Aşik ile sevgilisi

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
“Dileyin, size verilecektir; arayın bulacaksınız; kapıyı çalın size açılacaktır. Çünkü her dileyen alır, arayan bulur, kapıyı çalana kapı açılır.”

Hz.İsa

Birisi geldi, bir dostun, bir sevgilinin kapısını çaldı. Sevgilisi içerden; "Ey güvenilir kişi, kimsin?" diye seslendi.

Kapıyı çalan; "Benim" deyince, sevgilisi; "Git." dedi. "Senin için içeri girme zamanı değildir. Böyle, bir manevi nimetler sofrasında ham kişinin yeri yoktur."

Ham kişiyi, ayrılık ve firak ateşinden başka ne pişirebilir? Nifaktan, ikiyüzlülükten onu ne kurtarabilir?

O zavallı adam kapıdan döndü, tam bir yıl yollara düştü, sevgilisinin ayrılığı ile yandı, yakıldı.

O yanık aşık, ayrılık ateşi ile pişerek döndü geldi, dostun evi etrafında yine dolaşmaya başladı.

Ağzından sevgiliyi incitecek bir söz çıkmasın diye, yüzlerce korku ile yüzlerce defa edebi gözeterek kapının halkasını vurdu.

Sevgilisi içerden; "Kapıyı çalan kimdir?" diye bağırdı. Adam; "Ey gönlümü almış olan! Kapıdaki de sen'sin cevabını verdi.

Sevgilisi; Mademki şimdi 'sen' 'ben'sin. Ey 'ben' olan; 'ben'den ibaret olan; içeri gir. Bu ev dardır. Bu evde iki 'ben'i alacak yer yoktur.

İğneden geçirilecek iplik, iki ayrı iplik olursa, ucu çatallaşır da iğneden geçmez. Mademki sen tek katsın, birsin; gel bu iğneden geç."

Fani bir varlık kendisini bâki bir varlığa teslim edince o da baki ve ölümsüz olur.

Mevlana C.Rumi
Mesnevi Hikâyeleri
Düzenleme:N.İnan