Kur'an'da sayıların esrarı: 444 Sayısı

Zülkarneyn1

Banlı Kullanıcı
Allah'ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun,

Bir arkadaşımızın açtığı başlığa cevap yazarken, yazdığım cevabın biraz uzun olduğunu ve bu gibi şeylerle ilgili araştırmalarım olduğu için bunları bir başlık halinde toparlamam gerektiğine karar verdim. Bir arkadaşımız "444" sayısı ile ilgili bir soru sormuştu ve ben de dilim döndüğünce Kur'an ışığı doğrultusunda cevap vermeye çalıştım. Yazdıktan sonra kendi kendime "bunu tüm mümin kardeşlerim görmeli" dedim ve ayrı bir başlık açmaya karar verdim.

Kur'an'da Sayıların Esrarı Araştırmalarım: 444 Sayısı ve Kur'an'ın indirilmesine ilişkin bağlantı

Sevgili Kur'an aşıkları,

Sabahın şu sessiz saatlerinde "acaba 444 sayısı ile ilgili birşey bulabilir miyim" diye kendi kendime Kur'an'ın derinliklerinde gezinirken, enteresan şeyler gözüme çarptı:

Sureleri düzenleniş sırasına göre değil de iniş sırasına göre şöyle bir inceledim. Sıralama ve bu Sure-i İlahiyyelerin Ayet sayıları şöyle:

1) Alak Suresi, Ayet sayısı : 19
2) Kalem Suresi, Ayet sayısı : 52
3) Müzzemmil Suresi, Ayet sayısı : 20
4) Müddessir Suresi, Ayet sayısı : 56
5) Fatiha Suresi, Ayet sayısı : 7
6) Tebbet Suresi, Ayet sayısı : 5
7) Tekvir Suresi, Ayet sayısı : 29
8) A'la Suresi, Ayet sayısı : 19
9) Leyl Suresi, Ayet sayısı : 21
10) Fecr Suresi, Ayet sayısı : 30
11) Duha Suresi, Ayet sayısı : 11
12) İnşirah Suresi, Ayet sayısı : 8
13) Asr Suresi, Ayet sayısı : 3
14) Adiyat Suresi, Ayet sayısı : 11
15) Kevser Suresi, Ayet sayısı : 3
16) Tekasür Suresi, Ayet sayısı : 8
17) Ma'un Suresi, Ayet sayısı : 7
18) Kafirun Suresi, Ayet sayısı : 6
19) Fil Suresi, Ayet sayısı : 5
20) Felak Suresi, Ayet sayısı : 5
21) Nas Suresi, Ayet sayısı : 6
22) İhlas Suresi, Ayet sayısı : 4
23) Necm Suresi, Ayet sayısı : 62
24) Abese Suresi, Ayet sayısı : 42
25) Kadr Suresi, Ayet sayısı : 5

Bu sayıları bulduktan sonra bir de toplayayım bakalım kaç çıkacak dedim ve bu 25.Sure dahil hepsinin ayet sayılarının toplamı 444 çıktı. Daha sonra 444.Ayet'e bir bakayım dedim ve toplam 5 ayeti bulunan Kadr Suresi'nin şöyle bir göz gezdirdim bakalım Rabbimiz hangi konudan bahsediyor diye:

5.ayetten oluşan Kadir suresinin ayetleri sırasıyla şöyledir,

1) İnnê enzelnâhü fî leyletilkadri
1) Doğrusu Biz, onu (Kurân'ı) Kadir gecesinde indirdik.

2) Ve mê edrâke mê leyletülkadri
2) Kadr gecesinin ne olduğunu bilir misin sen?

3) Leyletülkadri hayrun min elfi şehrin
3) Kadr (Kadir) gecesi; bin aydan daha hayırlıdır

4) Tenezzelülmelêiketü verrûhu fîhê biizni rabbihim min külli emrin
4) O gece Rab'lerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner

5) Selêmün hiye hattê matla’ıl fecri
5) Artık o gece bir esenliktir. Tâ ki tan ağarıncaya kadar

Bu şekilde gördüğünüz gibi 444.ayette(indiriliş sırasına göre), Cenab-ı Hakk Kur'an'ın inmesinden ve o mübarek günün 1000 aydan daha hayırlı olduğundan bahsediyor. Ruh ve Meleklerin o gün Allah'ın izniyle yeryüzüne inmelerinden ve o mübarek günün sabahı tan ağarıncaya kadar selamet ve rahmetle dolu bir gün olduğundan bahsediyor...

Sevgili arkadaşlar buraya kadar okuyup anladığını varsayarak araştırmamın ikinci kısmına geçiyorum,

İndiriliş sırasına göre 444.ayeti ve Surenin tamamını inceledikten sonra, Kur'an sıralamasına göre 444 sayısının hangi Ayet'e tekabül ettiğini buldum. O da Al-i İmran Suresi'nin 151.Ayetine karşılık geldi. Daha da açmak gerekirse arkadaşlar, Kur'an Sıralamasına göre ilk üç Sure ve Ayet sayısı şöyledir,

1) Fatiha Suresi, Ayet sayısı : 7
2) Bakara Suresi, Ayet sayısı : 286
3) Al-i İmran Suresi, Ayet sayısı : 200

Bu şekilde Al-i İmran Suresinin 151.Ayeti, Kur'an Sıralamasına göre 444.Ayet olur.

Peki Cenab-ı Allah indiriliş sırasına göre mübarek bir selametten ve ferahlıktan bahsederken, acaba Kur'an sıralamasına göre 444.Ayette Cenab-ı Allah hangi konudan bahsediyor? O da şöyle,

"Allâh’ın, kendilerine hiçbir güç vermediği, haklarında hiçbir delil indirmediği şeyleri, Allah’a ortak koştuklarından dolayı inkâr edenlerin kalblerine korku salacağız; gidecekleri yer de cehennemdir! Zâlimlerin varacağı yer, ne kötüdür!"

İşte sevgili arkadaşlar gördüğünüz gibi 444 sayısına iki şekilde baktığımız zaman bir tarafta mübarek Kadir Gecesi gününden ve selametten bahsediyor. Mümin kullar o mübarek gün tan ağarıncaya kadar ibadet etsinler ve 1000 aydan daha hayırlı olan o gecenin Rahmet-i İlahiyyesine nail olsunlar. Öte yandan diğer tarafta da inkar eden Allah'ı inkar eden gafillerin Cehennem azabı ile perişan olacaklarını ve onların hallerinin ne içler acısı bir durum olduğunu söylüyor.

Ve asıl can alıcı nokta şu,

İndiriliş Sırasına baktığımızda, Kur'an'ın indirilişinden bahsediyor. Yine aynı şekilde Kur'an Sırasına göre baktığımızda ise "Haklarında hiçbir delil indirmediği" şeklinde bir cümle kullanıyor Rabbimiz. Yani her iki şekilde de Allah, kelamını indirmekten bahsediyor.

Sevgi ve hürmetler

dipnot: Bu çalışma kendi çalışmam olup, hiçbir şahsi kitap yahut kaynak ile ilgisi yoktur. Başvurduğum tek kaynak Yüce Allah'ın kitabıdır.

Zülkarneyn1

Banlı Kullanıcı
Allah razı olsun güzel dileklerin için, dualarını eksik etmeyiniz. Bi'iznillah çalışmalarımın devamı gelecektir. Yeterli ilgi görürse bu site çatısı altında "Kur'an'da sayıların esrarı" başlığında çalışmalarımı paylaşacağım. Sevgi ve hürmetler...http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=llah

guzelcem

Kayıtlı Üye
Size başarılar diliyorum kardeş devamınıda bekleriz ALLAH RAZI OLSUN...

avci89

Kayıtlı Üye
Benimanlamadigim, Kur-an'da 114 sure varken siz neden sadece 25 ayeti topluyorsunuz?

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Ömer çelakılda buna bezer şeyler yazmıştı hatta bu konuda kitaplar filanda çıkardı ama çoğuda saçma sapan hesaplara dayanıyordu.

Kod_Kırmızı

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
çok değişik bir konu olmuş.. :) ... devamını sabırsızlıkla bekliyorum :)

Misstremotada

Banlı Kullanıcı
Allahın rahmeti ve bereketi sizin de üzerinizde olsun.
Güzel paylaşım olmuş, parmaklarınıza sağlık!