Demişler ki eskiler ; “Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye”

İRİSusem

Kayıtlı Üye
İş
Hemşire - Şifacı
Adaçayı, menekşe renkli, gümüşümsü pırıltılar veren kadife gibi keçeli yaprakları ile keskin ve farklı bir koku yayar. Faydaları saymakla bitmez. Çay olarak kullanılmasında en bilinen özelliği mikrop öldürücü, enfeksiyonları kurutucu yönüdür. Bilhassa boğaz enfeksiyonlarına, aşırı terlemeye, hatta kepeğe bile iyi geldiği eskiden beri bilinir.Sıcak olarak tüketilebilmesinin yanı sıra Adaçayı’nı soğuk içecek olarak da çok severim. Çay gibi demlediğiniz Adaçayını soğuk su ile karıştırıp, cam bir sürahiye aktarıp biraz da taze nane ile tatlandırıp, buzdolabında bekletebilirsiniz. Dilerseniz bir miktar bal veya şeker de ilave edebilirsiniz. Sonuçta soğuk hali de asitli içecekler yerine, özellikle yazın tüketebileceğiniz mükemmel bir sıvıdır.
Adaçayı’nın birçok faydası yanında basit ve uygulanabilir bir tılsımı vardır.
Bu bitki soğuk veya sıcak çay olarak tüketildiğinde içimizdeki mikropları yok ederken, yakıldığında da etrafımızdaki kötü enerjileri kovalar. Her bitkinin tılsımlı bir enerjisi bulunur demiştik. Bunlar içinde en sık kullandığım ve tavsiye ettiğim tılsımı olan bitki Adaçayı’dır.
Adaçayı tütsüsü için toprak küçük bir kaba da ihtiyacınız olacak. Bu kabı daha sonra sadece tütsü için saklamanız doğru olacaktır. Adaçayı yanarken fazla alev almadan yoğun duman çıkararak tutuşur. Bu nedenle toprak kabın içine parmak ucu ile küçük bir miktar koymanız yeterlidir. Aksi halde bütün ev duman içinde kalabilir. Toprak kaba yerleştirdiğiniz bir tutam adaçayını yakarak tüm odaları gezin.
Gezinirken;
“Doğa’nın saf ve duru hali gibi, evim de temiz ve huzur içinde olsun. Tüm kötülükler buradan uzak dursun, mutluluk için olalım." Sözcüklerini tekrar edebilirsiniz.
Daha sonra tütsüyü evinizin istediğiniz bir kenarında bırakarak sönmesini bekleyin ve pencereleri açarak mekanı havalandırın. Enerjinin değiştiğini yoğun şekilde hissedeceksiniz… (ben şahsen her gün mumlarımı evimde yaktığım için özel mumluğumun tabiki toprak kaptır kendisi onun üzerinde adacayımı yakıyorum ve mumun ısısıyla hoş tılsımlı kokusu evimin olduğum ortamın içine dağılıyor ve içimdeki huzur artıyor.)
Adaçayı astrolojik olarak Jüpiter ile temsil edilir. Bu nedenle Adaçayı tütsüsünü denk getirebilirseniz Jüpiter günü olan Perşembe uygulamaya başlayabilirsiniz. Zira astrolojide özellikle Hint sisteminde başlangıç zamanları her zaman önemli kabul edilir.

Gökkuşağının sihri sizinle olsun arkadaşlar :)

Salick

Kayıtlı Üye
Ben de her cuma kesinlikle duadan once uygularim...Etkisini hissediyorum...