Kur'an Reenkarnasyonu Red mi Ediyor?

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
Kur’an’da Reenkarnasyonun reddedildiği iddia edilen ayetler

Bazı hacı-hoca takımının dediklerine göre Kur’an’da reenkarnasyonu reddeden ayetler varmış. Bakalım:

“Keşke bir dönüşümüz daha olsaydı da müminlerden olabilseydik.”(Şuara 102, Yaşar Nuri Öztürk Meali)

Buradaki dönüşden kasdedilen nedir, bunu dileyenler kimlerdir? Bunu anlamak için Surenin başına gitmek gerekir. Sure inanmayanlara gönderme yaparak başlar. İnanmayanlara örnek olarak Firavun’un Hz. Musa ile konuşmaları, Musa kavminin Mısır’dan kaçışı, Firavunun takibi yer alır surede. Sonra Hz. İbrahim ve kavmi konu edilir. İbrahim der ki:

“Beni öldürecek, sonra diriltecek O’dur.” (Şuara 81)

Sure bunu takiben iman etmeyenlere döner ve onların ağızlarından başlarına neler geleceklerini anlatır. İman etmeyenler akılları başlarına geldikleri zaman örneğin derler ki keşke geriye dönüşümüz olsa da daha akıllı işler yapabilsek. Yani zaman dursa, zaman içerisinde seyahat edebilsek de hata yaptığımız zamana dönebilsek, başka türlü davransak da o hataları yapmamış olsak. Bu dileğin reenkarnasyonla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Reenkarnasyonda eski zamana geri dönüş yoktur, aynı bedenle, aynı kimlikle de dönüş yoktur. Yepyeni bir sayfa açılır, yepyeni bir hayata başlanır, bambaşka bir beden ve kimlikle. Ama bazı meallerde Allah’ın kitabı içerisine parantez konularak bakın ayet ne hale getirilmiş:

“Ah keşke bizim için (dünyaya) bir dönüş daha olsa da, müminlerden olsak!” (Diyanet Vakfı Meali)

Yahu dünyayı nereden çıkarttın? Aslında ayette “dönüş” dahi yokken. Bakalım Arapçası ne diyor:

“Fe lev enne lenâ kerraten fe nekûne minel mu’minîn(mu’minîne)” (Şuara 102)

ve hiç Arapça bilmeyenler için kelime kelime karşılıklarını yazalım:

fe lev enne: keşke olsaydı,

lenâ: bize, bizim için,

kerraten: bir kere daha,

fe: o zaman,

nekûne: biz oluruz,

min: den,

el mu’minîne: mü’minler

Yani düz (literal)çeviri ile:

“keşke olsaydı bizim için bir kere daha, o zaman biz oluruz müminlerden.”

Akıl var, mantık var, iman etmeyenler pişman “keşke bir kere daha olsaydı” diyorlar. Ne olsaydı? Orası açık değil, bir şans mı, bir düzeltme mi, bir imkan mı, bir dönüş mü?

Peki diyelim ki adamlar dönmek istemişler. Sure’de bunlara “yoo olmaz” diye bir cevap var mı? YOK. Diyelim ki Allah’ın kelamına parantez ekleyenler haklı, adamlar keşke reenkarne olsak diyorlar. Eee, “hayır öyle şey olmaz” mı diyor Surenin devamında?

“Uyanlar şöyle derler: “Keşke dünyaya bir dönüşümüz olsaydı da onların şimdi bizden uzaklaştıkları gibi, biz de onlardan uzaklaşsaydık.” Böylece Allah, onlara işledikleri fiilleri pişmanlık kaynağı olarak gösterir. Onlar ateşten çıkacak da değillerdir.” (Bakara 167 Diyanet İşleri meali)

Şuara 102 için anlattıklarımız burada da aynen geçerli. Neden mi? Yine Arapça’sına bakalım:

“Ve kâlellezînettebeû lev enne lenâ kerreten fe neteberree minhum kemâ teberreû minnâ kezâlike yurîhimullâhu a’mâlehum haserâtin aleyhim ve mâ hum bi hâricîne minen nâr(nâri).”

ve kâle: ve dedi

ellezîne: o kimseler, onlar

ittebeû: tâbî oldular

lev: olsa, ise, keşke

enne: olduğu

lenâ: bize, bizim için

kerreten: bir kere daha, tekrar

fe: o zaman

neteberree: biz uzaklaşalım, berî olalım

min-hum: onlardan

kemâ: gibi

teberreû: berî oldular, uzaklaştılar

min-nâ: bizden

kezâlike: böylece

yurî-him(u): onlara gösterecek

allâhu: Allah

a’mâle-hum: onların amelleri

haserâtin: hasara uğrayan

aleyhim: onlara

ve mâ: ve değil

hum: onlar

bi hâricîne: ile çıkacak olanlar

min en nâri: ateşten

Yani düz (literal) çeviri ile:

“olsa, ise, keşke, olduğu bize, bizim için bir kere daha, tekrar o zaman biz uzaklaşalım, berî olalım onlardan gibi berî oldular, uzaklaştılar bizden, böylece onlara gösterecek Allah, onların amelleri hasara uğrayan onlara ve değil onlar ile çıkacak olanlar ateşten.”

Hani nerede burada “dünyaya dönüş”?

Nitekim Yaşar Nuri Öztürk meali aynen bu yönde:

“İzleyenler şöyle demiştir: “Ne olurdu bir kez daha imkân verilse de şunların bizden uzaklaştıkları gibi biz de onlardan uzaklaşsak.” Böylece Allah onlara, yapıp ettiklerini, kendilerine yönelmiş özleyişler olarak gösterir. Ama artık ateşten çıkamazlar.” (Bakara 167)

Bu paralelde başka mealler de var. Yukarıda Şuara 102 için olan yorumlarımız burada da aynen geçerli. Ateşle azap çekecekler. Kimler? Sure’nin içinde var, müşrikler, inkarcılar, lanetliler vb. Yine bir özel durum söz konusu. Onların dışında kalanlar için Sure’de “bir daha imkan verilmez” diye bir şey var mı? YOK.

“Sonunda onlardan birine ölüm geldiğinde şöyle der: “Rabbim, beni geri döndürün; Döndürün ki, o arkada bıraktığım yerde iyi bir iş yapayım.” Hayır, bir kelime ki bu, o söyler onu. Ötelerinde, dirilecekleri güne kadar bir berzah vardır.” (Müminun 99-100).

Alıntıdır.

can-dan

Kayıtlı Üye
Sevgili Demeter;bildiğim kadarıyla. reenkarnasyon konusunda örnek gösterilen ayetlerin hepsi de müteşabih ayetlerdendir.İlmine göre herkesin farklı anlamlar çıkarabileceği fakat ,kesin anlamlarını sadece Allahın bileceği ayetler.Yüzyıllardır bu konuda yazılmış çizilmiş ancak , ''Kesin anlamı budur !''denememiştir.
Sevgiyle....

semyanocibel

Banlı Kullanıcı
kesinlikle red ediyor..inanmayan varsa kurandan ıspatlarız...

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
kesinlikle red ediyor..inanmayan varsa kurandan ıspatlarız...

Rica ediyorum ispatlayın :) Ben Kur'an mealini bitirmiş biri olarak kesinlikle böyle birşeye rastlamadım. Ayrıca bu konu hakkında GERÇEK din adamlarının (Hz. Mevlana, Yunus Emre vs.) sözlerini okuyup yola çıkarak böyle bir konu açıyorum. Ayrıca asıl işi falcılık olarak biriyim ve bu ortamın içinden karşıma çook olay çıktı. Meraklandım şimdi rica ediyorum açıklarmısınız?

amadeusxx

Kayıtlı Üye
Kur'an da reenkarnasyondan bahseder reddetmez. bununla ilgili sureler vardır.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Sayın .Demeter., semyanocibel adlı üyemiz belli bir süre yasaklı olduğu için cevap yazamaz.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Konu alakasız bir yere açılmış. Spiritüalizm değil ki bu.
Spiritüalizm başlığı altında bu konuyu görmek beni rahatsız etti.
Kurana dair bir alt forumda yok ama; havas bölümü olabilirdi belki.

Sırf bunu yazmak adına yorum yazdım.Belki taşınır.
Ama konuya dair de bir cevap yazma zorunluluğu hissediyorum.

Kuran reeankarnasyona dair bazı deliller taşır.
Sizi öldürdük, sonra dirilttik, sonra tekrar öldürdük diye bir ayet var.
Oysa ki yaratım doğumla başlamalı. Bence bu reenkarnasyona işaret.

Ben şahsen reenkarnasyona inanan birisiyim.
Geçmiş hayatlarıma dair rüyalarım ve bazı bilgilerim var.
O yüzden hiçbir otorite kabul etmeseydi de inanırdım.

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
Konu alakasız bir yere açılmış. Spiritüalizm değil ki bu.
Spiritüalizm başlığı altında bu konuyu görmek beni rahatsız etti.
Kurana dair bir alt forumda yok ama; havas bölümü olabilirdi belki.

Sırf bunu yazmak adına yorum yazdım.Belki taşınır.
Ama konuya dair de bir cevap yazma zorunluluğu hissediyorum.

Kuran reeankarnasyona dair bazı deliller taşır.
Sizi öldürdük, sonra dirilttik, sonra tekrar öldürdük diye bir ayet var.
Oysa ki yaratım doğumla başlamalı. Bence bu reenkarnasyona işaret.

Ben şahsen reenkarnasyona inanan birisiyim.
Geçmiş hayatlarıma dair rüyalarım ve bazı bilgilerim var.
O yüzden hiçbir otorite kabul etmeseydi de inanırdım.

Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim ama ben buraya uygun gördüm. Yanlışsa taşınmalı o zaman konu. Ve konu hakkındaki yorumunuza cânı gönülden katılıyorum. Bende eski hayatıma dair rüyalarım var. Bende kesinlikle inanıyorum. Ayrıca Kuranda da bu konu hakkındaki ayetler kesinlikle red etmiyor.

dreamy

Kayıtlı Üye
Reenkarnasyona genelde önceki hayatlarını hatırlayanlar inanıyor.Yani olay biraz da 'sezgisel'...
Ama tek kanıtı bu değil tabi ki. Reenkarnasyonun mantıklı açıklamaları da mevcut. Mevlana'ın sözleri, evrim teorisi, ruhsal tekamül sistemi gibi. Burada merak ettiğim soru ise ; Neden herkes önceki hayatlarını hatırlayamaz ?

2 Farklı cevabım (teorim desek daha doğru) var.

1-
Evrim teorisinin bu konu ile çok büyük bir ilgisi olduğunu düşünüyorum. Yani bizler çeşitli aşamalardan geçerek(toprak, bitki, hayvan,insan) şu anda ki insan formunu aldıysak bu demek oluyor ki dünyadaki tüm canlılar eş zamanlı tekamül etmiyor. Yani tekamülün başını çeken bir grup ve onu takip eden diğerleri mevcut gibi.
(sadece bir teori)

2-Her insan hatırlayabilir ama herkes bu potansiyeli ortaya çıkaramıyor.

Aklıma başka bir seçenek gelmedi..

mirana

Kayıtlı Üye
Reenkarnasyon ve sipiritüalizm denildiginde bence ilk akla glen isim Bedri Ruhselman olmalı syle bir paylaşım yapayım Ruh ve Kainat adlı eserinden

Tekamül ve Reenkarnasyon

Hayat sahipleri dünyaya neden gelmişler ve neden ıstırap çekmek zorunda kalmışlardır.

''Nisbi ve izafi herşeyin oluşumundaki noksanlıklar bir zarurettir. Binaleyh her sıfat aynı zamanda bir kusurun ifadesi olur. Bitki, hayvan, insan ve kainatta nispi herşey kendilerine nispet ve izafe edilen başka şeylerin eksikliği ile maluldur.''

'' Bütün mahlukatın kemali nisbidir. Kemal ise bir bilginin iktisabına ( kazanım ) bağlı bulunduğundan bir cehit ve bir tatbikatla ancak elde edilebilir. O halde Kemal insanlarda zorla verilmiş veya rastgele dağıtılmış bir hediye değildir.''

Dünyaya gelmiş olan ruhların böyle bir gelişin icaplarına uyan bir bilgi hamulesine ( yük ) sahip bulunmasının gerektiği düşünülecek olursa, belirli bir seviyeye ulaşmış olmak hakkını ayrıca kazanmış olmalarını da kabul etmemiz lazım gelecektir. '' Varlıkların tekamülleri için dünyaya gelmeleri lazımdır. Üstad'ın bu sözleri çok manidardır. Zira bilgi edinmek ve tekamül hamlesi almak için madde kainatı ve dünya vasatı ve ihtiyaca cevap veren kıymetli bir tedris ( ders verme ) vasıtasıdır. Buna göre dünyada bulunduğumuz süre içinde tecrübe, müşehadelerden uzak durmamak dünyaya iniş sebeplerine uygun gelecektir. Ancak tek hayat bütün tekamül ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte değildir.

'' Her enkarnasyon bir evvelkinden yüksektir. Ancak her yükseklik bir kıyas unsuru maddi zenginlik, şöhret vs değildir. Bu yüksekliğin en iyi miyarı manevi nufuz ve kudrettir. Yani İlahi İrade Kanunlarına tasarruf hak ve liyakatin sağladığı bir kudrettir. Kaba beden gücü yanında manevi kudretin üstünlüğü inkar edilemez. Nitekim bir fiil, bir insanın zekası karşısında ona itaat etmek zorundadır.''

'' Üç buutlu alemimizde enkarnasyon yeri yalnız dünyanız değildir. İnsan ruhu hiçbirşeyi görüp tecrübe etmeden öğrenemez. İşte reenkarnasyonu zaruri kılan amillerin başında bu gelir''

Saygılar..

DreamDuality

Kayıtlı Üye
@ .Demeter

Reenkarnasyona inanmanıza şaşırmadım.
Forumda çok daha ilginç mesajlarınıza denk geldim.
Bir melez olan arkadaşınız, birde cinle anlaşmış olan arkadaşınız vardı.
Ve bunları okuduğumda hislerim bana doğru söylediğinizi söyledi.

Ben aklıma değil; daha çok hislerime inanırım.
Hislerime bakarak, biraz deneyimleyerek gerçek bilgiye ulaşırım.

Reenkarnasyon konusunda da, bu olayı gerçekten araştırdım.
Evrenden bu bilgiyi alabilmek adına, kendi özel yöntemlerime başvurdum.

Şimdiye kadar yaşadığım bu 9. hayatım olduğu öğrendim.
Yaşadığım 5 hayatın bilgisine biraz da olsa sahibim.
Ne iş yaptığımı, kim olduğumu gibi çok genel şeyleri biliyorum.
Geri kalan 4 hayatımsa halen bir sır.

Önceki hayatlarıma dair bilgiyi alabilmemin bir nedeni de,
o hayatıma şahit olmuş bazı kişilerin bana ulaşmasıydı.

Kocam olduğunu iddia eden bir ruhun benle astral alemde
iletişime geçmesiyle bir hayatım açığa çıkmış oldu.
Diğer hayatlarımsa yine o zamana şahit olmuş eski varlıkların
beni bilgilendirmesiydi. Birazcık da araştırmam ve sorgulamamdı.

Gerçek olup olmadığı konusunda bende kesin emin olamam.
Bunu öne sürerek sizleri de buna inandıramam.

Ama ben dünya üzerinde şuan toplam kaç yüz yıl olduğumu
dahil biliyorum.

Tabii ki bu sizleri inandırmama yetmez.

Bu konuda rehberlik; hisleriniz olacak.
Ben en azından en çok iz bırakan geçmiş yaşamınızı
bir şekilde hissedebileceğiniz görüşündeyim.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Hiç kimse reenkarnasyon var ya da yok diye iddia etmesin, ölmeden kimse bilemez. Ben başkalarının reenkarnasyonik hikayelerini dinleyerek var olduğuna inanmam, ya da herhangi bir kaynaktan belirtilen bilgilere. Kaynak benim. Ölünce göreceğim. Bu kadar basit.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Hiç kimse reenkarnasyon var ya da yok diye iddia etmesin, ölmeden kimse bilemez. Ben başkalarının reenkarnasyonik hikayelerini dinleyerek var olduğuna inanmam, ya da herhangi bir kaynaktan belirtilen bilgilere. Kaynak benim. Ölünce göreceğim. Bu kadar basit.

Bunun ölümle bir alakası olduğunu sanmıyorum.
Sağlam bir hipnoz seansıyla da, pek kolay öğrenilebilir.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Bunun ölümle bir alakası olduğunu sanmıyorum.
Sağlam bir hipnoz seansıyla da, pek kolay öğrenilebilir.

O zaman sadece hipnoz edilenlerin değil bu tekniği çok iyi bilen ve insanları hipnoz edebilen uzman kişilerin önceki hayatlarına dair herşeyi ayrıntılarıyla hatırlayıp, anlaması, anlatması gerekirdi. Ama benim tanıdığım bu insanların böyle bir hikayeleri yoktu. Ya da hiç kimseden farklı bir şey duymadım. Herkes ölüm anında gördüğü renkli ışıkları farklı sesleri anlatıyor. Bunu bilimadamları açıkladı, beyinle alakalı bir durum olduğunu ayrıntısıyla anlattı. Zaten insanlarda hep aynı hikaye, hiç farklı bir simge, hiç farklı bir olay yok. Birşey klasikleşmişse, özellikle ispatlanamayan soyut olaylar, kesinlikle yalandır. Tıpkı eski efsaneler gibi. Örneğin vampirler. Bilime göre vampirliğin açıklaması ise tüberkülozdan ölen zavallı insanlar. Ama hepsinin açıklamasını bilim yapıyor. Ayrıca reenarkarnasyon denilen masallarda anlatılanlara göre bu sadece hipnozla anımsanmıyormuş. Örneğin daha evvel gitmedikleri bir yere gittiklerinde birden bire orada bir geçmişleri olduğunu ve bundan önceki tüm yaşamlarını hatırlayan insanlar var, daha farklı durumlar yaşayıp hatırlayanlar da.
Artık bilmiyorum ne diyebilirim, psikolojik bir sorun ya da şok olduğu kesin ama bunlarda beyinle alakalı. Beyin mucizevi olduğu gibi bazende yok edici bir organ oluverebiliyor. Herkes kendi beyni doğrultusunda ve inandıklarıyla yaşar. Bu yüzden ben objektif kalarak ölmeden bilemeyeceğimi söylüyorum ama reenkarnasyonun olmadığı kanısı bende baskın geliyor. Çünkü geçmişe dair hiç bir bilgim yok. Olacağını da düşünmüyorum ve benim reenkarnasyonik hikayeleri olan insanlardan farkım yok, aynı türdeniz neticede. Onların olduysa benim de olabilirdi.

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
O zaman sadece hipnoz edilenlerin değil bu tekniği çok iyi bilen ve insanları hipnoz edebilen uzman kişilerin önceki hayatlarına dair herşeyi ayrıntılarıyla hatırlayıp, anlaması, anlatması gerekirdi. Ama benim tanıdığım bu insanların böyle bir hikayeleri yoktu. Ya da hiç kimseden farklı bir şey duymadım. Herkes ölüm anında gördüğü renkli ışıkları farklı sesleri anlatıyor. Bunu bilimadamları açıkladı, beyinle alakalı bir durum olduğunu ayrıntısıyla anlattı. Zaten insanlarda hep aynı hikaye, hiç farklı bir simge, hiç farklı bir olay yok. Birşey klasikleşmişse, özellikle ispatlanamayan soyut olaylar, kesinlikle yalandır. Tıpkı eski efsaneler gibi. Örneğin vampirler. Bilime göre vampirliğin açıklaması ise tüberkülozdan ölen zavallı insanlar. Ama hepsinin açıklamasını bilim yapıyor. Ayrıca reenarkarnasyon denilen masallarda anlatılanlara göre bu sadece hipnozla anımsanmıyormuş. Örneğin daha evvel gitmedikleri bir yere gittiklerinde birden bire orada bir geçmişleri olduğunu ve bundan önceki tüm yaşamlarını hatırlayan insanlar var, daha farklı durumlar yaşayıp hatırlayanlar da.
Artık bilmiyorum ne diyebilirim, psikolojik bir sorun ya da şok olduğu kesin ama bunlarda beyinle alakalı. Beyin mucizevi olduğu gibi bazende yok edici bir organ oluverebiliyor. Herkes kendi beyni doğrultusunda ve inandıklarıyla yaşar. Bu yüzden ben objektif kalarak ölmeden bilemeyeceğimi söylüyorum ama reenkarnasyonun olmadığı kanısı bende baskın geliyor. Çünkü geçmişe dair hiç bir bilgim yok. Olacağını da düşünmüyorum ve benim reenkarnasyonik hikayeleri olan insanlardan farkım yok, aynı türdeniz neticede. Onların olduysa benim de olabilirdi.

Sayın BeLLa91, sizin normal yaşantınızda nelerle uğraştığınızı bilmiyorum. Okuyan bir öğrenci, yada patronunun çalışanı, yada koşarak otobüse yetişmeye çalışan herhangi bir insanlardan olabilirsiniz. Ama bunun yanında uğraştığınız mistik durumlar varsa, bunu daha iyi anlayacağınızı umuyorum. Cinler mesela. Bu konu insanların bildiklerinden ve inandıklarından daha derin. Müslüman olan arkadaşlar sadece şunu diyor, geleceği sadece tanrı bilir. O yarattı herşey onun elinde vesaire... Ama ben ne müslümanım nede inanıyorum. O yüzden ben onların geleceği gösterdiklerini de biliyorum. Geçmişi gördüklerinede. Sizin de dediğiniz gibi herşey beyinde. Ben bunu size kanıtlayamam. Ama onlar bana çok iyi kanıtladılar. Onların boyutu ile bizim yaşadığımız boyutun zamanı farklı. O yüzden ne olacak yada ne olmayacak onlar biliyor. Reenkarnasyon meselesine dönersek şayet, bana onlar gösterdi bunu. Öyle net gösterdilerki. Böyle birşey olduğu zaman anlıyorsunuz. Fakat bu işlerle uğraşmıyorsanız, onlarla insanlar kadar iç içe değilseniz sizin tezleriniz ya olmaz yada olsa bide sadece teori olarak kalır. Hiç birşeyi yaşamadan bilemezsiniz.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Sayın BeLLa91, sizin normal yaşantınızda nelerle uğraştığınızı bilmiyorum. Okuyan bir öğrenci, yada patronunun çalışanı, yada koşarak otobüse yetişmeye çalışan herhangi bir insanlardan olabilirsiniz. Ama bunun yanında uğraştığınız mistik durumlar varsa, bunu daha iyi anlayacağınızı umuyorum. Cinler mesela. Bu konu insanların bildiklerinden ve inandıklarından daha derin. Müslüman olan arkadaşlar sadece şunu diyor, geleceği sadece tanrı bilir. O yarattı herşey onun elinde vesaire... Ama ben ne müslümanım nede inanıyorum. O yüzden ben onların geleceği gösterdiklerini de biliyorum. Geçmişi gördüklerinede. Sizin de dediğiniz gibi herşey beyinde. Ben bunu size kanıtlayamam. Ama onlar bana çok iyi kanıtladılar. Onların boyutu ile bizim yaşadığımız boyutun zamanı farklı. O yüzden ne olacak yada ne olmayacak onlar biliyor. Reenkarnasyon meselesine dönersek şayet, bana onlar gösterdi bunu. Öyle net gösterdilerki. Böyle birşey olduğu zaman anlıyorsunuz. Fakat bu işlerle uğraşmıyorsanız, onlarla insanlar kadar iç içe değilseniz sizin tezleriniz ya olmaz yada olsa bide sadece teori olarak kalır. Hiç birşeyi yaşamadan bilemezsiniz.
Size gösterdikleri vizyondan ibaret. Hayat bir vizyondur zaten. Siz gördüğünüz herşeye inanır mısınız? O zaman sinema salonunda beyaz perdeye aktarılan kurgusal sinema görüntülerine de inanalım. Ya da size şunu sorayım? Siz daha evvel öldünüz mü? Nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsunuz, hele ki cin denilen ve bizden alt kademede ki varlıklara inanarak? Yukarıda da belirttim, siz sizsiniz, ben de benim. Benim inandığıma siz, sizin inandıklarınıza da ben inanmam. Ama ne diyorum, kimse reenkarnasyona ne kesinlikle var deme hakkına ne de yok deme hakkına sahiptir. Çünkü her iki tarafta kesinlikle ispatlayamaz.

bendekiben

Elit Üye
Reenkarnasyon hakkında çok şey söylendi ama işin birde bilimsel yönü varki; bazı bilim adamları insanın önceki hayatında yaşadığı sandığı olayları veya gördüğü nesnelerin DNA yolu ile kuşaktan kuşağa aktarılabileceği, biz den önceki kuşakların deneyimlerinin genler yoluyla aktarılabileceği görüşünü savunuyorlar.

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
Reenkarnasyon hakkında çok şey söylendi ama işin birde bilimsel yönü varki; bazı bilim adamları insanın önceki hayatında yaşadığı sandığı olayları veya gördüğü nesnelerin DNA yolu ile kuşaktan kuşağa aktarılabileceği, biz den önceki kuşakların deneyimlerinin genler yoluyla aktarılabileceği görüşünü savunuyorlar.

Böyle bir yoruma pekala. Ama dediğim gibi işin içine varlıklar karışında iş biraz daha farklı oluyor. Ve yine dediğim gibi yaşamadan bilemezsiniz.