Uyuyan her kulun başinda üç düğüm vardir

Cem

Kayıtlı Üye
Ebû hüreyre’nin Resûrüllah (S.A.V) efendimiz’den yapmış olduğu rivâyette Sevgili Peygamberimiz buyurdular ki;

Sizden biriniz uyuduğu zaman şeytan onun başı üzerine üç düğüm vurur ve her düğümü üzerine de şunu fısıldar;

Senin için gerekli olan uzun bir gece.. Artık olduğun yerde uyuyakal!. O adam gece uyanıp Allah’ı zikrederse o düğümlerden biri çözülür; abdest alacak olursa diğer bir düğüm daha çözülür; namaz kılarsa diğer düğüm de çözülür de neş’eli şen ve şatır olarak sabahlar. Aksi halde tembellik ve asap bozukluğu içinde sabahlar.

Uyuyan her kulun mutlaka başı üzerinde üç düğüm vardır. Gecenin bir bölümünden sıyrılıp ( uyanır da) Allah’ı tesbîh ve tahmid eder, tehlil ve tekbir getirecek olursa o düğümlerden biri çözülür. Allah’ı kasdedip kalkar da aptest alır, iki rek’at namaz kılacak olursa, diğer bütün düğümler çözülür. Bunlardan hiçbirini yapmayacak olur da sabah vaktine girecek bulunursa, düğümler olduğu gibi kalır..

Hazret-i Abdullah (R.A.) diyorki: Peygamber (s.a.v) Efendimiz in yanında bir adamdan bahsettiler.Sabaha kadar hiç uyanmadan derin bir uyku çektiğini ve böylece sabah namazına kalkmadığını söylediler.Resüllullah (s.a.v) Efendimiz buyurdu ki: ‘Şeytan onun kulağına işemiştir.’

fthbl

Kayıtlı Üye
Şeytanla ilgili bir hadis da benden;
Kişi 40 yaşına geldiğinde (hala hayatına istikamet veremediyse) şeytan onu hafifçe sıvazlar ve artık bu daha da iflah olmaz der.
40 yaşından sonra kişinin düşüncelerinin oturaklaşmaya ve kemikleşmeye başladığını anlatan ve bu yaştan sonra huy değiştirmenin zorluğuna dikkat çeken bir hadis.

anaksunamun

Kayıtlı Üye
Ebû hüreyre’nin Resûrüllah (S.A.V) efendimiz’den yapmış olduğu rivâyette Sevgili Peygamberimiz buyurdular ki;

Sizden biriniz uyuduğu zaman şeytan onun başı üzerine üç düğüm vurur ve her düğümü üzerine de şunu fısıldar;

Senin için gerekli olan uzun bir gece.. Artık olduğun yerde uyuyakal!. O adam gece uyanıp Allah’ı zikrederse o düğümlerden biri çözülür; abdest alacak olursa diğer bir düğüm daha çözülür; namaz kılarsa diğer düğüm de çözülür de neş’eli şen ve şatır olarak sabahlar. Aksi halde tembellik ve asap bozukluğu içinde sabahlar.

Uyuyan her kulun mutlaka başı üzerinde üç düğüm vardır. Gecenin bir bölümünden sıyrılıp ( uyanır da) Allah’ı tesbîh ve tahmid eder, tehlil ve tekbir getirecek olursa o düğümlerden biri çözülür. Allah’ı kasdedip kalkar da aptest alır, iki rek’at namaz kılacak olursa, diğer bütün düğümler çözülür. Bunlardan hiçbirini yapmayacak olur da sabah vaktine girecek bulunursa, düğümler olduğu gibi kalır..

Hazret-i Abdullah (R.A.) diyorki: Peygamber (s.a.v) Efendimiz in yanında bir adamdan bahsettiler.Sabaha kadar hiç uyanmadan derin bir uyku çektiğini ve böylece sabah namazına kalkmadığını söylediler.Resüllullah (s.a.v) Efendimiz buyurdu ki: ‘Şeytan onun kulağına işemiştir.’

ya korkutmayın milleti kardeşim ne düğümü Allah aşkına .. ayetel kursi oku uyu düğüm müğüm bişe etkis etmez bide başucuna Kuran koy

anaksunamun

Kayıtlı Üye
Burada anlatmaya çalıştığımız farklı bence anla sonra yorum yap
bırakın ya garip garip şeyler yazıp millleti korkutuyosunuz saf olan da inanır bu saçmalığa düğümmüş bilmemneymiş hey allahım ya bu gençlik nereye gidiyooorrr :))) bu safsatayı nerden bulduysanız bi kaynak gösterinde biz de inanalım

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
bırakın ya garip garip şeyler yazıp millleti korkutuyosunuz saf olan da inanır bu saçmalığa düğümmüş bilmemneymiş hey allahım ya bu gençlik nereye gidiyooorrr :))) bu safsatayı nerden bulduysanız bi kaynak gösterinde biz de inanalım

Burada siz uyurken alnınızın üstünde bir korkutucu bir halat durduğundan bahsedilmemiş. Ben size kalbinizde bir düğüm vardır, iyi niyetli olursanız bu düğüm çözülür desem siz yine korkutmayın insanları kalpte düğüm mü olurmuş gözüyle mi bakacaksınız. Lütfen bu düşünce tarzınızı bırakıp tekrar okuyun ve anlatılmak isteneni anlamaya çalışın. Sevgiyle :)

Katarina

Kayıtlı Üye
Burada siz uyurken alnınızın üstünde bir korkutucu bir halat durduğundan bahsedilmemiş. Ben size kalbinizde bir düğüm vardır, iyi niyetli olursanız bu düğüm çözülür desem siz yine korkutmayın insanları kalpte düğüm mü olurmuş gözüyle mi bakacaksınız. Lütfen bu düşünce tarzınızı bırakıp tekrar okuyun ve anlatılmak isteneni anlamaya çalışın. Sevgiyle :)

Sevgili Ferdelance;

Bende dinlerin bu abartılı anlatım tarzlarından uzak durmasından yanayım.Öncelikle bu bir rivayetttir.Rivayet olmasa dahi,anlatılan düğüm sizin bildiğiniz bir düğüm olmayabilir;çok daha farklı şeyler anlatılmış olabilir.Yoruma açık olması sebebi ile de bir çok şeyi düşündürebilir.

Konuda ki fikir nettir.Bunun için halata;yada düğüme gerek yoktur.Aynı şekil iyiliğin de yolu birdir.

Dinler ne yazık ki,insanların korku boyutlarını arttırmak amacı ile bazı yerlerde;bazı kültürlerde katılaşmıştır.Düğümde buna güzel bir örnektir.

Sevgiyle Kalın..

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Bu olay doğru olabilir; çünkü bende gözlemledim.

Benim dedem her sabah namazı için yatağından kalkar.
Kahvaltısını yapar. Ezan okuyunca abdestini alır.
Namazını kılar ve geri uyur.

Ben dedemi hiç asık suratlı,mutsuz görmedim.
Dünya yansa umrunda olmayan, gayet neşeli biridir.
Sağlık sorunu da yok zaten.
Ama hergün mü morali yerinde olur.

Ben buna bir anlam veremiyorum ta ki şu konuyu okuyana dek.
Düğüm var mı bilmem ama; günü iyi geçiyor böylelerinin.

Jestem

Kayıtlı Üye
İş
Aldığı Her Nefeste Dünya'ya Zarar Vermekte
ya korkutmayın milleti kardeşim ne düğümü Allah aşkına .. ayetel kursi oku uyu düğüm müğüm bişe etkis etmez bide başucuna Kuran koy
+1 . söylendiği bile kesin olmayan hadisler. o kadar çok saçma 'hadis' var ki. ben onları Hz. Muhammed'in söylemiş olduğunu sanmıyorum.

fthbl

Kayıtlı Üye
“Sizden bir kimse, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı?”
diye buyuruluyor Kuran da gıybet hakkında.
Hem peygamberimiz kabirde kişinin namazı sevimli bir arkadaş suretinde kendisine eşilik eder diyor.
Demek ki bu dünyadaki hadiseler gözle görmediğimiz manevi alemlerde farklı keyfiyet arz ediyor.
Sabah namaza kalkacak insanın "bi 5 dakika daha uyuyayım,az bişe daha uyuyayımda daha zinde kalkarım" gibi içinden geçen şeytanın ilham ettiği düşünceler görünmeyen alemlerde şeytanın attığı düğümler olarak görüntü arz ediyor olabilir.

Veya peygamberimiz konuştuğu insanlar olayı daha iyi anlasınlar diye teşbihle(benzetme ile) anlatmış olabilir.

striker

Kayıtlı Üye
rivayetlerin gerçeklik payı olabilirde olmayabilirde. oyuzden peygamber efendımızın rıvayetlerıne ınanmıyorum. gerçekten ınanmıyorum. işte inanmıyorum :p çok saçma çokta gereksız.

inanmayabilirsin, ama hakaret edemezssin,
biz senin şeytanına hakaret ediyormuyuz ki, sen hakaret ediyorsun.

Ori

Kayıtlı Üye
rivayetlerin gerçeklik payı olabilirde olmayabilirde. oyuzden peygamber efendımızın rıvayetlerıne ınanmıyorum. gerçekten ınanmıyorum. işte inanmıyorum :p çok saçma çokta gereksız.

Herkesin inancı kendinedir. Neyin gereksiz olduğuna siz kendinizce karar veriyorsanız bu çocuksu tavrınızında gereksiz olup olmadığını bir gözden geçirin. İstediğiniz görüşü güzel ve anlamlı bir şekilde ifade edebilceğiniz bir platformdasınız.

Cem

Kayıtlı Üye
SABAH NAMAZIMIZI EDA ETTİKTEN SONRA UYUMAYIN güneş saatine kadar bekleyin sonra uyuyun gece kalktınız namaz kıldınız sabah namazına kadar işte bu kadar sure okudunuz sabah ezanın okundu dinlediniz sünneti ile farz arası yasinde okudunuz yatmayın yatarsanız yapılan okumalardan oluşan her şeyi alır alanın cinsiyetinide biliyorum yazmıyorum kesede birikenler gider eskiler sorun onlarda aynısını anlatır.

saygılarımla