Peygamberimizin HZ.Ebu Bekire Ögrettigi Dua

ibis73

Kayıtlı Üye
HZ Ebu bekir: Ya resulallah sabah aksam bazi dualari ögretkionlari okuyayim dei . efendimiz su duayi ögretti . söyle dedi ya EBU BEKIR BU DUAYI SABAHLADIGINDA AKSAMLADIGINDA VE YATMAK ÜZERE YATAGINA VARDIGINDA OKU BUYURDU .
DUA:
Allaahümme faatirassemaavaati velardı aalimelgaybi veşşehaadeti Rabbe külli şeyin ve meliikehuu, eşhedü enlaa ilaahe illaa ente euuzü bike min şerri nefsii ve şerişşeytani ve şirkihi.

manasi Yüce Allahin adiyla hareket ederim. o yüce ALLAH ki onun mübarek ismile hareket edildigi vakit, yerde ve gökte hicbir seyokuyana zarar vermez. o yüce ALLAH ; her seyi en iyi isiten ve en mükemmel sekilde bilen dir

bu dua nete bu hafta cikti . yaklasik bir bucuk yildir okurum. kaynak versem yanlis anlasilir diye korkuyorum

wiktor

Kayıtlı Üye
Okunuşu: “Allahümme fatırassemavati vel-ardı alimel-gaybi veş-şehadeti Rabbe külli şey’in ve melikehü, eşhedü en la ilahe illa ente e-uzü bike min şerri nefsi ve şerriş-şeytani ve şirkihi.”

Manası: “Ey yer ve gökleri yaratan, gizli ve aşikare her şeyi bilip ve herşeye malik olan Allah’ım! Bir olduğuna ve Senden başka ibadete layık kimsenin bulunmadığına şehadet ederim.Kendi kötülüklerimden, şeytanın hiyle ve desiselerinden sana sığınırım.”

fthbl

Kayıtlı Üye
Okunuşu: “Allahümme fatırassemavati vel-ardı alimel-gaybi veş-şehadeti Rabbe külli şey’in ve melikehü, eşhedü en la ilahe illa ente e-uzü bike min şerri nefsi ve şerriş-şeytani ve şirkihi.”

Manası: “Ey yer ve gökleri yaratan, gizli ve aşikare her şeyi bilip ve herşeye malik olan Allah’ım! Bir olduğuna ve Senden başka ibadete layık kimsenin bulunmadığına şehadet ederim.Kendi kötülüklerimden, şeytanın hiyle ve desiselerinden sana sığınırım.”
Bu çeviri daha doğru birinci çeviri çok alakasız olmuş.
Ama sanırım " herşeye malik olan Allah’ım" yerine " herşeyin Meliki olan Allah’ım" veya " herşeyin hükümdarı olan Allah’ım" olsa daha uygun olacak gibi.
"Malik" de daha çok sahiplik anlamı varken "Melik" de yönetme hükmetme anlamı daha ağırlıklı.

ibis73

Kayıtlı Üye
Bu çeviri daha doğru birinci çeviri çok alakasız olmuş.
Ama sanırım " herşeye malik olan Allah’ım" yerine " herşeyin Meliki olan Allah’ım" veya " herşeyin hükümdarı olan Allah’ım" olsa daha uygun olacak gibi.
"Malik" de daha çok sahiplik anlamı varken "Melik" de yönetme hükmetme anlamı daha ağırlıklı.
olabilir yanliz ben yusuf tavaslinin kitabina baktim . alinti yaptigim yerle ayni.

ibis73

Kayıtlı Üye
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
Allahümme ya zel-menni vela yümennü aleyhi.Ya zel-celali vel-ikrami.Ya zet-tavli vel inami.La ilahe illa ente.Zahrel-laciine ve carel-müstecirine ve emanel -haifine.Allahümme in künte ketebteni indeke fi ümmil -kitabi şekıyyen ev mahrumen ev matruden ev mukatteren aleyye fir-rızkı.Femhullahümme bi fazlike şekaveti ve hirmani ve tardi ve iktare rızki ve esbitni indeke fi ümmil-kitabi
seiden ve merzukan ve müveffekan lil-hayrati,feinneke kulte ve kavlukel-hakku fi kitabikel-munzeli ala lisanı nebiyyikel-mürseli. Yemhullahü ma yeşaü ve yüsbitü ve indehu ümmül-kitabı.ilahi bit-tecelliyyil-azami fi leyletin-nısfı min şabanel-mükerremilleti.Fiha yüfreku küllü emrin Hakim.ve yübremü en tekşife anna minel-belai manalemü ve ma la nalemü ve ma ente bihi alemü inneke
entel-eazzül-ekremü.Ve sallallahü ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve ashabihi ve evladihi ve ezvacihi ve selleme.

Berat Gecesi Duasının Anlamı

Ey, kullarına sayısız lütuf ve ihsanlarda bulunan, onların karşılığına ihtiyacı olmayan Allah’ım!. Celal ve Kerem sahibi Rabbim! Biz âciz kullarına sonsuz nimet ve imkânlar bahşeden Sensin! Senden başka ilah yok! Sana sığınıp yalvaranlara yardım edersin! Korkanların güvenip sığınacağı yegâne mercii yine Sensin! Ya Rabbi, Senin nezdindeki kitabında, Levh-i Mahfûz’da şayet beni kötü, mahrum, ilâhî rahmetten kovulmuş, fakir bir insan olarak yazmış isen fazlınla bu kötü kaderimi; âsî, mahrum, ilâhî huzurdan kovulmuş, darlık içinde hayat geçirmeye mahkum bir fakir insan oluşuma ait yazgımı siliver Allahım! Beni, nezdindeki ana kitapta iyilerden, salih kullarından, rızkı bol, zengin ve hayırlı işlerde yarışan ve muvaffak olan kullarından olarak yazıver.
Allah’ım! —Senin sözün haktır- Nebiyy-i Zişan’ın lisanı üzere gönderdiğin mukaddes Kitabında şöyle buyurdun: “Allah dilediğini siler. (Dilediğini de) sabit bırakır. Bütün kitapların aslı O’nun yanındadır” (Ra’d Sûresi, 39)
İlahî! “Her hikmetli iş nezdimizde bir emir ile o zaman ayrılır” (Duhan, 4) buyurduğun mükerrem Şaban ayının 14. gecesi en büyük tecellin ile; bildiğimiz bilmediğimiz, Senin bildiğin bela ve musibetleri bizlerin üzerinden kaldırmanı diliyoruz. Şüphesiz Sen, sonsuz güç ve kuvvet sahibisin! Lütuf ve ihsanı bol olan Rabbimizsin!
Allahım! Seyyidimiz, Efendimiz Hazret-i Muhammed’e, Ehl-i Beyt’ine, ashabına, evlâdına, ezvâc-ı tâhirâtına salât ü selâm eyle! Dualarımızı Habibin hürmetine kabul eyle!

EL FATİHA

Alıntıdır.

ibis73

Kayıtlı Üye
Berat gecesi 100 kere bu selavatı okuyan peygamberimizi rüyasında görür ve rüyasında görende şefaatine nail olur.

Allâhümme salli alâ rûhi Muhammedin fil ervâh,
Ve salli alâ cesedi Muhammedin fil ecsâd,
Ve salli alâ kabri Muhammedin fil kubûr.
Ezhar adlı kitabdan alınmıştır. Peygamber Efendimiz (sas) buyurdular ki; "Bir kimse bana günde yüz kere şu sûretle salavat verirse, inşallah ahirette Rabb'im önünde o kimseye şefaat eylerim."

Alıntıdır.

ibis73

Kayıtlı Üye

ibis73

Kayıtlı Üye

haklisiniz yukarda yaziyi ben kendi yazimdaki ceviri olarak gördüm dogru cevirisi benim yazdigim ceviri yani

manasi Yüce Allahin adiyla hareket ederim. o yüce ALLAH ki onun mübarek ismile hareket edildigi vakit, yerde ve gökte hicbir seyokuyana zarar vermez. o yüce ALLAH ; her seyi en iyi isiten ve en mükemmel sekilde bilen dir