Dua etmek

webmanx

Kayıtlı Üye
Dua etmek;Gönlümüzdeki isteklerimizin,hacetlerimizin olması için ALLAH'tan istememizdir.Cenabı ALLAH bana dua ediniz,kabul edeyim buyurur.ALLAH her kulun duasını kabul eder ve dua edenleri çok sever.Önemli olan duanın nasıl yapıldığıdır.Dua ederken ne kadar samimiyiz,tam bir iman ilemi dua ediyoruz,işte bu çok önemlidir.Kalpen yapılan ve hiçbir zaman ALLAH'tan ümit kesmeden inanç ile dua yapılırsa kabul olunur.Bazı insanlar duasının kabul olmadığını söylemektedirler.Bunun sebebini kendisinde aramalıdır.Kendisindeki eksikleri,hataları,kulluk görevlerini gözden geçirmelidir.Özellikle çok günah işlemek,haram yemek veya harama bakmak ,bir kulun ibadetlerini yapmaması gibi durumlarda dualar kabul edilmeyebilir.Önce insan eksiklerini tamamlayıp ondan sonra dua etme hakkı kazanmalıdır.Bazı şeyleri istiyorsak öncelikle o şeyi hak etmemiz gerekir ve her şeyin hayırlısını istemek en güzelidir.
Dua etmek İslamda çok önemli bir konudur.Eğer bir hacetimiz,isteğimiz var ise sadece ALLAH'tan istemeliyiz.ALLAH'tan başkasından yardım istenmemelidir.Bir kulun nasibinde ne var ise onu görür.Kuranı Kerim'de fatiha suresinde ''Biz ancak sana kulluk ederiz ve ancak senden yardım dileriz''ayeti kerimesi sadece ALLAH'a kulluk edeceğimiz ve ondan yardım dileyeceğimiz buyurulmaktadır.Kesinlikle başka birinden yardım istememeliyiz.Hem şirke girip günah işlemiş oluruz hemde ALLAH katında iyi bir kul olamayız.
Her zaman ve her an ALLAH'a dua edebiliriz.Bazen duanızı yaparken iyi saatlere denk gelebilirsiniz ve o an duanıza daha çabuk cevab verilebilir.Duanın kabul olması,o kulun ameli ve kalbinin güzelleği ile bağlantılıdır.,ALLAH'a karşı kulluk görevimizi iyi bilmeliyiz.İbadetli ve imanlı bir kul olduğumuz sürece duamız her zaman kabul olur ve iyi bir kul olmanın mükafatını hem dünya da ve hemde ahirette almış oluruz.
Nasıl bir gülü sulamaz isen o gül solar ve kurur giderse,bir insanın imanıda ibadet olmayınca solar gider.Ama biz öyle olmayalım.gülde açsın,imanımızda sapa sağlam dursun.Her zaman ALLAH'a dua ediniz.En güzel dost odur.

Yüzünüz nurlu, Gönlünüz huzurlu olsun.

HrrYpTTr

Kayıtlı Üye
İş
Ohuyom Ben Yaa !
Nekadar sabırlı olsamda dua konusuna gelince değişiyorum biraz, herşey hemen oluverse nekadar güzel olurdu. Yada kabul olmuyorsa çokta üstelememek lazım, belki olmaması gerekiyordur. Herşeyin hayırlısı diyelim, umarım tüm dualarınız, istekleriniz kabul olur. :)