Kuran Okuyan Kardeşlerimiz Mutlaka Okusun ( Tilavet Secdesi )

• Konbuyu başlatan Üye silindi 15237
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 15237

Kur'an okuyan veya dinleyen bir kimse, 14 yerde bulunan, secde âyetlerinden birini okursa veya duyarsa, secde etmesi gereklidir (Hanefi mezhebine göre vaciptir).
Tilavet secdesi yapmak için abdestli olunulur ve de kıbleye yönelinir.
Daha sonra niyet edilir (Ya Rabbi niyet ettim senin rızan için tilavet secdesi yapmaya).
Niyetten sonra "Allahu Ekber" diye tekbir getirilerek direk olarak secdeye gidilir (Eller havaya kaldırılmaz ruku yapılmaz veya ayakta başba bir şey okunmaz).
Secdede en az 3 kerre "Subhane rabbıyel'A'la" denilir.
Bir secde yapıldıktan sonra yine "Allahu Ekber" diye tekbir getirilerek ayağa kalkılır.
Dua gibi eller kaldırılarak; Bakara Sûresinin 285. âyetindeki "Semi'na ve ata'na ğufrâneke Rabbenâ ve ileykel masîr" ayeti celilesi okunarak eller yüze sürülür.
Bu şekilde tilavet secdesi yapılmış olunur.

Secde âyetlerinden birini eğer Namaz esnasında okunmuş ise iki seçenek vardır:

1-Secde ayetinin ardından başka ayet okumaksızın rükua giderek namaza devam eden kişinin üzerinden tilavet secdesi sakıt olmuş olur. Namazda yapacağı o secde aynı zamanda tilavet secdesi yerine geçer,
2-Ancak; Secde âyetinden sonra zammı sûreye devam edilecekse, direk olarak secdeye varılır, secde duaları (Subhane rabbıyel'A'la) okunur ve secdeden sonra ayağa kalkarak zammı sûreye kaldığı yerden devam eder

Alıntıdır

guzelcem

Kayıtlı Üye
Emeğinize sağlık ALLAH RAZI OLSUN kardeş.

haşmet

Kayıtlı Üye
Güzel paylaşım teşekkürler, ben burada niyet konusunu biraz açmak istiyorum, genelde camilerde rastlıyorum insanlar namaza duracakları zaman sesli olarak niyet ediyorlar, bildiğim kadarıyla niyet kalpten yapılacak, dil degilde kalpten olacak, dil ile yapılan niyetle kılınan namaazın kabul olmadıgını ancak kalp ile yapılması geerektiğini çok güvendiğim ve ehli sünnet bir alimden işittim açıkçası kaynagını bilmiyorum, açıklamasınıda şöle yapmıştı hocam, dil söler niyet ederken kalp başka şey düşünüyor olabilir o namaz kesinlikle olmaz vede dinimizde herşey niyete göredir, niyette kalbin ikrar ettiğidir. Teşekkürler