Tütsüler

Şaman

Kayıtlı Üye
Tütsüler hemen hemen her maji sisteminde kendine yer etmiş bir unsurdur.Herkesin de tahmin edebileceği gibi elementi havadır.Batı majisi bu elementin yönünü doğu olarak kabul eder ve sunaklarda tütsü yerini doğuda bulur.
Cadılarda tütsü direk bir büyü aracıdır ve hazırlanana tılsımlar çoğunlukla uygun tütsüyle tütsülenir her çalışmada özel tütsüler yakılır.Tütsülerin hazırlanması ise ayrı bir sanattır mesela elemental bir büyüde çalışılacak elemente ait tütsü karışımı hazırlanır ve bitkiler uyumlu olmalıdır.Niyetsel bir çalışmaysa (aşk tütsüsü gibi) bitkilerin ateş elementine dahil olması ve ayrıca birbirlerine uygun olmaları lazım şifa amaçlı bir bitki aşk tütsüsüne katılmaz katılsa bile o aşk büyüsünün etkisi daha yumuşak olur ve katılırken belirli oranda katılır.
Şamanlarda ise bir genelleme yapamayız çünkü şaman çalışmanın ilkelerini o an belirler Vudu'da da bu ilke görülür.ÇÜnkü ikisinde de "büyü öğretir!" inancı vardır.Yalnız Şamanlarda ve Vudu da eğer özel bir ruh üzerine çalışılıyorsa-mesela vududan örnek verecek olursak loa'lar- ona özel tütsü yakılır çünkü bu o ruhun hoşuna giden şeydir.
Havasta ve arap majisinde niyete uygun tütsüler pek yoktur tütsüler daha çok gezegenseldir ve çalışmaya uygun gezegenin(yıldız olarak geçer) tütsüsü yakılır.Eğer hiç biri bulunamazsa anber ve ya günlük kullanılır.
Hint ve Uzakdoğu majilerinde tütsü gene çok önemli bir yerdedir çünkü tütsülerin tanrılara duaları ulaştırdıklarına inanılır ve tütsü yakılırken muhakkak içinde duası da vardır.Bu inanç aynı şekilde Roma ve Yunan kültürlerinin doğuya açılmasıyla onların majisine de etki etmiştir sonra da Anadolu kültürüne etki etmiştir bunun en iyi örneğini anadoluda nazar için tütsü yakıldığında muhakkak tütsü dumanıyla kişinin okunmasıdır.
ewt şuan için verebileceklerim bu kadar yani ilk aklıma gelen ekoller.sorularınız varsa cevaplayabilirim
--------------------
bu arada söylemeyi unuttum tütsüler iki çeşittir bir tanesi esansların yakılmasıyla öbürü bitkilerin yakılmasıyla oluşur.Genel inanca göre bitki ateşle birleşince onun içindeki majikal güç ortaya çıkar

crowley

Kayıtlı Üye
İş
kulluk
1)güneş
iyi:sandal,amber,gül ladeni,sandulis
kötü:safran,sarı bahar,karagünlük

2)ay
iyi:sandal,misk,kafur,öd ağacı
kötü:kaşirladen,karagünlük

3)satürn
iyi:misk,masteki,udu hindi,ödağacı
kötü:zift,katır tırnağı,keçi kılı

4)mars
iyi:sandal,karnfil,sakız,akgünlük
kötü:toprak,besbas,katran

5)venüs
iyi:sandal,misk,karanfil,menekşe
kötü:besbas,mistaki

6)jüpiter
iyi:sandal,ödağacı,günlük,kafur
kötü:cavi,mistaki

7)merkür
iyi:ödağacı,günlük,cavi,sümbül
kötü:çamsakızı,kuşdili

burada verdiğim tütsüler gezegen saatlerinde yapılan büyüler için mesela ay saatinde bir büyü yapacağınız zaman iyi ise misk kötü ise karagünlük tütsüsü olsun odada

alıntıdır

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
sandal ve buhur bana yeter hoş şu aralar hindistan cevizine takmış durumdayım

crowley

Kayıtlı Üye
İş
kulluk
ay bende adaçayını çok kullanıyorm bu aralar
bide amber

ayperisi

Kayıtlı Üye
mutlaka hepsi güzeldir ama hindistancevizi nin kokusu bana çocukluğumdan beri çekici gelmiştir.Bu koku beni o kadar rahatlatıyor ki.Hatta tavsiye ederim parfüm veya deodorant alırken sevdiğiniz karışımları almaya özen gösterirseniz faydası çok oluyor.Koku insan doğasını çok etkiliyor.

Şaman

Kayıtlı Üye
evet ben hindistancevizli kremleri çok seviyorum cildinizi çok güzel yumuşatıyor

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
saman belirtmemis uğud diye bir agac vardır, kokusundan arap yarımadasında esans, tutsu vs yapılır. Bir tek orada kokladıgım bu yag muhtesemdir, sizi alıp goturur baska yerlere.. Zor bulunan bir agac ve cok tercih edilen bir koku oldugundan yogunluguna gore pahalıdır da . Ozellikle Umman da kullanılır, Umman zaten korfezde kara buyunun merkezidir. Dagında colunde gezerken fısıltılar duyarsınız, basiretinizin cok da acık olması gerekmez duymak icin.. Burada arıyorum bu kokuyu ama bulamıyorum. Artık siparis decegim dostlardan..

ayperisi

Kayıtlı Üye
Bitkiyi ateşte yakınca ortaya çıkan enerjinin daha büyük olduğu hissediliyor...Ben adaçayını denedim mesela.O önceden benim için sıradan bi adaçayıydı ama odaklanınca yaydığı enerjiyi hisedebiliyosun....Önemli olan bakış açısıymış bir olaya sadece tek yönü ile bakmak yetmiyormuş...

ayperisi

Kayıtlı Üye
Bide dikkatimi çeken bişey var zaten yapacağın şeyler sana kolaylaştırılıyor.Olmadık zamanlarda bulamayacağın şeyler etrafında dönmeye başlıyor.Yani kendilerini sunuyorlar kullan beni diye:)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
evet düşüncelernizi doğru kanalize etmeye başlamışsınız

cilek1

Kayıtlı Üye
tütsülerle ilgili şeyler araştırırken tütsü kaplarını gördüm.altında mum yanıyo üst tarafınada otu koyuyosunuz.onlarla mı yakmam gerekiyo yoksa bi kapta tutuşturmam mı gerekiyo?

kirlikedi

Kayıtlı Üye
adaçayı tütsüsünü istanbul'da çok aradım fakat bulamadım.Tavsiyesi olan varsa sevinirim.

Ambriel

Kayıtlı Üye
İş
112-Alarm, Hipnoz...
bildigim kadari ile bircok adacayi cesidi var ve burada bahsedilen adacayi, genellikle mediatik calismalarda kullanilan beyaz adacayi tutsusu saniyorum? Cunku adacayinin bazi cesitleri tütsü olarak bazi avrupa ulkelerinde narkotika iceriyi sebebi ile yasaklanmistir (sadece tütsü olarak yemeklerde kullanimi degil):D

_evr_

Banlı Kullanıcı
tütsülerle ilgili şeyler araştırırken tütsü kaplarını gördüm.altında mum yanıyo üst tarafınada otu koyuyosunuz.onlarla mı yakmam gerekiyo yoksa bi kapta tutuşturmam mı gerekiyo?
Arkadaşımızın sorusu kaynamış da güncellemek istedim

Ambriel

Kayıtlı Üye
İş
112-Alarm, Hipnoz...
Haklisiniz _evr_ pardon, meslek icabi :)ben sadece bazi tutsuleri alirken icerdigi kimyasal maddelerede dikkat etmek gerektigini vurgulamak istedim.

_evr_

Banlı Kullanıcı
Haklisiniz _evr_ pardon, meslek icabi :)ben sadece bazi tutsuleri alirken icerdigi kimyasal maddelerede dikkat etmek gerektigini vurgulamak istedim.

Haklısınız tabi ki arkadaşımız bir kaç yerde daha sormuş onun için bu sorunun önemli olduğunu düşündüm.Sizin için demedim:)