Namaz kılmakta zorlananlar

semyanocibel

Banlı Kullanıcı
Namaz iyidir hoştur fakat hergün beş vakit olduğundan çoktur bitmiyor usanç veriyor her gün namaz kılmak zorundamıyız? diye gelen bir soruya cevaptır:

insan bazı şeylere çokca ihtiyacı vardır.bunlar maddi cihetinde olduğu gibi manevi cihettede böyledir. mesela her saniye havayı teneffüs ediyoruz usanıyormuyuz.yada ölünceye kadar her saniye havayı teneffüs etmek bana usanç veriyor ben bundan sonra yapmayacağım diyebilirmiyiz.çünkü maddi bedenimizin her saniye havaya ihtiyacı var olduğu için her saniye havayı teneffüs ediyoruz ve bundan son derece ferah duyuyoruz.eğer havayı teneffüs etmek çok ve devamlı olduğu için bundan vazgeçsek o zaman maddi bedenimiz ölür.
aynen onun gibide manevi hayatımızında bazı şeylere şiddetle ve devamla ihtiyacı vardır.eğer onlara devam kesilirse manevi hayatımız ölür.bizi yaratan bizi bizden iyi bildiği için manevi hayatımız için gerekli şeyleri yapmamızı bize emretmiş.

hem hergün yemek yiyoruz su içiyoruz usanıyormuyuz? usanmak şöyle dursun ihtiyaç tekerrür ettiğinden her defasında ayrı bir lezzet alıyoruz. yaa hergün yemek yiyoruz su içiyoruz ben artık yemek yiyip su içmeyeceğim diye ahmakcasına birşey söyleyen birisini gördünüzmü?eğer yemek içmeyi bıraksa maddi vücut ölür.aynen öylede manevi vücudun zinde kalabilmesi için ve günahlara karşı dayanabilmesi için namaz ve benzeri ibadetler manevi gıda hükmündedir ve manevi hayatımızın devamı için mutlaka ve tekrar tekrar ve hergün hergün beş defa lazım ve elzemdir.

hem ücreti azmıdırki yapmasında nazlanıyoruz.şimdi bana birisi deseki her namaz kıldığında sana elli tl vereceğim dese ve bu kişi sözüne sadık biriyse ve her namazdan sonra elli tl yi bana verse birdahaki namaz vakti gelsede hemen onuda güzelce kılıp ücretimi alsam diye dört gözle bakarım.hiç bir vakit usanmam ve gevşeklik göstermem.bununla birlikte eğer yapmazsan o elli ytl yi alamadığım gibi beşyüz ytl de her namaz için borçlansam o zaman namazda gevşeklik göstermek yada terketmek hiç akıl işimidir?böyle yapsam ne kadar ahmaklık etmiş olurum herhalde herkes anlar..

acaba ALLAH cc hunun verdiği ücret azmıdır? gözünüzü kaça satarsınız peki ya kolunuzu ya ayağınızı tabiki bunlara değer biçilemez ve hiçbir şekilde satmayız. peki almak için kaç para harcadık?bunlar bize haybeden verildi ihsanı ilahi olarak bedavadan verildi.karşılığında bizden bu ihsanlara karşı çok hafif ve kolay olan namaz ve diğer farz ibadetleri yerine getirmekle şükür isteniyor.şimdi biz bukadar ihsanlara karşı namaz ve diğer ibadetleri yerine getirmeyerek şükür etmesek gerçektende cehennem ateşine müstehak olmazmıyız?.ve oraya girdigimizde hiçbir mazeretimiz kalırmı?böyle bir cehennem ateşi bizi korkutmuyormu?ve sonsuz bir cennet bizi aşka şevke ve gayrete ve şevkle ve huşuyla bizi namaz kılmaya sevketmesi gerekmiyormu?
bir hadisi şerifin mealinden anlıyoruzki sabah namazının iki rekatlık sünneti dünya ve içindekilerden daha kıymetli ya farzı ya diğer farz namazların kıymetini siz düşünün...

diyebilirizki: yaa bizi namazdan alıkoyan yani namaz kılmamıza engel çalışmamızdır.çalışmakta ibadettir:şimdi 500 TL aylık ücretle çalışan birisine denilse: sen burda 500 tl ücretle çalışıyorsun .çalışmana devamla birlikte istirahat zamanlarında ve işten fırsat bulduğun zamanlarda toplam günde 1 saatlik bir iş yapacaksın(1 saat abdestle birlikte 5 vakit namaza fevkalade kafi gelir. o bir saatlik çalışma 5 vakit namazdır) sana her gün o bir saatlik çalışman için 1000 ytl vereceğim deseniz o adamda olmaz: buna bir saat harcarsam diğer işimdeki aylık 500 tl lik kazancım azalır dese ne kadar ahmaklık ettiğini ve bu adamda aklın zerresinin bulunmadığını anlarsınız. aynen öylede 1 vakit namaz için bize ahirette belki 1 trilyonluk nimet verilecek ve bir vakit namazı kasten terkettiğimiz için belki1 tirilyonluk ceza kesilecek bunlar hemen peşin olarak verilmediği için gaflete düşüyoruz ve aldanıyoruz.

vakit farz namazını kılanın diğer dünyevi mübah işleride güzel bir niyetle ibadet hükmüne geçer.ve namaz onun anahtarıdır.o işi ALLAH için yaptığınızın kanıtıdır.eğer o anahtarı kullanmazsanız o çelik kapıyı ne kadar zorlasanızda açamazsınız:hem namazı kılarken geçmişte ve gelecekteki kılacağınız namazları düşünüp sabırsızlık göstermeyin bir ay sonra aç kalacağım diye şimdiden yemek yeyip su içilirmi?aynen öylede sabır kuvvetini şu andaki namaza yoğunlaştırın fevkalade kafi ve vafi gelecektir
RİSALE İ NUR

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
eğer namazda sonra tesbihimi çekip amin dersem namaz zorlmayor ama üşenip veya işim olduğu için tesbih çekmeden amin dersem diğer vakit beni zorluyor doğrusu...ama konu güzel olmuş teşekkürler...

Çınar

Kayıtlı Üye
16 yaşımdayken korkulu bir rüyanın sonrasında namaza başlamıştım. Günde 5 vakit usanç vermiyordu asla. Daha fazla vakit farz olsaydı onları bile koşa koşa ifa ederdim... Sonrasında ne oldu bilmyorum ama 2 yıl geçtikten sonra namazdan uzaklaşmaya başladım, iş yerimdeki müsamahasızlık vakit namazları kaçırmama sebep olmaya başladı.
Şimdi ise iyice beter bir hal aldı. Allah hidayet vermeyince namaz külfet gibi geliyor. Umarım yeniden eski günlerime dönerim :(

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
16 yaşımdayken korkulu bir rüyanın sonrasında namaza başlamıştım. Günde 5 vakit usanç vermiyordu asla. Daha fazla vakit farz olsaydı onları bile koşa koşa ifa ederdim... Sonrasında ne oldu bilmyorum ama 2 yıl geçtikten sonra namazdan uzaklaşmaya başladım, iş yerimdeki müsamahasızlık vakit namazları kaçırmama sebep olmaya başladı.
Şimdi ise iyice beter bir hal aldı. Allah hidayet vermeyince namaz külfet gibi geliyor. Umarım yeniden eski günlerime dönerim :(

Dediklerinize katılıyorum! rabbimiz kitabındada buyurmuş ibadetlerin en büyüğü Allahı zikretmektir sanırım kalbi hazırlamakla alakalı bir durum Allahı zikretmek.

paskomya

Kayıtlı Üye
namazımı kılardım ve huzur dolu olurdum; ama çalıştığım teknenin kaptanı namaz kılmama izin vermezdi bende yabancı turistlere durumumu anlatır gizlice namazımı kılardım.elin gavuru benim dinime saygı gösteriyor. müslüman geçinen kaptanım dinime küfredip namaz kıldırmıyordu,bir gün bıçağı boğazına dayadıktan sonra namaz iznimi aldım ama işi bıraktım, layığını bulsun dedim. sonra girdiğim kaç tane iş varsa ya ortam müsait olmuyordu, yada ekmeğini yediklerim inanmayanlardan çıkıyordu. Şimdiki patronum azcık hoş görülü "kandil mesajı atabilirmiyim dediğimde" hayır" dedi ama istediğin kişilere altına ismini yazmak kaydıyla atabilirsin benim adım geçmesin dedi.Her kim ibadetini yapıyorsa hayrı kendinedir. başkasını ilgilendirmez. yapabildiğiniz kadarını yapın kaza edin kimseye göstermeyin görevinizi yapın.