Ali'nin Sema Aşkı

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Bir vakit, Bağdatta geçimini çalgıcılık yaparak sağlayan bir genç vardı, Adı çingene Aliydi Çingene idi, düğünlerde derneklerde, özel günlerde saz çalıp insanları eylendirir bu yolla para kazanırdı ÇingenE Ali bir gün Bağdat sokaklarında aval aval gezerken bir kız gördü, Aman Allahım, ne güzeldi, bir bakışla içten yaralanmıştı, yıldırım aşkı derlerya, öylece Ali aşık oldu
Hemen etrafındakilere sordu;
-Hey bu kız kimdir tanıyan varmı, kimdir neyin nesidir bilen yokmu?
Birisi
-Tanımıyor musun Padişahın kızı Selmadır
Eyvahhh, Ali ne yaptın Aşık olacak başka kızmı bulamadın, gittinde koskoca padişah kızına aşık oldun, bir duysalar, seni öldürürler çalgıcı sefil bir çingenesin Ali bu düşüncelerle uzaklaştı oradan, artık derde giriftar olmuştu. O neşeli Ali çalgıcı Ali artık sazına dertli dertli vurmaya başladı. Yemeden içmeden kesildiAklında fikrinde Selma vardı Ama kimselere diyemiyordu Alinin bu haline arkadaşları acıdı yanına gittiler
-Ali günlerdir yemiyor içmiyorsun, düğünlere de gitmiyorsun iyice sefalete düştünArkadaş derdini söyleki derman olalım
Ali -söylersem benimde başım sizinde başınız giderdedi
Arkadaşları ısrar edince Ali padişahın kızına aşık olduğunu söyledi Arkadaşları ürktü
-Aman Ali padişah duysa seninde bizimde başımızı vurur Başka kızmı yoktu sevdalanacak Aman ha bundan sonra arkadaşın değiliz Bizi arama sorma, ama bunca yılın hatırına sana bir iyilik, padişahın çok sevdiği bir Allah dostu varmış adı Ali Heyiti hazretleri Kapısına giden derdine derman bulurmuş Git derdini ona anlat ama sakın bir daha bizi arama sorma Deyip Aliyi terketmişler
Ali Bağdat sokaklarında kapı kapı gezmiş Ali Heyiti hazretlerini aramış, İllaki arayan bulacakSora sora Bağdat Bulunacak Sonunda bulmuş Kapıdan içeri edeplice girmişKarşısına geçmiş, Diz çöküp boyun bükmüş
-Derdim var efendim
-Nedir derdin evladım?
-Aşık oldum efendim
-Kime evladım?
-Selmaya Efendim
-Selma kim evladım?
-Padişahın Kızı efendim!
-Aman evladım Sen ne yaptın Padişah duysa seninde benimde başımı keser Asalet desem asaletin yok çingensin Servet desem servetin yok çulsuzsun Şu halinle padişaha ben gitsem benimde başımı vurur
Ali iyice çaresiz boynunu büker, Ali Heyiti hazretleri onun bu durumuna dayanamazAliye
-Madem bu kapıya geldin bizden yardım talep ettin Bende sana yardım edeceğim Ama bir şartla Dediğimi yapacaksın Ali öyle sevindiki, - söyleyin efendim yerleri yalayım, her dediğinizi yapayım, ne istersiniz efendim
Aşktı bu, insana her şeyi yaptırırdı Ali Heyiti hazretleri, - yok evladım bir seccade bul dediğim mağaraya git Seccadeni ser, diz çök Allah de, Kimseyle konuşma bakma tek kelime etme, sen dediğimi yap, söz bende padişahı ayağına getireceğim…
Ali aşık Ali, çingen Ali, hemen koştu bir seccade buldu, denilen mağaraya gitti diz çöktü, oturdu Allah demeye başladı
-Allah Selma gelecek, Allah Selmaya kavuşacam, Ali coşmuştu…Ali Heyiti hazretleri geceleri gidiyor gizli gizli seccadede dalmış Allah diyen Aliye yemek veriyordu
Günler böylece geçerken, artık Ali sabırsızlanıyor, Ali heyiti hazretleri geldiğinde
–Efendim hani kız nerde Selma nerdeDiyordu Ali Heyiti hazretleride sabır evladım, Devam evladım az kaldı evladım, diyor ve geri dönüyordu
Bir gün, mağaraya bir kervan uğradı, baktılar üstü başı toprak içinde bir adam Allah diyor, selam verdiler konuşmadı, dürttüler, bakmadı, şaşkınlık içinde terk edip şehre gittiler Kulaktan kulağa abartarak yaydılar, Çocuğu olmayanın çocuğu oluyormuş, kısmeti kapalıların kısmeti açılıyormuş Halk bu, bire bin kattılar Bağdat halkı, akın akın Aliye gitmeye başlar, çabut bağlayanlar dua edenler Ama Ali kimseyle konuşmuyor aklı Selmada

Derken Sarayda konuşulur Padişahın huzurunda
-Efendim Bağdat Kenarında bir mağaraya bir Allah dostu gelmiş halk akın akın oraya gidiyor
Padişah – biz bu işlerden anlamayız çağırın Ali Heyiti hazretlerine soralım
Padişah Ali Heyiti hazretlerine sorar
-Mağarada bir adam varmış, devamlı Allah dermiş, gerçekten Allah dostu olabilirmi??
Ali Heyiti Hazretleri her şeyi baştan sona bilmekte
-Evet gerçekten Allah Dostu Olabilir Efendim!!
Padişah
-O halde hazırlıklar yapılsın Ziyaretine gidelim elini öpelim der, Sarayda hazırlık yapılırken Ali Heyiti hazretleri hemen Alinin yanına koşar
-Ali Ali, ali dalmış Allah Allah Allah
-Ali Ali, Ali kendine gelir, -efendim hani Selma ,
-Sabret evladım 40 günün sonu padişah ve saray ahalisi buraya geliyor, Padişahlar gittikleri yerde makam verirler, mevki para pul verirler ne verirse versin hayır de Ne zamanki kızının nikahını verdi o zaman evet de Der ve gider…Ali daha bir Aşkla Allah demeye başlar,Artık Selmaya kavuşmak üzeredir
Ve Kırkıncı gün Padişah, saray ahalisi ve Bağdat halkı mağarada Ali Allah diyor
Padişah yaklaşır ve Alinin önüne kese kese altınlar atar Eskiden bir tanesine saatlerce çalgı çalan ali, kese kese altınları görünce –HAYIRRR der ve atar, Padişah eğilir,- beyimiz olun efendim, Ali –HAYIRRRR, Padişah Şaşkın – Vezirim olun efendim, Ali –HAYIRRR, Padişah baş vezirim olun lütfen efendim der, Ali –HAYIRRR
Padişah şaşkın Ali Heyiti hazretlerine gider
-Efendim ne versekte memnun etsek şehrimizi terk etmese burada kalsa der
Ali Heyiti hazretleri her şeyi bilmekte olduğundan
-Efendim belki kızınız Selmanın Nikahını verirseniz burada kalabilir der Ve padişah düşünür ve o an bir karar verir
-KIZIM SELMAYI İNKAH VE TEZVİÇ ETTİM
Ali Allah demeyi bırakır, ortalık buz gibi sessiz…Ali boynu bükük
Ellerini açar
“Ya Rabbi bir kız için kırk gün Allah dedim Padişahları Ayağıma getirdinBir kız için kırk gün adını söyledim asalet verdin beylik verdin, Bir kız için kırk gün adını söyledim, makam verdin şan verdin para verdin, Ya Rabbi bir kız için kırk gün adını söyledim, bir kız için ya Rabbi……Kızda sizin olsun Selmada sizin olsun, ben Seni istiyorum Ya Rabbb” der ve olduğu yerde can verir Tarihe Aşk şehidi olarak geçer
Bugün Kabri Bağdat’ta Amerikan silahlarıyla delik deşik hala orada meftun Rabbiyle birliktedir.

Alıntı

focus

Kayıtlı Üye
dokunaklı içten hakikat derinden geliyor, diyorum ki bu kıssanın bendeki hissesi ameller niyetler şekliyle bu gece başlasam zikre taki bir ismi şerifin hatrına istegimiz kabul görür mü? hani hem bu dünyalık hem ahiretlik yanıyla.

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Sonsuz bir okyanus düşün sadece. Herkese yeter meraklanma...