kabir azabı çekmeyecek şanslı ınsanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

forward

Banlı Kullanıcı
Her ölen insan kıyamete kadar kabir azabı çeker. Peki ya kıyamet gününde ölecek insan kabir azabı çekmeyecek mi ? Sonuçta kıyamette ölüyor . Bunun hakkında bilgisi olan var mı ?

canmert196

Kayıtlı Üye
Kabir azabı ölen herkes niye çeksin ? O zaman niye iyilik yapma veya kötülük yapma hakkı elinden alınsın kabir azabının kararını Allah verir. Öyle bir genellemeyi siz yapamazsınız ve burası maji sitesiydi en son, ne ara din sitesine çevirdiniz? Onu da anlayamadım. Bildiğim kadarıyla böyle paylaşımlar yasak.

AJA

Elit Üye
kabir azabi olen herkez niye ceksin ? o zaman niye iyilik yapma veya kotuluk yapma hakki elinden alinsin kabir azabinin kararini allah verir oyle bir genellemeyi siz yapamassiniz ve burasi maji sitesiydi en son ne ara din sitesine cevirdiniz onuda anlayamadim bildigim kadariyla boyle paylasimlar yasak.
Burası bir maji sitesi evet.. Fakat her dinden konu ve sorulara yer var.. Sayın canmert neden bu soruya bu kadar tepki verdiniz ki ? Ve sayın Orıganum bunu neden bu kadar beğendiniz ?
Bir şahıs müslüman hıristiyan yada ateist , bu inancı doğrultusunda soru sorunca bilgi ve öğrenme adına neden rahatsız oluyorsunuz ? Soru önemsiz geldiği için mi cevaplamak istemediğiniz için mi yoksa o kişinin inancından olmadığınızı için mi ? Hangi sebeple çok merak ettim !

Kişi ölüm ötesiyle kabir azabıyla bir soru yöneltmiş hepsi bu.Sabır gösteremeyeceğiniz yada ilginizin dışındakı konulara yorum yapıp neden forum kirliliği yapıyorsunuz ? Bu sorunun cevabını siz anneniz size uyku dualarıyla beraber öğrenmiş olabilirsiniz , ya o bilmiyorsa ?

Yada bir ateist burda kendi dinini yada inancını soruyla diğer inandaşına sorduğunda yine de rahatsız mı olucaksınız ? Yapmayın .

Biliyorsunuz ki burda bir çok inanç ve inanan var , bunu mod ve '' yetkili arakdaşlar binlerce kez yineliyorlar.. !!!! Bırakında herkes birşey öğrensin MAJİ dışında ''da'' ...

İyi forumlar.

hozbay

Kayıtlı Üye
Herkes saygi cercevesinde fikrini belirtebilir _1

Soru cumlesine unlem koyulmaz anlami degisir _2

Siz kimsiniz uye yargiliyorsunuz ?
Kişi ölüm ötesiyle kabir azabıyla bir soru yöneltmiş

canmert196

Kayıtlı Üye
ben kimsenin merakini etkilemiyorum boyle bir site acikcasi bir tane var suan alaninda rakipsiz bir site fakat din ogrenebilceginiz siteler 100 lerce arama motoruna yazarak bir suru yerde bulabilirsiniz ? ben burda gidip kisisel gelisime fitnessla ilgili yardim talebinde bulumam gibi bisey diger uyelerden ve siz hangi hakla benim inancimi yargiliyosunuzki muslumanim herseyin yeri vardir orda istedigi gibi yapilir burasi yeri degil.Bu kural konmassa burda uyelerle basa cikilamaz ve insanlara neden begeniyosun gibi yorumlar yapiyorsunuz sizi alakadar etmedigi kanisindayim sizi ilgilendirmez.Farkinda misiniz bilmiyorum ama soruyu cevaplayarak burda yasak oldugunu belirttim.Ilgim disinda ? benim muslumanligimi yargilayarak siz dininizin emirleri disina cikiyorsunuz kendinize gelin isterseniz asmayin daha fazla.Ogrenmesinler diyip kimsenin internetini kapatmadim ogrensinler sitesinden camide hocasindan ama en uygun yerinden.Orda tepki vermemin bir sebebi herkez kabir azabi cekicek demesi yanlisini belirtmek site kuralari geregi eski bir uye olarak diger uyeleri uyarmak benim bu sitedeki gorevlerimden biri.bir cadi olsa din sorunlarini bence sormasi daha normal turk sitesi yoktur o kadar fazla musluman agirlikli bir topluluguz.o yuzden acikcasi o kisi bilgi edinemicek veya zorlanacagi icin burda acmasi goze batmazdi daha fazla.

INSANLARIN HAKLARINA INANCLARINI SORGULAMA HAKKI SIZE AIT DEGILDIR.INSANLAR BASKASININ OZGURLUK ALANININA GIRMEDIGI SURECE ISTEDIGINI YAPAR BU NEDEN BEGENIYOSUNAYDI.SIZ BU SITEYE GIRERKEN UYE OLURKEN SITE KURALLARINI KABUL ETMIS OLUYORSUNUZ.

fthbl

Kayıtlı Üye
Kabirle ilgili bir kaç güzel söz:
* Çok geniş tasavvur ettiğin senin dünyan, dar bir kabir hükmündedir. (Bediüzzaman)
(Yani dünya hayatı nurani ahiret hayatına , cesede bağlı hayatın ruh düzeyindeki hayatla karşılaştırılınca,insan ruhu için bu beden bir kabir sayılabilir )

* Kabir, âlem-i âhirete açılmış bir kapıdır. Arka ciheti rahmettir, ön ciheti ise azaptır. Bütün dost ve sevgililer o kapının arka cihetinde duruyorlar.(Bediüzzaman)

* Kabir var, hiç kimse inkâr edemez. Herkes, ister istemez oraya girecek. Ve oraya girmek için de, üç tarzda, üç yoldan başka yol yok.
Birinci Yol: O kabir, ehl-i İmân için bu dünyadan daha güzel bir âlemin kapısıdır.
İkinci Yol: Âhireti tasdik eden, fakat sefâhet ve dalâlette gidenlere bir haps-i ebedî ve bütün dostlarından bir tecrid içinde bir haps-i münferid, yalnız başına bir hapis kapısıdır. Öyle gördüğü ve itikad ettiği ve inandığı gibi hareket etmediği için, öyle muâmele görecek.
Üçüncü Yol: Âhirete inanmayan ehl-i inkâr ve dalâlet için bir idâm-ı ebedî kapısı, yani hem kendisini, hem bütün sevdiklerini idam edecek bir dar ağacıdır. Öyle bildiği için, cezası olarak aynını görecek. Bu iki şık bedihîdir, delil istemiyor, göz ile görünür.

(Bediüzzaman)

* Hem deme: 'Ben de herkes gibiyim.' Çünki herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder. Herkesle musibette beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır. (Bediüzzaman)

Soru: Bugün Nur dersinde, biri herkesin kabir azabı göreceğini iddia etti. Her ne kadar kelime-i tevhid bile getirerek ölmüşse yine de azab görecek, dendi. Bu nasıl olur? Hem imanla gidilecek, hem de azab görülecek; bunun delilleri nelerdir?

Cevap: Herkesin mutlaka kabir azabı çekeceğini ifade eden bir ayet vaya hadis bilmiyoruz. Risalelerde de bunu teyid eden bir ifade bulunmamaktadır.

Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, imanla gitmek, hiç azap çekmeyeceği anlamına gelmemelidir. Günahkar bir mümin olabilir. Üzerinde kul hakkı olan bir mümin de, imanla gidebilir.

Sorularla Risale

Soru: 3000 yıl önce ölen birinin kabir azabı ile kıyamete yakın ölen kimsenin kabir azabı bir olur mu, kabirdeki sorgu ile hesap günü yapılan sorgu arasında fark var mıdır?

Cevap: 1- Kabir azabı, peygamberimizin bildirdiğine göre günahkar müminler ile kafir olarak ölenler içindir.

2- İster mümin ister kafir olsun, başına ne gelirse günahlarının affına sebep olacaktır. Bela, musibet, hastalık, sıkıntı gibi şeyler insanların günahlarının hafiflemesine sebep olmaktadır.

Bir mümin bu dünyada günahkar olarak yaşar, fakat başına gelen musibetler onun günahlarının azalmasına sebep olacaktır. Kabir de çektiği azaplar da yine günahlarına kefaret olup onları siler.

Aynen bunun gibi Allah adili mutlak olduğu için kafir kullarının başına gelen musibetler de cehennemdeki azaplarının azalmasına sebep saymaktadır. Aynı günahı işleyen ve kafir olan iki kişiden biri musibete uğrasa diğeri uğramasa, musibete uğrayanın azabı diğerine göre hafifleyecektir.

Kafir cehennemde sonsuza dek kalacağı için cennete giremeyecek, ama ister bu dünyada isterse kabir de çektiği sıkıntı ve azaplardan dolayı cehennemdeki azabının şiddeti hafifleyecektir.

Bu sebeple kabir de çok kalıp çok azap çeken, az kalıp az azap çekene göre daha kötü olmayacaktır. Belki de ahirette bu durumunu öğrenince çok memnun olacaktır.

3- İnsanların hayatı ve geçirdiği zaman birimleri aynı değildir. Mesela, birkaç dakikalık rüyada günler, aylar ve yıllar geçmiş gibi geliyor. Bazen de yeni yatıp kalkmış gibi bir gecenin nasıl geçtiğini fark edemiyoruz.

Bunun gibi kabre erken giren bir insan, Ahirette yeni kalkmış gibi olabilir. Bir diğeri ise birkaç sene kabir de kalır, ama binler sene kalmış gibi azap çekebilir.

İşte kabre erken veya geç gitmek kişiye, günahına ve durumuna göre değişebilir. Allah orada da uyku ve rüyada olduğu gibi bir durum yaratabilir.

4- Azabın şiddeti değişik olabilir. Bir volt ile milyon voltun derecesi bir olmadığı gibi, mum ateşiyle güneş ateşi de bir değildir. Kabirde de herkesin durumuna göre ayrı ve çeşitli azaplar olabilir. Kabire geç giden birisi çok kısa zamanda şiddetli azap ile, erken giden birisi kadar ceza çekebilir.

Sorularla İslamiyet

wblackw

Kayıtlı Üye
ben kimsenin merakini etkilemiyorum boyle bir site acikcasi bir tane var suan alaninda rakipsiz bir site fakat din ogrenebilceginiz siteler 100 lerce arama motoruna yazarak bir suru yerde bulabilirsiniz ? ben burda gidip kisisel gelisime fitnessla ilgili yardim talebinde bulumam gibi bisey diger uyelerden ve siz hangi hakla benim inancimi yargiliyosunuzki muslumanim herseyin yeri vardir orda istedigi gibi yapilir burasi yeri degil.Bu kural konmassa burda uyelerle basa cikilamaz ve insanlara neden begeniyosun gibi yorumlar yapiyorsunuz sizi alakadar etmedigi kanisindayim sizi ilgilendirmez.Farkinda misiniz bilmiyorum ama soruyu cevaplayarak burda yasak oldugunu belirttim.Ilgim disinda ? benim muslumanligimi yargilayarak siz dininizin emirleri disina cikiyorsunuz kendinize gelin isterseniz asmayin daha fazla.Ogrenmesinler diyip kimsenin internetini kapatmadim ogrensinler sitesinden camide hocasindan ama en uygun yerinden.Orda tepki vermemin bir sebebi herkez kabir azabi cekicek demesi yanlisini belirtmek site kuralari geregi eski bir uye olarak diger uyeleri uyarmak benim bu sitedeki gorevlerimden biri.bir cadi olsa din sorunlarini bence sormasi daha normal turk sitesi yoktur o kadar fazla musluman agirlikli bir topluluguz.o yuzden acikcasi o kisi bilgi edinemicek veya zorlanacagi icin burda acmasi goze batmazdi daha fazla.

INSANLARIN HAKLARINA INANCLARINI SORGULAMA HAKKI SIZE AIT DEGILDIR.INSANLAR BASKASININ OZGURLUK ALANININA GIRMEDIGI SURECE ISTEDIGINI YAPAR BU NEDEN BEGENIYOSUNAYDI.SIZ BU SITEYE GIRERKEN UYE OLURKEN SITE KURALLARINI KABUL ETMIS OLUYORSUNUZ.
İnsanların haklarını inançlarını AJA mı sorgulamış yoksa inancına yönelik bir soruya sert bir tepki veren siz mi ? Siz sitede eski olduğunuzu iddia ederken AJA sizden 1 sene öncesinde bu sitenin bir mensubu olduğu halde sırf saygısından sesini çıkartmadı.Ancak siz, site kurallarını bildiğinizi iddia eden siz, forum kuralları madde 1'i bi okusaydınız keşke :) Hani 20. 30. maddesi değil ilk maddesinde belirtmiş sayın yule bunu :) Hem de ilk cümlesinde'' 1.Forumumuzda dini ve bilimsel yazılar yazılabilir.'' Siz ne hakla bu soruyu bu siteye değil şu siteye sor oraya değil öbürüne sor diye bir üyeyi yönlendirebilirsiniz? O halde siz doğu majisini sadece majileri işleyen bi siteden öğrenin kişisel gelişimi sadece onun için açılmış bir sitede değerlendirin.Bence haddinizi bilin. İyi forumlar

• Beğendim
Tepkiler: AJA

wblackw

Kayıtlı Üye
Yada 1. madde ilginizi çekmedi ise 14. maddeye bakabilirsiniz.Yeterlidir umarım
''14. Dini kısımda bilmek ve öğrenmek isteyen üyelerimiz için gerekli her şey mevcuttur. Ancak forumumuzun bu hizmetini kötüye kullanmak isteyen, ve din bölümünde herhangi bir dini karalayici aşağılayici yazılar yazılamaz, yazılması da son derece sakıncalı ve yasaktır. Bir üye orada bir soru sorarsa bilgi sahibi üyelerimiz ve yöneticilerimiz derhal yardımına koşabilirler. Ama kesinlikle açtığı konu hakkinda üyemizin kişiliğini ve dini bilgisini eleştiremezler.''

La-edri

Kayıtlı Üye
Cennet cehennm ve Kabir azabi bu olgular her insan icin gecerlidir. Ve Bütün bu olgular siz bu dunyada iken basiniza gelir tattiginiz hallerdir, Sizce bizim "pismanlik" dedigimiz sey nedir ?
Vicdanindan kacabilmis bir insan yokki.

canmert196

Kayıtlı Üye
İnsanların haklarını inançlarını AJA mı sorgulamış yoksa inancına yönelik bir soruya sert bir tepki veren siz mi ? Siz sitede eski olduğunuzu iddia ederken AJA sizden 1 sene öncesinde bu sitenin bir mensubu olduğu halde sırf saygısından sesini çıkartmadı.Ancak siz, site kurallarını bildiğinizi iddia eden siz, forum kuralları madde 1'i bi okusaydınız keşke :) Hani 20. 30. maddesi değil ilk maddesinde belirtmiş sayın yule bunu :) Hem de ilk cümlesinde'' 1.Forumumuzda dini ve bilimsel yazılar yazılabilir.'' Siz ne hakla bu soruyu bu siteye değil şu siteye sor oraya değil öbürüne sor diye bir üyeyi yönlendirebilirsiniz? O halde siz doğu majisini sadece majileri işleyen bi siteden öğrenin kişisel gelişimi sadece onun için açılmış bir sitede değerlendirin.Bence haddinizi bilin. İyi forumlar

Haddimi bildircek kisi siz olmadiginiza eminim.Konunun konusuldugu tarihle suanki tarihe bakip kapanmis bir tartismanin tekrar alevlendirilmeye calisilmasini kendinizi kanitlama cabasi olarak dusunuyorum.Orda uyeye gereken cevabi verdim kendimi kanitlama cabasinda degilim konuyu yersiz yere uzatip forum kirligi yapma niyetindede degilim kendinizi iyi tatmin etmeye calismalar:)ve maji icin kisisel gelisimde sartir bilmenizde fayda var titresim artmali enerji alani guclenmeli kisisel gelisimde burda devreye girer. Bu konuya cevap vermiyecegim daha fazla

heliadai

Kayıtlı Üye
La-edri'ye katılıyorum kabir azabı çekmek için illa da ölmek gerekmiyor bu dünyada yaşarken de insan o acıyı bazen çekiyor.

Foras

Kayıtlı Üye
İslam inancına göre öldükten sonra kabirdeki zaman dilimi farklıdır, yani binlerce yıl önce ölen biri orada 1 gün kalıyorsa kıyamet anında ölen biri de orada 1 gün kalır. Fakat yine İslam inancına göre Müslüman olan kişiler kıyametten önce ölecek diye biliyorum.

DHspast

Kayıtlı Üye
İş
Garip olan her ÅŸey.
Sana sadece bir şey söylemek istiyorum ''her şeyin bir karşılığı vardır.'' Ordaki zaman kavramını biz bilebilirmiyiz? Yani Allha inanıyorsan onun eşitliğinede inanıp güvenmelisin. :) İyi forumlar.!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...