Uykudaki ayrı bir hayat mümkün mü ?

gümüş

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar danışmak istediğim bir konu var ve aslında doğaüstü kategorisine girip girmediğinden emin değilim, psikolojikte olabilir.
Hayli zamandır rüya ve uyku halim ile uyanık halim sanki 2 ayrı dünyada yaşıyormuşum hissi vermekte ve aslında bundan rahatsızlık duyduğumu söyleyemem. Bilakis coklukla uyanık zaman problemlerime uykuda çözüm bulduğum icin memnunum bile. Kendimce öyle olsa da olmasa da buna açıklama getirebiliyorum.

Bir süre evvel format değişti. Sabah erken kalkmam gerekiyordu ve rüyamda dürtüldüğümde (şimdi biraz komik geliyor ama) uyumam lazım diye refüze ettim. Ama asılınıyorum.Yani belki erken kalkmam gerekmese öyle olmayacaktı bilmiyorum ama gece boyu uyanıp uyanıp bağırdığımı anımsıyorum,şimdi olmaz, gidin uyumam lazım, erken kalkacağım,gidin diye. Sonuc olarakuyku ziyaretcilerim daha baskın cıktı veuyku dilimimi onların arzu ettiği sekilde bilmediğim ama bildiğim yerlerde ne yapmam gerekiyorsa yaparak gecirdim. Bu gibi anlatılarda dua oku tembihi yapılır, ve ben o uyanma sersemliğinde her defasında dualar okudum ve tekrar daldım ama sonuc değişmedi. Sanki ..anlamadım yani. Neyse o geceden sonra belki okuduklarımın etkisidir diye konulardan uzak durmak tercih ettim. Sonraki bir akşamda ise şimdi hatırlamadığım bir yardım çağrısı için, aslına isteksiz olmama rağmen görev bilinciyle hareket ettiğimi hatırlıyorum, hatırlıyorum cünkü gerceklestirdiğim anda uyandım ve uyurgezerler gibi ayakta o an rüyamda ne yapıyorsam yapıyor haldeyim. Sadece etrafta kimse yoktu.

Bir de uyku esnasında eskiden olmazdı ama şimdilerde ismimi cok net duyuyorum, bazen kadın bazen erkek sesi. Ve bazen uykumdan sıyrılıyorum yani yastıkta basım döndü bir ciyaklama . Dün gece ezdim mi birini ne yaptım falan oldum resmen.
Ama tabii sesler sadece başımın içinde. Aslında uyandığım anda kısa sürede bunları geriye atıyoruım yani cok etkisinde olduğumu ya da cok cok merak ettiğimi söyleyemem ama diğer taraftan tazelendiğinde, rafa kaldırdığım merak duygusu geri geliyor. O yüzden acıklama getirmeme yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler

ip seken kız

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Bende uykudan uyanırken bazen (sürekli gördüğüm yer ve kişiler bellidir) ''ben uyanıyorum hadi görüşürüz'' deyip yere yatarak uyanıyorum.Neden acaba?

MİHRE

Kayıtlı Üye
Acaba genelde kaç saat uyuduğunuzu sorabilir miyim?

ip seken kız

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Herhangi birşeye dayanarak söyleyemem ama bence olabilir.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Kadim bilgilerin, şimdilerde de kuantumun söylediği illizyondan oluşmuş bir yaşam sürüyoruz. Bütün görüntüler aynen fotoğraf makinası gibi önce mercekte (gözde) ters olarak algılanıp, sonra beynin en arka yerinde ki bir hücrede düzeltilerek, görüntüye dönüştürülüyor.

Her gece bir ölüm, her sabah bir diriliştir. Gece olur uyuruz. Uyku, ölümün kardeşidir, ölmenin provasıdır. Bir müddet sonra uyanırız. Yani ölümden dirilişe geçeriz. Bunu her gün tekrarlarız. Gündüz yaşar, gece ölür, sabah diriliriz! derler.

Her rüya farkında olmadan yapılan bir astral deneyimi, başka boyutlara yapılan bir gezintidir.

Muhtemelen bizim gerçeklik dediğimiz bu yaşam bir rüyadır ve rüyalar da gerçek yaşam!!

Yakın zamanda okuduğum Ahmet Hulusi'nin Yaşamın Gerçeği kitabında anlatılanlar da beni farklı düşüncelere yönlendirdi.

Yaşımızı dünyanın güneşin etrafında bir yılda dönüşüne göre alıyor ve bir yaş daha yaşlanıyoruz. Ama Güneş dediğimiz yıldız da içinde bulunduğumuz ve Samanyolu dediğimiz Galaksi'nin merkezi etrafında tur atıyor. Dünya'mız ve biz birlikte Güneş'e tabi bir biçimde, Güneş'le beraber Galaksi'nin merkezi etrafında tur atmaktayız. Güneş'in 1 yılı ise 255 milyon yılda tamamlıyor. Dünya'da 70 yıl yaşamış bir insan Güneş zaman boyutunda 8,6 saniye yaşamış sayılır, diyor.

Belki de yaşamımız dediğimiz şey, başka bir boyutta 8.6 sn lik gördüğümüz bir rüyadır.

pose_ps

Kayıtlı Üye
Bilimsel olarakta mümkün. Kısaca İnception filmini hepiniz bilirsiniz. Filmin olayı astral seyahati, lucid dreams ile birleştirmekti ki bu günümüzde gelişmiş teknolojiye sahip ülkelerde kullanılan bir sistem.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Ben bu durumu paralel evrene bağlıyorum.
Acaba bu rüyalar bir başka boyutta hayatımızın bize yansıması mı?

Rüyamda tanıdığım kişiler yine var; ama onlarda farklı durumlarda oluyor.
Ben kendimi farklı durumda görüyorum.

Mesela bir rüyamda güzellik merkezinde çalışıyordum.
Kendime ait Jeep im var. (normal hayatla alakası yok).

Geçenlerde kendimi akrabalarımla birlikte havuz başı partisi yaparken
gördüm. Mangal falan yakıyoruz. Villada oturuyorlar teyzemler.
Normalde böyle bir durum yok tabi.

Daha dün gece rüyamda ilkoluldan beri farklı arkadaşlarımın hepsiyle
uzun bir masada yemekli ziyafet şeklindeydik.
(isanın son akşam yemeği gibi bir durum).

Normalde bu insanları bir araya getirmek şöyle olsun, görüşmüyorum bile.

Bu rüyalar nereden geliyor o zaman?

Fringe dizisinde paralel evren vardı, orada ikizleri vardı.
Bende çok çılgınca olsa bu ihtimali dahi düşünmeden edemiyorum.
Eğer böyle bir ihtimal varsa; onun yerine geçmek isterim doğrusu.
Hatta mümküne yerine geçmek veya onu öldürmek isterim.

Rüyalarımda gördüğüm hayat zengin, kaliteli, her açıdan kaliteli.
Bir işim var, saygınlığım var. Normalde pek de olmayan şeyler.

Beyin denen organ bunu yapıyorsa, neden bugüne kadar yapmadı ki.
Bende bu rüyalar geçen yıl başladı.

Bu konu araştırmaya değer; ancak birşey öğrenebileceğimizi pek sanmıyorum.

edna

Kayıtlı Üye
İş
psikolog
Ben bu durumu paralel evrene bağlıyorum.
Acaba bu rüyalar bir başka boyutta hayatımızın bize yansıması mı?

Rüyamda tanıdığım kişiler yine var; ama onlarda farklı durumlarda oluyor.
Ben kendimi farklı durumda görüyorum.

Mesela bir rüyamda güzellik merkezinde çalışıyordum.
Kendime ait Jeep im var. (normal hayatla alakası yok).

Geçenlerde kendimi akrabalarımla birlikte havuz başı partisi yaparken
gördüm. Mangal falan yakıyoruz. Villada oturuyorlar teyzemler.
Normalde böyle bir durum yok tabi.

Daha dün gece rüyamda ilkoluldan beri farklı arkadaşlarımın hepsiyle
uzun bir masada yemekli ziyafet şeklindeydik.
(isanın son akşam yemeği gibi bir durum).

Normalde bu insanları bir araya getirmek şöyle olsun, görüşmüyorum bile.

Bu rüyalar nereden geliyor o zaman?

Fringe dizisinde paralel evren vardı, orada ikizleri vardı.
Bende çok çılgınca olsa bu ihtimali dahi düşünmeden edemiyorum.
Eğer böyle bir ihtimal varsa; onun yerine geçmek isterim doğrusu.
Hatta mümküne yerine geçmek veya onu öldürmek isterim.

Rüyalarımda gördüğüm hayat zengin, kaliteli, her açıdan kaliteli.
Bir işim var, saygınlığım var. Normalde pek de olmayan şeyler.

Beyin denen organ bunu yapıyorsa, neden bugüne kadar yapmadı ki.
Bende bu rüyalar geçen yıl başladı.

Bu konu araştırmaya değer; ancak birşey öğrenebileceğimizi pek sanmıyorum.

Normal hayatınızda olmayan şeyleri rüyanızda görüyormuşsunuz yani lüks kaliteli hayat ve ifadelerinizden anladığım kadarıyla böyle bir hayatı arzuluyorsunuz ama gerçekte sahip olamıyorsunuz dolayısıyla rüyada telafi ediyorsunuz bir tür savunma gayet anlaşılır birşey. Gerçek hayatta gerçkleşmeyen arzularınız rüyada gerçekleşiyor ve savunma niteliğinde tatmin yaşıyorsunuz.

gümüş

Kayıtlı Üye
Benimkiler farklı. Yani oradayken nerede olduğumu biliyorum daha doğrusu neresi de değil orada olduğumu biliyorum ve ora değişiyorve hiç biri gercek hayatta bildiğim yerler ya da kişiler değil.Bu biraz hani mesela önce tarih dersi sınıfında olmak sonra felsefe grubu sonra matematik grubu sonra laboratuar dersi gibi ama hiç birisin aktörleri aynı değil. Değişiyor.

ip seken kız

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Bu rüyadaki hayat sanki dizi gibi bir rüyayı gördükten 4-5 gün sonra aynı kişileri yaptığım işlerin devamında görüyorum.Rüyada olduğumun farkındayım önceki rüyamın devamı ama ne yapıcağımın o okulun önündeki servisin beni nereye götüreceğini merakımdan bile bile uyanmıyorum.Ama uyanmama yakın veda ediyorum ''görüşürüz hadi '' diyorum veya öyle bakıyorum gidiyorum gibi.

gümüş

Kayıtlı Üye
Bu rüyadaki hayat sanki dizi gibi bir rüyayı gördükten 4-5 gün sonra aynı kişileri yaptığım işlerin devamında görüyorum.Rüyada olduğumun farkındayım önceki rüyamın devamı ama ne yapıcağımın o okulun önündeki servisin beni nereye götüreceğini merakımdan bile bile uyanmıyorum.Ama uyanmama yakın veda ediyorum ''görüşürüz hadi '' diyorum veya öyle bakıyorum gidiyorum gibi.

Evet bu vedalaşma faslı bende de var bazen ben uyanmak istemiyorum ama rüyamdakiler hadi hadi diye uyanmaya ittiriyorlar nazikçe :) Yani bilemiyorum bilinçaltı ya da değil ama çok farklı bir dünya. Bazen fantastik kurgu yazarlarının hatta bazen teorilerin kaynağının bile rüya seyahatleri olabileceğini düşünüyorum.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Ünlü ressam Salvador Dali, sürrealist resimler yapardı. Fantastik başka bir dünyayı tasvir eder. Uyku sırasında gördüklerini unutmamak için elinde kaşık tutarmış, elinden düştüğü an uyanıp hemen gördüklerini not alırmış. Genelde insanlar sabah uyandığında rüyasını net olarak hatırlamakta zorlanıyor, ancak gece yarısı uyanılırsa, daha görüntüler taze iken hatırlanıyor. O zaman da not alıp, tarih atmak en iyisi.

Bende bazen çok değişik yerlere gidiyorum, hatta geçmişe bile. Bir seferinde Moğol savaşının ortasında idim, yanımda da ufak oğlum vardı. Hatta ona Moğollar hakkında bilgi veriyordum. Bu arada Moğollar hakkında pek de bilgi sahibi değilim:) Kurak bir yol ayrımında durmuştuk, kıyafetlerimizle sanki zaman makinasından ışınlanmış gibiydik, onlar bizi görmüyorlardı. Gelecekte ikiye bölüneceklerini ve hangi yolu takip edeceklerini falan anlatıyordum.
Bu gördüklerimden bir tanesi, aslında rüyaları forumda paylaşma taraftarı olmasam da yorum beklentim olmadığı ve önceden gördüğüm bir rüya olduğu için anlatıyorum. Muhtemelen geçmişe doğru bir astral deneyimiydi.

gümüş

Kayıtlı Üye
Rüyalarla ilgili kısımda 3 aydan eski olmasın yorumlatılacak diye yazıyordu diye anımsıyorum, eski rüya ise belki artık bahsetmenin sakıncası yoktur :) Rüya ajandasının taraftarıyım ben de, hem hatırlamak hem de kategorilere ayırmak ve kişisel yorum icin iyi diye düşünüyorum. Eski bir iki ruyamda Antik Mısır'a gitmiştim ben de, ama bana anlatıyorlardı. Ne olduğunu hatırlamıyorum ama duvar örme ile ilgili doğru olduğunu sandığımız bir yanlışın doğrusunu gördüğümden eminim ,orada bir yerde :)

Ori

Kayıtlı Üye
Ben önceden uyku bağımlısı olmuştum. Uykumdan uyanmak istemıyordum. Uyandıgımda tekrar yatıyor ve ruyama kaldıgım yerden devam edebılıyordum. Sayın Embriyo'nun kitaptan yaptığı alıntı gerçekten çok tuhaf geldi. Acaba doğru olabilir mi? Peki bizim rüyalarımız hangi boyutun yaşamı ve neden sadece bilinçaltımıza giden şeyleri rüyamızda görüyoruz? Başka boyutun hayatını rüya olarak görsek farklı şeylerde görüyor olamazmıyız?

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Alıntı yazdıklarımdan sonraki son cümle benim ortaya attığım tez, yani bir olasılık.

'' Belki de yaşamımız dediğimiz şey, başka bir boyutta 8.6 sn lik gördüğümüz bir rüyadır.''

Ayrıca uyku sırasında başka şeyler de görmediğimiz ne malum? Hepsini hatırlayamıyoruz ki! Özellikle uyanmaya yakın görülen rüyalar daha çok akılda kalırmış.

ekirek24

Kayıtlı Üye
haberci rüyalarım çok olur bazen dönem, dönem kapanır.rüya göremem ben bazen düşünürüm bilincimizin astral seyahatimi diye! dünyamız enerjiyle hareket ediyor aslında evren herşeyiyle enerji. kuantumculara göre biz bile ilizyonuz burdan tarif edemiyorum burda bunu bilen daha iyi üstadlar var.

Ori

Kayıtlı Üye
Bence bizim rüyalarımız sadece bilinçaltımızın yansıması. Uyku sırasında görmediğimiz kısımları neden hiç görmüyoruz bu da merak konusu? Dediğiniz gibi birçok şey görüyoruzdur kimbilir ama nedense görmüyoruz yada böyle birşey yok. Bende bilemiyorum. Rüyaların son kısmının akılda daha iyi kaldığı doğru, tıpkı bir yazının en son cümlesinin bizi etkilediği ve akılda kaldığı gibi. Acaba rüyalarımızda son kısım bizi etkilediği için mi akılda kalıyor diye düşünmüyor değilim.

Dediğiniz kitabı satın alıp okuyacağım, çok merak ediyorum yazılanları. :)

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Ahmet Hulusi'nin kitapları parayla satılmıyor, bedava! Kitaplarında,Allah ilminin karşılığı alınmaz, yazıyor. İnternetten de indirebilirsiniz, ince bir kitap.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Sizin rüyalarınız benimkinden de ilginçmiş arkadaşlar.
Sanki astral seyahat yapıyormuşsunuz gibi;
ama Gümüş'ün rüya seyahatleri deyimi daha güzel oldu.

Ben rüyalarımın üzerine fazla düşen biriyim.
Rüyalarım hakkında etraflıca düşünür, kendim yorumlarım.
Aslında bence bir rüyayı en iyi yorumlayacak kişi; onu görendir.
Ne yaşadığınızı en iyi siz bileceğiniz için , rüya yorumcusu aramaya gerek de yok.
Çok özel rüyaları başkasına yorumlatmak gerekebilir.
Bende bazen başkalarının rüyalarını yorumluyorum.
Ama kimse yoksa; kendi işimizi kendimiz çözmemiş gerek.

Benim geçmiş yaşam, reenkarnasyon rüyalarım da oldu.
Ama bunun başka bir hayata ait olduğu çok belirgin oluyor zaten.

Kendimi farklı şekillerde (erkek,çocuk,farklı yüzle) görüyorum.
Zaman olarak da (eski roma, ortaçağ avrupası) gibi zamanlar oluyor.
Bu rüyaları diğerleriyle karıştırmam o yüzden mümkün olmuyor.
Bu rüyaların rehberliği sayesinde geçmiş yaşamlarımı da araştırıp biraz
birşeyler öğrenmiş oldum.

Paralel evren dediğim rüyalarsa bir başka kategoriye giriyor.
Şimdiye kadar bir mana veremediğim rüyalar da bunlar.

@ gümüş

Sizin gördüğünüz rüyaların hep farklı olduğunu söylemişsiniz.
Sanki bir aktrist gibi pekçok rol edindiğiniz şeklinde anladım.
Her filme göre de bir farklı senaryo.

Bunu bilinçaltına yorsak, kaç alt benliğiniz olabilir ki?
20-30 farklı şekilde kendinizi nasıl görebilirsiniz?

İşte mantığın, aklın sınırlarıyla çözemeceğimiz bir durum yaşıyorsunuz.
Kuantum prensiplerle bir ihtimalden bahsedebilirim.

Farklı hayatlara dair, farklı olasılıkları görüyor olabilirsiniz.
Geçmiş yaşamdaki, şimdiki ve sonraki hayatınızda olası durumlar
size şuan bir şekilde aktarılıyor, malum oluyor belki de.

Ama sadece bu ufak bir ihtimal.
Benim hislerim, bu konuda daha derin ve paranormal birşeyin
döndüğüne dair.

Belki de bunu çözmek sizin hayat amacınız olabilir.
Belki de bir ihtimal rüya boyutu varsa; orada bir yetkili kişi olabilirsiniz.

Eğer araştırır ve bu bilgiye hazır olursanız
gerçek cevapların zaman içinde size geleceğini düşünüyorum.