İSTİHARE (Bir şeyi etraflica Ruyada görmek)

nahrun

Kayıtlı Üye
Bu maksat için yatsi namazindan sonra allah rizasi için iki rekat namaz kıl 10 salavat 313 kere Kaf.Ha.Ya.Ayn.Sad. ve 129 kere de süre i mülkde ki

ELA YEGLEMÜ MEN HELEKE VE HUVEL LATİFÜL HABİR

Ayeti kerimesini okuyp sağ tarafina yattıktan sonra kimse ile konuşmadan uykusu gelinceye kadar salavat okursa yine istediğini ruyasinda görür bi iznialah

kipooo

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar bunun kısaltılmış olanı yokmu ? Binler,onbinler,yüzler,elliler,yokmu ?İki kelam etsekte görsek.Çok uzun ys

kskntp

Kayıtlı Üye
Bunu yaptim okurken iyic dalmiştim sol kulağımda birden acı çeken inek ya da mandanın bağırmasına benzeyen ama fazlasıyla korkunç bi ses duydum ilginçti gerçekten. Bu ne olabilir?

Anael Zan

Kayıtlı Üye
ELA YEGLEMÜ MEN HELEKE VE HUVEL LATİFÜL HABİR

7 gun boyunca yatmadan önce 9 kere okuyanda rüyasında bazı hayırlı şeyler gorulurmuş diye duydum..
Denedim birebir gormesemde gördüklerimin anlamından msjı çıkarttım..

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Ben sadece "Ela yalemu men halak...."kısmını biliyorum.7 ya da 9 kez abdestli okuyup konuşmadan uyuyordum ve görüyordum.Bu daha farklı daha detaylı,denemek gerek.Gerçi istiharede önemli olan ruyayı görebilmek kadar onu yorumlamak.Sadece görüp bırakınca havada kalıyor.

kskntp

Kayıtlı Üye
Benim duyduğum ses zikir esnasında oldu rüya değildi yani uyumamıştım oturuyordum karanlıkta ela yalemu men halak okurken kacincida olduğunu bilmiyorum birden bu inlemeyi duydum ne olduğunu merak ediyorum bi bilen söyleyebilir mi

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Benim duyduğum ses zikir esnasında oldu rüya değildi yani uyumamıştım oturuyordum karanlıkta ela yalemu men halak okurken kacincida olduğunu bilmiyorum birden bu inlemeyi duydum ne olduğunu merak ediyorum bi bilen söyleyebilir mi

Çok enteresan geldi sizin tecrubeniz.Yıllardır pek çok istihare denedim,hiç okuma sırasında ses duymadım.Hep ruyamda gördüm.Ela Yalemu istiharesinde "Ey bu ismin hizmetlileri .......... bildir"denilir.Bu uygulamada kulağa ses geliyor ama sanki iç ses gibi ve uyuduktan sonra.Sizinkine bi manâ veremedim.Abdestli okudunuz değilmi?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Allah ın bi lütfu belki uyumadan duymanız.Ha şu da var ki istihare bağlayıcı değildir.Yani 1 den 7 ye kadar istihare edilir ancak en son yine kalbe bakılır.Eğer kalpte aynı sıcaklık niyete karşı devam ediyorsa o işi yapmak uygundur. Zira Peygamber Efendimiz (s.a.v.)"Ruya ile amel edilmez" demişler.Ben de bazı istiharelerime hiç anlam veremiyorum çünkü yorumları benim boyumu aşıyor,anlayamıyorum.İçime döndüğümde ise cevabı görebiliyorum daha doğrusu kalbim soğumuşmu aynımı hissini net alıyorum.Çok arada kalırsanız bu türlü bi deneyin derim.

kskntp

Kayıtlı Üye
İstiharede de boşey göremedim ben zaten ama o sese de bi mana veremedim acaba zikir esnasında kulak perdesi falan mı açıldı noldu anlamadımki gerçi kulak perdesi diye bişey var mı bilmiyorum ama mesela gözdeki perdeler açıliyo kalp gözü açılıyo falan acaba o türden bişeymiki diye düşündüm daha önce bende çok istihare yaptım ama böyle zikirlisini yapmamıştim

kskntp

Kayıtlı Üye
Ses o baya ürkütücüydü bu sfer sadece ses değilde fiziken ortaya çıkarsa cesaret edemiyorum

lviv angeles

Kayıtlı Üye
:)Yok yok rahat olun,fiziken bişey olmaz.Siz tedirgin olursanız çekersiniz aslında.Abdestli olun,kendinden emin okuyun,Allah a emanet hiçbi şey olmaz.Yıllardır okumadığım istihare duası kalmadı,hiç ürkütücü bişey yaşamadım.Nihayetinde istihare Allah tan hayırlısını istemek,bir dua..
Hadi şimdiden kolay gelsin:)

YasinLY

Kayıtlı Üye
Âyetin latin harflerle en yakını şudur:

"Elâ ya'lemü men halag ve hüvel latîfül habîr."

Telaffuz, doğru okumak hatta anlamını bilmek önemlidir.

Tırnak işareti olan "ya'lemü" deki a' "ayn" harfidir. "halag" kelimesindeki "h" harfi Türkçedeki h harfiyle aynı değildir hırıltılıdır. Hatta g ve t harfleri de Türkçe alfabelerinde mevcud değil. "halag" kelimesinde g harfi Gâf'tır. Küçük dilin damağa değmesiyle çıkar. "latîfül" kelimesinde t harfi Arapçada Tâ'dır. Dilin ucu ön dişin arkasına baskın çıkar. Ayrıca î-â uzatmadır elaa-latiif-habiir gibi...

Telaffuzunu, mahrecini, okunuşunu sesli dinleyerek veya Arapça okuyarak anlayabilirsiniz.

La-edri

Kayıtlı Üye
Bir seyi "etraflica görmek" tabiri biraz abartilmamis mi :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Âyetin latin harflerle en yakını şudur:

"Elâ ya'lemü men halag ve hüvel latîfül habîr."

Telaffuz, doğru okumak hatta anlamını bilmek önemlidir.

Tırnak işareti olan "ya'lemü" deki a' "ayn" harfidir. "halag" kelimesindeki "h" harfi Türkçedeki h harfiyle aynı değildir hırıltılıdır. Hatta g ve t harfleri de Türkçe alfabelerinde mevcud değil. "halag" kelimesinde g harfi Gâf'tır. Küçük dilin damağa değmesiyle çıkar. "latîfül" kelimesinde t harfi Arapçada Tâ'dır. Dilin ucu ön dişin arkasına baskın çıkar. Ayrıca î-â uzatmadır elaa-latiif-habiir gibi...

Telaffuzunu, mahrecini, okunuşunu sesli dinleyerek veya Arapça okuyarak anlayabilirsiniz.

Bu istihareyi hiç bilmiyor olsaydım ya da ilk kez deneyecek olsaydım ;dilimin damağıma değmesi ,ön diş arkası,uzatmalar vs..derken ben istihareden vazgeçerdim.:D

albus

Kayıtlı Üye
İngilizceyi nasıl Türkçeymiş gibi okuyamazsak ve okuduğumuzda karşımızdaki bizi anlamazsa Arapça da da böyle. Mesela do you hear me yi du yu hir mi diye okumamız gerek.
Arapça da da bu meseleye dikkat etmek şart

Kupaslı

Kayıtlı Üye
"Elâ ya'lemü men halag ve hüvel latîfül habîr." ayetini yine bu sitede görmüştü. Okumaya devam ettim 5. günde beklediğim cevabı aldım.