Kuran ayeti ve bilimsel bir gerçek ?

Jestem

Kayıtlı Üye
İş
Aldığı Her Nefeste Dünya'ya Zarar Vermekte
Arkadaşlar Kuran'da ;

86:5. İnsan neden yaratıldığına bir baksın!

86:6. Atılan bir sudan yaratıldı.

86:7. (O su) sırt ile göğüs kafesi arasından çıkar.

Bu ayetlerdeki bilimsel yanlışlıklar bariz belli. Anlamını anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. :)

Admin Notu: Uygunsuz başlık nedeniyle konu düzeltilmiştir.

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Devami da söyle:
Iste Allah (baslangicta bu sekilde yarattigi) insani tekrar yaratmaya da kadirdir.

origanum

Yönetici
Arkadaşlar Kuran'da ;

Bu ayetlerdeki bilimsel yanlışlıklar bariz belli. Anlamını anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. :)

Atılan su ile kasıt meni. Bunun salgılandığı organların yeri de sırt ile göğüs kafesi arasında bulunan bazı bezler, örneğin prostat, cowper bezi vs. Tüm bu bezlerin salgıları sonunda sperm ile birleşerek meniyi oluşturur.
Devamındakinde anlatılmak istenen de insan bu şekilde yaratılır ve bu insan aynen bu şekilde tekrar bir insan yaratılmasında rol oynar.

Jestem

Kayıtlı Üye
İş
Atılan su ile kasıt meni. Bunun salgılandığı organların yeri de sırt ile göğüs kafesi arasında bulunan bazı bezler, örneğin prostat, cowper bezi vs. Tüm bu bezlerin salgıları sonunda sperm ile birleşerek meniyi oluşturur.
Devamındakinde anlatılmak istenen de insan bu şekilde yaratılır ve bu insan aynen bu şekilde tekrar bir insan yaratılmasında rol oynar.

fakat ben burada bunun bahsedildiğini zannetmiyorum. bence burada başka bir kasıt var. ama anlayamıyorum.

steve.morse

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar Kuran'da ;

Yanlış anlamayın, amacım sizi sınamak değil. Haddime değil zaten. Merakımdan soruyorum. Burada ne gibi bir bilimsel yanlışlık var ?

Nazarlik

Kayıtlı Üye
Bilime göre: Bel kemiği ile kaburgalar arasındaki keselerden penis yoluyla dışarı atılan ve üremeyi sağlayan sıvı.Keşif 19.Yüzyıl

Kuran-ı Kerim: İnsan bir baksın hangi şeyden yaratıldı. Dökülüp atılan bir sudan yaratıldı.Bel kemiği ile kaburgalar arasından çıkar. Şüphesiz (Allah) onu yeniden-döndürmeye güç yetirendir. (86 Tarık Suresi 5-') (1400 yıl önce)

Jestem

Kayıtlı Üye
İş
Bilime göre: Bel kemiği ile kaburgalar arasındaki keselerden penis yoluyla dışarı atılan ve üremeyi sağlayan sıvı.Keşif 19.Yüzyıl

Kuran-ı Kerim: İnsan bir baksın hangi şeyden yaratıldı. Dökülüp atılan bir sudan yaratıldı.Bel kemiği ile kaburgalar arasından çıkar. Şüphesiz (Allah) onu yeniden-döndürmeye güç yetirendir. (86 Tarık Suresi 5-') (1400 yıl önce)

pardon da siz testislerin bel kemiği ile kaburga arasında olduğunu mu iddaa ediyorsunuz?

stevemorse;

bu ayette spermlerin başlangıç yeri belirtiliyor. sır ve göğüs kafesi diye. fakat en basit anlamında spermlerin testislerde üretildiği, penis yolundan da atıldığı biliniyor.

origanum

Yönetici
Buraya bu sefer küçük bir bilimsel müdahale etmem gerekiyor anlaşılan. Penis yolu ile atılmadan önce testislerdeki spermler kendilerini beslemesini ve kayganlıklarını sağlayan bazı bezlerin salgıları ile birleşir, genelde protein içeriklidirler, spermlerin canlılığını sağlarlar, Bu bezler erkekte sırt ve göğüs kafesi arasındaki bölgede dağınık halde bulunur. Anatomi dersi okuyan herkes bilir bunu günümüzde, naçizane ben de okumuştum 20 küsur yıl önce.

Nazarlik

Kayıtlı Üye
Birde atasozumuz var bosuna af edersiniz beline kuvvet demiyorlar yeni damatlara demi...

Jestem

Kayıtlı Üye
İş
Buraya bu sefer küçük bir bilimsel müdahale etmem gerekiyor anlaşılan. Penis yolu ile atılmadan önce testislerdeki spermler kendilerini beslemesini ve kayganlıklarını sağlayan bazı bezlerin salgıları ile birleşir, genelde protein içeriklidirler, spermlerin canlılığını sağlarlar, Bu bezler erkekte sırt ve göğüs kafesi arasındaki bölgede dağınık halde bulunur. Anatomi dersi okuyan herkes bilir bunu günümüzde, naçizane ben de okumuştum 20 küsur yıl önce.

tamam anlıyorum fakat burada spermi oluşturan - kayganlaştıran salgılardan bahsetmiyor, direkt olarak meni'den bahsediyor.

origanum

Yönetici
Evet meniyi oluşturan sıvılar olmazsa sperm yaşayamaz anında ölür, sperme can veren ve döllenene kadar hayatta kalmasını sağlayan o salgılar. Bütün bu salgı bezi salgıları ile spermlerin hepsinin toplamına meni adı veriliyor sadece sperme değil.

Nazarlik

Kayıtlı Üye
Meni olarak adlandırılan ve spermleri taşıyan besleyici sıvı, sadece spermlerden oluşmaz. Aksine meni, birbirinden farklı sıvıların karışımından oluşur. Bu sıvıların, spermin gerek duyduğu enerjiyi karşılayacak olan şekeri bulundurmak, baz özelliğiyle ana rahminin girişindeki asitleri nötralize etmek, spermin hareket edeceği kaygan ortamı sağlamak gibi görevleri vardır.

Ne ilginçtir ki, Kuran'da meniden söz edilirken, modern bilimin ortaya çıkardığı bu gerçeğe de işaret edilmekte ve meni "karmakarışık" bir sıvı olarak tarif edilmektedir:

“Şüphesiz Biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık.„
(İnsan Suresi, 2)

Bir başka ayette ise yine meninin karışım olduğuna işaret edilir, insanın ise bu karışımın "özünden" yaratıldığı vurgulanır:
“O, yarattığı herşeyi en güzel yapan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlayandır. Sonra onun soyunu bir özden, basbayağı bir sudan yapmıştır.„
(Secde Suresi, 7-8)

Burada "öz" diye çevrilen Arapça "sulala" kelimesi, öz ya da bir şeyin en iyi kısmı demektir. Hangi şekilde alınırsa alınsın "bir bütünün bir kısmı" anlamına gelir. Bu durum, Kuran'ın, insanın yaratılışını en ince detayına kadar bilen bir İrade'nin sözü olduğunu açıkça göstermektedir. Bu İrade, insanı yaratmış olan Allah'a aittir.

Kuran'da erkeklik ve dişiliğin, "rahime dökülen meniden" yaratıldığı bildirilmiştir. Oysa yakın zamana kadar cinsiyetin anne hücreleri tarafından belirlendiği sanılıyordu. Kuran'da verilen bu bilgiyi bilim 20. yüzyılda keşfetmiştir. Kuran'da insanın yaratılışı ile ilgili olarak buna benzer asırlar öncesinden haber verilmiştir.
****Alinti..

kurtyıldızı

Kayıtlı Üye
Herşeyden önce burası "islami bir site" değil.Ayrıca islami konuların tartışılabileceği bir site olduğunu da sanmıyorum.Bana göre bu konunun sorulacağı yer "diyanet işleri sitesi" olmalıdır.Konuyu açan forumcu bu ayetlerin ne manaya geldiğini internetten bir araştırdı mı bilmiyorum.Ama bu soruları arama motoruna yazdığınızda karşınıza müthiş açıklamalar çıkıyor.Bu sitelerden birinde,3.sırada verilen ayetin diğer iki ayetl aynı şeyi ifade tmediği,bel kemiği-kaburga arasında belirtilen bölgenin bebeğin anne karnında bulunduğu yer olarak ifadesi vardır.Açıklamaların bu sitelerden dikkatlice okunmasını tavsiye ederim.Bilimsel bulgular,yeni verilerle,yeni buluşlarla değişebilir.Ama Kuranı Kerim sonsuza dek tek ve değişmez gerçekliğe sahiptir.

focus

Kayıtlı Üye
bu Allahın ilmin sahibi olduguna ve onu bulmamızı ve bilmemizi istediğine bariz bir örnek değil mi?

zip lenmiş halimizin genlerde saklı nasıl yaşam buldugunun hayranlık oluşturan bir eserin sahibine seni tanımıyorum demek nasıl bir cüret ve kibir olur du?

yani herşey den müstagni olan Allah elbette bilinmeyi istemiş ve bize yaşamı armagan etmiş, ben insanın insana zulm ettiğine inanıyorum, Allah kimseye zulm etmiyor aksine hepimizi seviyor aksini düşünmek ne büyük yanılgı olurdu.

ama o insanın kibirlendiğini bildiği halde hak yemeye devam ettiğini özgür kılınmış olmasına ragmen halen daha çok isteyen nefsin kölesi oldugunu elbette görüyor, iman kayıtsız şartsız teslim olmak değil mi? samimiyet ile aşk ile değil mi?

hangi şeyde buluruz ona ibadet ederken ki huzuru ve zikrederken ki heycanı bana göre hiçbir şeyde.

origanum

Yönetici
Kuran'da erkeklik ve dişiliğin, "rahime dökülen meniden" yaratıldığı bildirilmiştir. Oysa yakın zamana kadar cinsiyetin anne hücreleri tarafından belirlendiği sanılıyordu. Kuran'da verilen bu bilgiyi bilim 20. yüzyılda keşfetmiştir. Kuran'da insanın yaratılışı ile ilgili olarak buna benzer asırlar öncesinden haber verilmiştir.
****Alinti..

Malesef insanların bu yanlış bilgisi yüzünden pek çok kadın zarar gördü.
Erkek adamın erkek oğlu olur atasözümüz doğrudur.
Cinsiyeti belirleyen erkeğin kromozomlarıdır. Erkekte hem erkekliği hem de dişiliği sağlayacak olan kromozomlar bulunur ve bunlar spermlerin içindedir. Oysa annede sadece dişi kromozom bulunur, erkeklik verecek kromozom yoktur, dolayısı ile anne isteyince erkek çocuk doğuramaz. Bu işi yapabilme yetisi erkeğin spermindedir.
Pek çok kadın erkek doğuramadı diye suçlandı, aşağılandı, şiddete maruz kaldı, eşi onu bırakıp başka kadınla evlendi. Bildiğim bir örnek var:
Annemim gençliği zamanında kör bir yaşlı teyze varmış bunun kızı oluyormuş bir gün kocası bu sefer oğlan doğurmazsan gözünü kör ederim demiş ancak kadının yine kızı olmuş. Adam da ocaktan yanan bir odun çubuğunu almış, kadına doğru gelmiş, kadın bir gözümü feda ettim, öyle durdum diyormuş, öbüründe gözümü kırpıştırdım da tek gözümü kurtardım diye anlatırmış. Bu vahşet değil midir, kadın bu işkenceye maruz kalacak ne suç işlemiştir, cahilliğin milyarlarca kurbanlarından biridir sadece.
Bilinç düzeyinin artırılması eğitim ile olur ancak.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Ne insanlar var şu hayatta ya. Allah cahillerden korusun.

excell21

Kayıtlı Üye
sen bunu iyice arastırdın mı?? burda bilimsel yanlış neresinde anlayamadım??? tefsire baktın mı?? veya baska meallere ?? cünkü elmallı hamdi yazır mealinde bu ayetler su sekilde acıklanmıstır.
2. Târık nedir, bildin mi?
3. O, karanlığı delen yıldızdır.
4. Hiçbir nefis yoktur ki başında bir denetleyici bulunmasın.
5. Onun için insan neden yaratıldığına bir baksın.
6. Atılan bir sudan yaratıldı.
7. O su, erkeğin sulbü ile kadının göğüs kemikleri arasından çıkar.
8. Elbette Allah'ın onu döndürmeye gücü yeter.

excell21

Kayıtlı Üye
muhammed esed mealinde ise su sekilde acıklanmıstır 1. DÜŞÜN gökleri ve gece vakti geleni! 1
2. Bilir misin nedir gece vakti gelen?
3. O, yıldızdır [inanmadan yaşanan hayatın] karanlığını delip geçen:
4. [zaten] hiçbir insan korunmasız bırakılmamıştır. 2
5. İNSAN, neden yaratıldığına bir baksın:
6. o spermalı bir sıvıdan yaratılmıştır
7. [erkeğin] beli ile [kadının] leğen kemiği 3 arasından çıkan.

excell21

Kayıtlı Üye
1. DÜŞÜN gökleri ve gece vakti geleni! 1
2. Bilir misin nedir gece vakti gelen?
3. O, yıldızdır [inanmadan yaşanan hayatın] karanlığını delip geçen:
4. [zaten] hiçbir insan korunmasız bırakılmamıştır. 2
5. İNSAN, neden yaratıldığına bir baksın:
6. o spermalı bir sıvıdan yaratılmıştır
7. [erkeğin] beli ile [kadının] leğen kemiği 3 arasından çıkan. bu muhammed esed mealinde oyle yazar