Amelie rose

gamze_gonul

Kayıtlı Üye
İş
Yazarlık
Şeytan Çarpması adlı bir filmin konusunda yer alan kadındır. Yaşadıkalrının gerçek olduğunu düşünüyorum ki internette ses kayıtlarınıda bulabilirsin. Eğer daha fazla bilgi istersen filmi de şiddetle öneririm. Ve bu hikayeden anladığım en iyi şey musallat inanca bakmıyor..
İyi forumlar..

danikoca

Kayıtlı Üye
Kızın ağır şizofreni olduğu kanısında olan bir sürü aydın var sizce kendi kendini bu hale getirmiş olabilir mi?

edna

Kayıtlı Üye
İş
psikolog
The Exorcism of Emily Rose filminin senaryosu o dönemki gerçek mahkeme kayıtlarından alınarak ve öyküye sadık kalarak yazılmıştır. Film oldukça iyi işlnemiş hakikaten izlerken psişik bir saldırı mı yoksa psikiyatrik ve nörolojik bir hastalık mı diye düşünüyorsunuz. Ek olarak mahkemeyle ilgili sahnelerde nörolog, psikiytar ve din bilimcilerin ifadelerine de yer verilmiştir. Filmi izlemenizi öneririm. Semptomatik anlamda Emily Rose 'un belirtileri şizofreni ve epilepsi belirtilerine benzemektedir. Zaten sonlara doğru dezorganize davranışların tabloya hakim olduğunu izliyoruz filmde. Bu alamda Emily Rose'un ağır hasta olduklarını söyleyebiliriz. Öte tarafatan şizofrenlerle yapılan araştırmalarda şizofrenlerin beyinlerindeki bazı ventriküllerin normal insan ventriküllerinden daha geniş olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu durumda bu anomali yüzünden şizofrenlerin gerçekte olmayan şeyleri algıladıklarını düşünebiliriz. Ama şu soruyu da sorabilirz belki de bu ventriküler genişlik nedeniyle şizofren dediğimiz insanlar gerçekte varolan ama bizim algılamadığımız bazı gerçeklikleri algılıyor olabilirler mi? Bunu çalıştığım hastanede bir psikiyatrist arkadaşımla tartışmıştık hatta o şu anda ismini vermeyeceğim ünlü bir psikiyatristin vizitinde bu konuyu asistanlarıyla konuştuğunu zamanında yine böyle bir tartışmayı dinlediğini anlatmıştı. Ama şizofrenlerle ilgili bu sorulara hala yanıt verilebilmiş değil. Daha dar bir perspektifte evet Emily Rose daha çok psikiytarik ve nörolojik rahatsızlığı olan biri gibi görünüyor ama daha üst bir perspektiften bakarsak mesele şizofreninin ne olduğu ne olmadığı, bilimin bunları ele alışı , bilimsel metodun sınırlılıklarına kadar uzayabilir. Emily Rose şizofren miydi yoksa psişik saldırı mı vardı? Çok uzun bir tartışma konusu ve şu anki sınırlılıklarımızla şudur ya da budur diye net cevap veremeyeceğimiz bir soru. Gerçek şu ki Emily Rose o dönem aldığı tıbbi tanılar nedeniyle uygulanan tedavilerden fayda görmemiştir ve her halukarda kurtarılamamıştır( belki başka bir açıdan bizim kurtuluş anlayışımız dışında bir anlayışla kurtulmuştur).Neye inanıyorsanız odur.

İyi forumlar.

damned

Kayıtlı Üye
Şeytan Çarpması filmi benim şimdiye kadar izlediğim ve bu konuda yapılmış en etkileyici filmdi...Musallat konusu ve o dönemdeki ruh hali kusursuz ve sürükleyici bir şekilde ele alınmış eğer izlemediyseniz bu filmi şiddetle tavsiye ediyorum...Emily Rose un mesajı bugün bile ziyaretçi akınına uğramaktadır

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Hikayesi etkileyici fakat filmi beni hiç etkilememişti. Pek inandırıcı gelmedi tabiki bu sadece benim görüşüm.

gamze_gonul

Kayıtlı Üye
İş
Yazarlık
Kızın ağır şizofreni olduğu kanısında olan bir sürü aydın var sizce kendi kendini bu hale getirmiş olabilir mi?

Bazı şeyleri maalesef ki bilim açıklayamıyor. Evet olasılıklar her zaman var. Ancak bire filmde şöyle bir söz duymuştum. "Şeytanı gördüğünüzde onu tüm psikolojilerden ayırt edebilirsiniz." Amelie Rose'da aynen böyle. Bir insan durduk yere bilmediği dilleri konuşmaz. Kaldı ki evet, epilepsi hastaları kriz sırasında kemiklerini kırarlar ama dikkatinizi çekiyorum; kendilerini öldürmezler.
İyi forumlar. :)