edilen yemini geri bozmak

Kameri

Kayıtlı Üye
İş
pisişik güçler kehanetler,bedensiz varlıklar
Selamun aleyküm arkadaşlar ben çok büyük yemin ettim ve bozmam gerekiyor ama bozarsam da karşılıgında büyük bir ceza talep ettim. Bu başıma bela gelmeden nasıl kurtulurum bu beladan?

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Bunu aslında bende merak ediyorum.

fthbl

Kayıtlı Üye
---------------------------------
Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârete yemin keffareti denir.
Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir.

Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek yada bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

Birden fazla yeminini bozan kimse her bir yemin bozma için ayrı bir keffaret vermesi gerekir.

Şâfiîlere göre yemin keffâretini ardarda tutmak mecburiyeti yoktur.

Gerek yemin, gerekse oruç keffâretlerinde yapılacak ilk iş bir köle azâd edilmesidir. Ancak günümüzde kölelik kalktığı için bu maddenin tatbikına imkân kalmadığından zikretmeye lüzum hissetmedik.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

deathmacine

Banlı Kullanıcı
yalnız arkadaşlar ricaa edicem birisine yardımcı olurken araştırma yapın ama ctrl+c ve sonrasında ctrl+v yapmayın..kendi deneyimlerinizi ortaya koyun.....e.g. fthbl :(

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
yalnız arkadaşlar ricaa edicem birisine yardımcı olurken araştırma yapın ama ctrl+c ve sonrasında ctrl+v yapmayın..kendi deneyimlerinizi ortaya koyun.....e.g. fthbl :(

Böyle bir konuda nasıl bir deneyim bekliyorsunuz ki sayın deathmacine? Tabi ki alıntılarla yardımcı olunabilir, alıntı olduğu belli olduğu sürece, ki burada da belli. Yani sorun olduğunu düşünmüyorum.

Ben çözümü artık tutamayacağım yeminleri etmemekte buldum :)

Kameri

Kayıtlı Üye
İş
pisişik güçler kehanetler,bedensiz varlıklar
Böyle bir konuda nasıl bir deneyim bekliyorsunuz ki sayın deathmacine? Tabi ki alıntılarla yardımcı olunabilir, alıntı olduğu belli olduğu sürece, ki burada da belli. Yani sorun olduğunu düşünmüyorum.

Ben çözümü artık tutamayacağım yeminleri etmemekte buldum :)
Evet kardeşim bende böyle yapmaya çalışıyorum elimden geldigince ama bazen kızınca kendime yapabiliyorum böyle saçmalıklar teşekürler bilgilendirme için çok işe yaradı hemde bilmeyen arkadaşların aklındaki soru işaretleri çözülmüşdür inşallah :D:D:D:D
esenlikle kalın iyi forumlar

fthbl

Kayıtlı Üye
Bir meseleyi araştırıp anlayıp o konuda papağan gibi tekrardan öte kendi fikir ve yorumuyla konuya renk katmak benim nazarımda da çok kıymetlidir fakat mesele dini bir konuda fetva olunca kendi yorumunu katmayıp sağlam bir kaynaktan alıntı yapmak en iyisidir.Zira dinde fetva verebilmek için Kuran dan ahkam çıkartabilecek seviyede olmak gerekir bunun içinde 20 yakın ilim dalında uzman olmak lazım.Bu şartları yerine getiren kişi fetvasında isabet etmişse 2 sevap alır eğer isabetli fetva verememişse 1 sevap alır.Ama fetva verecek yeterlilikte olmayan bir kişi kendi kafasına göre fetva vermeye kalkarsa isabet etse bile günah kazanır.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Tutamıyacağınız yemini neden söyleniz ki.
Büyük konuşmak diyorlar buna halk dilinde.

Konuda yemini kime ettiğinizi yazmamışsınız.
1.Bir insana ettinizse ; dürüstçe davranıp özür dileyin.
Size karşı güveni sarsılacaktır; ama mecbursanız yapacak başka birşey yok.

Cin konusuna da yazdığınız için; o ihtimali de yazayım.
2.Bir varlığa yemin ettinizse; dürüstçe ve içtenlikle durumu anlatın.
Bir insana karşı daha sert tepkiler verirler.
Ama birsüre sonra durumu hazmedip sizle irtibata geçebilir.

3. Dini manada olma ihtimali de var.
Sözü Allah'a karşı verdiyseniz; buna birşey diyemem.

Kimin Allah hakkında söz konuşma yetkisi var ki?
Şunu yap seni affedecek deme yetkisi var?
Ancak peygamberler olabilir bu konuda söz sahibi.

Peygamber devri bittiğine göre tek yetkili = Kur'an.
Kuranı Kerim i araştırın. Ayetlerde size uygun birşeyler bulabilirsiniz.

Bu konuda alimlerin sözüne de inanmıyorum.
Allah'ın affedip affetmeyeceğini onlar nereden bilsin.
Allah'la anlaşmaları mı var yani. Yoksa yeni ayet mi inmekte kendilerine?

tolgam

Kayıtlı Üye
Biz bu gibi durumlarda konu komşuya tuz dağıtırız..Birkaç kez yanlışlıkla yeminimi bozmuş bulundum.Bu yolu denemiştik...
Nedenini bilmiyorum...

bendekiben

Elit Üye
Büyük bir bela atlatıldığında tuz ve ekmek dağıtmak anadolu kültüründe yerleşmiş bir kavramdır.

gümüş

Kayıtlı Üye
Anadolu'da yemin bozmanın kefareti üzerine farklı gelenekler var ama dini açıdan kefaretini soruyorsanız Diyanet işlerine yahut yakınlarınızdaki herhangi bir Diyanet görevlisine danışmanız gerekiyor, çünkü hiç birimiz bu konuda fetva verme yetkisine sahip değiliz.
Yeminin niteliğine bağlı olarak bizimkilerden anımsadığım kefaret niyeti ile sadaka vermek, kimsesiz ya da yoksul çocuk giydirmek ve ya kısmen eğitim masraflarını karşılamak, bazen namaz kılıp oruçla da kefaret öderlerdi ama hangisi hangi halde makbul bunu bilmiyorum ve ayrıca sonuçta kabul edip etmemek de Allah'ın takdirinde. Sadece kötü bir şey için and verilmişse ve vazgeçilmişse onda istisna var diye biliyorum, emin değilim.