık sayın Se4nh4x :)

Sayın embriyo, ilk olarak ekleme ve düzeltme yaptığınız için teşekkür ediyorum. Ben de bir kaç şey eklemek isterim :) Burun alacağınız nefesi ısıtacaktır, tozları ve artıkları tutacaktır. Böylelikle daha sağlıklı nefes alabiliriz. Sayın embriyo'ya çok teşekkür ediyorum bu noktayı hatırlattığı için. Ayrıca arkadaşlar, bir önemli nokta daha var. Sayın embriyo'nun dediği gibi diyafram nefesi çok önemlidir. Eğer, derin bir nefes almak istiyorsanız diyaframınızı nefesle doldurmadan akciğerlerinize hava akışını bilerek sağlamayın. Ying ve yang gibidir. Bir noktada negatif, bir noktada pozitif enerji tutar vücudumuz. Bu da çok önemli bir nokta. Ayrıca teşekkür ettiğiniz için de çok teşekkür ederim.

Saygılar. :)