Olasılık ve Hesaplamalar.

Beş

Banlı Kullanıcı
Konuyu umarım doğru yere açmışımdır,siteyi fazla incelemedim. Boş her vaktimde topiclere bakmaya çalışıyorum.

Rakamlar,tam olarakda benim ilgi alanım.
Rakamlara fazla anlam yüklemeyi seviyorum.
Sezgi ve olasılık üzerine konuşuyorum,bilmiyorum faydası ne tam olarak anlamış değilim ve iç güdülerimde devreye gelince ASLA
yanılmıyorum..
Şu basit olasılıkların sadece iki cevabı olmasımı?
Fakat asıl soru şu,bunların beni hiç yanıltmaması.
Sebebi sizce ne olabilir.

Sizlerle bir örnek vermek istiyorum.
İnsanlardaki potansiyel hal ve bedenin yapabileceklerinin sınırı yok.
Dışarda,yanımdan geçenlerin yapabileceklerini kestirebiliyorum,tabi eminlik asla söz konusu olmuyor ama böyle düşünmeme rağmen beni yanıltmıyor,gerçekleşiyor.

Örnek demiştim,Karşıdan karşıya geçen yanımdaki bayan'a araba çarbacağını hissettim bi anda gözlerim dalıyor insanlar gözlerimin daldığını sanıyor ve öyle diyorlar bir anda binlerce şey geçiyor 1-2 sn içinde..
Şuana kadar asla müdehale etmedim.. karşıdan karşıya geçip yoluma devam ettim .. yaya kaldırımı arkamı dönünce göremeyecek uzakdaydım ambulans sesi duydum yaya kaldırımın yakınlarında muhtemelen.. Pişman olmayı seven biri değilim,hatta yine olsa yine böyle yaparım diyorum.. Eğer hislerim bana öncesini sezgi yoluyla hissettirebiliyorsa kader'a karşı gelemem(?)

Keira

Moderator
Belki de bu sezgiler insanlara yardım edelim diye armağan olarak veriliyordur. Hiç bu açıdan düşündünüz mü?

Beş

Banlı Kullanıcı
Son cümlemi okudun mu?
Eğer bu bir armağansa,kader'i değiştirmek çokta kulağa hoş gelmiyor.
İnsanlarla nasıl yaşaması gerekıyorsa öyle yaşamalı..

Keira

Moderator
Belki kaderinizde de sizin insanlara yardım etmeniz gerekiyordur da siz bu kısmı anlamışsınızdır ki benim anlattığım istediğim buydu.

Keira

Moderator
Yukarıdaki mesajı nasıl bir ruh haliyle yazmışım :)) "anlamışsınızdır" yerine "anlamamışsınızdır" , "anlattığım" yerine "anlatmak" olacak :))

Beş

Banlı Kullanıcı
Anladım,ilginiz için teşekkürler.

Rabiosa

Kayıtlı Üye
Bencede nasıl gerekiyor ise öyle yaşamalısınız. Bir de yazdıklarınız Adam Fawer'in Olasılıksız romanındaki David Caine karakterini hatırlattı. Çok benziyorsunuz :)

Beş

Banlı Kullanıcı
Müdehale etmek dahada sakıncalı durumlara sebebiyet verebilir. Bu yüzde tepkisiz kalmak görmezden gelmeyi tercih ediyorum.

bendekiben

Elit Üye
Müdehale etmek dahada sakıncalı durumlara sebebiyet verebilir. Bu yüzde tepkisiz kalmak görmezden gelmeyi tercih ediyorum.

Peki hissettikleriniz sizinle ilgili olduğunda da müdahale etmeyip tepkisiz kalabiliyormusunuz veya böyle kişisel bir durumunuz henüz olmadımı? Yada olduysa içinizdeki sese göre hareket etmediniz mi?Olasılıklar bellidir ,seçimler kişiye göredir.Sevgiyle...

Beş

Banlı Kullanıcı
Peki hissettikleriniz sizinle ilgili olduğunda da müdahale etmeyip tepkisiz kalabiliyormusunuz veya böyle kişisel bir durumunuz henüz olmadımı? Yada olduysa içinizdeki sese göre hareket etmediniz mi?Olasılıklar bellidir ,seçimler kişiye göredir.Sevgiyle...

Bu kendi açımdan olmadı,şuana dek.
Bu şekilde hisseden biri var benim dışımda onunla çok benziyoruz.
Ama şöyle birşeyde var,burada devreye merak giriyor..
İnsan kendi ile ilgili şeyleri merak ediyor sonunu bilmek istiyor,herkes yaptığı şeyin sonucunu merak eder..
Ben diğer insanlara tepkisiz kalabiliyorken,konu kendim olunca dediğim gibi merak duygusu işin içine giriyor..
Açık konuşmak gerekirse sabırsız ve meraklı biriyim.

Dediğiniz gibi olasılıklar bellidir sadece hesaplar ve yüzdeler göre şekil değiştirebilir.

Salvation

Kayıtlı Üye
Aynı şeyi bir kaç kere yaşadım yani gözümün önüne geleni yada düşündüğümün gerçekleşmesini.
İnsan dışı varlıkların fal, geleceği görme tarzı konulara ilgisi olduğu bilinmektedir.
Aynı şekilde olacak bir şeyi size bir kaç saniye öncesinden sezdirebilirler diye düşünüyorum.
Eğer siz bunu kullanmak istemiyorsanız üzerine gitmeyin, yolda evde acaba ne olur diye tahmin etmeye çalışmayın aklınızdan geçirmeyin.
Zamanla bir şeyler sezmemeye başlarsınız, ve olacağı bilip değiştirsem mi değiştirmesem mi diye düşünmezsiniz.
Kader konusuna gelince, çözmek zordur. Değiştiremeyebiliriz ancak azıcık yerinden oynatabiliriz bence.

Beş

Banlı Kullanıcı
Aynı şeyi bir kaç kere yaşadım yani gözümün önüne geleni yada düşündüğümün gerçekleşmesini.
İnsan dışı varlıkların fal, geleceği görme tarzı konulara ilgisi olduğu bilinmektedir.
Aynı şekilde olacak bir şeyi size bir kaç saniye öncesinden sezdirebilirler diye düşünüyorum.
Eğer siz bunu kullanmak istemiyorsanız üzerine gitmeyin, yolda evde acaba ne olur diye tahmin etmeye çalışmayın aklınızdan geçirmeyin.
Zamanla bir şeyler sezmemeye başlarsınız, ve olacağı bilip değiştirsem mi değiştirmesem mi diye düşünmezsiniz.
Kader konusuna gelince, çözmek zordur. Değiştiremeyebiliriz ancak azıcık yerinden oynatabiliriz bence.

Harkulade bir tanım oldu,üstüne gitmek değil bu bilinç dışı istemsiz birşey.
Düşüncelerini ne kadar kontrol edebilirsin ki?

Bi filmden bi replik?
''+Size filleri düşünmeyin dersem'
-Neyi düşünürsünüz?
+Filleri''

Ama istemsiz olduğu için düşünce şu durumda kontrol edilemiyorum.
İsteyerek yapmak istediğimde başaramıyorum bi anda oluyor.
Kendimi son durak serisinden fırlamış gibi hissettiriyor bazen :)

Salvation

Kayıtlı Üye
Harkulade bir tanım oldu,üstüne gitmek değil bu bilinç dışı istemsiz birşey.
Düşüncelerini ne kadar kontrol edebilirsin ki?

Bi filmden bi replik?
''+Size filleri düşünmeyin dersem'
-Neyi düşünürsünüz?
+Filleri''

Ama istemsiz olduğu için düşünce şu durumda kontrol edilemiyorum.
İsteyerek yapmak istediğimde başaramıyorum bi anda oluyor.
Kendimi son durak serisinden fırlamış gibi hissettiriyor bazen :)

Pekala, bide somutlaştırmayı deneyelim.
Bebeğiniz var, ve şu kemirilen yumuşak oyuncaklara öyle alışmış ki, aslında rengini sevmiyor ve eski ama alıştığından sürekli eline alıp ısırıyor.
Onu tutup elinden çekerseniz, artık onda olmadığı için istem dışı beyni ona daha çok ilgi duyar sizden almaya çalışır ağlar.
Ama önüne daha güzel bir oyuncak koyarsanız, Zamanla ona yönelir ve diğerini unutur. Uzun zaman sonra eski oyuncağını gördüğünde oyuncağın ona verebiliceği tek şey tebessüm olur.
Beyin herkeste aynı çalışır, sorun ne olursa olsun ve insanoğlunun en saf örneği bebeklerdir :) demek istediğim ilginizi çekecek farklı birşey bulun. İlk zamanlarda beyniniz istem dışı birşeyler sezmeye çalışsa da zamanla geçecektir. İlginiz diğerine yönelecektir.

Beş

Banlı Kullanıcı
Pekala, bide somutlaştırmayı deneyelim.
Bebeğiniz var, ve şu kemirilen yumuşak oyuncaklara öyle alışmış ki, aslında rengini sevmiyor ve eski ama alıştığından sürekli eline alıp ısırıyor.
Onu tutup elinden çekerseniz, artık onda olmadığı için istem dışı beyni ona daha çok ilgi duyar sizden almaya çalışır ağlar.
Ama önüne daha güzel bir oyuncak koyarsanız, Zamanla ona yönelir ve diğerini unutur. Uzun zaman sonra eski oyuncağını gördüğünde oyuncağın ona verebiliceği tek şey tebessüm olur.
Beyin herkeste aynı çalışır, sorun ne olursa olsun ve insanoğlunun en saf örneği bebeklerdir :) demek istediğim ilginizi çekecek farklı birşey bulun. İlk zamanlarda beyniniz istem dışı birşeyler sezmeye çalışsa da zamanla geçecektir. İlginiz diğerine yönelecektir.

Yasak,cezp eder her zaman.
Tabi son kararı ben vereceğim,her durumda alternatif bi cevabım yada bi tepkim olur.
Bunun için tepkisiz kalmayı seçtim,herşeyi bilseydim insanlara ihtiyaç duymazdım.
Hala çevremdeki insanlara ihtiyaç duyuyorum.
Bu sürekli olan birşey değil,bebek örneği haklısın,fakat bunla aslında hiçde ilgilisi yok

Salvation

Kayıtlı Üye
Yasak,cezp eder her zaman.
Tabi son kararı ben vereceğim,her durumda alternatif bi cevabım yada bi tepkim olur.
Bunun için tepkisiz kalmayı seçtim,herşeyi bilseydim insanlara ihtiyaç duymazdım.
Hala çevremdeki insanlara ihtiyaç duyuyorum.
Bu sürekli olan birşey değil,bebek örneği haklısın,fakat bunla aslında hiçde ilgilisi yok

Düşünce sistemi olarak örnek verdim, Tabi son karar sana kalmış :) Umarım istediğin gibi olur.