12.Ev

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Doğum haritasında yer alan 12 ev içerisinde ifade ettiği anlamlar açısından 12. ev benim en çok kafamı karıştıran ev olmuştur. Ay’ı 12. evde Yay burcunda yer alan bir kişi olarak, bu evin hayatıma ne gibi etkiler getirdiğini hep analiz etmeye çalışıyorum ve diğer arkadaşlara da deneyimlerini soruyorum. Çevremde bir çok arkadaşımın Güneş’i 12. evde yer alıyor ya da burada başka gezegenleri var. Astroloji öğrencisiyken öğrendiğimiz ve kitaplardan okuduğumuz kadarıyla 12. ev her zaman haritanın en malefik 3 bölümünden biridir. Geçmiş yaşamlara, veya karmik yüklere inananlarınız varsa, bu evle yakından alakalı konulardandır. Diğer malefik etkili 6 ve 8. evler gibi, 12. ev ; hastalık, kaza , bela, hastane, senatoryum, hapishane, kölelik ve çeşitli krizlerle bağıntılıdır ve insanın içine korku veren , acaba bana ne olacak diye düşündüren bir evdir.Öncelikle, Bu konuda daha önce çok bilgi sahibi olmayan arkadaşlarımızı düşünerek ,12. evin ne anlama geldiğine ve neleri sembolize ettiğine bir değinelim. Farklı astrologlar deneyimlerine dayanarak bu ev hakkında neler diyor bir bakalım.
12. evin geleneksel ismi tehlikeler evidir ve zodyak burçlar kuşağında Balık burcunun doğal evi olarak kabul edilir. Balık burcunun yöneticileri olan; Neptün ve Jüpiter tarafından yönetilir. Bu evin içerdiği konular: ruhsal yaşamımız , egonun evrenle bütünleşip, bir olup dağılması ve kontrolümüz dışında gelişen olayları ve herşeyin sonunun bilincinde olunmasını temsil ediyor. Hayallerimiz, korkularımız, komplekslerimiz, meditasyon, spiritüel deneyimler, sevgiyi hissetmek, talihsizlikler, kendine acıma, gerçeklerden kaçma, kişinin kendini tam anlamıyla tanımlayamaması gibi konuları sembolize eden bir ev. Bu evde yer alan gezegenler; kişinin bilinçaltına, spiritüel konulara yaklaşımını, kişinin iç dünyasını ve kollektif için ne gibi fedakarlıklar yaptığını ifade eder.

HOWARD SASPORTAS THE TWELVE HOUSES (12 EV) ADLI KİTABINDA 12.EVİ ŞÖYLE TARİF EDİYOR;
Yukarıda bahsedildiği gibi, Howard Sasportas’ta 12. evin kollektif bir bilinç düzeyini temsil ettiğini, kişisel egomuzun bize dikte ettiği ayrı ve başlı başına bir şahsiyet olduğumuza dair fikrin bu evde dağılıp, yerini hepimizin ait olduğu bir evrene ve o evrenle bir olma olgusunu anlatıyor. 12. evde bu evrenle bir olma duygusunu, 11. evde olduğu gibi akıl ve mantıkla değil de kalbimiz ve ruhumuzla hissedebiliriz. Bu evde doğum öncesi anne rahminde geçirdiğimiz dönem içerisinde psişemize kayıtlı bir takım izler ve kalıntıların etkileri de görülebilir. Annemizin bizim doğumumuzu gerçekleştirmeden önceki ruh hali ve çevresel koşullarımız da bu evden bize yansıyan konulardandır. Doğum gerçekleştiğinde, Yükselen burcumuz , ya da 1 ev bizim maddi dünyaya gelip ilk nefesimizi aldığımız anı ve koşulları da temsil eder. Bu bağlamda hepimiz zihnimizin bir köşesinde, derin zihin katmanları içerisinde , bu doğum öncesi konumu özleriz ve o evrenle bir olma halini yaşamak isteriz, dolayısıyla içimize çekildiğimiz ve dış dünyayı dışarda bıraktığımızda çekileceğimiz konular 12. evin kestiği burç ve içinde yer alan gezegenlerden anlaşılabilir. Bir diğer anlatımla ilahi olana duyduğumuz özlem ve ona kavuşma isteği içimizde varolan ve düşüncesi bile bizi mutluluğa ulaştıran bir ruh halidir. Çünkü içten içe aslında oraya ait olduğumuzun bilincindeyizdir. Bu duygular sonucunda bir ikilem ortaya çıkar. Bir taraftan egomuz bizim var olmamız için savaş verir ve bireysel kimliğimizi oluşturmaya çabalar, diğer yandan ruhsal yanımız egonun yok olduğu bir alemin varlığına özlem duymamıza neden olur. Bir yandan bu evrensel birliğe sevgi ve cinselliğimizi deneyimleyerek ulaşmaya çalışırız , bir yandan da egomuzu parlatmak için güç ve prestij kazanmak isteriz. Bazılarımız, 12 evin meditasyon ve tanrıya dua etmekle ilgili tarafları ile uğraşır, bazılarımız ise intihara sürüklenecek biçimde benliğini yok etmeye çalışır. Bu keskin uçların hepsi 12, evin temaları olabilir. Tüm bunlar 12. evin ne kadar haritamızda aktif olduğu ile alakalıdır. Bu evde gezegenleri bulunan kişiler, kimliklerini tam ifade edemeyebilirler çünkü ben ve sen arasındaki sınırları kendi kimliğini öne çıkaracak biçimde oluşturamazlar. Bu nedenle, bir kendini feda etme, kurban olma ya da kendini başkalarının hizmetine adama gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu ev kişinin hayatında kalıcı bir yapı kurmasına engel olabilir. Neptün gezegeninin sisli dünyası, kişinin hedeflerimi ve kimliğimi tam buldum derken, ayağının altından halıyı çekmesiyle sonuçlanabilir. Olaylar ve kişinin önüne çıkan engeller nereden geldiği belli olmamacasına kontrol dışında gelişebilir. Bir diğer 12. ev konusu ise kişinin kendine acıması olabilir. Kişi sahip olması gereken mutluluğu bulamadığını ve mutluluğundan hep başkaları için feda ettiğinden yakınabilir.
Karmik etkiden bahsetmek gerekirse, 12. evde yer alan negatif konumlanmalar geçmişten getirdiğimiz problemler ve kendini tekrarlayan temalarla alakalıdır. Pozitif konumlanmalar ise geçmişten getirdiğimiz ve bize bu hayatta bile yardımcı olacak bir takım karakteristik özelliklerimizi temsil edebilir. Örneğin bu evde Mars yer alıyorsa, ya da evi Koç burcu kesiyorsa, geçmişten gelen bir bencillik, dürtüsellik ve acelecilik ile düşünmeden atıldığımız maceralar deneyimlemiş biri olduğumuz düşünülebilir. Eğer bu yaşamda da bu tür davranış kalıplarına takılırsak başarısız oluruz. Ancak, eğer iyi açılar altında bir Mars yer alıyorsa, bu hayatta cesaret ve güç göstererek hak ettiğimizi almakta başarılı olacağız anlamı çıkarılabilir.
Jung’un deyimiyle kolektif bilinçsizlik yani tüm insan ırkının sahip olduğu ortak hafıza bu evde yer alır. Hepimizin geçmişten getirdiği bir öz ve ait olduğumuz yere dair ortak bir biliş ve kavrayış mevcuttur. Diğer yandan, 12. ev bizim geleceğimizle de alakalıdır.Çünkü hafızamızda var olan bu geçmiş kayıtlar ve bilgi kaynağı ve içimizde var olan kullanmadığımız potansiyel güçler ve yetenekler orada gizlidir. Bu bilgiler bir gün bizim kullanım alanımıza açılabilir. O nedenle, 12. evden evrensel plandan bilgi çeken, medyumlar, şifacılar, kahinler ve ilham kaynağından yararlanan ressamlar, müzisyenler, aktörler, din adamları gibi bir çok farklı alandan kişiler yararlanır. Besteci Debussy, Edebiyatçı William Blake ve şair Byron gibi sanatçılar bu evde gezegenleri olan kişilerdir. Bu evde gezegeni olan bazı kişiler ; örneğin Mahatma Gandi (Güneş Terazi’de 12. evde) sembol hayatlar sürdürmüşlerdir. Hitler’in 12. evindeki Uranüs onu ideolojileri ile toplumun lideri haline gelmesine neden olmuştur.
12. eve ait diğer bir konu ise, gizli düşmanlıklar ve arkamızdan çevrilen işlerdir. Daha gerçek anlamıyla gizli zayıflıklarımız ve bilinçli hedef ve amaçlarımızı gerçekleştirmemize engel olan güçlerdir. Biliçaltı dürtülerimiz , bilinçli arzularımızın önüne set çekebilir. Ve herzaman bilinçaltı, bilince karşı zafer kazanır. Örneğin 7. evinde Venüs ve Ay olan bir kişi düşünelim , bu kişide yakın ve anlamlı bir ilişki kurma özlemi hep olacaktır, ancak 12. evinde Uranüs varsa , bilinç altında sahip olduğu özgür kalma eğilimi, ilişkilerini bilinç altından gelen dürtüyle sabote edecektir ve ilişkileri bozulacaktır. Bunun sonucunda, genellikle bu kişi evli ya da kendisinin evlilik arzusuna evet demeyecek insanlara çekilecektir. Bu nedenle, bilinçli kararlarımızı etkileyen ve sürekli engelleyen aynı temalarla uğraşıyorsak 12. eve bakıp incelememiz gerekir.

KENNETH JOHNSON’UN 12 . EVLE İLGİLİ” TANRILAR ÇILDIRMIŞ OLMALI” ADLI YAZISINDAN 12 EV TEMALARI İLE İLGİLİ BİR DERLEME
Modern Astroloji’nin 12. eve atfettiği negatif veya pozitif temaların bir özetini yaptık, dergideki yazısında, K.Johnson 12 . eve bir de Hellenistik Astroloji bakış açısıyla yaklaşıyor. Klasik dönem astrolojisinde 12. eve “kötü ruh’un” evi denmektedir. Bu cidden sinir bozucu sayılabilecek isim aslında tek başına verilmiş bir isim değil, bir paradigmayı ortaya koyuyor.5. ev iyi şans evidir, karşısında yer alan 11. ev iyi ruh’un evidir. 6. ev kötü şans evidir. Karşısında yer alan 12. ev ise” kötü ruh’un” evidir. Şans, kısmet ve Kötücül ve iyicil ruhlar ; antik horoskop felsefesinde bir prensip olarak ortaya çıkar. Hatta rolleri bu bahsettiğimiz 4 evle de sınırlı değildir. Hepimiz Şans Noktasından haberdarız. Modern astrolojide bir tek Dane Rudhyar Şans Noktasının karşı ucunda yer alan Ruh Noktasına (Part of Spirit) vurgu yapmıştır. Hellenistik Astrolojide Ruh Noktasının adı Part of Daimon. ( Kötü Ruh/Mahluk, İblis anlamında). Modern Astrolojide Şans Noktası kavramı iyi yerleşmiş olmasına karşın, onun karşı noktasını temsil eden daimon kavramına pek değinilmemiştir. Bu nedenle her ikisinide iyi kavramak için 12. evi iyi anlamak gerekmektedir. Bu kelimenin İngilizce demon yani iblis anlamına gelmesinden rahatsız olmayalım. Yunanca’da daimon deha demektir. İnsanlığın ortak bir özelliğidir ve içsel bir gücü ve potansiyeli ifade eder.Hristiyanlık bu can sıkıcı paganistik kavramı insanların zihninden çıkarmakta zorlanmış ve sonuçta ona daha yumuşak bir anlam vermiştir; “ Koruyucu Ruh” veya “Koruyucu Melek”. Eflatun’da The Republic (Cumhuriyet) adlı kitabında şöyle demektedir: “ Bizler iki yaşam arasındayken, tanrılar bize birer koruyucu ruh belirler . Biz tekrar doğduğumuzda bu koruyucu ruh /daimon bize hayatımız boyunca eşlik eder Bu ruhun işi kader yolumuzda bize rehberlik etmektir. Hepimizin kendimize özgü bir bu enkarnasyon nedeni vardır.” Eğer astroloji kaderin yansımasını anlatıyorsa, bu daimon başlangıçta önemli bir rol oynuyordur”. Peki neden bu daimon iki tane ve bir iyi bir kötü olanı var. Eflatun’ a göre bu rehber ruh bize ilham ve zafer kazandırabildiği gibi, bizi eksentrik, kendini beğenmiş ve garip davranışlarıa da itebilir. Daimon ateş enerjisi gibi saf bir güçtür. Toplumsal doğrularla hareket etmez. Kaderimiz neyse onu gerçekleştirip , gerçekleştiremeyeceğimizi kontrol eden bir sorumluluk yüklenmiştir. Sizi amacınıza doğru yönlendirir. 11. evdeki daimon bizi sosyal ortamlarda kabul edilebilir biçimde davranmaya yöneltebilir, ancak 12 evde ise saklamak istediğimiz ne kadar içgüdüsel yan varsa burada yer alır ve derinliklerimizde saklanır. İçimizde bastırılır ve burada yer alan gezegenimiz neyse , o gezegen bu hisler altında bastırılır. O gezegenin ifade ettikleri sarıp sarmalanır ve ister toplumsal gerçekliklere uygun olsun, ister olmasın kendini ifade edecek planı bir türlü bulamaz ya da bulamadığına inanır. Ve bu evde yer alan daimon bize sürekli bu eksikliği veya imkansızlığı hatırlatır. Toplumun geneline asimile edemediğimiz yanımız neyse ona işaret eder. Burada yer alan gezegenlerin iyileştirilmeye ihtiyacı vardır, çünkü genelde burada yer alan gezegenler hayatımızda sorunlar yaratan konuları temsil eder.
Bununla birlikte, her birimizin 12. evinde gezegen bulunmamakta, bunu düşünerek Neptün 12. ev temaları ile en alakalı gezegen olduğu için bulunduğu eve bakmak gerekir. Neptün keşfedilmeden önce , Satürn bu evin etkili gezegeni kabul edilirdi. Çünkü 12. ev Satürn’ün sevdiği bir evdir. Zaten Satürn’le ilgili problemler, 12. ev problemleri ile çok benzerlik gösterir. Eğer 12 . evinizde bir gezegen yoksa, mesela 12. girişinde İkizler burcu yer alıyorsa, İkizler’in yönetici gezegeni Merkür’e bakın ve açılarını inceleyin. Muhtemelen en kafası bozuk gezegeniniz Merkür ya da onunla takılan gezegenlerden biri olacaktır.

Liz Green’e göre : Yükselen Burcumuzun gerisinde kalan ve 360 derecelik dairenin sonuncu evi olan bu ev bitişlerin ve başlangıçların evidir. Sonu temsil eder çünkü yapabileceğimiz en temel fedakarlık olan bilinç-üstü kimliğimizi terkedip ki , bu bizi diğerlerinden ayıran egomuzun ayrışmasını ve bizim egomuzdan üstün bir gücün varlığını farketmemize yol açar , bilinç altında yer alan ve bizim doğum öncesi dönemden getirdiğimiz psişemizin derinliklerine inebildiğimiz bir alanı yansıtır. Kuran’da belirtildiği gibi hayat sudan başlamıştır ve 12. ev su elementinden bir ev olması nedeniyle , okyanuslar tanrısı Neptün’ün ve Balık burcunun akla getirdiği temaları taşımaktadır. Bu suda başlayan hayat farklılaşmış formlarda değil, farklı kişilikler taşıyan bireysel bir ifadeden yoksun , evrensel bilinç içerisinde varolan bir yaşam enerjisidir. Bu enerji, içerisinde evrensel planda birikmiş her türlü deneyimi ve bilinç formunu kapsar. Sonunda döneceğimiz yer orasıdır. 12. ev izole olduğumuz, kabul ederek, razı olarak kendimizi adadığımız konuları temsil eder. Ancak bu konular illa ki kendi seçimimizi yansıtmayabilir. Bu evde yer alan gezegenler, kendilerini diğer evlerde olduğu gibi bilinçli bir ifade edemezler, dürtüsel ve üzerinde kontrol sağlayamadığımız birer tema olarak ortaya çıkarlar. Kişinin hayatındaki koşullar onu bir grup ya da bir amaç uğruna kendini feda etmesine yol açabilir. Bu ev herzaman zor bir ev olmuştur, ancak kendimizi bir tür hizmete adayana kadar bu evin enerjilerini olumlu biçimde değerlendiremeyebiliriz. Bu evde yer alan gezegenler, irade güçlerini kaybedebilirler, ancak iç dünyalarında bulacakları sezgisel zenginlikler bir ödül olacaktır.

L.Green’in bu konudaki hayli uzun ve detaylı anlatımının hepsini buraya aktarmam elbette mümkün değil ancak bu özetin bile oldukça detay taşıdığını düşünüyorum. 12. evdeki gezegenler ve ifade ettiği konular birer sorun ve kayıp, hissettimiz hayallerimizin peşinden gidememiş olma duygusu , bu temalar üzerinde vereceğimiz kişisel bir mücadele ve gerçekleştirmeye korktuğunuz bir yanımız olabilir. Aynı zamanda Balsamik faz temalarını da içerdiği için nereden başlayacağınızı bilememe ya da geç başlama, gerçekten kişiliğinizin hangi yönü ile başarıya ulaşabilirsiniz bu konularda bir sorgulama veya yeteneklerinizden tam emin olamama gibi konularda bizi test edebilir. Pozitif olarak bizlere içsel bir olgunluk ve evrenin gizemini algılayan sezgisel bir algılayış kapasitesi de verdiğini düşünüyorum. Bu evde materyal hırslar bir sonuca ulaşmaz, zaten bu tür hırslar bize bir kazanç getirmeyecektir.

Yazımın başında belirtmiş olduğum gibi bitirmek istiyorum. Ay’ım Yay burcunda 12. evde bulunuyor. Yıllarca dünyanın çeşitli yerlerinde yaşadım, bir ev kurdum, başka ülkeye gitmek zorunda kaldım, sonra ondan taşınıp yeniden bir ev ve düzen kurmaya çabaladım ve bu böyle devam ediyor. Şu anda İstanbul’da yaşıyorum ve hem kendi evime , hem de anneme bakmak zorunda olduğum için 2-bazen 3 ev arasında gidip geliyorum, göçebeliğin ve sabit bir noktada tam anlamıyla yerleşememiş olmamın nedeni bence Ay’ımın bu konumudur. Annem kendi ülkesinden göçmüş ve burada yaşamaya başlamış, hamileliği ve anneliği oldukça zor geçmiş, beliyle ilgili ciddi sorunları olduğu için bana hamileyken 6 ay yatakta yatmak zorunda kalmış. Ben kendim her zaman anne olmaktan çok korktum, ödüm patladı sanki doğururken ölecekmişim gibi duygulara kapıldım durdum. Sebebi bilinç altımda bir yerlerde saklıdır eminim ancak 12. evdeki Ay bile annelikle ilgili bu korkuları anlatıyor bence. Diğer yandan, 12. ev izolasyon ve ayrışma getiriyor ya, ruhum hep dağlara çıkıp, tek başına doğa içerisinde bir kulübede, kitaplarla ve bahçemle bir arada yaşamaktan başka bir şeye arzu duymuyor. Ancak bunu yapabilecek kapasitem olsa bile, bakmak zorunda olduğum insanların yükümlülüğü ile bu hayalimi gerçekleştirmek şu anda benim için imkansız. Alın size bir 12. ev durumu daha

Sizin de 12. evde yer alan gezegenleriniz varsa, ya da bakmış olduğunuz haritalardan edindiğiniz izlenimleriniz varsa , etkilerini ve yansımalarını bizimle paylaşırsanız çok memnun olurum.

Alıntı

Perina

Banlı Kullanıcı
12. ev..1. ev Pluto'dan sonra en çok önem verdiğim ve ilgimi çeken alandır Astroloji'de..ama henüz bu knuya hakim değilim..hatta bu konuda yazılmış bir kitap aldım..ama çok azını okudum..şöyle bir göz attım sadece..aklımı zorluyorum da birşey kalmamış sanki..bu kitaptan alıntılar yapmak isterim ama ne yazıkki nette sürem kısıtlı..2-3 ssate ne sığrıracağımı şaşırdım ben :(. Aklımı zorlayınca sadece cümleyi kurabiliyorum..12.ev pluto ilk tanıyacağım konumdur haritada..bunu çözmeden kendimizi çözemeyiz..hatta öz burcumuzdan,yükselenimizden,ay burcumuzdan bile çok bilgi verecektir kişiliğimiz hakkında..ama bunu çözmek kolay değildir..hatta bir paradoks vardır bana göre..kişi kendini çözemeden 12. evini çözemez bence.. kendini tanımada kilit kavramken,ilk çözülecek konu olması bana tuhaf gelir..hayat bazen çok zor bir bulmaca olabiliyor böyle..çık çıkabilirsen işin içinden..

Siradaninsan

Kayıtlı Üye
İnternetten baktığım haritalarıma göre 12. evimde çok fazla gezegen var. Güneş Merkür Venus Mars ve Satürn gezegeni bu evde bende.