Yardıma İhtiyacım Var

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Merhaba benim bir kuzenim var kendisi 17 yaşında ve 3 ay önce çok zor bir beyin ameliyatı geçirdi yani doktorların dediğine göre dünyadaki en zor ameliyatlardan biriymiş ve ameliyat %100 başarılı bitti ameliyattan sonra kullandığı ilaçlar yüzünden kilo almaya başladı onu gören arkadaşları istemeden direk kilosundan bahsediyo ne kadar kilo aldığından falan ve ben onu tanıyorum böyle şeylere kafasını çok takar anlıycağınız sürekli bi stress bunalım içinde.ben elimden geldiği kadar yanında olmaya çalışıyorum ama bilemiyorum ne kadar etkiliyim bugun de rahatsızlandı çunku amcamın arkadaşı yani babasının arkadaşı onu bugun gördüğünde sürekli kilosundan bahsetti benle bile kıyasladı sonra eve geldik ne b ilim kendini kötü hissetti namazdan sonra nefes alışları falan zorlaştı şimdi hastaneye götürdüler sağlığı iyi bana göre ama ruh sağlığından emin değilim :S

Şimdi...

Böyle bir durumda kuzenim için iyi olabilcek tavsiyeleriniz var mı ?
Benim nasıl davranmam gerekiyor herşekilde ona destek olmalıyım ...

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
Öncelikle kuzeniniz konusunda bukadar hassas olduğunuz için sizi takdir etmek istiyorum emin olun ki siz olmasanız kuzeniniz daha zor durumda olurdu,
Bu gibi konularda yapılıcak şeyler bellidir aslında öncelikle kuzeninizimn pisikologdan yardım almasını öneririm pisikoloğa illaki akli dengesinde sorun olanlar gitmiyor nice sağlıklı insanlarda gidiyor ve bu kilo durumunu kafasına takması durumunda fiziki sorunlarda çıkar bunu uzmanlar makalelerinde defalarca belirtiyorlar size önerebileceğim ilk öncelik budur bir diğer önerimde mümkün mü bilmiyorum ama kuzeninizi ziyarete gelenleri eve gelmeden önce bir şekilde uğlaşıp kilo meselesinde konuşmamalarını rica edin ve durumun önemini kısaca belirtin zira insan meraklandığı konuyu dile getirip duruyor ama sonucunu düşünemiyor hiç " aman ayıp olmasın " diyede düşünmeyin bence en nihayetinde kuzeninizin sağlığı söz konusu ruhsal sorunlar gün gelir fiziki sorunlara dönüşür bu bir gerçektir
ve son olarak şunu öneririm size kuzeninizin ilgi duyacağı birşeyler bulmaya çalışın gerçekten çok faydalı olur bu el sanatı olabilir veya uğraşacağı başka şeyde olabilir bu tür şeyler ruhsal açıdan ona moral verebileceği görüşündeyim çünkü aynı durumları bende yaşamıştım o yüzden iyi biliyorum
kuzeninizin ilgi duyacağı şeylerde size yardımcı olabileceğimi düşünüyorum eğer uygun görürseniz sizde bu konuda size bilgiler verebilirim
Allah şifalar ihsan etsin kuzeninize

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Psikolog konusunu ben bilemicem haklısınız..
Aslında bakarsanız dediğiniz yapmaya çalışıyoruz ,gerek arkadaşları olsun gerek eve gelen misafirler ama insanlar biraz bir şeylerin farkında olmalı.Düşünmeden şak diye atlıyorlar ben böyle bir durumda ona takma kafana insanlar uzun zaman görmeyince şaşırıyorlar gibi şeyler söylüyorum ama...
Önerilerinizi dikkate alacağım bizim beraber yaptığımız bir çok şey var balık tutmak gibi böyle faliyetlerimizi birazdaha çoğaltıcaz ozaman.

Arkadaşlar herzaman önerileri açığım bekliyorum

dildarı-suda teşekkür ederim :)

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
İnsanlar genelde karşısındaki insanı düşünmeden konuştukları için kuzeninize zarar verebiliyorlar bu tür insanları bir şekilde dikkatli olmaları konusunda uyarırsanız kuzeninize çok faydası olur
sosyal faaliyetler bu gibi durumlarda çok önemlidir gerçekten bu konuda doğru adımlar attığınızı düşünüyorum,sosyal faaliyetler arasına istanbulda bulunan dev akvaryumuda ziyaret etmenizi öneririm size bende kuzeniniz gibi sıkıntılı dönemler yaşadığımda faydası olmuştu bana,Birde mümkünmü bilmiyorum ama bakımı konusunda zorluk göstermeyen bir evcil hayvanda kuzeninize ruhsal destek olabilir diye düşünüyorum tabiki ilgisini aşırı derecede çekicek birşey olmalı benim bildiğim bakımı kolay olanlar arasında tavşan ördek vs. var.
Ben teşekkür ederim umarım yardımım dokunmuştur azda olsa

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Kuzenimin kuşları var hemde birsürü :)

Ya dediğimiz gibi gereken sadece birazdaha özen ve düşünerek hareket etmek...

ibrahimbey

Kayıtlı Üye
İş
Tercüman
hazaR kardeşim okulda dalga olayı benim başıma sürekli gelen bir olay :)
arkadaşlarım deli gardaşım nasılsın ? diye hitap ediyorlar bana . Sürekli güler yüzlü olduğum için şizofren vb. şeyler söylüyorlar.Bu durumda ona benziyor biraz.Bence sen kuzenine sürekli bardağın olumlu tarafına bakması için ikna etmelisin , şişmanlık konusuna gelince her insan bazı durumlardan dolayı şişmanlıyabilir ve gene zayıflamak o insanın elindedir.Ne isterse onu yapar.
o özen gösterme konusuna gelince kuzeninin belki tanımadığın arkadaşları bunu yapıyor olabilir.Yani bence önemli olan insanın kendi psikolojisi diğer insanların ne düşündükleri değil.Sonuçta insan ne isterse onu yapmıyor mu ?
iyi forumlar.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Aslında ortada dalga geçme olayı diye bir şey yok sadece yakın arkadaşları ve yakın çevresi biraz düşünmeden konuşuyor.(Biz gerekli uyarı yaptık).Buda onu kötü etkiliyor.Banada derler piskopat deli şizofren gibi şeyler ben böyle durumlarda insanlar a mutlu olup olmadıklarını soruyorum genelde mutlu oluyorlar bende hiç karışmıyorum hala mutlu olan birileri varken bırakıyım eğlensinler diyorum.

Zayfılayabilir dediniz ama şuan kortizon ilaçları kullanmak zorunda.yani kilosu dengede ama zayfılamak bana göre daha değil.

ibrahimbey

Kayıtlı Üye
İş
Tercüman
aslında illa ilaç kullanmak zorunda değil
on gün süre ile tüm öğünlerde yoğurt ve patates yerse de zayıflayabilir.
bitkisel reçeteler var onları uygulayarak da zayıflayabilir.Yani iş zayıflamaksa bir sürü yol var ilaç kullanıncaya kadar.

ebru83

Kayıtlı Üye
İş
Mimar
Hazar kuzenini cok iyi anliyorum. Ben herzaman zayif bir insandim ama bu aralar sorunlardan dolayi kilo verdim. Bizim insanlarimiz biraz düsünmedenmi konusuyor veya baskalarinin kusurlarini söyleyip rahatliyormu anlamadim. Banada herzaman kurumussun, insanliktan cikmissin, birseyler yemiyormusun diyorlar. Cok üzülüyor insan. Elinde olmayinca insanin agrina gidiyor. Ama senin gibi ona yardimci olan bir kuzeni olmasi cok güzel. Kuzenin cok sansli:)

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Sayın dildarı-suda'ya katılıyorum, insanlara onu görmeden önce kortizon tedavisi gördüğünü ve kilosuyla ilgili konuşmamaları gerektiği söylenmeli.
Kilo alınır, verilir ancak önemli olan kuzeninizin bu zor ameliyatı başarıyla atlatmış olmasıdır. Tedavisi bittiğinde nasıl olsa kilolarından kurtulur. Sizin yanında olmanız da en etkili tedavi :)

Kortizon tedavisinin gerektiği durumlarda, yan etkiler oluşuyor. Bunların başında kilo alma geliyor. Kortizon vücuttaki yağ dağılımını değiştiriyor. Kortizon kullananlarda özel bir tip şişmanlık oluşuyor. Vücutta su ve tuz tuttuğu için, ödem oluşmasına da sebep oluyor. Kortizondan kaynaklanan kilo alımlarında yağ, karın bölgesi ve arkada iki kürek kemiğinin arkasındaki bölgede birikiyor, yüz şişiyor. Bacak ve kollar aynı kalıyor.

Kortizon tedavisi görenlerin tuz ve şekeri kesmeleri, yağı azaltmaları gerekiyor.

Ödem ( vücutta oluşan şişlik) sorunundan kurtulmak için : Gün içinde bolca su için ve sıvı tüketin. Tükettiğiniz besinlerin Na (sodyum) oranlarının düşük olmasına dikkat edin. Hazır yiyecekler, et suyu tabletleri, turşular, konserveler tuz yönünden zengin besinlerdir. Sizi rahatlatacak küçük bir formülle de bu sorunu çözebilirsiniz.

* 1 yemek kaşığı biberiye
* 1 yemek kaşığı rezene
* 1 tatlı kaşığı anason
* lt. suda bitki karışımını demleyin. Otları suyun içinde bırakmamaya dikkat edin. Gün içinde 2-3 fincan bu karışımdan içebilirsiniz.

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

bendekiben

Elit Üye
Çevremde kortizon kullanan kişilerden gözlemlediğim bu ilacı kullanan kişilerin karbonitrat ağırlıklı besinlere olan ilgileri idi.Bu yüzden yukarıda anlatılan tedavilere ek olarak size hem yeme dürtüsüne önlem olarak olan ay taşı ve vücuttaki ödemi sökmesine yardımcı olacak jasper taşını öneriyorum. Ayrıca jasper taşı kişiye canlılık ve kuvvet verecek karaciğerinde ilaçlardan olan yorgunluğa iyi gelebilir.Ben kendimde tecrübe ettiğim için biliyorum Jasper taşının bir özelliği ödem sökücülüğünden(böbrekleri çalıştırarark) dolayı su içmeyi teşvik ediyor.Bu da kişiye detoks yaparak vücuttaki toksinleri atmasını kolaylaştırıyor.Ruhsal olarak Huzur ve armoni dolu bir hayat yaşamamıza, kendimi****zi sevmemize ve kendimize güvenmemize yol açar. Korku ve depresyonu azaltır; başka insanlara ve kendimize daha hoş****görülü davranmamızı ve affedebilmemizi kolaylaştırır.

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef
Benim uyguladigim ve bana 35 kilo verdiren,ev ilacini yazmak istiyorum,soyulmus elma kabuklarini bir kavonozun icine bir tane küp seker ile suyla doldurup iki,üc gün,ev sicakliginda sirkelesene kadar bekletilir ve her gün sabah saatlerinde,,,yarim bardak ilik su ile bu sirkeyi icmesi gerekir,

Gercekten zor bir durum,cok gecmis olsun.Ben aynaya bakamiyordum iyi bilirim o insanlarin bakislarini.beni o halimle taniyanlar,simdi gözlerine inanamiyorlar.cok gecmis olsun.Senin gibi düsünceli bir kuzeni oldugu icin gercekten sansli birisi,:hurray:

bendekiben

Elit Üye
Benim uyguladigim ve bana 35 kilo verdiren,ev ilacini yazmak istiyorum,soyulmus elma kabuklarini bir kavonozun icine bir tane küp seker ile suyla doldurup iki,üc gün,ev sicakliginda sirkelesene kadar bekletilir ve her gün sabah saatlerinde,,,yarim bardak ilik su ile bu sirkeyi icmesi gerekir,

Gercekten zor bir durum,cok gecmis olsun.Ben aynaya bakamiyordum iyi bilirim o insanlarin bakislarini.beni o halimle taniyanlar,simdi gözlerine inanamiyorlar.cok gecmis olsun.Senin gibi düsünceli bir kuzeni oldugu icin gercekten sansli birisi,:hurray:

Bu yöntemin işe yaradığını söyliyen çok kişi var. Ama çevremde hemoroit ve ülseri olanlara yan etkisi oldu.Bu gibi rahatsızlıkları olanlar dikkatli olmasını öneririm.

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef
Bu yöntemin işe yaradığını söyliyen çok kişi var. Ama çevremde hemoroit ve ülseri olanlara yan etkisi oldu.Bu gibi rahatsızlıkları olanlar dikkatli olmasını öneririm.

Dogrudur,ama ben zayiflayali 3 sene oluyor,bu rahatsizlik bendede vardi.kilolu iken cok rahatsiz oluyordum.oysa simdi hic bir derdim yok.Belki sizin dediginiz rahatsizligi disarda piyasada satilan elmasirkesi icin mi gecerli acaba??Ama yinede dikkatli olmak gerekir tabiiki.cok tesekkür ederim arkadasim,uyarin icin :nopity:

bendekiben

Elit Üye
Dogrudur,ama ben zayiflayali 3 sene oluyor,bu rahatsizlik bendede vardi.kilolu iken cok rahatsiz oluyordum.oysa simdi hic bir derdim yok.Belki sizin dediginiz rahatsizligi disarda piyasada satilan elmasirkesi icin mi gecerli acaba??Ama yinede dikkatli olmak gerekir tabiiki.cok tesekkür ederim arkadasim,uyarin icin :nopity:

Rica ederim.Evde yapılan sirkede aynı sonuca neden oldu.Hatta limonlu ılık su dahi içemiyordu.Aç karnına içildiği için mide sorunları baş göstermeye başlamıştı.Sirkede hemoroitin baş düşmanı zaten.Midesine güvenen içebilir tabi :)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum önerilerinizi elimden geldiği kadar iletmeye çalışıcam kusura bakmayın hepinize teker teker cevap veremiyorum ama yazdıklarınız için tekrar teşekkür ederim

Kuzenimin sürekli kullanması gereken bir ilaç var bu ilaç onun vücudundaki suyu dengeliyor yani bu ilacı almassa çok su kaybeder ve ölür o yüzden daha tedavinin ilk aşamlarında aldığı suyun çok aşırı olmamasına dikkat ediyorlar.:S