mehdi a.s. çıkış alametleri...lulin kuyruklu yıldızı

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
[video=youtube;yGwtoGFiAGk]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=yGwtoGFiAGk[/video]

SaHiBuZaMaN

Kayıtlı Üye

Mehdi (as) Zuhur Ettiğinde Meydana Gelecek Bazı İlahi Nişaneler
1- Bu konuyla ilgili hadisleri de Ehl-i Sünnet kitaplarında rivayet ederler. Örneğin: Ebu Nuaym “el-Erbaune Hadisen” kitabının 16. hadisinde şöyle der:
Abdullah b. Ömer’den:
“Resulullah salla’llâhu aleyhi ve alih şöyle buyurdu “Mehdi zuhur ettiğinde başının üstünde bir bulut olacak ve oradan bir münadi şöyle seslenecek: Bu Mehdi, ALLAH’ın halifesidir, ona tabi olun.”
On yedinci hadiste ise yine Abdullah b. Ömer’den naklen, Resulullah salla’llâhu aleyhi ve alih şöyle buyurmuştur: “Mehdi zuhur ettiğinde başının üstünden bir melek şöyle nida edecek: Bu Mehdi ALLAH’ın halifesidir, ona tabi olun.”

Hz.Mehdi (a.s)’a Tabi Olanlar Hidayet Üzere Olacaklardır.
2- Bu konuyla ilgili hadisi de Ehl-i Sünnet kitaplarında rivayet eder. Örneğin; “el-Havi li-l Fetava” c. 2 s. 67’de (Mısır bas.) şöyle geçer: Taberani, Avf b. Malik’ten Resulullah salla’llâhu aleyhi ve alih’in şöyle buyurduğunu tahric etmiştir: “Çok karanlık ve dehşetli bir fitne gelecek ve onu diğer fitneler izleyecek. Sonunda benim Ehl-i Beyt’imden Mehdi denilen biri çıkacak. Eğer onu görürsen ona tabi ol, böylece hidayete erenlerden olursun.”

ALLAH, Mehdi (a.s) için Gökten Bol Yağmur İndirecek ve Toprak Ürünleri Çoğalacak.
3- Bu konuyla ilgili hadisi Ehl-i Sünnet kendi kitaplarında rivayet etmiştir. Örneğin:[3] “el-Müstedrek” c. 5, s. 557’de (Haydarabad bas.) şöyle geçer: Ebu Said el Hudri’den:
Resulullah salla’llâhu aleyhi ve alih şöyle buyurdu: “Ümmetimin sonunda Mehdi zuhur edecek, ALLAH ona yağmurunu gönderecek ve yeryüzü mahsullerini çıkaracak. Malı sahih olarak verecek. Hayvanlar çoğalacak, ümmet yücelecek ve o yedi veya sekiz yıl yaşayacaktır.”
Bu hadisin senedi sahihtir, ama Şeyheyn (Buhari ve Müslim) onu tahric etmemiştir.
[3] -Örneğin: Ebu Nuaym’in “el-Erbaune Hadisen fi Zikr-il Mehdi” 15. Hadis; Feraid-us Simtayn, el-Havi li-l Fetava, c. 2, s. 63 ve “Rumuz-ul Ahadis” s. 508.

Mehdi (a.s) Deylem Dağı ve Konstantiniye’ye Egemen Olacaktır.
4- Bu konuyla ilgili hadisi de Ehl-i Sünnet kendi kitaplarında rivayet ederler.
Örneğin:[4] “Sünen-i İbn-i Mace” c. 2, s. 179’da (Mısır bas.) şöyle geçer:
Ebu Hureyre’den:
“Resulullah salla’llâhu aleyhi ve alih şöyle buyurdu:
“Eğer dünyanın sonuna sadece bir gün kalsa dahi ALLAH (c.c) o günü, o kadar uzatacak ki Ehl-i Beytimden biri gelecek, Deylem Dağı ve
[4] - Önreğin: Ebu Nuaym el-Erbaune Hadisen 36. Hadis, “el-Beyan fi Ahbar-ı Ahir-iz Zaman” s. 97; Kurtubi “Tezkire”, s. 619; “el-Fusul-ûl Mûhimme”, s. 280; “Muhtasaru Tezkiret-il Kurtubi”, s. 128; Ebu’l Ala-i Attar, “el-Erbaiun”, s. 301; Cami-us Sağir, c. 2, s. 377; “el-Havi li-l Fetava” s. 64; “İsaf-ur Rağibin” s. 150, “el-Feth-ul Kebir”, c. 3, s. 48; “Feraid-us Simtayn”; “Sevaik”, s. 99; “Sünen-ûl Hûda”, s. 573; “Nur-ul Ebsar” s. 231 ve “Muntahabu Kenz-il Ummal”, c. 6, s. 30.

Kostantiniye’ye hakim olacak.”
5- Bu konuyla ilgili hadisi de Ehl-i Sünnet kendi kitaplarında rivayet ederler.
Örneğin:“Sünen-i İbn-i Mace” c. 2, s. 179’da (Mısır bas.) şöyle geçer:
Ebu Hureyre’den:
“Resulullah salla’llâhu aleyhi ve alihşöyle buyurdu:
“Eğer dünyanın sonuna sadece bir gün kalsa dahi Allah (c.c) o günü, o kadar uzatacak ki Ehl-i Beytimden biri gelecek, Deylem Dağı ve Kostantiniye’ye hakim olacak.”

6-En üstün İbadet, Mehdi’nin Zuhurunu Beklemektir.
Bunu birçok Ehl-i Sünnet kitaplarında rivayet ederler. Örneğin: “Feraid-us Simtayn”de (el yazması) şöyle geçer:
Emir-ül Mü’minin aleyhi’s-selâm’dan:
“Resulullah salla’llâhu aleyhi ve alih şöyle buyurdu: “En üstün ibadet, fereci (Hz. Mehdi’nin zuhurunu) beklemektir.”
[1] - Enbiya/105.
[2] - Nur/55.

Hz. Resulullah (s.a.a)’ın Hz. Mehdi’nin Gaybeti Hakkındaki Hadisleri
- Kemal-ud Din,c. 2, s. 413:
Gıyas b. İbrahim’den:
İmam Cafer-i Sadık aleyhi’s-selâmbabalarından, Hz. Resulullah salla’ llâhu aleyhi ve alih’in şöyle buyurduğunu nakleder: “Benim evlatlarımdan olan Kaim’i, gaybeti zamanında inkâr eden, cahiliye ölümü üzerine ölür.”
- Kemal-ud Din,c. 1, s. 287 ve ondan naklen Bihar-ul Envar, c. 51, s. 72:

Ebu Basir’den:
İmam Cafer-i Sadık aleyhi’s-selâmbabalarından nakleder ki, Resulul-lah salla’llâhu aleyhi ve alihşöyle buyurdu: “Mehdi benim evlatlarımdandır, onun ismi benim ismim, künyesi ise benim künyemdir; halk içerisinde yaratılışta bana en çok benzeyendir. Onun gaybeti olacak; halk o dönemde şaşkınlık içinde kalacak, birçokları dinlerinden sapacaktır. İşte o zamanda Mehdi, parlak bir yıldız gibi gelecek, yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolduğu gibi onu adaletle dolduracaktır.”

Peygamber, Mehdi’yi Adıyla ve Babalarının Adıyla Tanıtmaktadır
- Kifayet-ul Esers. 53
Cabir b. Abdullah Ensari’den:
Yüce Allah Peygamberine “Ey iman edenler! Allah’a, Resulüne ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin” ayetini nazil ettiğinde; “Ey Allah’ın Resulü! Allah’ı ve Resulünü tanıdık. Peki sana itaat ettiğimiz gibi kendilerine itaat etmemiz gereken “emir sahipleri” kimlerdir? diye sordum. Buyurdu ki: “Onlar benim halifelerim ve benden sonra Müslümanların İmamlarıdırlar. Birincisi Ali b. Ebu Talib’dir. Sonra Hasan, sonra Hüseyin, sonra Ali b. Hüseyin, sonra Muhammed b. Ali, -o Tevrat’ta Bâkır olarak tanınır, sen onu göreceksin ey Cabir, onunla görüştüğünde benim selamımı ona ilet- sonra Sadık Cafer b. Muhammed, sonra Musa b. Cafer, sonra Ali b. Musa, sonra Muhammed b. Ali, sonra Ali b. Muhammed, sonra Hasan b. Ali, sonra adı ve künyesi benim adım ve künyemle aynı olan Allah’ın yeryüzündeki hücceti ve kulları arasındaki rahmeti olan Hasan b. Ali’nin oğludur. Zikri yüce olan Allah, onun eliyle doğuyu ve batıyı fethedecektir. O Şiileri ve sevenlerinden uzun bir süre gizli kalacak. O dönemde sadece Allah’ın kalbini imanla imtihan ettiği insanlar onun İmamet inancında sabit kalacaktır.”
Cabir diyor ki: “Ya Resulullah! O dönemde Şiileri ondan yararlanabilecekler mi?” diye sordum. Buyurdu ki: “Beni peygamber olarak gönderene andolsun ki, onlar onun gaybet döneminde, onun nuruyla aydınlanacak ve velayetinden yararlanacaklar, tıpkı halkın bulut kapatsa dahi güneşten yararlandığı gibi...Ey Cabir! Bu, Allah’ın gizli sırlarından ve Allah’ın saklı ilim hazinelerindendir. Bunu ehli olanlar dışındakilerden sakla...”

- İsbat-ul Hüdat, c. 7, s. 137:
Fazl b. Şazan “İsbat-ur Rec’at” adlı kitabında;
Ebu Hamza Sumali’den:
İmam Cafer-i Sadık aleyhi’s-selâm’ın şöyle buyurduğunu nakleder: Hz. Resulullah salla’llâhu aleyhi ve alihHz. Ali aleyhi’s-selâm’a buyurdu ki: “Bil ki, benim oğlum sana ve senin Şiilerine dünyada zulmedenlerden intikam alacak. Allah da ahirette onları azaplandıracaktır.” Selman dedi ki: “Kimdir o ey Allah’ın Resulü?” Buyurdu ki: “Oğlum Hüseyin’in dokuzuncu evladı... O uzun bir gaybetten sonra zuhur edecek. Allah’ın emrini ortaya çıkaracak, Allah’ın dinini izhar edecek ve Allah’ın düşmanlarından intikam alacaktır. Yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolduğu gibi, onu adalet ve eşitlikle dolduracaktır.”

- Kifayet-ul Eser, s. 34:
Ebu Said Hudri’den:
“Resulullah salla’llâhu aleyhi ve alih’den şöyle buyurduğunu duydum:
“Benden sonra İmamlar on iki tanedir, dokuz tanesi Hüseyin’in soyundandır ve Mehdi onlardandır.”