Meditasyon Yapamiyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

duygusaladam

Banlı Kullanıcı
Arkadaslar hafif kokulu tutsumu yakiyorum odaklaniyorum , aklima dusunceler geliyor durmuyor , derin nefes aliyorum bekletip birakiyorum.Oturusumda belki problem olabilir lotus sekli yapamadim aci verici.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Shamanistic

Kayıtlı Üye
Bak en rahat nasıl oturuyorsan öyle otur meditasyon rahatlama tekniği ilk önce sen rahat olacaksın ki o da seni rahat seni rahatlatsın.Rahat bir şekilde otur hep derin nefes al 1-2 saniye bekle ver verdikten sonra 1-2 saniye bekle yine hep böyle yap zamanla düşüncelerin gidecek ...Lotus pozisyonunu yapabiliyorsan yapacaksın...Ama her gün dene bacakların alışır lotus pozisyonuna .. :)

bendekiben

Elit Üye
Arkadaslar hafif kokulu tutsumu yakiyorum odaklaniyorum , aklima dusunceler geliyor durmuyor , derin nefes aliyorum bekletip birakiyorum.Oturusumda belki problem olabilir lotus sekli yapamadim aci verici.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Eğer lotus duruşu size uygun değilse sırtınız dik ve yaslanmış olarak sandayle veya koltuk da olabilir.Düşüncelerinizi zorlamayın, bırakın rahatça aksınlar. Siz sadece nefesinize odaklanın 6-7 saniye nefes diyaframı doldurucak şekilde yani karnınızı şişirecek şekilde nefes alın ,1 sn tutun ,7-8sn nefes verin sonra boş tutun yani nefes almadan 1 sn tutun sonra tekrar nefes alın. Bu şekilde 5-6 turdan sonra gevşemeye başlarsınız, tabi bu birazda size bağlı.Nefes çalışmalarının yanında telkinde önemli gevşeyip rahatladığınzı ve daha iyi olduğunuzu hafiflediğinizi kendinize telkin etmelisiniz. İlk zamanlar biraz zor gelebilir ama sonra alışırsınız.Yapamıyorum demeyin yeterki :)

duygusaladam

Banlı Kullanıcı
10 dk yeterlimi ? Ayrica youtube ile meditasyoj muzigi acsam , olurmu??

duygusaladam

Banlı Kullanıcı
Meditatif müzikler dinliyebilirsiniz.Meditasyon için süre ;sizin ondan sağlıyacağınız yararla doğru orantılıdır.

Tekrar denedimn10 dakikalik muzik ile , yine yapamadim aklimdqn dusunceler susmuyor.Birde sirtimi duvara yasladim sadece kafam duvarla bitisik degil.
Sizce yapabilecekmiyim :(

bendekiben

Elit Üye
Tekrar denedimn10 dakikalik muzik ile , yine yapamadim aklimdqn dusunceler susmuyor.Birde sirtimi duvara yasladim sadece kafam duvarla bitisik degil.
Sizce yapabilecekmiyim :(

Bu soruyu sorarak kendinize inancınızı köreltiyorsunuz.Aslında bunu gözünüzde fazla büyütmüşsünüz kendinizi fazla zorlamayın.Rahat bırakın.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Düşünceler geldiğinde olta atıp, düşünceye tutunmayın. Bırakın geldiği gibi gitsin, sadece film izler gibi izleyin, düşünceye dalmayın. Gözünüzün önüne görüntüler gelirse onlara da takılmayın, bilinçaltınızın temizlenmesidir. Sandalyede de oturabilirsiniz, önemli olan diyaframın sıkışmaması( karın bölgeniz katlanmamalı), nefesin tüm bedende rahat dolaşmasıdır. Bu yüzden dik oturmalısınız. Eğer rahat bir pozisyonda oturmazsanız zihin devreden çıkamaz, devamlı bedenin ağrıyan bölgesine yönelir ve meditatif duruma giremezsiniz. Yeni başlayanlar için 10 dk. yeterlidir.
Kendinize olan inancınıza yitirmeyin, müzik olmasa bile en kolayı nefes sesinizi dinlemektir. Ya da mum, çiçek gibi bir objeye önce bakıp, yeterli odaklanmayı sağladığınıza inandığınızda gözlerinizi kapatın. Sadece an'da kalın, o an sadece nefes alıp, oturduğunuzun farkına varın ve tüm varlığınızla orada olun.

bendekiben

Elit Üye
Meditasyon yapmak , levitasyon gibi konularda yarar saglarmi ?

Sayın duygusaladam, meditasyon; kinezi çalışmaları, enerji çalışmalarının temel taşıdır.Vücut ve zihin rahatlamadan yapacağınız çalışmadan verim alamazsınız.Meditasyonun amacı ile ilgili araştırma yapmanızı öneririm.

duygusaladam

Banlı Kullanıcı
Sayın duygusaladam, meditasyon; kinezi çalışmaları, enerji çalışmalarının temel taşıdır.Vücut ve zihin rahatlamadan yapacağınız çalışmadan verim alamazsınız.Meditasyonun amacı ile ilgili araştırma yapmanızı öneririm.

Bugun denizde lotus pozisyonunda 10dk kadar durdum belki rahat yaparim.
Tutsuleride nipon kodo vanilya ve lavanta kokusu tercih ettim.
Meditasyon calismalarimi hizlandiracagim . ;)

dokuz

Kayıtlı Üye
İş
Arkeoloji Öğrencisi
Özür dileyerek belirtiyorum ki yorumların hepsini okumadım sebebi ise sizin ısrarla kulaktan dolma bilgilerle tek seferde gerçek bir meditasyon haline bürünme çabanız...Tek denemede gerçek bir meditasyon, bir farkındalık kazanma çabanız yersiz hatta neredeyse imkansızdır uğraşınıza saygım sonsuz lakin biraz daha farklı kaynaklar üzerine araştırma yapmanızı tavsiye ederim.Okumadığım yorumlar sebebiyle konu hakkında bir bilgi eksikliği veya yanlışım varsa şimdiden özür dilerim.
İyi Geceler...

demonic

Kayıtlı Üye
Önce en RAHAT olacağınız pozisyonda durun,sonra gözlerinizi kapatın ve o derin karanlıktaki bir hortum tüm düşüncelerinizi alıyor...zaten meditasyonda 0 düşünce yapmak imkansızdır...önemli olan düşünceleri susturmak...sonra nefesinize odaklanın.insan nefesi ateş ve hava dahil elementlerden oluşur,enerji kaynağımızdır...nefesınizi burundan alın ve burnunuzdaki soğuğa odaklanın şimdi verin ve sıcaklığa odaklanın...böyle böyle aklınızdaki düşünceler akacak ve sadece burnunuzdaki sıcak-soğuk döngüsü kalacak.meditasyon bu kadar başarılar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...