Biraz basit bi soru ama cevaplarsanız sevinirim :)

hazarfen

Kayıtlı Üye
Bazı uygulamaları okurk şunu bir uygulamada falan oglu falan / falan kızı falan yerler ilgili yorumlara bakarken bir kaç yorumda önce anne adı sonra evladın ismi bir kaç yorumda ise önce evlad adı sonra anne adı yazılıcagı yada okunucagı soylenıyodu. Arapça bilgimin eksik oluşundan dolayı kafam karıştı biraz doğru olan hangisidir acaba? Önce anne adımı yoksa evlada adımı gelir? Sorumun basitliğinden dolayı kusurua bakmayın :)

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
Falan kızı falan oğlu diye başlar biliyorum biliyorum ben
en basitinden arap kültüründeki insanların tanıtıldıgı kaynaklara bile baksak
mesela örnek

ali bin ebu talip ebu talibin oğlu ömer
hattap oğlu ömer derler yani hattabın oğlu ömer

benim bildiğim budur ama havasta bu gibi meseleler değişiklik arz ediyorsada bunları bilmem

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
ard arda yazmak gibi olucak kusuruma bakmayın bir yanlısı düzeltmek adına tekrar yazıyorum

ali bin ebu talip ebu talibin oğlu ömer yazmışım karıstırdım

ali bin ebu talip & ebu talibin oğlu ali

ama tekrar belirtiyorum eğer bu gibi durumlar havasta değişiklik gösteriyorsa onu bilemicem bu işte çırak bile sayılmam sadece arap kültüründeki isim meselelerini biraz bildiğim için cevap verdim

hazarfen

Kayıtlı Üye
Çok teşekkürler farlılık göstermiyodur herhalde sonucta normal arapça ama benim arapça bilgim yok ve bir çok uygulama yorumunda anne ismi basa denmiş bende sorma ihtiyacı duydum cok sağolun. Sora ,sora öğreniyorum işte böyle ikilemde kaldığım yerlerde :)

aphosiss

Banlı Kullanıcı
Merhabalar,

Bir çok duada arapça olarak belirtilen ibni - binti ve bunlarla beraber fülan - fülanete zamirleri görlür.Bunları doğru yerleştirmedikçe duanızın eksik olma ihtimali vardır.Şimdi bir örnek ile açıklayalım.Örnek olması için yazıyorum:

kalbi fülân ibni fülânete ilâ mehabeti fülânete binti fülânete ves sâate

İbni :Oğlu
Binti: Kızı demektir.

Fülanete: Anne ismidir. Burda dikkat edilecek husus ikinci fülanete kısmı anne ismini temsil eder.

Şimdi yerleştirerek bakalım:

Ahmet ibni Ayşe: erkek için Türkçe okunuşu:ayşe oğlu ahmet

Aslı binti Ayşe: bayan için Türkçe okunuşu: ayşe kızı aslı

Önemli not: Türkçede okunduğu gibi yazılmaz arapçada. Kişi isimleri önce anne isimleri sonra gelir yazımda da okumada da.
Alıntıdır.

hazarfen

Kayıtlı Üye
:) Başlarda anne adını sona koyup okuyodum ama sonra bazı yorumlarda önce koyulması gerektiğini okudum derken soriyim dedim :)