Mevcudatın Halk Oluşu

BaD_bOy

Kayıtlı Üye
Allah c.c kalemi yarattı ve yaz dedi Kalem ne yazayım yarabbi dedi
Bismillahirrahmanirrahim yaz dedi

Kalem besmelenin be harfini yazınca be harfinden bir nur çıktı mülk ve meleküt alemini kapladı kalem dedi yarabbi bu nasıl bir be harfidir ki bundan bir nur çıktı hak teala dediki bu nur keremimin nurudur Muhammed s.a.v ümmeti için. Kalem sin harfini yazdı bu harfin üç dişinden nur çıktı birinci dişten çıkan arşa gitti ikinciden çıkan kürsiye gitti ve biride cennete gitti kalem dedi yarabbi bunlar ne nurlardır hak teala dedi Muhammed s.a.v ümmetini üç bölük eyledim bir bölüğünü sabigun bil hayrat yani hayırlarda en önde gidenler bunların batınları zahirlerinden daha kuvvetli bir bölüğü muktesit yani zahiri ve batını eşit olanlar bir bölüğü zalimün linefsihi nefsine zulmetmiş olanlar zahiri fazla olanlar arşa giden nur sabigun olanların kürsiye giden nur zahiri ve batını eşit olanların cennete giden nur nefsine zulmedenlerin zahirleri galip olanlarındır. Kalem mim harfini yazınca bir nur çıktı ve bütün alemleri kainatı kapladı kalem bu nuru görünce 2 bin yıl taaccüp etti ve sordu Ya Rab bu ne nurdur ki arştan ta ferşi kapladı Hak Teala dedi bu nur Muhammed (s.a.v) nurudur o benim habibim ve Rasulümdür cümle mahlukatın hayırlısıdır. Cümle alemi onun nurundan yarattım kalem bu sözü işitince Haktan destur aldı ve nura selam verdi Esselamü Aleyke Ya Rasulallah hak tela dedi ey kalem şuan o nur hazır değildir hazır olsaydı senin selamını alırdı onun yerine ben senin selamını alayım ey kalem dedi. İşte bu sebeptendir ki selam vermek sünnet almak farz oldu. Ondan sonra kalem Allah, Rahman, Rahim yazdı ve dedi Ya Rab bu ne isimlerdir Hak sübhanehu dedi ben Allahu Azimüşşanım sabıklara, Rahmanım Muktesitlere, Rahimim Zalimün li nefsihi nefsine zulmedenlere ve devamla Ey meleklerim şahit olun bir kulum bismillahirrahmanirrahim dese onu yarğılarım amellerini mubarek kılarım hasenatlarını kabul eder günahlarını affederim.

Kalem Bismillahirrahmanirrahim Elhamdülillahi Rabbil alemin errahmanirrahim yazdı bir nur zahir oldu ve o nur ikiye bölündü Hak sübhanehu birinden Rahmet denizini birinden Mağfiret denizini yarattı sonra Hak sübhanehu Muhammed Mustafa (s.a.v) efendimizin özüne buyurdu ki o denizlere gir ve oda girdi Alemlere Rahmet oldu ayette: Vema Erselnake illa rahmetellil alemin. Kalem Maliki yevmiddin yazdı Zulmet ile karışmış bir nur zahir oldu nur bir yana zulmet bir yana gitti Hak Teala nurdan Saadet Denizini yarattı ve Zulmetten Şekavet Denizi yarattı ve buyurdu ki her kim Maliki yevmiddin derse Şekavet denizinden emin olup Saadet denizinde sabit olur. Kalem İyya kena’budu ve İyya kenesta’in yazdı bir nur zahir oldu bu nur ikiye bölündü Hak Teala birinden Tevfik Denizini birinden İsmet Denizini yarattı ve buyurdu ki her kim İyya kena’budu ve İyya kenesta’in derse ona ben Tevfik ile İsmeti yoldaş eylerim. Bundan sonra Kalem İhdinassıra Dal Müstegim Sıra Dallezine en amte aleyhim yazdı ve bir nur zahir oldu nur iki parça oldu Hak Sübhanehu birinden Hidayet denizini birinden Zehadet (Zahitlik Dine sıkıca bağlanma dünyayı terk)Denizini yarattı ve buyurdu ki her kim bunları okursa ona hidayet ve Zehadet veririm. Kalem Ğayril meğdubi aleyhim veleddaallin yazdı bir zulmet zahir oldu o zulmet ikiye ayrıldı Hak Teala birinden Gazab Denizi ve birinden Saht-Sevret (Katı,sert, Hiddet,Öfke) Denizin yarattı ve buyurdu ki her kim bunları okursa ben onu bu iki denizden emin eylerim. Ve nakildir Zühretür-Riyazda Peygamberimiz (s.a.v) buyurdu ki Kalem bismillahirrahmanirrahimi yedi yüz yılda yazdı Hak Teala buyurdu herkim bismillahirrahmanirrahim derse yedi yüz yıl ibadet etmiş gibi sevap veririm.

Elbette Besmele ve Fatihanın hikmet ve hakikatları saymakla bitmez. Allah c.c Hazretten razı olsun. vesselam

Ahmedi Bican(k.s.a.)-Envarü'l Aşıkın

[XTR] Similar Threads