Epifiz bezi

fthbl

Kayıtlı Üye
Bilim yeni yeni keşfettiği epifiz bezinin Atalarımızın mistik sırlarından birisi olduğunu da araştırdıkça öğreniyoruz. İnsan beynindeki üçüncü göz diyebileceğimiz Epifiz bezini araştıdıkça mistik ve psişik yorumlarını da yine beraberinde getirmektedir. Beklide Rabbimizin bize Basiret diye lütfettiği bir özelliğimizdir bu aynı zamanda yorumlarını da sadece Kur’an’i kerimde bulabileceğimiz bir hakikat. Batıl hep haktan beslenmiş tıpkı bir vampir gibi KANINI emmiş. Çünkü O olmazsa yaşayamazmış.

Atalarımızın mistik yorumlarını ve sonra kitabımızdan bulmaya çalıştığım ayetleri sizinle paylaşmak istiyorum. Ve Herkes kendi kararını kendisi verir. Nerede durmak istiyorsa orada!

Beyin epifizinin 3. göz olduğu iddia edilmekte. Dokusal olarak göz yapısına benzemekte (kornea, retina). Tabii bir farkı var. Gözlerimiz ışığa duyarlıyken, yani organın fonksiyonları ışık girdiğinde devreye girerken, pineal gland ışık kesildiğinde işlevselliğine başlıyor. Bildiğiniz üzere beyin epifizi 7. çakranın salgı bezi olarak adlandırılıyor.

Her şeyden önce beyin epifizi bir salgı bezi ve bir kaç hormon salgılıyor ama en önemlisi melatonin, yani büyüme hormonu.

İsa`nın bir sözü var: “Karanlıkta oturanlar gerçek (büyük) ışığı görürler” diye. Bu yine beyin epifizine yani pineal glande atfediliyor

Ayrıca epifiz bezinin deniz sevi}esinde çok az, yükseklere çıktıkça ise çok fazla hormon salgıladığı bilimsel bir gerçek. Ki bu yüzden tarih boyunca tüm ibadethaneler olabildiğinde yükseğe yapılmış.

Yani ibdaethanelerin yükseğe yapılmasının sebebi matematiksel olarak tanrıya yakın olmak değil ama bir nevi bu hormonun da yardımıyla üst bilinçlerle daha fazla iletişimde bulunmak.

Firavun dedi ki: `Ey önde gelenler, sizin için benden başka ilah olduğunu bilmiyorum. Ey Haman, çamurun üstünde bir ateş yak da, bana yüksekçe bir kule inşa et, belki Musa`nın ilahına çıkarım !E7ünkü gerçekten ben onu yalancılardan (biri) sanıyorum. `KASAS/38

Firavun (alayla) dedi ki: `Ey Haman, bana yüksek bir kule bina et; belki o yollara ulaşabilirim

`Göklerin yollarına. Böylelikle Musa`nın ilahına çıkabilirim. Çünkü ben, onun yalancı olduğunu sanıyorum. ` İşte Firavun`a, kötü ameli böyle çekici kılındı ve yoldan alıkonuldu. Firavun`un hileli-düzeni, `yıkım ve kayıpta` olmaktan başka (bir şey) olmadı. MÜMİN/36-37

Karanlık ayriyeten çok önemli.
Çünkü epifizin en önemli salgısı olan melatonin sadece karanlıkta salgılanıyor. Gece 11 ile sabah 5 arası en yüksek düzeyine ulaşıyor. Ki çoğu dinde sabaha kavşı ya da gece ibadetinin önemi bu yüzden çok önemli olabilir!

Bu hormonun salgılanımı ne kadar yüksekse yaratana yöneliş ve kur’an ayetlerini tefekkür le ayetler arası bağ o kadar güçleniyor. Kur’ani kerimden anlıyoruz ki her şey Allahın cc bir ayeti bir beyin hücresi bile ayetlerindendir. !Ve ibadet için bu yüzden gecenin en karanlık ve salgının en çok olduğu an seçiliyor.

Gecenin bir kısmında kalk, sana aid nafile olarak onunla (Kur`an`la) namaz kıl. Umulur ki Rabbin seni övülmüş bir makama ulaştırır. İSRA/79

Yoksa o, gece saatinde kalkıp da secde ederek ve kıyama durarak gönülden itaat (ibadet) eden, ahiretten sakFnan ve Rabbinin rahmetini umud eden (gibi) midir? De ki: `Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler. `ZÜMER/9

Gecenin bir bölümünde O`na secde et ve geceleyin uzun uzadıya O`nu tesbih et. İNSAN/26

Onlar, insanlardan gizlerler de Allah`tan gizlemezler. Oysa O, kendileri, sözden (plan olarak) hoşnut olmayacağı şeyi `geceleri düzenleyip kurarlarken, ` onlarla beraberdir. Allah, yaptıklarını kuşatandır. NİSA/108

Onların hepsi bir değildir. Kitap Ehli`nden bir topluluk vardır ki, gece vaktinde ayakta durup Allah`ın ayetlerini okuyarak secdeye kapanırlar. AL-İ İMRAN/113

Epifizin, gece saat üç civarında maksimum aktiviteye ulaşmasıyla insanın tefekküründe açıklık ve yatkınlık kazanması arasında enteresan bir paralellik bulunmuştur. Bu açıdan geceler ve seher vakitleri, ruh-zihin-beden sisteminde, ruhun bedenin tesirinde daha az kaldığı ve tefekkürün daha kolay olduğu zaman dilimleridir.

Gecenin sonuna doğru kişi uyandığında, epifiz, maksimum seviyede aktiftir. Burada enterasan olan husus, epifizden salgılanan pinolin, DMT, 5-MeO-DMT gibi moleküllerin, imtihan sırrından dolayı insanın uykusunu getiren melatonin ile eş zamanlı salgılanmalarıdır. Bu yüzden bedenin ruhanî âlemlere açık hâle gelmesinde iş gören bu moleküller vasıtasıyla hazırlanan alt yapıyı kullanabilmek için kişinin uykusunu yenebilmesi gerekmektedir. İnsan erken yatarsa gecenin üçte birlik diliminden sonra kolayca kalkabilir ve bedeninin mânevîyâta açık olduğu bir saatte ibadet yapma şansı elde edebilir. Böylece maddî hayatın dar kalıplarından çıkıp, kalb ve ruhun hayat derecelerinde yaşaması da kolaylaşır. Peygamberimiz’in (sas), yatsı namazını vaktinde kılıp uykuya çekilmesi, gecenin ilerleyen vakitlerinde kalkıp ibadet etmesi ve ümmetine de bunu tavsiye etmesi durumu, bedende epifize gördürülen roller açısından incelendiğinde, O’nun (sas), emir ve tavsiyelerinin insan tabiatıyla tam bir âhenk içinde olduğu görülecektir