Hz.İsa neden yeryüzüne geri dönücek ? Sebepleri nelerdir ?

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
Âyet ve hadislerin ışığında, Hz. İsa’nın yeryüzüne tekrar gelişinin ne gibi sebepleri olabileceğini sorguladığımızda, karşımıza pek çok hikmetleri olduğu gerçeği çıkar. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

1. Hz. İsa’yı çarmıha gererek öldürdüklerini iddia eden Yahudilerin bu iddiaları çürütülmüş olacaktır. Bunun ne kadar yaygın bir inanç olduğunu bugün ‘haç’ın Hıristiyan inancının simgesi hâline geldiğini düşünerek anlayabiliriz.

2. Hz. İsa’nın yeryüzüne bir insan olarak gelmesi ve normal bir insan gibi eceli gelip ölmesi, Hıristiyanlarca ona isnat edilen ilâhlık iddialarını da çürütecektir.

3. Hıristiyanlık bugün yeryüzünde en çok tâbisi bulunmasına rağmen, tevhid inancından sapmış ve Hz. İsa’ya bir insan ve bir peygamber olduğu halde ilâhlık isnat eden bir dindir. Allah tarafından çok çirkin bir iddia olarak ifade edilen bu sapmanın bizzat o dinin peygamberi tarafından ahirzamanda tashih edilecek olması son derece hikmetlidir.

Hz. İsa (a.s), büyük peygamberlerden biri olmasına rağmen, çok genç bir yaşta, otuz üç yaşında düşmanlarının engellemeleri ve onu öldürme planları yüzünden şânına lâyık bir görevi tam ifa etmeden dünyadan göçüp gitti. Yani Yüce Allah tarafından göklere kaldırıldı. Dünyanın yedi harikasından biri olan Zülkarneyn seddinin harap olması, Ye’cüc-Me’cüc fitnesine karşı hâl diliyle insanları dikkate davet edip kıyametin geleceğine bir alâmet olduğu gibi, Hz. İsa’nın da harika şahsiyetine uygun olarak, ahirzamandaki Deccal fitnesine karşı insanlık camiasını kâl diliyle uyaran büyük bir kıyamet alâmetidir. Ayrıca, İsa aleyhisselam, İsevîlik din-i hakîkisine yeniden hizmet etmek ve hitam-ı misk olsun diye iki büyük semavî din olan İslâmiyet ile hakikî İsevîlik dinini gerçek tevhid ekseninde birleştirip insanlığı dünya hayatının son demlerinde Yüce Allah’a kulluk etmeye davet etmek üzere yeryüzüne yeniden merhaba diyecektir

"Alıntı"

La-edri

Kayıtlı Üye
Hz.Isa'nin geri dönecegi aslinda bir hurafedir..Insan kendi "mehdi"'sini kendi icinde tasir..

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Ben Yüce İsa'nın yeryüzüne bir süre önce döndüğüne inanıyorum.
Dünya'nın pekçok yerine ziyaretlerde bulunduğu ve şuan aramızda
olduğuna inanıyorum. Yani benim açımdan; çoktan döndü aramıza.

Ama Kuranda anlatılan hadiseler yaşanacak mı?
Deccal ile arasında birşeyler olacak mı?
Bunları yaşayarak göreceğiz.

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Hz.İsa A.s. yeryüzüne tekrar gelecekmi gelmeyecekmi bu tartışılır bence.. Eğer her can ölümü bir sefer tadacaksa ve İsa A.S. öldüyse gelmesi imkansızdır.. Eğer ölmediyse çarmıhtaki ölen adam kim..?.. Yani isa peygamberin geleceği ile ilgili hadisler vardır belki ama kur'anda yok bildiğim kadarı ile...

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Son Peygamberin Hazreti Muhammed olduğu inancına sahipsek Hz. Muhammed(S.a.v)den sonra başka peygamber yer yüzüne gelmeyecektir. Mehdi inancına gelince şu anda fikirlerim o konuda karma karışık. Ama bir mehdi gelecekse bu H.z. İsa değil bir ermiş insan olacaktır. Peygamberlik vazifesi son kez Muhammed S.a.v.'e verilmiştir. Mehdi sadece bir yol gösterici, lider olabilir anca.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Hz.İsa A.s. yeryüzüne tekrar gelecekmi gelmeyecekmi bu tartışılır bence.. Eğer her can ölümü bir sefer tadacaksa ve İsa A.S. öldüyse gelmesi imkansızdır.. Eğer ölmediyse çarmıhtaki ölen adam kim..?.. Yani isa peygamberin geleceği ile ilgili hadisler vardır belki ama kur'anda yok bildiğim kadarı ile...

Mucizelerde mantık aranmaz ki. Mucizeler yaşandığı anda inanılır zaten.
Üstteki mesajımda yanlış yazmışım.
İslam alimleri bu konuda konuşuyor. Tasvirini dahi veriyorlardı.
Çıkacağı yerden, deccalle savaşına kadar birsürü öngörü var.
Ben o yüzden Kuran demiştim. Çok özür;peygamber hadisleri kaynaklı olmalı.

Bu arada nereden biliyorum İsa'nın geldiğini diye merak edenler olabilir.
Bunu his olarak biliyorum ve kalben inanıyorum diyebilirim.
Keşke ben yaşadığım dönemde ortaya çıksa da; bende gözümle görüp inansam.
Bende kendi açımdan o günleri görmek istiyorum.

YasinLY

Kayıtlı Üye
La-edri araştırmanızı tavsiye ederim...

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
Kuran ayeti : "Meryemin oğlu isa kıyamet saati için bir ilimdir"

Sayın göçmenoğlu yanılıyorsunuz Kurandada var kurandaki delilleri sizin için topladım ayrıca kuranın ifadelerinde hz isaya ihanet eden kişiyi hz isaya benzetildiğini ve yahudilerinde onu hz.isa sandığı belirtiliyor kitabımızda...

kuran ayetlerine bakıldığında Allahın hz isaya bir vaadi var " SANA UYANLARI KIYAMETE KADAR SENİ İNKAR EDENLERİN BAŞINA GEÇİRİCEM" diyor
hristiyanlığın ilk dönemlerinde hristiyanlar siyaseten güçlü değildi sonraki yüzyıllarda ise mesih isa Allahın oğludur demeye başladılar ( haşa )
yani isaya uyanlar isayı inkar edenlerin başına daha geçemedi Allah vaadini gerçekleştirmeye güç yetiremicek değildir haşa
ayrıca ayetlerde hz isanın göğe yükseltilmesinden bahsederken onu bir uyku hali sardıgından bahsediyor bu bir arapça kelimeyle ifade ediliyor ve aynı kelime gene insan oğlunun her gece uyumasını söylemek için kullanılıyor " sizi ger gece öldüren sonrada sabah sizi dirilten " bu ifadeler isa mesih olayındada geçer kelimelerin inceliklerini kavrayabilirsek çok iyi olucak ozaman insan kendiliğinden hakikati buluyor.

"Andolsun, "Allah üçün üçüncüsüdür" diyenler küfre düşmüştür. Oysa tek bir İlah'tan başka İlah yoktur..." (Maide, 5/73)

Bu durumda "sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim" ifadesi, açık bir işaret taşımaktadır. Hz. İsa (as)'ya uyan ve kıyamete kadar yaşayacak olan bir topluluk olması gerekmektedir. Böyle bir topluluk, kuşkusuz Hz. İsa (as)'nın yeryüzüne tekrar gelişiyle ortaya çıkacaktır. Ve tekrar dünyaya gelişi sırasında bu kutlu insana tabi olanlar, kıyamete kadar inkar edenlere üstün kılınacaktır.

Ayette, Allah'ın Hz. İsa (as)'ya, Tevrat'ı, İncil'i ve bir de "Kitab'ı" öğreteceği haber verilmektedir. Bu kitabın hangi kitap olduğu kuşkusuz önemlidir. Aynı ifade Maide Suresi'nin 110. ayetinde de yer almaktadır:

"Allah şöyle diyecek: "Ey Meryem oğlu İsa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. Ben seni Ruhu'l-Kudüs ile destekledim, beşikte iken de, yetişkin iken de insanlarla konuşuyordun. Sana Kitab'ı, hikmeti, Tevrat'ı ve İncil'i öğrettim..." (Maide, 5/110)

Her iki ayette de geçen "Kitap" ifadesini incelediğimizde, bunun Kur'an'a işaret ettiğini görürüz. Ayetlerde Tevrat ve İncil dışında gönderilen son hak kitabın Kur'an olduğu bildirilmektedir. (Hz. Davud'a verilen Zebur da Eski Ahit'in içindedir) Bunun yanında, Kur'an'ın başka ayetlerinde, "Kitap" kelimesi, İncil ve Tevrat'ın yanında Kur'an'ı ifade etmek için kullanılmıştır burada hz.isaya tevrat ve incil dışında bir kitap öğretiyor gerekli olmasa öğretilmezdi bugün dinde bir çok kafadan ses çıkıyor herkez birbirini kafir ilan ediyor belkide hz isanın gelişiyle bu son bulacaktır ve yüce Allahın kuranı kendisinbe öğrettiği şekliyle bizde öğrenicez

"... beşikte iken de, yetişkin (kehlen) iken de insanlarla konuşuyordun..."

Hz. İsa (as)'nın tekrar dünyaya geleceği ile ilgili bir başka delil ise Maide Suresi'nin 110. ayetinde ve Al-i İmran Suresi'nin 46. ayetinde geçen "kehlen" kelimesidir. Ayetlerde şu şekilde buyurulmaktadır:

"Allah şöyle diyecek: "Ey Meryem oğlu İsa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. Ben seni Ruhu'l-Kudüs ile destekledim, beşikte iken de, yetişkin (kehlen) iken de insanlarla konuşuyordun." (Maide, 5/110)

"Beşikte de, yetişkinliğinde (kehlen) de insanlarla konuşacaktır. Ve O salihlerdendir." (Al-i İmran, 3746)

Bu kelime Kur'an'da sadece yukarıdaki iki ayette ve sadece Hz. İsa (as) için kullanılmaktadır. Hz. İsa (as)'nın yetişkin halini ifade etmek için kullanılan "kehlen" kelimesinin anlamı "otuz ile elli yaşları arasında, gençlik devresini bitirip ihtiyarlığa ayak basan, yaşı kemale ermiş kimse" şeklindedir. Bu kelime İslam alimleri arasında ittifakla "35 yaş sonrası döneme işaret ediyor" şeklinde çevrilmektedir.

Hz. İsa (as)'nın genç bir yaş olan otuz yaşının başlarında Allah Katına yükseldiğini, yeryüzüne indikten sonra kırk yıl kalacağını ifade eden ve İbni Abbas'tan rivayet edilen hadise dayanan İslam alimleri, Hz. İsa (as)'nın yaşlılık döneminin, tekrar dünyaya gelişinden sonra olacağını, dolayısıyla bu ayetin, Hz. İsa (as)'nın nüzulüne dair bir delil olduğunu söylemektedirler.3 (En doğrusunu Allah bilir)

İslam alimlerinin bu yorumunun isabetli olduğu, söz konusu ayetler dikkatle incelendiğinde kolaylıkla anlaşılmaktadır. Kur'an ayetlerine bakıldığında bu ifadenin, yalnızca Hz. İsa (as) için kullanıldığını görürüz. Tüm peygamberler insanlarla konuşup, onları dine davet etmişlerdir. Hepsi de yetişkin yaşlarında tebliğ görevini yerine getirmişlerdir. Ancak Kur'an'da hiçbir peygamber için bu şekilde bir ifade kullanılmamaktadır. Bu ifade sadece Hz. İsa (as) için ve mucizevi bir durumu ifade etmek amacıyla kullanılmıştır. Çünkü ayetlerde birbiri ardından gelen "beşikte" ve "yetişkin iken" kelimeleri iki büyük mucizevi zamana dikkat çekmektedirler.

Nitekim İmam Taberi, Tefsir'inde bu ayetlerde geçen ifadeleri şu şekilde açıklamaktadır:

"Bu ifadeler (Maide Suresi, 110), Hz. İsa'nın ömrünü tamamlayıp yaşlılık döneminde insanlarla konuşabilmesi için gökten ineceğine işaret etmektedir. Çünkü o, genç yaştayken göğe kaldırılmıştı…. Bu ayette (Al-i İmran Suresi, 46), Hz. İsa'nın hayatta olduğuna delil vardır ve ehl-i sünnet de bu görüştedir. Çünkü ayette, onun yaşlandığı zamanda da insanlarla konuşacağı ifade edilmektedir. Yaşlanması da ancak, semadan yeryüzüne ineceği zamanda olacaktır."7

sayın ayşaman hz.isa kuranda hz.isa için kullanılan ifadeler başka peygamber için kullanılmıuyor ayrıca hz isa gelirken peygamber sıfatıyla inmicek hz.muhammede tabi birisi olarak inicek çünkü Allahın son vahdeti hz.muhammeddir.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Allah'ın son vahdeti ve elçisidir yani peygamberi...

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Ve: "Biz, Allah ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa yı gerçekten öldürdük" demeleri nedeniyle de (onlara böyle bir ceza verdik.) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiçbir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler. Hayır; Allah onu kendine yükseltti. Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Nisa Suresi, 157-158)
Buradaki şu kısımda nedense bizleri gördüm affınıza sığınarak :"Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiçbir bilgileri yoktur."
En hayırlısını ancak Allah bilir diyelim bence. Konuyu da yavaştan kapatalım :D

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
Sayın ayşaman o bahsetiniz ayet yahudilerle ilgili indi isanın öldüğünü sananlarıon büyük bir zann'da olduklarını ifade ediyor

ama dediğiniz gibi kapatalım kimin kalbi neye isterse ona inanır ben kitaptan deliller getirdim artık gerisi vijdanlara kalmış :)

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Sevgili dildarı-suda
Kuran'ın bir çok yerinde "Biz sizlere furkanı verdik, umulur ki öğüt alırsınız" ve benzeri ayetler geçer. Sadece yahudilerle kalmaz o ayet. Bizlerinde demek ki öğüt alacağı yerler var diye düşünüyorum. Vicdan konusuna gelince; bir çok alim tarafından tartışılıyor bu konu daha önce de belirttiğimiz gibi. Fakat Kuran'da isa geri gelecek ibaresi olmadığı için müslümanların kafasında zoraki olarak bir şüphe uyandırıyor. Bunun vicdan ile alakası olmayıp Kutsal kitap kaynağına bakılarak söylenen sözler olduğunu hatırlatırım. Net bir şekilde o geri gelecek diye bi tabir yok. Hadislere baktığımızda da gerçek hadis olup olmadıklarını da tam bilemiyoruz.
En azından benim bu konuda tartışmaya yetecek kadar bilgim yok. Benim gibi bir çoğumuz aynıyız diye düşünüyorum. En doğrusunu Allah bilir deyip çekiliyorum.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Ayrıca Yüce İsa'nın öldüğüne inanmıyorum.
Çarmıh olayında zaten bir karışıklık durumu var.
Eski kilise heykellerinde ellerinden çivilenmiş halde heykeller varmış.
Ama avuçlarından çivilendiği taktirde, vücudun ağırlığını taşımazmış.

Ayrıca kişi güneş batana kadar çarmıhta tutulurmuş.
Bu yüzden o şekilde ölmediği şeklinde bir görüş de var.

Benim kendi fikrimse; Yüce İsa ölümü hiç tatmadı, göklere yükseldi.
Cennette ona verilmiş bir yerde, kıyamet günündeki görevine kadar bekledi.

Ayrıca hristiyanlara göre, ölümünden kısa bir süre sonra gelip Meryem Ana ya,
Magdalı Meryeme ve havarilerine göründüğü de rivayet ediyor.
Yanılmıyorsam 3-4 kere onlara bir teselli olmak için görünüp,konuşmuş.

Bir başka rivayet hikaye de; ona ihanet eden havarisi Yahoda var.
Onu belli bir altın ödülü karşılığında nerede olduğunu ihbar ediyor.
Ve bu olayın olacağından İsa'nın haberi de varmış.

Bu olaydan bir önceki gece bir başka havarisi olan Petrus 'a
''Sen beni yarın 3 kere inkar edeceksin'' diyor.
Petrus da ben böyle birşey yapmam diye yemin ediyor.
İsa'nın çarmıha gerildiği söylendiği gün; gerçekten de 3 kere onu inkar ediyor.
Bu açıdan bakınca da Yüce İsa zaten başına gelecekleri önceden biliyordu.
Demek ki ona bir şekilde önceden vahiy geldi diyorum.

Ayrıca ben Yüce İsayı bir başka seviyorum.
Benim için çok farklı, çok özel bir yanı var.
Kalbimde her zaman bir başka yeri var.

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
Vijdan kelimesini derken ben şu anlamda söyledim yaniinanıp inanmama konusunda yanlış anlaşılmasın :) haklısının yeterince açık söylemiyor ancak işaret ediyor en basitinden şunu düşünün O KIYAMET SAATİ İÇİN İLİMDİR sözü nedemek ? niye başkası değilde isa a.s için söyleniyor bu ve diğer mesajımdaki ayetlere dayanan delilimide incelerseniz daha iyi anlarsınız

tabiki en doğrusunu Allah bilir biz sadece onun biz insanlara indirdiği kadarını bilebilir,Allah hepimize selamet versin inş

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Bir cevap: Bir hocamdan aldığım kadarı ile son yazdığınız için paylasıyorum.
"Yukarıda zikredilen ayette Allah Teâlâ, İsa aleyhisselamın kıyamet için bir bilgi / ilim olduğunu bildirmektedir. Bunu anlamak için İsa aleyhisselamın yaratılışına bakmak gerekir. İsa aleyhisselam babasız olarak dünyaya gelmiştir. Allah Teâlâ onun yaratılışının Âdem’in yaratılışı gibi olduğunu bildirmektedir.

“Doğrusu Allah katında İsa’nın durumu Âdem’in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı sonra da ona: «Ol!» dedi. O da hemen oluverdi.” (Âl-i İmrân, 3/59)
Âdem aleyhisselam topraktan yaratıldı. Onun İsa aleyhisselam gibi bir annesi de yoktu. Neden Allah onu İsa’ya benzetti? Çünkü toprak, tıpkı Meryem gibi ona annelik vasfı görmüştü. İkisinin de ortak yönü, babasız dünyaya gelmeleriydi. İşte kıyamet günü insanların kalkışı da aynen böyle olacaktır. Yani babasız ama anne vasıflı topraktan… İsa aleyhisselam işte bu açıdan kıyamet için bir ilimdir / bilgidir. Yani İsa aleyhisselam nasıl babasız dünyaya gelmişse kıyamette insanlar böyle dirilecektir. Kıyamette yeniden dirilmeyi kabul etmeyenlere, imkânsız görenlere Allah Teâlâ İsa aleyhisselamı örnek vermiştir. İsa’nın yaratılışı nasıl olduysa, Âdem’in yaratılışı öyledir; dolayısıyla sizin de yeniden dirilişiniz onun gibi olacaktır.

Görüldüğü gibi ayet, İsa aleyhisselamın kıyametten önce tekrar dünyaya geleceğinden bahsetmemektedir. "

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
Sayın ayşaman yazıyı 4 defa okudum benmi yanlışım diye ben dini bir delil göremiyorum bu yazıda malesef bir insan bir ayeti alıp yorum katabilir ordan tutup buraya çekebilir bunu her insan yapar ayetteki kelimelelerde vurgu yapan kelimeler hangi anlamları taşıyor vs. ayet hakkında yorum yaparken bu ifadelere bakmak lazım yoksa kuranda zulkarneynin güneşin battığı yere gittiğinden bahsediyor bunuda bazıları alıp zülkarneyn uzayamı seyahat etti diye gülünç birşey iddia etmeye başladılar :) yani bir ayeti alıp evirip çevirmek yada ona yorum katmak mümkündür ancak dediğim gibi ayetin içindeki kelime incelikleri dikkatten kaçmamalıdır O KIYAMET SAATİ İÇİN BİR İLİMDİR ayeti eğer dirilmeye işaret etseydi bu ayetin iniş sebebi belli olurdu bu için olduğuna dair ama öyle bir mesele söz konusu değildir kıyamet koptuktan sonra açıkçası benim hz.isaya ihtiyacım yok ve onunda bir hikmeti kalmaz ozaman çünkü kıyamet koptuktan sonra her peygamber nefsini düşünücek şefaat hakkı hz.muhammedde olucak eğer bu ayet hz.isanın kıyametten koptuğu andan sonraki varlığına işaret ediyorsa hz.muhammedin ümmetine şefaat edeceğine dair nice kaynaklar yok olup gitmesi gerekir bunlardan biriside kuran ayetidir hz.muhammede ahirette mahmut makamı diye bir makam verileceğinden bahseder hz.isa kıyametin kopuşu sonrası bir ilim olucak madem hz.muhammede verilicek mahmut makamını boşa çıkarmazmı ?
şu kıyamet saati meselesini anlamanızı temenni ediyorum
EY MUHAMMED SENDEN KIYAMET SAATİNİ SORUYORLAR DEKİ ONUN SAATİ SADECE RABBİMİN KATINDADIR buyruluyor ayette
Kuranda kıyamet saati meselesi kıyametin kopuşu sonrasını göstermiyor bu kıyamet dönemidir o son saat son dakkadan bahseder ve isa mesihi bunun içinde bir ilim tayin etmiştir ve hz. isanın yer yüzüne inmesi O KIYAMET SAATİ İÇİN İLİMDİR ayetini çok güzel açıklayacak çünkü isa indiyse gökyüzünden kıyamet yakındır dolayısıyla onun kıyamet saati için bir ilim olması çok doğaldır

benim görüşüm budur sizin ve hocanızın görüşünede saygı duyuyorum sayı ayşaman

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master

Tabutların üstünde şöyle yazar "Her canlı bir gün ölümü tadacaktır."
Ayrıca Çarmıhta ölen kişi hz.İsa Mesihe ihanet eden havarisidir.

Nisa 157.Ayet

4:157 - Bir de "Biz Allah'ın peygamberi Meryem oğlu İsa Mesih'i öldürdük" demeleridir. Oysa onu ne öldürdüler, ne de astılar. Fakat öldürdükleri kimse, onlara İsa gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, ondan yana tam bir kuşku içindedirler. O hususta bir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Onu kesinlikle öldürmediler.

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Tabutların üstünde şöyle yazar "Her canlı bir gün ölümü tadacaktır."
Ayrıca Çarmıhta ölen kişi hz.İsa Mesihe ihanet eden havarisidir.

Nisa 157.Ayet

4:157 - Bir de "Biz Allah'ın peygamberi Meryem oğlu İsa Mesih'i öldürdük" demeleridir. Oysa onu ne öldürdüler, ne de astılar. Fakat öldürdükleri kimse, onlara İsa gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, ondan yana tam bir kuşku içindedirler. O hususta bir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Onu kesinlikle öldürmediler.

Şimdi bu ayet mealini bende biliyorum evet öldüremediler H.z İsa arşın belirli bir yerinde ikamet ediyor... Mesela Hz İdris A.s.da ölmedi ve şu anki halinle yaşıyor buradaki ayet mealinde dünyaya tekrar geleceğini veya gönderileceğini yazmıyor ki... bu sadece hadis ve islam alimlerinin yorumlarına dayanıyor hepside....