Dolunay insan davranışlarını etkiler mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yakaza

Kayıtlı Üye
İnsanlar arasında bu inanç oldukça yaygındır. Eskilerin Ay'ın dönemlerine bağladıkları boş bir inancın günümüze uzanan bir varsayımıdır. Bilim adamlarının yaptıkları bütün çalışmalar bu görüşün boş olduğunu kanıtlamıştır. Ay, dünyadaki okyanusların gel-git denilen suların alçalması ve yükselmesi olayı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Vücudumuzdaki suyun oranı , okyanuslardaki su miktarıyla kıyaslanamaz. Yani Ay'ın çekim gücü insanı etkileseydi yalnız dolunayda değil her gün olması gerekirdi. Dolunayda ayın parlaklığı da pek önemli bir etken değildir. Çünkü gönderdiği ışık miktarı Güneş'in gönderdiğinin 600 binde biri kadardır.

Alıntı

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Dolunayın insan davranışlarını etkilemediğine asla inanmam..

deska

Kayıtlı Üye
Evet özellikle dolunayda yapılan meditasyonlar çok etkili yaşadım bunu kesinlikle bir etkisi var dolunayın. Bu tarz sonuçlara varanların tek yönlü, sayı odaklı bilim adamları olduklarını düşünüyorum.

mystic

Kayıtlı Üye
Ben bu görüşe katılmıyorum arkadaşım :) Zira bende dolunay zamanı pek çok değişiklik oluyor. Artık o değişiklikleri fark edince ilk işim dolunay var mı diye bakmak oluyor. Bu etkileride tesadüf eseri fark eden birisi beni uyarmıştı.Daha öncesinde haberim bile yoktu, yani psikolojik olarak etkilenip böyle bir etkiden söz etme ihtimalim yok.

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Çıraktır daha kesin. :D Laboratuarın tozunu filan alıyordur. Arada bir de ben bakayım şu dolunaya demiştir. :D

origanum

Yönetici
İnsanlar arasında bu inanç oldukça yaygındır. Eskilerin Ay'ın dönemlerine bağladıkları boş bir inancın günümüze uzanan bir varsayımıdır. Bilim adamlarının yaptıkları bütün çalışmalar bu görüşün boş olduğunu kanıtlamıştır. Ay, dünyadaki okyanusların gel-git denilen suların alçalması ve yükselmesi olayı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Vücudumuzdaki suyun oranı , okyanuslardaki su miktarıyla kıyaslanamaz. Yani Ay'ın çekim gücü insanı etkileseydi yalnız dolunayda değil her gün olması gerekirdi. Dolunayda ayın parlaklığı da pek önemli bir etken değildir. Çünkü gönderdiği ışık miktarı Güneş'in gönderdiğinin 600 binde biri kadardır.

Alıntı

Kesinlikle yanlış bir bilgi. Böyle forum kirliliğine yol açan asılsız bilgileri paylaşmayın. Hep konunun uzmanı olmayan kişilerin oradan buradan buldukları, doğruluğu hakkında bilgisi olmayan ve kontrol de etmeye yeterli deneyimi olmayan kişilerin yazdıkları böyle oluyor. Konu kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...