Hint Felsefesinin Dört Kuralı...

*AnGeL*

Kayıtlı Üye
1)İçinde başlangıç yapılan her an, doğru andır. Her şey doğru anda başlar, ne erken ne geç. Hayatımızda yeni bir şeyler olmasına hazırsak, o da başlamaya hazırdır...

2)Karşına çıkan kişiler her kimse, doğru kişilerdir. Bunun anlamı şudur, hayatımızda kimse tesadüfen karşımıza çıkmaz. Karşımıza çıkan, etrafımızda olan herkesin bir nedeni vardır, ya bizi bir yere götürürler ya da bize bir şey öğretirler...

3)Yaşanmış olan her ne ise, sadece yaşanabilecek olandır. Hiç bir şey, hem de hiç bir şey yaşadığımız şeyi değiştiremezdi. Yaşadığımızın içindeki en önemsiz saydığımız ayrıntıyı bile değiştiremeyiz. 'Şöyle yapsaydım, böyle olacaktı' gibi bir cümle yoktur. Hayır, ne yaşandıysa, yaşanması gereken, yaşanabilecek olandır, dersimizi alalım ve ilerleyelim diye. Her ne kadar zihnimiz ve egomuz bunu kabul etmek istemese de, hayatımızda karşılaştığımız her olay, mükemmeldir...

4)Bitmiş olan bir şey bitmiştir. Bu kadar basittir. Hayatımızda bir şey sona ererse, bu bizim gelişimimize hizmet eder. Bu yüzden serbest bırakmak, gitmesine izin vermek ve elde etmiş olduğun bu tecrübeyle ileriye doğru bakmak daha iyidir

alinti

karyn

Kayıtlı Üye
Sevgili angel çok doğru ve güzel bilgiler ..Hayatımızda olan her şeyin bir nedeni var. Emeğine sağlık:hurray:

siyahlı

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Hiç birşey tesadüf değildir :) Her şey bir denge içinde ve amaç içindir.

beliza

Kayıtlı Üye
Kısaca olan olmuştur. :) Ders al! İnşallah bir gün bunu kabul edecek seviyede oluruz.

OneRepublic

Kayıtlı Üye
"Karşına çıkan kişiler her kimse, doğru kişilerdir. Bunun anlamı şudur: Hayatımızda kimse tesadüfen karşımıza çıkmaz. Karşımıza çıkan, etrafımızda olan herkesin bir nedeni vardır. Ya bizi bir yere götürürler ya da bize bir şey öğretirler.

Buna tüm kalbimle inanıyorum.

damned

Kayıtlı Üye
Sonuç, ruhsal olgunluk. İnşallah nasip olur bize de.

Salick

Kayıtlı Üye
Güzel bir paylaşım olmuş. Uzun zaman önce keşke kelimesini kullanmayı bıraktım. Tesadüflere hiç inanmam. Yaşanılan her şeyin bir sebep için olduğunu savunurum. Gelişimim için her olandan ne öğrenebilirim diye bakıyorum hayata. İster istemez bir sakinlik geliyor insana. Teşekkürler.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
KURAL 4:
"Bitmiş olan bir şey bitmiştir. Bu kadar basittir. Hayatımızda bir şey sona ererse, bu bizim gelişimimize hizmet eder. Bu yüzden serbest bırakmak, gitmesine izin vermek ve elde etmiş olduğun bu tecrübeyle ileriye doğru bakmak daha iyidir."

Keşke bu, bu kadar basit olabilseydi :)

sun shine

Kayıtlı Üye
Daha doğru zamanda okuyamazdım bu yazıyı. Bu bir mesaj olmalı bana :)
Hepsi çok doğru ama Bella91'in dediği gibi de kabul etmek zor bazılarını. Fakat gerçek budur ve gerçek her zaman daha az can acıtır.
Paylaşım için teşekkürler.

memories

Kayıtlı Üye
Bu başlığın yanlış olduğunu düşünüyorum.Hintli bir insanın felsefi yaklaşımları veya kendince doğru kabul ettiği kurallar olabilir bu yazılanlar.Ama hint felsefesinin 4 kuralı olduğu pek inandırıcı gelmedi.Kaynak belirtirseniz sevinirim.

Ayrıca yazılı olan 4 madde kabul yönü olarak içinde çok güçlü bir karakter tasviri barındırıyor.Bu herhangi bir topluma yönelik değil kişisel yada karakteristik bir yapı gerektirir.Hangi düşünür belirtti bu kuralları açıkcası merak ettim.Çünkü realist bir yaklaşım söz konusu ve hayatla alakalı doğru kabul ettiğim maddelerden oluşuyor.Fakat yine başta belirttiğim gibi bu ve bunun gibi felsefi yaklaşımlar bir toplumun kabul edebileceği algı düzeyinde veya topluluk sıfatı taşıyan çoğulluğu içerik olarak kapsayacak genel görüş düzeyine sahip değil ne yazıkki.

Ori

Kayıtlı Üye
Sanki benim düşüncelerim Hint'lilere çekmiş. :)