Hafızayı Kuvvetlendirmek İçin-4

Shamanistic

Kayıtlı Üye
Her gün bir bardak suya aşağıdaki ayeti kerimleri kırk kere okuyup üfledikten sonra içen kişinin hafızası çok kuvvetlenir.Her işittiğini ya da okuduğunu hatırlar..

Fe fettemnaha süleymane ve küllen ateyna hukmen ve ılmen ve sehharna mea davudel cibale yüssebbıhne vet tayra ve künna faılın.Allahümme zidnı ılmen

Enbiya süresinden olan bu ayeti kerimleri bir bardak suya kırk kere okuyup üfledikten sonra içmeniz lazım..

albus

Kayıtlı Üye
Sadece oku, sadece üfle, sadece iç, ve hiçbir şeyi unutma.Süpermiş.Teşekkürler.

Shamanistic

Kayıtlı Üye
Hayır Kalben ona kendini vermek var her şeyin en başında bu var ztn :)

albus

Kayıtlı Üye
Sadece kendini duaya ver.Sadece bir yarım saatliğine bütün dünya işlerini boşver.Sadece bir yarım saatliğine herşeyi unut.Sonra oku,sonra üfle,sonra iç.Süpermiş.Teşekkürler.

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
Ben bazen her konu hakkında bir uygulama çıkartılmasını anlıyamıyorum
yapanlara saygım sonsuz ama kimsenin hafızası yetersiz değil ki insan isteksiz okur veya dinlerse üzerine birde hafızam zayıf derse bu gibi şeyler bahane olur bence

şöyle bir insan modelini düşünün spor hakkında maç tahminleri hakkında herşeyi en ince ayrıntısına kadar aklında tutar bilmem kaç yıl önceki maçın detayını bile anlatır ama başka konulara gelindimi kafam almıyor denilir :D

konuyu açan kişi umarım yanlış anlamaz beni , ben sadece insanın özünde olan gücü kullanmayıp dermanı başka şeylerde aramasına ve hazıra konar gibi beklemesine karşıyım...

Shamanistic

Kayıtlı Üye
Dildarı-suda haklısın ben sadece isteyenler vardır paylaştım bana gerek yok :) özünü kullanan her insan hafızasını sonuna kadar açabilir biliyorum :)

KaLona

Kayıtlı Üye
İş
The Secret Circle'nin hiçbir bölümünü kaçırmamak.
Bu uygulama zemzem suyuyla yapılıyor diye biliyorum...

Çınar

Kayıtlı Üye
Ben bazen her konu hakkında bir uygulama çıkartılmasını anlıyamıyorum
yapanlara saygım sonsuz ama kimsenin hafızası yetersiz değil ki insan isteksiz okur veya dinlerse üzerine birde hafızam zayıf derse bu gibi şeyler bahane olur bence

şöyle bir insan modelini düşünün spor hakkında maç tahminleri hakkında herşeyi en ince ayrıntısına kadar aklında tutar bilmem kaç yıl önceki maçın detayını bile anlatır ama başka konulara gelindimi kafam almıyor denilir :D

konuyu açan kişi umarım yanlış anlamaz beni , ben sadece insanın özünde olan gücü kullanmayıp dermanı başka şeylerde aramasına ve hazıra konar gibi beklemesine karşıyım...

Kendi halilmde yola çıkarak bu yorumunuzda size katılamayacağım. Nedeni ise şu,

12 yıl aradan sonra tekrar okula, okumaya dönmek arzusundayım ve üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Öğrendiğim bilgileri hafızamda tutmakta ciddi bir sıkıntı yaşıyorum.
Biliyorsunuzdur beyin hücreleri yenilenmez, bazı araştırmalar yenilendiğini söylerler fakat yine de durum insanın aleyhinedir. Zira öğrenilenler beyin hücrelerine kodlanır ve bu bilgi diğer hücrelere aktarılmaz. Bu taktirde ölen beyin hücresiyle beraber öğrenilen bilgi de yitip gider.
Alzheimer hastalağını ve bunamayı başka bir şekilde açıklayamazdık sanırım.

Beyin hücrelerinin tahribine bir çok şey sebep olabilir. Dualar bu tahribatı önleme amacıyla kullanılırsa, bu sıkıntıdan Allah'a sığınılırsa olumlu netice alınabileceği kanısındayım.

Shamanistic

Kayıtlı Üye
Zemzem suyuyla yapılanı farklı bu zemzem suyu olmayanlara yaplıyor ztn .. :)

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
Kendi halilmde yola çıkarak bu yorumunuzda size katılamayacağım. Nedeni ise şu,

12 yıl aradan sonra tekrar okula, okumaya dönmek arzusundayım ve üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Öğrendiğim bilgileri hafızamda tutmakta ciddi bir sıkıntı yaşıyorum.
Biliyorsunuzdur beyin hücreleri yenilenmez, bazı araştırmalar yenilendiğini söylerler fakat yine de durum insanın aleyhinedir. Zira öğrenilenler beyin hücrelerine kodlanır ve bu bilgi diğer hücrelere aktarılmaz. Bu taktirde ölen beyin hücresiyle beraber öğrenilen bilgi de yitip gider.
Alzheimer hastalağını ve bunamayı başka bir şekilde açıklayamazdık sanırım.

Beyin hücrelerinin tahribine bir çok şey sebep olabilir. Dualar bu tahribatı önleme amacıyla kullanılırsa, bu sıkıntıdan Allah'a sığınılırsa olumlu netice alınabileceği kanısındayım.
Bana katılmaya bilirsiniz sonuçta hepimiz düşüncemizi söylüyoruz buda sizin düşünceniz saygı duyarım
benim demek istediğim şuydu insan birşeyde çok istekli olursa enteresan bir biçimde bilgiyi sahipleniyor
sizin gibi benim büyük kuzenimde 9 yıl aradan sonra okumaya başladı ve 9 yıl önceki bilgilerini çok kolay bir şekilde hatırladı sadece 2 aylık bir çalışma programıyla
bence buradaki ince nokta şudur
insan bir konuda nekadar istekli bence buradaki ince nokta bu insan isteğinde çok aşırı istekli olursa bu konu atlatılır
sizin durumunuzda insani bir durum ama sizde bilirsiniz 2 kişi bir konuda isteklidir okumak olsun sanat olsun vb. ama o iki kişiden birisi elbette daha hızlı ve daha çabuk öğrenir burada insanın bunu istemekte nekadar istekli olduğu rolü oynar
benimki sadece bir düşünce
bu düşüncem yanlışta olabilir veya doğru olsada katılmayabilirsiniz sonuçta hepimiz düşüncemizi belirtiyoruz

Çınar

Kayıtlı Üye
Bana katılmaya bilirsiniz sonuçta hepimiz düşüncemizi söylüyoruz buda sizin düşünceniz saygı duyarım
benim demek istediğim şuydu insan birşeyde çok istekli olursa enteresan bir biçimde bilgiyi sahipleniyor
sizin gibi benim büyük kuzenimde 9 yıl aradan sonra okumaya başladı ve 9 yıl önceki bilgilerini çok kolay bir şekilde hatırladı sadece 2 aylık bir çalışma programıyla
bence buradaki ince nokta şudur
insan bir konuda nekadar istekli bence buradaki ince nokta bu insan isteğinde çok aşırı istekli olursa bu konu atlatılır
sizin durumunuzda insani bir durum ama sizde bilirsiniz 2 kişi bir konuda isteklidir okumak olsun sanat olsun vb. ama o iki kişiden birisi elbette daha hızlı ve daha çabuk öğrenir burada insanın bunu istemekte nekadar istekli olduğu rolü oynar
benimki sadece bir düşünce
bu düşüncem yanlışta olabilir veya doğru olsada katılmayabilirsiniz sonuçta hepimiz düşüncemizi belirtiyoruz

Benimki istekten de öteye geçmiş durumda, şiddetli bir biçimde arzuluyorum.
Ciddi sıkıntılar çekiyorum derken söylediklerim gerçekti. Bu sıkıntılar vücuduma sirayet etti, uzun süre uğraştığım halde bir matematik sorusunu yapamadığım sırada, tam o anda uçuk çıkardığım, sivilcelere müptela olduğum, zayıfladığım, 32 saat uykusuz kaldığım oldu.
Keyif alıyorum yeni şeyler öğrenmekten, kendime yeni şeyler katmaktan. Bunun için tüm imkanlarımı kullanıyorum. Gece 4'te kalkıp dingin bir zihinle çalışıyorum mesela... Ginkgo biloba denilen bir vitamin var onu da kullanıyorum, psikiyatrist eşliğinde beynimi daha aktif hale getirecek yollar buldum ve onları uyguluyorum. Nafile...

Aslına bakarsanız dildarı suda; katılmamak da değil benimkisi, evet istekle çalışmayan insanlar muvaffak olamıyorlar. Bazıları da, çok çaba sarfettikleri halde, benim gibi başa dönüp dönüp yeniden çalışmak zorunda kalabiliyorlar.

Şikayetçi değilim bu durumdan. Çok çalışmam lazım. Yoksa yeni nesil talebelerle aşık atmam mümkün olmaz. :)

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
Benimki istekten de öteye geçmiş durumda, şiddetli bir biçimde arzuluyorum.
Ciddi sıkıntılar çekiyorum derken söylediklerim gerçekti. Bu sıkıntılar vücuduma sirayet etti, uzun süre uğraştığım halde bir matematik sorusunu yapamadığım sırada, tam o anda uçuk çıkardığım, sivilcelere müptela olduğum, zayıfladığım, 32 saat uykusuz kaldığım oldu.
Keyif alıyorum yeni şeyler öğrenmekten, kendime yeni şeyler katmaktan. Bunun için tüm imkanlarımı kullanıyorum. Gece 4'te kalkıp dingin bir zihinle çalışıyorum mesela... Ginkgo biloba denilen bir vitamin var onu da kullanıyorum, psikiyatrist eşliğinde beynimi daha aktif hale getirecek yollar buldum ve onları uyguluyorum. Nafile...

Aslına bakarsanız dildarı suda; katılmamak da değil benimkisi, evet istekle çalışmayan insanlar muvaffak olamıyorlar. Bazıları da, çok çaba sarfettikleri halde, benim gibi başa dönüp dönüp yeniden çalışmak zorunda kalabiliyorlar.

Şikayetçi değilim bu durumdan. Çok çalışmam lazım. Yoksa yeni nesil talebelerle aşık atmam mümkün olmaz. :)

Size yardımı olurmu bilmem ama şöyle birşey demek istiyorum
mesela herkezin fıtratında az bucuk değişiklikler vardır mesela kimisi ruhuna fayda vereceğine inandığı bir ortamda çalışında derslerine daha faydalı oluyor
acaba siz kendinizde böyle birşeyleri tespit etmeye çalışsanız nasıl olur ? belki öğrenme seviyenizde herşey tamamdır hatta bir çok insandanda yüksektesinizdir ama ruhunuza huzur vericek bir ortamda yada bir çalışma ortamında olamadığınız için öğrenme meselesinde bu size sıkıntılar yaşatıyor olabilir mi ?

bir diğer diyeceğim hususta şu
sanırım ders konusunda ilgi alanınız matematik
benim elimde bir çok görüntülü eğitim setleri var öğrenmekte zorlandığınız yerleri söyleseniz bende bu konuda size ilgili görüntülü eğitim setlerini derleyip sitearacılığıyla sizinle paylaşsam nedersiniz ? size bir faydası olabilirmi acaba ?

bendekiben

Elit Üye
NECM : 39 - Doğrusu insana çalışmasından başka bir şey yoktur

NECM : 40 - Ve çalışması da yakında görülecektir

NECM : 41 - Sonra ona karşılığı tastamam verilecektir.

Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın uşağı olmak şarttır.Eğer inançla, istekle hedefimize ilerlersek zaten istediğimiz gerçekleşicektir.Önemli olan elimizden geleni, kendimize inanıp sonra Allahtan istemektir.

Çınar

Kayıtlı Üye
Size yardımı olurmu bilmem ama şöyle birşey demek istiyorum
mesela herkezin fıtratında az bucuk değişiklikler vardır mesela kimisi ruhuna fayda vereceğine inandığı bir ortamda çalışında derslerine daha faydalı oluyor
acaba siz kendinizde böyle birşeyleri tespit etmeye çalışsanız nasıl olur ? belki öğrenme seviyenizde herşey tamamdır hatta bir çok insandanda yüksektesinizdir ama ruhunuza huzur vericek bir ortamda yada bir çalışma ortamında olamadığınız için öğrenme meselesinde bu size sıkıntılar yaşatıyor olabilir mi ?

bir diğer diyeceğim hususta şu
sanırım ders konusunda ilgi alanınız matematik
benim elimde bir çok görüntülü eğitim setleri var öğrenmekte zorlandığınız yerleri söyleseniz bende bu konuda size ilgili görüntülü eğitim setlerini derleyip sitearacılığıyla sizinle paylaşsam nedersiniz ? size bir faydası olabilirmi acaba ?

Aslında ilgi alanım matematik değil, eksik kaldığım kısım matematik. Atıyorum, polinomlar konusu... Yeni işledik bu konuyu. Çok keyifli ve kolay bir konuydu. Üzerine başka konular bindi; şimdi önüme polinomlardan bir soru gelse zorlanıyorum :( Hoffff.

Bahsettiğiniz görüntülü eğitim setinin içeriği nasıl? Hafıza teknikleri mi kullanılıyor. Ben biriz eğitiimin Düet matematiğini aldım. Onlardan takviye alıyorum.

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
Aslında ilgi alanım matematik değil, eksik kaldığım kısım matematik. Atıyorum, polinomlar konusu... Yeni işledik bu konuyu. Çok keyifli ve kolay bir konuydu. Üzerine başka konular bindi; şimdi önüme polinomlardan bir soru gelse zorlanıyorum :( Hoffff.

Bahsettiğiniz görüntülü eğitim setinin içeriği nasıl? Hafıza teknikleri mi kullanılıyor. Ben biriz eğitiimin Düet matematiğini aldım. Onlardan takviye alıyorum.

Bahsettiğim görüntülü eğitim setinin içeriği derslerle alakalıdır mesela sizin zorlandığınız bir konuda sınıf ortamında çekilmiş video görüntüsüdür yani özel olarak hazırlanmış bir derstir, bu konuda elimde onlarca görüntülü eğitim seti mevcut
eğer size yardımı olacağını düşünürseniz seve seve sizinle paylaşırım zamanında bana tahmin edemeyeceğim kadar faydası olmuştu

şu zorlanma kısmına gelince ruhunuza huzur veren çalışma ortamı dediğim kısımla ilgilenirseniz bu durumu atlatabilirsiniz
çünkü bende sizin gibi aynı durumdaydım pisikiyatri olan bir arkadaşım size dediğimin aynısını bana dedi
heralde yapım gereği bilmiyorum yeşillikli ve nehirli ortamlar beni aşırı cezbeder kitaplarımı alıp öyle bir ortamda vakit geçirdim ve tekrar öyle bir ortamda çalışmaya başladığımda enteresan bir şekilde her okuduğumu anlamaya başladım tabi sonuç olarakta üstüne gelen başka konular karşısında o çalışmalar aklımdan gitmedi

bence burada her insanda oplan fıtrat meselesi devreye giriyor uzun bir süre dersten uzak durup birden bire derslere atılmak sonucunda kafamızda karısıklık olabilir veya bir konuda başka konuya geçtiğimizde bir önceki konuya dair zorlanmalar yaşıyabiliriz ama bu sürekli olmaz
zihin alıştıktan sonra bunlar rayına oturur uzun müddet derslerden çalışmadan uzak kalıp birden derslere atılınca böyle durumların olması normaldır

Çınar

Kayıtlı Üye
Benim evden dışarı çıkmak gibi bir durumum söz konusu olamaz çünkü çocuğum var.

Bir de o dersleri paylaşma izniniz var mı. Yani umuma açık videolar mı. Sorma sebebim şu, kul hakkına girmek istemiyorum. Birilerinin emek vererek hazırladığı şeyleri bedavaya getirmek istemem.

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
Benim evden dışarı çıkmak gibi bir durumum söz konusu olamaz çünkü çocuğum var.

Bir de o dersleri paylaşma izniniz var mı. Yani umuma açık videolar mı. Sorma sebebim şu, kul hakkına girmek istemiyorum. Birilerinin emek vererek hazırladığı şeyleri bedavaya getirmek istemem.

elbette izin alıcam kendi kafama göre forumda sağda solda dağıtıcak değilim :)

ayrıca kul hakkı meselesine gelince bu videolar zaten önceleri internetteydi ben sadece hepsini tek tek derledim şimdi bulunanların çoğu kırık link olmaları sebebiyle indirilemiyor ilgili videoları yapanlar bunlardan habersiz değiller zaten ayrıca öğrenmek isteyenler için bedava olmak üzere dağıtılan videolarda vardı
kul hakkında bende hassasımdır..

Çınar

Kayıtlı Üye
Tamam:)

Yönetim de izin verirse yardımınızı seve seve kabul ederim.

canmert196

Kayıtlı Üye
okurken agzinizdan cikan harflerin suya gittiini dusunun ve uflerkenden sadece uflemeyin enerji gondererek ufleyin :)sevgi ve isikla kalin:)

sudaki_izim

Kayıtlı Üye
İş
financial adviser
Her gün bir bardak suya aşağıdaki ayeti kerimleri kırk kere okuyup üfledikten sonra içen kişinin hafızası çok kuvvetlenir.Her işittiğini ya da okuduğunu hatırlar..

Fe fettemaha süleymane ve küllen ateyna hukmen ve ılmen ve sehharna mea davudel cibale yüssebbıhne vet tayra ve künna faılın.Allahümme zidnı ılmen

Enbiya süresinden olan bu ayeti kerimleri bir bardak suya kırk kere okuyup üfledikten sonra içmeniz lazım..
türkçe manası nedir bunun öğrenebilirmiyim merak ettim de

buldum meali ;
21/ENBİYÂ-79: Fe fehhemnâhâ suleymân(suleymâne), ve kullen âteynâ hukmen ve ılmen ve sehharnâ mea dâvudel cibâle yusebbihne vet tayr(tayre), ve kunnâ fâılîn(fâılîne).
Böylece onu (bu hükmü), Süleyman (a.s)'a anlattık. Ve hepsine hikmet ve ilim verdik. Dâvud (a.s)'la beraber tesbih eden (etsinler diye) dağları ve kuşları musahhar (emrine amade) kıldık. Ve (bunları) yapan, Biziz.