Kayıp Bir Uygarlığın Sırları Dünyayı Nasıl Değiştirebilir?

bendekiben

Elit Üye
Tarih yeniden mi yazılacak?
Kadim Türkler tüm insanların ataları mı?
Onlar bin yaşına kadar yaşayarak, uzun yaşamın sırlarını öğrenmişler miydi?
Tüm dinler onların Tengri dininden mi türedi?
Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Muhammet ve Buda Türk müydü?
“Işık doğudan gelir” ne anlama geliyor?
Türkler gelecekte insanoğlunun kurtuluşunda nasıl bir rol üstlenebilirler?

Amerika’da doğan ve daha sonra Meksika’ya yerleşen bir yazar, eşinin ani ölümünden sonra ruhunun hep yanında olduğuna ve destek verdiğine inanarak insanlığın ve dünyanın daha iyiye gitmesi için ne yapılması gerektiği konusunda araştırmalar yapmaya başlıyor. Özellikle, Hıristiyanlığın kökenlerini araştırarak işe başlıyor ve çok ilginç bir şekilde araştırmaları onu Türklerin ayak izlerine götürüyor. İlk insanların Türklerle başlayıp daha sonra dünyaya dağıldığını ve ilk konuşulan dilin Türkçe olduğunu, bilimin, felsefe ve dinin yine Türklerden başladığını söylüyor. İnsanların güneşsel enerjiyle nasıl senkronize yaşaması gerektiğini anlatıyor. Şu an insanlığın içinde bulunduğu huzursuzluğun çözümünü ancak Orta Asya ve Türklerin getirebileceğini, daha iyi bir dünya için gerekli açılımları ancak onların yapabileceğini iddia ediyor ve şayet bu olmazsa dünyanın asla huzur bulamayacağını söylüyor. Ayrıca yazar Türklere bir gönderme yapıyor. Nasıl oluyor da doğuştan filozof ve şair olan, Türk kültürünü dünyaya yayan Erke Han’ı bilmiyorlar. Türk dünyası görkemli zaferlerini ona borçludur.

Eski uygarlıklarda kullanılan teknolojiye de değinen yazar, insanların onları kullanarak nasıl yüzlerce yıl uzun yaşabileceklerini yazıyor. Bu arada Türklerin Orta Asya ve Çin’de yaptıkları piramitleri anlatıyor. Gerçeğin Türklerden saklandığını yazıyor. Bir Amerikalının nasıl olur da bilmediğimiz geçmişimiz hakkında bu kadar şey bilmesi hayret edilecek bir nokta.

Gene D.Matclok adlı yazarın bu anlatımlarından sonra Erke Han hakkında Atatürk Kültür Merkezinin yaptığı araştırmayı sunmak isterim.

ŞANLI ERKE HAN

Bütün dünya, Kuşan Hanlığı’nın azametini I. Yüzyılda öğrenmişti.

Türklerin adını bütün dünyaya ünlü Kanişha Han duyurdu. Çok şükür, onun gerçek adı Erke olarak muhafaza edilmiştir. İsmi paralarda Kanerka olarak basılıyordu.

Erke Han 78 yılında, Kuşan Hanlığı’nın tahtına oturdu. Hanlığı 23 yıl idare etti.

Aklı selim sahibi Han’ın esas silâhı kılıç, zırh veya mızrak değil söz idi. Erke Han dünyadaki en güçlü sözün “Tanrı” olduğuna inanıyordu. Han’ın konuşmaları ve akıllıca yaptığı siyaset sayesinde doğulu insanlar, Türklerin güzel işlere, doğru davranışlara ve asalete büyük değer verdiklerini gördüler. Hükümdar milletin yüzü idi.

Erke Han, her insanın kendi davranışlarıyla, daha dünyada iken kendisi ve yakınları için cennet ve cehennem kurduğunu aklı selimle belirtiyordu. Kendi felâketlerinde ve yanlışlıklarında kimseyi kınamamak gerektiğini öğretti. Sadece kendini suçlayabilirsin diyordu Erke Han; çünkü Tanrı sana ancak hak ettiğini veriyor. Yeni dinin iddiaları çok basitti: iyilik yaparsan, dünya da sana daha hayırlı olur.

Türkler ruhun ebedî oluşuna ve ölümden sonra tekrar şekil değiştirerek, hayata dönebileceğine inanıyorlardı. Erke Han “kurtuluş davranışlarda” diyor ve yorulmadan, usanmadan bunu anlatıyordu. Türklerin Tanrı için yaptıkları ayinler de yabancıları şaşırtıyordu. O güne kadar, böyle muntazam ve mükemmel bir töreni putperest dünyası görmemişti, tanımamıştı.

Putperestler için, Türkler sanki başka gezegenden gelmiş gibi görünüyorlardı. Türklerin her şeyi daha güzel ve daha iyi idi. Dolayısıyla Doğu’ da Altay “Aden”, yani “dünya cenneti”; millet ise “Ari” olarak adlandırılmıştır. Hindistan’da Şambhkala adı gibi bu ad da Türklerin vatanları için en az bin yıl ifade ve telâffuz edilmiştir; süvariler için yeni efsaneler yazılıyordu.

Erke Han hakimiyeti zamanında, Kuşan şehirleri çanların güzel sesleriyle uyanıyordu: din adamları milleti sabah duasına çağırıyordu. Çanlar nasıldı? Şimdi kimse bunlara cevap veremiyor. Ama çan vardı. Arkeolojik kazıların neticesinde bu ispatlanmıştır. “Kolokol” kelimesi de o eski devirlerde ortaya çıkmış olabilir. Bu kelime, kadim Türk dilinde “Gökyüzüne hitap” anlamına gelmektedir. Tam anlamıyla “gökyüzüne yalvar” demektir. Ve insanlar dua ediyorlardı.

İnsanlar, Altay’ın kutsal dağlarında geçmişte dua ettikleri gibi, bu defa ayin törenlerini tapınaklarda ve Tanrı’nın Sonsuz Gökyüzü altında yapıyorlardı. Kalıntıların incelenmesinden tapınakların büyük inşa edilmedikleri anlaşılmaktadır.

Sıradan müminlerin tapınağın içine girmeleri yasaktı. Sadece din adamları bir iki dakika için içeriye girebilirdi. Ama onların da tapınak içinde nefes almaya bile hakları yoktu. Çünkü tapınak çok kutsal bir yerdi!

Duadan önce gökyüzü için buhur yakıyorlardı. Kadim Altay inancına göre kötü ruhlar bu kokuyu kaldıramıyorlardı. Bu törene “kadıt” adı veriliyordu. Kadim Türk dilinde bu kelime “uzaklaştırmak”, “kovmak” anlamına gelmektedir.

İnsanlar, koronun söylediği ilâhiler eşliğinde Tanrı’ ya dua ediyorlardı. İlâhi şeklinde okunan bu duaların adı “Yırmaz” idi. Tam tercümesi “bizim şarkılar” anlamına gelir.
Ekli dosyayı görüntüle 2399

Türklerin manevî kültürünün her yerinde Tanrı inancına özgü eşit kenarlı haç mevcuttur. Doğuda bu haça “vadjra” denilmektedir. Türk şehirleri ve tapınaklarının kalıntıları arasında bulunan “Kuşan” dönemindeki Tanrı haçları, arkeologların dikkatini çekti. Kuşan Hanlığı Doğu’nun manevî merkezi olmuştur. Kuşan Hanlığında yabancılar için Gandhar’da sanat okulu ve dinî eğitim merkezleri açılmıştır. Belki benzer merkezler Altay’da da vardı. Hz. Musa’nın peşinden buralara gelen Yahudi Yeşua bir zamanlar Altay’ da okumuştu. Bu hadise Kuran’da da dolaylı olarak anlatılmıştır.

…Hindistan ve Tibet’li din adamları her zaman Kuşan Hanlığında beklenilen ve istenilen misafirlerdi. Erke Han Keşmir’i kutsal bir şehre dönüştürmüştü. Altay’dan gelen ziyaretçilerin Keşmir’de de kendi tapınakları vardı. Galiba bu, bugünkü meşhur Altın Tapınak’ın yeridir. Buda dini taraftarları 4. Konsili Keşmir’de toplamışlardır. Yeni dine ait düsturları bir bakır levha üzerine orada işlediler. Bu levha içeriği Çin’ de, Tibet’te ve Moğolistan’da hemen Budizm’in kutsal amentüsü haline gelmiştir. 4.Konsilden sonra, Budizmde yeni bir akım meydana çıkmıştı. Bu dinî akım daha sonra Lamaizm diye adlandırılacaktır. Erke Han, bundan sonra Budistler tarafından azizler sınıfına dahil edilmiştir.

Budistler artık dualarında Erke Han’ın adını da zikrediyorlar. Sadece Türkler, kendi şanlı hanları Erke Han’ı hatırlamıyorlar. Allah’tan, bu ulu insanı diğer halklar tanıyorlar ve hatırlıyorlar.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Ankara, 2002
Çeviren Dr. Zeynep Bağlan ÖZER

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Bzen acaba yanlış mı düşünüyorum diye aklıma takılıyor. Nereye alimi atsam "Türkler" karşıma çıkıyor. Türk tarihi ile herşey aydınlanacak gibi değil mi?

bendekiben

Elit Üye
Bzen acaba yanlış mı düşünüyorum diye aklıma takılıyor. Nereye alimi atsam "Türkler" karşıma çıkıyor. Türk tarihi ile herşey aydınlanacak gibi değil mi?

Evet benim her araştırmamda karşıma çıkan bu oluyor.Yani bu araştırmaları Türkler yapsa ayrımcılık yapıyorlar diyeceğim ama bunu söyliyen ve araştıranlar Türk değil ve Türklerin bu konuda hiç bir fikri yok.Ayrıca aydınlanma çağınında Türklerin Ruhsal İrade Merkezlerinden yükseleceği ve bu konuda çok büyük bir rol oynayacağımızı söyleyen çok kaynak var.Derin devletinde bu işle bağlantısı olduğu belirtiliyor.

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
araştırmacılar iki seçenekten bahsediyor
dünya kültürü ya türklerden geldi yada atlantisten bakalım zaman bize ne göstericek

Ama bu yazıda katılmadığım tek bir kısım var "Tüm dinler onların Tengri dininden mi türedi?" diyor eğer bu iddia doğrudur denilirse ozaman bu şu anlama geliyor " peygamberim diyen insanlar aslında peygamber değillerdi onlara kitapta gelmemişti" denir
dinlerin birbirlerine benzerliğini gören illa dinleri biryerden türedi diğer dinlerde onun devamı gözüyle bakıyorlar e buda şu anlama geliyor
yaradanın din gönderdiği falan yok

bendekiben

Elit Üye
araştırmacılar iki seçenekten bahsediyor
dünya kültürü ya türklerden geldi yada atlantisten bakalım zaman bize ne göstericek

Ama bu yazıda katılmadığım tek bir kısım var "Tüm dinler onların Tengri dininden mi türedi?" diyor eğer bu iddia doğrudur denilirse ozaman bu şu anlama geliyor " peygamberim diyen insanlar aslında peygamber değillerdi onlara kitapta gelmemişti" denir
dinlerin birbirlerine benzerliğini gören illa dinleri biryerden türedi diğer dinlerde onun devamı gözüyle bakıyorlar e buda şu anlama geliyor
yaradanın din gönderdiği falan yok

Burda anlatılmak istenen tek tanrılı dinlerin başlangıcıdır.Aslında dünya yaratıldığından beri bu inanç vardı.Putperestlik ve çok tanrılı inanışlar sonradan ortaya çıktı.Tek tanrılı dinin unutulduğu ve daha sonra gelen peygamberler ile de hatırlatıldığı bir dönem geçirdik.Bildiğimiz kitap inan peygamberler dışındada çok peygamber geldi dünyaya aynı görüşü hep savundular.Ama kitapları olmadığı için unutuldular.

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Sevgili dildarı-suda
Neden tek tanrı tengricilik kavramının bır yaratıcı tarafından gonderıldıgını dusunmedınız de boyle dusunudunuz?

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
Burda anlatılmak istenen tek tanrılı dinlerin başlangıcıdır.Aslında dünya yaratıldığından beri bu inanç vardı.Putperestlik ve çok tanrılı inanışlar sonradan ortaya çıktı.Tek tanrılı dinin unutulduğu ve daha sonra gelen peygamberler ile de hatırlatıldığı bir dönem geçirdik.Bildiğimiz kitap inan peygamberler dışındada çok peygamber geldi dünyaya aynı görüşü hep savundular.Ama kitapları olmadığı için unutuldular.

Haklısınız bende bu mesele böyle inanıyorum zaten sadece bazılarının dine saldırmak için kullandıkları bahaneleri belirtmek istemiştim,nekadar doğru bilemiyorum ancak duyduğuma göre bazı dinlerin kitapları bile varmış şu an bizim pek bilmediğimiz
sizce doğruluk payı varmıdır ?

bendekiben

Elit Üye
Haklısınız bende bu mesele böyle inanıyorum zaten sadece bazılarının dine saldırmak için kullandıkları bahaneleri belirtmek istemiştim,nekadar doğru bilemiyorum ancak duyduğuma göre bazı dinlerin kitapları bile varmış şu an bizim pek bilmediğimiz
sizce doğruluk payı varmıdır ?

Şu ana kadar var olan kitapların hepsi birbirini destekler ve kabul eder.Eğer bunların dışında da kitaplar varsa doğruluklarının desteklenmesi gerekir.

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
Sevgili dildarı-suda
Neden tek tanrı tengricilik kavramının bır yaratıcı tarafından gonderıldıgını dusunmedınız de boyle dusunudunuz?

Ard arda mesaj atmış gibi oluyorum kusura bakılmasın lütfen AyŞamana cevap vermek istiyorum :)
sayın ayşaman bahsettiğiniz tengriciliğin ben yaradan tarafından gönderildiğine inanıyorum az önce yazdıgım mesajda yanlışlıkla mesajın yarısını silmişim klavyemdeki takılma nedeniyle ve mesajı yolladıgım zaman mesajı düzeltme seçeneğimiz olmadığı için düzeltemedim ancak gerikalanını burada belirteyim

diğer dinlerin tengri dininden yani Türklerin dininden türediği görüşü hatalı bir görüştür bu din yaradan tarafından gönderilmiş kutsal bir dindir ancak dinlere saldırmayı marifet sayanlar bu hususları çarpıtarak kullanıyor
mesela bunlardan bir örnek vermek gerekirse sümerlilerin de baş örtme geleneklerinin olduğunu söyleyip tüm dinlerin onlardan türeğini öne sürmüşlerdir ama bende onlardada dini emirler niteliğinde bir öğretiler var ve onları uyguluyorlar ise bu aslında bize onlara ginderilmiş bir dinin oldugunu gösterir ve yaradanın kanunu her dinde aynıdır
diğer dinleri tengri dininden türedi diye kabul edemeyiz bence
benim dinim islam olduğu için ben bu konuyu kendi dinime görer yorucam
" hiçbir millet yoktur ki biz onlara bir peygamber göndermiş olmayalım"
dinlerin temelinin birbirlerine benzeme hususundada şu ayet aklıma gelir

"Allahın kanunlarında asla bir değişiklik bulamazsın"

umarım demek istediğimi belirtebilmişimdir sayın AyŞaman yanlış anlaşıldığımı düşündüğüm için bu yorumu yaptım

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
"Türklerin dininden türediği" burada bir teleffuz hatası olduğunu hepimiz anladık. Orada anlatılmak istenen "ilk gönderilen din ve ondan sonra gelenler". Bir tez var ortada. Olgularla da desteklenmiş. Aslında aynı şeyleri söylüyoruz. Tartışma varmış gibi duruyor :D

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
"Türklerin dininden türediği" burada bir teleffuz hatası olduğunu hepimiz anladık. Orada anlatılmak istenen "ilk gönderilen din ve ondan sonra gelenler". Bir tez var ortada. Olgularla da desteklenmiş. Aslında aynı şeyleri söylüyoruz. Tartışma varmış gibi duruyor :D

Biraz öyle duruyor aslında haklısın :D ama bilgiden konuşulması tartışma olmaz :D bir ara özelden seninle bu Türklerin dini meselesini konuşalım senden öğreneceklerim var :)

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Estagfurullah. O kadar bilgili değilim. Ama acizane bildiklerimden paylaşırım.

bendekiben

Elit Üye

Evet orda çeviri hatası yapılmış olabilir sonuçta kişi türk değil yazdığı kitapta çeviri yapılırken belki anlam hatası yapılmıştır.Yazar öyle söyledi diye bunu kabullendiğim anlamınada gelmez ayrım yapmadan her söylediği söylemi aktardım.Burda takılıp kalmıyalım çünkü o yazıda anlatılmak istenen birden fazla düşünce var.

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Sevgili bendekiben sorun yok ;) Anlamamız gerektiğini anladık

SeyyiD1109

Kayıtlı Üye
Evet benim her araştırmamda karşıma çıkan bu oluyor.Yani bu araştırmaları Türkler yapsa ayrımcılık yapıyorlar diyeceğim ama bunu söyliyen ve araştıranlar Türk değil ve Türklerin bu konuda hiç bir fikri yok.Ayrıca aydınlanma çağınında Türklerin Ruhsal İrade Merkezlerinden yükseleceği ve bu konuda çok büyük bir rol oynayacağımızı söyleyen çok kaynak var.Derin devletinde bu işle bağlantısı olduğu belirtiliyor.

Atatürk gençliğe hitabesinde sanırım bir çok şeyin altını çizmek istemişti..Türklerin kökenine dair yaptığı araştırmalarıda düşünürsek gençliğe hitabede geçen "muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur" cümlesi bişeyleri ifade etmeye yeter...

Türkleri tarihte tanrının kırbacı olarak nitelendirmeleri,türklerin hiç bir zaman puta tapmamış olmaları,türkler ve sirisu b ilişkisi gibi bir çok konuda araştırmalar yapılsada ,kitaplar yazılsada bunlar sadece demirin üstğndeki karınca izi ... bütünün parçlarını görmek bir gün mümkün olcak umuduyla araştırmaya devam..... bir diğer merak konusu şu, türklere dair bu kadar bulgu varken neden batı dediğimiz tek dişi kalmış medeniyet hala göçebe ,yazısı olmayan vs gibi ibareler kullanmakta...

striker

Kayıtlı Üye
çok teşekkürler sezgin bey,
sizin konularınızı zevkle okuyorum. müthiş bir yazı dizisi ,

SeyyiD1109

Kayıtlı Üye
çok teşekkürler sezgin bey,
sizin konularınızı zevkle okuyorum. müthiş bir yazı dizisi ,

teşekkürünüzü kabul etmek isterdim ancak ynlışlık olmasın ,ben sadece yorum yazdım.konuyu "sn.bendekiben" açtı:) birlikte ona teşekkür edelim :)

striker

Kayıtlı Üye
teşekkürünüzü kabul etmek isterdim ancak ynlışlık olmasın ,ben sadece yorum yazdım.konuyu "sn.bendekiben" açtı:) birlikte ona teşekkür edelim :)[/QUOTE

bendekiben diyecektim elim sürştü zezgin bey yazdım kusura bakmayın :)
bendekibene çok tşk ler , güzel çalışması için.
ayrıca sezgin bey , size karşılık olarak değil , içimden geldiği için tşk ediyorum :)
sağlıcakla kalın.

Ori

Kayıtlı Üye
İlginç. İlk defa duydum bu ismi ama neden Türk'ler bilmiyorda başka ırklar biliyor anlamış değilim.

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
İlginç. İlk defa duydum bu ismi ama neden Türk'ler bilmiyorda başka ırklar biliyor anlamış değilim.

Sevgili ori24 aslında Erke Han Türkler tarafından biliniyor-du! Sağolsun tarihçilerimiz artık bu işin üstünü kapattıkları için tarihin tozlu sayfaları arasında kaldı o da. Biraz araştırırsanız nette ErkeHan ile ilgili bilgileri bulacaksınız.