Eft ve setup cümlelerine örnekler

Nazarlik

Kayıtlı Üye
Eft Setup Cümleri

Güvenmek

Kimseye ne güvenmek ne de güvenmemek zorundayız.

Setup: Her ne kadar bilinçaltım, güvenme ihtiyacı içindeyse de, ancak güvendiğim insanların yanında rahat olabileceğime inanıyorsam da, yinede ben her insanın yanında rahat olmayı seçiyorum. Hiçbir insanın daima güvenilir olabileceğini kanıtlayamayacağımı biliyorum.

EFT Vuruş ifadeleri: Güvenmem gerekir, ancak güvendiğim insanların yanında rahat olabilirim, güvenmeye ihtiyacım var...

Anlayış Göstermek

Kimseye ne anlayış göstermek ne de göstermemek zorundayız.
Zorla anlayış göstermeye çalıştığımız zaman olumsuz duyguyu –özellikle öfkeyi- içimizde sıkıştırıyoruz. Sıkışmış enerji, birikim sonucunda daha fazla dayanamayıp ani bir patlama yapar…Eğer dışarıya patlayamıyorsa içeride patlar... Ama mutlaka patlar.

Setup: "Her ne kadar kendimi insanlara karşı anlayış göstermek zorunda hissediyorsam da, (-mış gibi yapıyorsamda), düşüncelerimi ve duygularımı uygun bir şekilde ifade eden biri olmayı seçiyorum. Anlayış göstermek zorunda olduğum durumlarda da duygularımı farketmeyi seçiyorum. Otomatik anlayış göstermeye son veriyorum"

EFT Vuruş ifadeleri: Anlayış göstermek zorundayım, açıkça ifade edemem, ya yanlış anlaşılırsam?! Sevilmemekten korkuyorum…

Değer vermek - değer verilmek

Setup: "Her kadar, diğer insanların benim değerli olduğumu söz ve davranışlarıyla onaylamalarına ihtiyaç duyuyorsam da, kimsenin benim değerime karar veremeyeceğini kabul ediyorum. Başkalarının davranış ve sözlerinden bağımsız olarak kendi değerimi bilmeyi seçiyorum."
EFT vuruş ifadeleri: "Değerli olduğumun onayına ihtiyaç duyuyorum", "güzel sözler duyarsam değerliyim demektir", "olumsuz sözler benim değersiz olduğumu gösterir", "başkalarının söz ve davranışları benim değerimi belirler."

Beklentileri karşılamak

Kimsenin beklentilerini karşılamak zorunda değiliz. Kimse de bizim beklentilerimizi karşılamak zorunda değil.

SETUP: "Her ne kadar kendimi, beklentileri karşılamak zorunda hissediyorsam da, hayır demek istediğim durumlarda, rahat rahat hayır diyemiyorsam da; bu dünyaya başkalarının beklentilerini gerçekleştirmek için gelmediğimi biliyorum. Kendi istek ve ihtiyaçlarıma saygı saygı duyuyorum ve kendimi özgür bırakıyorum.

EFT VURUŞ İFADELERİ: “Beklentileri karşılamak zorundayım”, “Hayır diyemem” “hayır dersem, sevilmem”, “reddedilmekten korkuyorum”, onaylanmamaktan korkuyorum”

İyi bilinmek. (Herkes beni iyi bilsin!)

SETUP: “Her ne kadar başkalarının beni iyi bilmesi için çaba harcıyorsam da, davranışlarımı başkalarının algı ve anlayışlarına göre (zihin okuyarak!) düzenlemeye çalışıyorsam da, ben özümde iyi olduğumu biliyorum. İyi bilinmek adına, kendimi feda etmeye son veriyorum. İyi biri olduğumun onayına ihtiyaç duymadan, kendimin ve başkalarının insanca yaşama haklarına ve özgürlüklerine saygı duyarak yaşamayı seçiyorum.”

EFT VURUŞ İFADELERİ: “insanlar beni iyi bilmeli”, “başkaları hakkımda iyi düşünmeli”, "yeterki iyi bilineyim" "böyle davranırsam kötü bilinirim" "elalem ne der!!??"

Savunmak – Haklı Çıkmaya Çalışmak

Kimseye kendimizi savunmak zorunda değiliz ve haklı çıkmak zorunda da değiliz.

SETUP: “Her ne kadar, basitçe “yanlış yaptım” demek yerine, haklı çıkma çabasına giriyorsam da, insan olduğumu ve hata yapabileceğimi kabul etmeyi seçiyorum. Kimseye kendimi savunmak zorunda değilim. Haklı çıkma çabamın, kendi içimdeki bir çatışmaya işaret ettiğini biliyorum ve bu çatışmaları farketmeyi seçiyorum. Haklıyım ya da değilim, bunun hiçbir önemi yok. Bütün haklı çıkma çabalarımın, sahte değer kazanma ihtiyacımdan kaynaklı olduğunu kabul ediyorum. Kendime hata yapma hakkını ve hatalarımdan öğrenerek gelişme hakkını tanıyorum.

EFT VURUŞ İFADELERİ: “Haklı olduğum anlaşılmalı”, “Doğru bir şey yaptığımın anlaşılmasına ihtiyacım var”, “ne kadar doğru ve haklı olduğumu insanlar anlamalı”, "Haklılığımın onayına ihtiyacım var", “Haksız çıkmayı kaldıramam”, “ben haksız olamam”, “haksız olduğumu kimse fark etmemeli” “Benim yaptığım doğru”, "Benim dediğim doğru"...

Tutarlı Olmak – Tutarsız Olmak.

Hiç bir konuda tutarlı olmak zorunda değiliz.

SETUP: “Her ne kadar, kendimi tutarlı olmaya mecbur hissediyorsam da ve tutarlı olmak adına eski kalıpları otomatik olarak tekrarlıyorsam da, şu andan itibaren, tutarlı olma kavramını sorgulamaya odaklanıyorum. Tutarlı olmaya çalışmak yerine, değişime açık olmayı seçiyorum. Bu gün bana doğru gelen bir şey, yarın doğru gelmeyebilir. Tutarlı olmak adına, kendi gelişim ve değişimimi sabote etmeye son veriyorum.

EFT VURUŞ İFADESİ: “Tutarlı olmam gerekir” "Kimse tutarsız olduğumu düşünmesin" "Aynı şekilde davranmazsam, hakkımda olumsuz düşünürler"

Güçlü görünmek

SETUP: “Her ne kadar, güçlü görünmeye çalışarak duygularımı bastırıyorsam da, kimseye karşı güçlü görünme ihtiyacı duymadan özgürce yaşamayı seçiyorum. Güçlü görünmek adına, duygularımı bastırmaya son veriyorum… İnsansam gücüm sınırlıdır ama bu güçsüz olduğum anlamına gelmez. Gücüm neyse odur. İnsansam, başkalarından yardım alabilirim… İnsanca yaşamamı engelleyen bütün bilinçaltı savunma mekanizmalarımla yüzleşmeyi ve kendimi özgür bırakmayı seçiyorum.

EFT VURUŞ İFADELERİ: “Güçlü görünmem gerekir” “duygularımı göstermek zayıflıktır” “herkes beni güçlü bilmeli”

Kendini İspat Etmek

Kimseye kendimizi ispat etmek zorunda değiliz. (Kendimize bile!) Tabi ki ispat etmemek için özel bir çaba göstermek zorunda da değiliz.

SETUP: "Her ne kadar, kendimin aslında ne olduğunu ve ne olmadığını, başkalarına ispatlamaya çalışıyorsam da, bu çabamdan özgürleşmeyi ve kendi gerçeğimi görmeyi seçiyorum. Kimseye, hakkımda düşündüğünden farklı olduğumu ispatlamak zorunda değilim. Kimsenin hakkımdaki düşüncesini değiştirmek için özel bir çaba harcamak zorunda değilim. Herkesin beni anlamak zorunda olmadığını kabul ediyorum. Şimdiye kadar, güvenilir, anlayışlı, değerli, iyi, güçlü, tutarlı, haklı, sevilebilir olduğumu ve daha birçok şeyi (!) ispatlamak için uğraşıp durdum. Artık bu çabama son vermeyi seçiyorum. Gerçeğin ispata ihtiyacı olmadığını kabul ediyorum ve kendimi özgür bırakıyorum"

EFT VURUŞ İFADELERİ: “kendimi ispatlamam gerekir”, “kim olduğumu herkes anlamalı” “ben düşündüğünüz gibi değilim” “aslında ben böyle değilim” “aslında ben farklıyım”

Başarmak - Başaramamak

Hiç bir şey başarmak “zorunda değiliz" ve kimseyle yarışmak "zorunda da değiliz."

SETUP: Her ne kadar, kendimi bir şeyleri başarmak zorunda hissediyorsam da, o şeyi başarmadan kendimi iyi hissedemeyeceğime inanıyorsam da, öncelikle zihnimdeki başarı kavramını sorgulamayı seçiyorum. Belli bir konuda beceri kazanmanın bir süreç olduğunu kabul ediyorum. Ancak kendi zihnimdeki gereksiz kavramlar bu süreci sabote edebilir. Kendi önümde engel olmaya son veriyorum. Öğrenirken, hata yapma hakkını kendime tanıyorum. Önemli olan yolda olmanın ve öğrenmenin keyfidir. Başkalarıyla yarışmaya ve kendimi karşılaştırmaya ihtiyacım yok. Hedeflerimi belirleyerek ve kendi gelişim sürecime saygı duyarak gelişmeyi seçiyorum.”

EFT VURUŞ İFADELERİ: “Başarmak zorundayım", “Başarmadan kendimi iyi hissedemem.”, "Bu durumda mutlu olmayı haketmiyorum.", "Önce başarmak zorundayım“, "hata yapmaktan korkuyorum.”, "Hata yaptıysam, başarısızım demektir", “Başarısız olmak bana yakışmaz”, “Ama en azından kendime eziyet etme konusunda çooook başarılıyım!."

Anlam Çıkarmak

Hiç bir sözden ya da davranıştan anlam çıkarmak zorunda değiliz. Anlam çıkarmamak zorunda da değiliz

SETUP: "Her ne kadar, sözlerden, davranışlardan, bakışlardan, duruşlardan, anlam çıkararak, kendimi otomatik olarak iyi ya da kötü hissediyorsam da, artık bu hipnozdan çıkmayı seçiyorum. Ne duyuyorsam odur, ne görüyorsam odur. Anlam çıkarmaya son veriyorum. Bir kişi bana açık olarak beklentisini, niyetini, amacını, ifade etmediği sürece, gerçekte ne düşündüğünü bilemem. Olumlu ya da olumsuz bir anlam çıkarmak zorunda değilim. Başkalarının sözlerinden, davranışlarından, bakışlarından, duruşlarından, bağımsız olarak kendimi iyi hissetmeyi seçiyorum. Kimsenin beni bir sözüyle, bir bakışıyla iyi ya da kötü hissettirme gücü olmadığını kabul ediyorum. Bu hipnozdan çıkıyorum ve özgürleşiyorum."

EFT VURUŞ İFADELERİ: “Anlam çıkarıyorum” “Bana doğrudan söylenmese de ben anlıyorum” “Aslında söylemek

istediği o değil” “Bana dışlayan gözlerle bakıyor.” “Bu tavırlar, beni değersiz hissettiriyor” “Bu bakışlar beni huzursuz ediyor.” “O beni küçümsüyor”

Sevgiye ihtiyaç duymak

Zorunlu sevgi, bilinçaltımızın emniyet ve güven ihtiyacıdır. Kimseyi ne sevmek ne de sevmemek zorundayız. Ne de sevilmek için bir şeyler yapmak zorundayız.

SETUP: "Her ne kadar, sevgiyi bir zorunluluk olarak görüyorsam da, zorunlu sevgi arayışımın, içimdeki çocuğun emniyet ve güven arayışından kaynaklı olduğunu farketmeyi ve bu hipnozdan çıkmayı seçiyorum. Öncelikle zihnimdeki sevgi kavramını sorgulamaya odaklanıyorum. Beni birine bağımlı ve zorunlu kılan bir şey sevgi olamaz. Birini bana bağımlı kılan şeyin de sevgi olmadığını kabul etmeyi seçiyorum. Bunların sevgi değil, bilinçaltımın çocukluktan beri alışkın olduğu bir kalıbı tekrarlaması olduğunu farketmeyi seçiyorum. Birikmiş duygularım boşaldıkça, gerçek sevgi ve iyilik kendiliğinden ortaya çıkar. Herşeyi özgür kılan ve izin veren sevgiye ve iyiliğe ulaşmayı seçiyorum. Şimdiye kadar sevgi sanıdığım tüm kalıpların ötesindeki, insan olduğum bilgisiyle titreşen, gerçek sevgiye ulaşmak için kendime izin veriyorum."

EFT VURUŞ İFADELERİ: "Sevgiye ihtiyacım var.", "sevilmek zorundayım", "Sevgisiz yaşanmaz", "Sevgi sandığım bilinçaltı kalıplarım var"

Utanmak

Hiç bir şeyden utanmak zorunda değiliz. Bu utanmazlık demek değildir. Sağlıksız utanç kendi doğallığımızdan utanmaktır... Hata yapmaktan utanmak örneğinde olduğu gibi... İnsansam hata yapabilirim. Basitçe, yanlış yaptım demek utanılacak bir şey değildir...

SETUP: "Her ne kadar bilinçaltımda, kendi doğallığımla ilgili şeylerden utanmam gerektiği programı otomatik işliyorsa da, bu utançların, çocukluğumdan itibaren bilinçaltıma yerleştirilen telkinler olduğunu kabul etmeyi seçiyorum… Daha çocukken kendi doğama özgü davranışlarıma yapılan eleştiriler, uyarılar, benim kendimden utanmama neden oldu… Bir şeyi öğrenmeye çalışırken hata yapmam çok doğal olduğu halde, ben bir hata yaptığımda utanmam gerektiğine programlandım ve hata yapmaktan korkmaya başladım. Hata yapmamak için, kendi gelişimimi sabote ettim. Başkalarına göre utanç olarak algılanan şeyleri kendi utançlarım olarak algıladım… İçimdeki çocuk, duygularını göstermeyi bile bir utanç olarak algıladı. Şimdi utanç kavramını yeniden sorgulamayı seçiyorum… Bütün bunların bilinçatıma yerleşmiş sağlıksız bir utanç duygusu olduğunu kabul ediyorum. Sahip olduğum doğal özelliklerin fark edilmesinden utanmaya artık son veriyorum. Kendi sahip olduğum doğal özelliklerden utandırıla utandırıla, insanlığımdan uzaklaştım. İçimdeki utandırılmış çocuğun duygularını hissetmeye odaklanıyorum. Onun duyguları benim duygularımdır... Birikmiş duygularımı boşaltarak, içimdeki çocuğu özgürleştiriyorum..."

EFT VURUŞ İFADELERİ: "Utanıyorum", "İçimdeki bu utanç", "doğal özelliklerimden utanıyorum", "hata yapmamalıyım", "hata yapmak utanılacak bir şey", "duygularımdan utanıyorum", "duygularımı göstermek utanılacak bir şey", "asla kızmamalıyım"

Kin Gütmek

Kimseye kin gütmek zorunda değiliz. Kin gütmek ve intikam duyguları beslemek hiç bir haksızlığı tamir etmez. Sadece intikamı besleyen kişiye zarar verir.

SETUP: "Her ne kadar, bana yapılan bir haksızlığın acısını hala içimde taşıyarak kendimden ve başkalarından intikam ...almaya çalışıyorsam da ve bu duyguların beni koruyacağına inanıyorsam da, aslında bana zarar vermekten başka bir işe yaramadığını kabul ediyorum. Amacım bir haksızlığı düzeltmek ve haklarımı korumak ise, intikam almanın hiç bir işe yaramayacağını anlamayı seçiyorum. İçimde birikmiş duyguların, beni acıttığı kadar kimseyi acıtmayacağını biliyorum. Bir çok kereler intikam alsamda huzur bulamayacağını anlamayı seçiyorum. Beni gerçekten huzurlu hissettirecek tek şey, birikmiş duygularımı boşaltmak ve affetme sürecini başlatmaktır. Kızgınlıklarımı, öfkelerimi, pişmanlıklarımı, suçluluk duygularımı boşaltmayı ve iyi hissetmeyi seçiyorum. Bana yapılan bir haksızlık karşısında kendimi kötü hissetmek ve hala acıyı canlı tutmak zorunda değilim. Birikmiş duyguları içimde tutarak, asıl kendimden intikam aldığımı ve kendime huzurlu yaşama hakkını vermediğimi anlamayı seçiyorum. Birikmiş duygular beni geçmişe ve başkalarına bağımlı kılıyor. Bazen beni inciten kişi, beni ne kadar üzdüğünü anlasın ve pişman olsun diye, kendimi mutsuzluğa mahkum ettiğimi farketmeyi seçiyorum. Aslında kimse benim mutluluğumdan ya da mutsuzluğumdan sorumlu olamaz. Beni inciten kişiden intikam almak için, kendimi kurban etmeye artık son veriyorum. Hata olarak gördüğüm, hala kendimi suçladığım, pişman olduğum bir çok şeyden dolayı da, kendimi cezalandırıp kendimden intikam aldığımı farketmeyi seçiyorum. Başkalarından intikam alma mekanizmalarımı farketmeyi ve intikam almaya çalışmak yerine birikmiş duygularımdan özgürleşmeyi seçiyorum."

EFT VURUŞ İFADELERİ: “Haksızlığa uğradım”, “İçimdeki bu acı”, "İçimdeki bu kızgınlık", "İçimdeki bu öfke", "İçimdeki bu suçluluk", "İçimdeki bu pişmanlık", "Bu duygular olmadan yaşayamam", "bu bana yapıldıysa, asla huzur bulamam", “O kişi de benim gibi acı çekmeli”, "Ne kadar acı çektiğim farkedilmeli", "O kişi yaptığına pişman olmadan huzur bulamam"

Alinti....

Nazarlik

Kayıtlı Üye
Eft Setup Cümleleri

Zorunlu sorumlu hissetmek

Bir şeyi yapmaya zorunlu değiliz. Ama bir şeyden sorumlu olmayı bilinçli aklımızı kullanarak seçebiliriz.

SETUP: Her ne kadar zorunlulukları ve sorumlulukları birbirine karıştırıyorsam da, aslında sorumluluk olarak algıladığım birçok şeyin, bilinçaltıma çocukluğumdan beri yerleşmiş inançlar olduğunu kabul etmeyi seçiyorum. Hipnozlarımı sorumluluk olarak algılamaya son veriyorum. Aslında hiçbir şekilde sorumlu olmadığım şeyleri bile benim sorumluluğummuş gibi algılayarak kendime sıkıntı yarattığımın farkındayım. Kendimi sorumlu hissettiğim şeyler, çoğu zaman gereksiz yüklerdir. Sorumlu olduğumu sandığım şeyleri yeniden değerlendirmeyi seçiyorum. Bir yükü sırtımda taşımak sorumluluk değildir. Bunu sorumluluğummuş gibi algıladığımı fark ediyorum ve bunlardan özgürleşmeyi seçiyorum.

EFT VURUŞ İFADELERİ: “Kendimi sorumlu hissediyorum”, “Zorunluluklarımı sorumluluk sanıyorum", “Bu yüklerin altında eziliyorum”, “Yerine getirmek zorundayım”, “Yapmazsam sorumsuz derler”, “ne kadar sorumsuz bir insan olduğumu düşünmelerinden korkuyorum” “yapmaya mecburum”

İnanmak

Bir şeye inanmak ya da inanmamak zorunda değiliz.

SETUP: "Her ne kadar bilinçaltım, yaşamam için bir inanca sarılmam gerektiğine inanıyorsa da, geçmişten beri bilinçaltıma yerleşmiş olan inançları, sorgulamayı seçiyorum. Bilinçaltım beni korumak için inançları kullanıyor. İnançlar, doğruluğu kanıtlanmamış olan ama sanki doğruymuş gibi somut olarak yaşamımı etkileyen ve yöneten bilinçaltı programlardır. Kendimle ilgili inançlarımı farketmeyi ve sorgulamayı seçiyorum. Kör inançlara sahip olmak yerine, hayatla uyumlu, değişebilen esnek fikirlere sahip olmayı seçiyorum. Aslında birçok inancım yüzünden, hayatı şimdiye kadar kendime sınırladığımı farkediyorum. Bunlara inanmak zorunda değilim. İnanmamak için kendimi zorlamak zorunda da değilim. Sadece zihnimi özgür bırakarak farketmeyi seçiyorum. Kendimi bir inanca bağlayarak sınırlı yaşamak yerine, inançlarımı sorgulayarak özgürleşmeyi seçiyorum."

EFT VURUŞ İFADELERİ: “Körü körüne inanıyorum”, ”Sorgulamadığım inançlarım var”, "Kendimi sınırlıyorum", "Kendimi inanmak zorunda hissediyorum"

Yanlış anlaşılmak

Nasıl anlaşılacağım konusunda rahat olmak.

SETUP: Her ne kadar insanlar beni yanlış anlayacak diye korkuyorsam da, yine de doğru anlaşılma takıntıma son veriyorum.

EFT vuruş ifadesi; yanlış anlaşılmaktan korkuyorum, doğru anlaşılmam gerekir, aman kimse beni yanlış anlamasın, ben düşündüğünüz gibi değilim..

Bir kurtarıcı beklemek

Kendi sorunlarını çözebilen bir kişi olmak.

SETUP; Her ne kadar sorunlarımı çözmek için hep bir kurtarıcının ortaya çıkmasını bekliyorsam da, uyuşuk uyuşuk bir kurtarıcı beklemek yerine kendi sorunlarımı kendi çözen bir kişi olmayı seçiyorum.

EFT vuruş ifadesi; Elbet birisi bana yardım eder, kurtarıcı bekliyorum.

Kötü anne baba olduğuna inanmak.

Çocuk yetiştirme konusunda rahat olmak.

SETUP: her ne kadar çocuklarıma karşı sorumluluklarımı yerine getirmediğime inanıyorsamda, onlarla yeteri kadar ilgilenemediğim için suçlu hissediyorsam da yinede elimden gelenin en iyisini yaptığımı kabul ediyorum.

EFT Vuruş ifadeleri; kötü anne-babayım, çocuklarımın ilerde çekeceği sıkıntılardan ben sorumluyum, suçlu hissediyorum.

Otomatik Maskeyle Dolaşmak

Olduğun gibi görünmek.

SETUP ; Her ne kadar içimde değişik durumlara göre yüzüme otomatik maske takan bir program varsa da yine de ben herkese karşı olduğum gibi görünmeyi seçiyorum.

EFT vuruş ifadesi; maskelerim var, gerçek yüzümü gizlemem gerekir, kimse gerçek duygularımı anlamamalı.

İlgi Görmek

SETUP : İlgiye ihtiyacım olduğuna inanıyorsam da yinede kendimi olduğum gibi kabul ediyorum ve seviyorum.

EFT Vuruş ifadeleri; İlgiye ihtiyacım var, neden ilgiye ihtiyacım var, ilgi görmesem ne olur ki?, gerçekten ilgiye ihtiyacım var mı ya?, ilgi ihtiyacım yok..

Alinti....