Bayanlar savunmasız kaldıkları özel günlerinde dua okuyabilirler mi?

bendekiben

Elit Üye
Affınıza sığınarak bu konuyu açmak istiyorum çünkü daha evvel mabedde bu konuyla ilgili bilgi verilmemiş ve bir forumda bu konuyla ilgili soruma cevap verilmedi soruyu sormamdaki amaç kadınlar o günlerinde savunmasız oluyorlar (çünkü bize öğretilen o günlerde dua okuyamadığımız)ve bazı varlıklar tarafından rahatsız edildiklerinde elleri kolları bağlı kalıyor bizzat rüyamda yaşadım yardımıma başkası koştu.

“Bayanlar namaz kılamadıkları âdetli ve lohusa oldukları günlerde
dua okuyabilirlermi?
1Kur’ân-ı Kerim okuyabilirler mi?
2 Âyetü’l-kürsi ve İhlâs okuyabilirler mi?
3 Besmele, kelime-i tevhid, kelime-i şehadet, salavat-ı şerife, tesbih ve zikir çekebilirler mi?
4

Dini kitapları okuyabilirler mi?
5Radyodan dinledikleri Kur’ân’ı içlerinden tekrarlayabilirler mi?
6 Arapça Besmele yazabilirler mi?”

Bu soruların tamamına toplu olarak şöyle cevap vermeye çalışalım:

Cünüp, âdetli veya lohusa olan kadın Kur’ân âyetlerinden hiç birini okuyamaz, caiz değildir
Bu hususta Resulullah (as) şöyle buyururlar:

“Cünüp ve âdetli kadın Kur’ân’dan hiçbir şey okuyamaz”1

Yani sırf Kur’ân-ı Kerim okumak niyetiyle bir âyetten daha az bile okuyamaz Ancak dua, senâ, Allah’a sığınma, zikir veya bir işe başlangıcında yahut öğretmek maksadıyla Kur’ân’dan bazı âyetleri okumak caizdir

Meselâ, bir ulaşım aracına binerken okunması sünnet olan “Sübhânellezî sahhara lenâ hâzâ vemâ künnâ lehû mukrinîn (Her türlü noksandan münezzehtir o Allah ki, bunu bizim hizmetimize verdi, yoksa bizim buna gücümüz yetmezdi”2

Aynı araçtan inerken de “Rabbenâ enzilnî münzelen mübâreken ve ente hayrü’l-münzilîn (Ey Rabbim, beni hayır ve bereketi bol bir yere indir Misafir ağırlayanların en hayırlısı Sensin3
Bir musibet ve ölüm haberi alınca, “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn (Muhakkak biz Allah içiniz ve muhakkak yalnız Ona dönücüleriz4

Yine bir işe başlarken “Bismillâhirrahmânirrahîm” demek, şükür maksadıyla “Elhamdülillah” demek de bu kabildendi

Aynı şekilde Fâtiha, Âyetü’l-kürsî, Felâk, Nâs ve İhlâs Sûrelerini zikir maksadıyla, Allah’ı hatırlamak düşüncesiyle okumak haram değildi

Mâlikî mezhebine göre, hayızlı ve lohusa olan kadının az miktarda Kur’ân okumasında bir mahzur bulunmamaktadır Bu az miktar da yukarıda adı geçen sûreler miktarıdır Bu meseleye delil olarak; kadınların uzun süre bu halde kalmış olduklarından dolayı istihsânen caiz görmüşlerdir
Hanbeli ve Hanefi mezhebine göre, Kur’ân-ı Kerimin kelimelerini heceleyerek, harf harf okumak caizdir Çünkü böyle bir okuyuş “kıraat”e girmemektedir Yine tilavet olmadan Mushafa bakmayı, sesini çıkarmadan içinden okumasını da caiz kabul etmişlerdir Çünkü bu durumda da kıraatten (okumaktan) söz edilmez5

Bütün bu görüşler müçtehid imamların çeşitli delillere dayanarak vardıkları içtihad farklılıklarıdır ve hepsi de doğrudur

Bunun yanında, Kelime-i Şehâdet, Kelime-i Tevhid, istiğfar, salavat-ı şerife gibi tevhid ve zikir cümlelerini bir veya birden fazla okumak caizdir

Hanımların bugünlerde Kur’ân-i Kerimin dışında tefsir, hadis ve fıkıh gibi dinî kitapları ellerine almaları İmam-ı Âzama göre caizdir Ancak bu kitapların içinde bulunan âyetlere el sürmemeleri gerekir
Kur’ân âyetlerinin bu durumda iken yazılması meselesinde el-Feteva’l-Hindiyye’de şu kayıtları okuyoruz:
“Cünüp veya hayızlı olanların yazmakta oldukları satırların arasına Kur’ân’dan bir âyet yazmaları mekruhtur Fakat yazdıkları bu âyetleri okumazlarsa mekruh olmaz

“İmam-ı Muhammed ise, bu kimselerin Kur’ân yazmamaları bana göre en sevimli davranıştır, diyerek bu hususta ihtiyatlı ve dikkatli olmayı tavsiye etmektedir”

Buna göre, Besmele de Kur’ân’dan bir âyet olduğundan hayızlı iken yazılmaması daha isabetli olur
Bu arada hangi mezhebe bağlı olursa olsun, bu haldeki bir kadın Kur’ân’ın bir âyetine bile el süremez Ancak Kur’ân’a yapışık olmayan temiz bir bez ve kâğıtla tutabilir

1 İbni Mâce, Tahâret: 105
2 Zuhruf Sûresi, 13
3 Mü’minûn Sûresi, 29
4 Bakara Sûresi, 256
5 Vehbe Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslâmî ve Edilletühû, İslâm Fıkhı Ansiklopedisi, 1: 288-9
6 İbni Mâce, Tahare: 119
7 Bidâyetü’l-Müctehid, 1:110; el-fıkhu’l-İslâmî ve Edilletühû, 1: 42

Alıntı

Cem

Kayıtlı Üye
Ben bu konu hakkında okuyabilir diye düşünüyordum ancak durum öyle değilmiş. Hocaya sordum O günlerde ezberden bile okuyamaz dedi .Hocam o zaman bu insanlar her tür saldırıya açık haldeler savunmasızlar dedim o da bu durum onların bir hatası değil, yüce Allah onları o günlerinde koruma alıyor dedi.

bendekiben

Elit Üye
Kusura bakmayın konu istemeden böyle oldu ve yazılanlar okunmuyor Evet bayanlar özel günlerinde kur'an a el süremezler ama araştırmalarıma göre dua okuyabilirler Fatiha Ayet-el kürsü Nas Felak gibi.. Ayrıca zikir de yapabilirler sonucuna vardım

sarmaşık

Kayıtlı Üye
Ezberden okumanın sakıncası ne olabilir ki....Bu konuya gerçekten hakim biri cevap versin...islamiyette sence bence yok...mevlam ne diyorsa o....Bu nedenle yorum yapmak da beni rahatsız ediyor...Ama kuranı kerimde en çok tekrar edilen sözcük düşün sözcüğüyse herşeyin mantıklı bir açıklaması olmalı....Ben ezberden okuyorum...Ama merak da ediyorum...

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Bayanlar özel günlerinde sadece dua niyetine Fatiha'yı okuyabilirler. Ayetel Kürsi Nas Felak kesinlikle okunmamalıdır. Kur'an ayetleri okuyamazlar sadece dua edebilirler. Zikirde çekebilirler. Gusul Abdesti almadan Kur'an Ayetleri okunmaz.

La-edri

Kayıtlı Üye
Bayanlar özel günlerinde bir cok inanisda savunuldugu üzere "pis,kirli" degildir.
Bu dönemler bayanlarin dogasinda var olan olgulardir.Erkeklere göre kadinlar niye her ay bir hafta Kur'an dan men edilsin.

Allah katinda temizlik , manevi dir zahiri degil.

Vakia79'da gecen "temizlenenler" cümlesi "Ona (Kur'ana) ancak temizlenenler dokunabilir"
Kadinlarin yada erkeklerin durumundan ziyade,niyeti kötü olan varliklar ile alakali.

Söyleki, insanlar bir dönem cinlerin haber caldiklarini ve bunlarla beraber gayb dan haber verebileceklerini savunmuslardir.Bu olayin üstüne inmistir bu ayet.

Bir insan icin Kur'an okumanin tek sarti Euzubesmele dir.Seytan'dan Allah'a siginmak cünki o ayetler okunurken vesvese verir, niye? nasil? , böyle olmayip söyle olsaydi, yanlis olmus vsa tarzinda"

Kadinlar bahsi gecen hallerde, namaz kilmazlar Kaabe'yi tavaf etmezler oruc tutmazlar ve cinsel iliskide bulunamazlar, bunlar ayetler ile bildirilmistir, Kur'an yasagi olmus olsa idi bu sayilanlarin yanina konulurdu.

Günümüzde malesef böyle bir inanis var, bazilari yanlis bilgilendirmeden dolayi el sürmez, bazilari ise dogruyu bilir ama saygilarindan dolayi beklerler.
Ama bu bir ölcü degildir. Musaf'in dokunulmazligi yoktur, asil olan onun icindeki ayetlerdir.
Ve bu ayetleri ezberlemis olan musaf niteligindedir zaten.Yani biraz düsündügümüzde sorunu cözeriz.

Kur'an a ellemeyelim ama Ayet-el Kürsi ezbere okuyalim, aradaki fark ne ?
Aradaki fark sudur, Kitap'i kutsamak,ona dokunulmazlik vermek.Hatta ayetlerin üstüünde tutmaya kadar gidiyor.Ayetleri oku ama kitapa dokunma... Ilginc

Kaldiki, Fatiha Kur'an'in Kapisi Ayet-el Kürsi ise atardamari dir,icinde Ismi-Azam barindiran ayetler bunlar

Zikir'e gelince her halukarda yapilabilinir..
Dua yine öyle.
Bir kadinin adetli iken yapmamasi gerektigi olaylar Allah tarafindan bildirilmistir.

Namaz
Oruc
Kaabe'yi tavaf
Cinsel iliski.

Sevgiler..

bendekiben

Elit Üye
Teşekkürler çok açıklayıcı oldu ben de bu sayede rahat bir nefes aldım çünkü evde herkeze dua okuyan benim böyle durumlarda yetersiz kaldığımı düşünüp üzülüyordum

Cem

Kayıtlı Üye
Ezberden okumanın sakıncası ne olabilir ki....Bu konuya gerçekten hakim biri cevap versin...islamiyette sence bence yok...mevlam ne diyorsa o....bu nedenle yorum yapmak da beni rahatsız ediyor...ama kuranı kerimde en çok tekrar edilen sözcük düşün sözcüğüyse herşeyin mantıklı bir açıklaması olmalı....ben ezberden okuyorum...ama merak da ediyorum...

Ben Diyanet görevlisine sordum ezberdende okuyamaz diyor

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Bence La-edri'nin açıklaması son derece mantıklı. Ama farklı görüşler çıkacaktır tabii ki...

silverwings

Banlı Kullanıcı
İş
grafik tasarım
Neden dua okuyamasınlar ki? Allah'a zikir ve dua her zaman olur, regl döneminde dua edilebilirler ama bu dua Kur'an'da yer alan dualardan oluşmaz. Yani dua illa sure okumaktan ibaret değildir, Yüce kitaptaki sureleri değil de kendi diliyle Yaradan'a dua edebilir mesela
"Allahım beni kötülüklerden koru, şer ve gafletten sana sığınırım" gibi, Allah'ın adını her zaman zikredebilirsiniz.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Kusura bakmazsanız hangi ayetlerde bildirilmiştir? Benim bildiğim Kuran'da kadına sadece cinsel ilişki sınırlaması getiriliyor bu dönemler için. Diğerleri hadis olarak naklediliyor. Hadislere bakış açım da ayrı bir olay zaten. Kuran'da yazmıyor namaz kılamazlar veya dua okuyamazlar diye.

Burada:
Kim Peygambere itaat ederse, gerçekte Allah’a itaat etmiştir. (Nisa, 4/80)
Peygamber size ne verdi ise onu alın ve size neyi yasakladı ise ondan sakının.(Haşr,59/7)

Bahsedilen konuları bence birileri fena halde yanlış anlıyor veya yanlış anlaşılmasını istiyor. Haliyle kullanıyor..

O çok sahih hadisçilerden örnek vereyim mi? Kadınlara nasıl bir bir sonradan yasaklar ve aşağılayıcı şeyler yüklenmiş? Buyrun:

Varan 1:
''Eğer bir kimsenin bir kimseye secde etmesini emretseydim, erkeklerin kadınlar üzerinde olan haklarından dolayı kadınların erkeklere secde etmelerini emrederdim.
Tirmizi, Rada 10/1159; Ebu Davud, Nikah 40/2140; Ahmed b. Hanbel, Müsned 6/76; İbn Mace, Nikah 4/1852''

Varan 2:
''Çok lanet ediyor ve kocalarınıza karşı nankörlük ediyorsunuz. Aklı başında bir erkeğin aklını sizin kadar çelebilen, aklı ve dini eksik başka bir varlık görmedim.
Müslim, İman, 34/132; İbn Mace, Fiten 19/4003''

Varan 3:
''Ey kadınlar topluluğu! Sadaka veriniz ve çok istiğfar ediniz. Çünkü ben, Cehennem halkının çoğunun sizler olduğunu gördüm.
Müslim, İman 34/132; İbn Mace, Fiten 19/4003''

Varan 4:
''Uğursuzluk üç şeyde vardır: Kadında, evde ve atta.
Ebu Davud, Tıb 24/3922; Müslim, Selam 34/115; Buhari, Nikah, 17/4805''

İbn Mace'ye dikkat ettik mi yukarıdaki saçmalıklarda?? Buyrun aşağıda da bunu bize nakletmiş (!)

Bir kadın Hz. Âişe’ye sordu:
-Hayızlı kadının hayızdan temizlendikten sonra hayız zamanında kılamadığı namazları kaza etmesi gerekir mi?
Hz. Âişe şöyle cevap verir:
-Sen Haruriyye misin (Haricilerden misin?). Biz Peygamberin (a.s.m.) yanında hayız âdetini görürdük, sonra temizlenince guslederdik. Peygamber (a.s.m.) namazı kaza etmemizi bize emretmezdi.(İbni Mâce, Taharet: 119.)

Yahu şimdi bu adamların naklettiklerine nasıl güvenelim?? Siz sağlam delil mi istiyorsunuz o halde Kuran'a bakın. Kuran kadınların özel günlerini es mi geçti? Hayır yazdı. Kadının ibadetini es mi geçti? Hayır elbette yazdı. Peki bunların arasında tövbe haşa Allah sayfa fazla olmasın diye özellikle mi kadın bu döneminde ibadet edemez diye yazmadı?

Özetle duanızı istediğiniz zaman dilediğiniz gibi yapın. Dua etmenin sınırı yoktur. Bu minvalde Allah size Kuran'da savunmasız kalacaksınız da demedi.

- Erkek veya kadın, mümin olarak, kim yararlı işler işlerse, işte onlar cennete girerler, kendilerine zerre kadar zulmedilmez. 4 / NİSÂ - 124

- Erkek veya kadın, mümin olarak kim iyi amel işlerse, onu mutlaka güzel bir hayat ile yaşatırız. Ve mükâfatlarını, elbette yapmakta olduklarının en güzeli ile veririz. 16 / NAHL - 97

Perina

Banlı Kullanıcı
Ama Hadislere önemseyen insanlarda var.. Peygamberimizin sözleridir hadisler..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ama Hadislere önemseyen insanlarda var.. Peygamberimizin sözleridir hadisler..

O zaten öyle. Çok değerlidir hadisler. Ancak yukarıda hadisler ne hale getirilmiş ona örnek verdim. Bunlar zaten büyük zalimler. Bizi peygamberimizin sözleriyle vurup, asıl olanları da kötülüğe bulayanlar.

Perina

Banlı Kullanıcı
Bu konuda ayrıntılı yorum yapamam..uydurma hadis var mı bu beni aşar..ben hadislere saygı duyarım..şimdilik bununla sınırlıyım..uydurma hadis varmıdır..sanmıyorum..yoktur bence..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bu konuda ayrıntılı yorum yapamam..uydurma hadis var mı bu beni aşar..ben hadislere saygı duyarım..şimdilik bununla sınırlıyım..uydurma hadis varmıdır..sanmıyorum..yoktur bence..

O zaman siz kadınların ne hakkı vardır, ne yeri. Sizler sadece cinsel doyum için yaratılmış, işe yaramaz, hatalı üretim, lanetli, köle varlıklarsınız. Yukarıdakileri okumadınız sanırım. Yetmediyse daha nicelerini yazabilirim. Evet o nakledilenlere göre sizin aslında var olmanız başlı başına hata. Uydurma hadis yok madem, siz bunları kabul etmiş oluyorsunuz. Diyecek bir şeyim yok.

bendekiben

Elit Üye
Kusura bakmazsanız hangi ayetlerde bildirilmiştir? Benim bildiğim Kuran'da kadına sadece cinsel ilişki sınırlaması getiriliyor bu dönemler için. Diğerleri hadis olarak naklediliyor. Hadislere bakış açım da ayrı bir olay zaten. Kuran'da yazmıyor namaz kılamazlar veya dua okuyamazlar diye.

Burada:
Kim Peygambere itaat ederse, gerçekte Allah’a itaat etmiştir. (Nisa, 4/80)
Peygamber size ne verdi ise onu alın ve size neyi yasakladı ise ondan sakının.(Haşr,59/7)

Bahsedilen konuları bence birileri fena halde yanlış anlıyor veya yanlış anlaşılmasını istiyor. Haliyle kullanıyor..

O çok sahih hadisçilerden örnek vereyim mi? Kadınlara nasıl bir bir sonradan yasaklar ve aşağılayıcı şeyler yüklenmiş? Buyrun:

Varan 1:
''Eğer bir kimsenin bir kimseye secde etmesini emretseydim, erkeklerin kadınlar üzerinde olan haklarından dolayı kadınların erkeklere secde etmelerini emrederdim.
Tirmizi, Rada 10/1159; Ebu Davud, Nikah 40/2140; Ahmed b. Hanbel, Müsned 6/76; İbn Mace, Nikah 4/1852''

Varan 2:
''Çok lanet ediyor ve kocalarınıza karşı nankörlük ediyorsunuz. Aklı başında bir erkeğin aklını sizin kadar çelebilen, aklı ve dini eksik başka bir varlık görmedim.
Müslim, İman, 34/132; İbn Mace, Fiten 19/4003''

Varan 3:
''Ey kadınlar topluluğu! Sadaka veriniz ve çok istiğfar ediniz. Çünkü ben, Cehennem halkının çoğunun sizler olduğunu gördüm.
Müslim, İman 34/132; İbn Mace, Fiten 19/4003''

Varan 4:
''Uğursuzluk üç şeyde vardır: Kadında, evde ve atta.
Ebu Davud, Tıb 24/3922; Müslim, Selam 34/115; Buhari, Nikah, 17/4805''

İbn Mace'ye dikkat ettik mi yukarıdaki saçmalıklarda?? Buyrun aşağıda da bunu bize nakletmiş (!)

Bir kadın Hz. Âişe’ye sordu:
-Hayızlı kadının hayızdan temizlendikten sonra hayız zamanında kılamadığı namazları kaza etmesi gerekir mi?
Hz. Âişe şöyle cevap verir:
-Sen Haruriyye misin (Haricilerden misin?). Biz Peygamberin (a.s.m.) yanında hayız âdetini görürdük, sonra temizlenince guslederdik. Peygamber (a.s.m.) namazı kaza etmemizi bize emretmezdi.(İbni Mâce, Taharet: 119.)

Yahu şimdi bu adamların naklettiklerine nasıl güvenelim?? Siz sağlam delil mi istiyorsunuz o halde Kuran'a bakın. Kuran kadınların özel günlerini es mi geçti? Hayır yazdı. Kadının ibadetini es mi geçti? Hayır elbette yazdı. Peki bunların arasında tövbe haşa Allah sayfa fazla olmasın diye özellikle mi kadın bu döneminde ibadet edemez diye yazmadı?

Özetle duanızı istediğiniz zaman dilediğiniz gibi yapın. Dua etmenin sınırı yoktur. Bu minvalde Allah size Kuran'da savunmasız kalacaksınız da demedi.

- Erkek veya kadın, mümin olarak, kim yararlı işler işlerse, işte onlar cennete girerler, kendilerine zerre kadar zulmedilmez. 4 / NİSÂ - 124

- Erkek veya kadın, mümin olarak kim iyi amel işlerse, onu mutlaka güzel bir hayat ile yaşatırız. Ve mükâfatlarını, elbette yapmakta olduklarının en güzeli ile veririz. 16 / NAHL - 97

Evet kesinlikle katılıyorum Kocasına cevap veren kadın cehennemde köpek gibi havlarmış ya kocasının dediğini yapmayan cehennemlikmiş gibi çarpıtılmış bilgiler var Kuranı okuyabilseydik zaten bu gibi durumlara izin vermezdik Ayrıca kuranı bilenler veya bilgiğini söyliyen bazı kişiler öyle şeyler idda ediyorlarki bizde kör cahil bu anlatılanlara itikat ediyoruz buda bizim din konusunda ne kadar yetersiz bilgiye sahip olduğumuzun kanıtıdır.

silverwings

Banlı Kullanıcı
İş
grafik tasarım
Hadislerde kadın regl döneminde namaz kılamaz diye belirtiliyor, Kur'an'dan sureler de okuyamaz böylelikle ama önemli olan gönlünden geçeni Allah'a sunmak değil midir?
İmanı olan kimse hiçbir zaman korkmasın, gönülden geçeni Allah görür, gönüldeki fazilet Allah'a zikir eder zaten.
@ Chillout Kuran'da yazmıyor diyorsun da Diyanet bunu kafasından uydurmuyor ya?!

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Evet kesinlikle katılıyorum Kocasına cevap veren kadın cehennemde köpek gibi havlarmış ya kocasının dediğini yapmayan cehennemlikmiş gibi çarpıtılmış bilgiler var Kuranı okuyabilseydik zaten bu gibi durumlara izin vermezdik Ayrıca kuranı bilenler veya bilgiğini söyliyen bazı kişiler öyle şeyler idda ediyorlarki bizde kör cahil bu anlatılanlara itikat ediyoruz buda bizim din konusunda ne kadar yetersiz bilgiye sahip olduğumuzun kanıtıdır.

Okuyun o zaman? Sizi tutan yok ki. Okuyun, öğrenin. Hatta girin karşılaştırmalı Kuran anlatımları var. Teknolojiyi de kullanın. Evinize de alın. Yetersiz bilgiye sahip olmak diye bir şey yok, bilgiye ulaşmamak var. Bilgi her yerde. Hem bedava hem paralı gidip alın.

Perina

Banlı Kullanıcı
O zaman siz kadınların ne hakkı vardır, ne yeri. Sizler sadece cinsel doyum için yaratılmış, işe yaramaz, hatalı üretim, lanetli, köle varlıklarsınız. Yukarıdakileri okumadınız sanırım. Yetmediyse daha nicelerini yazabilirim. Evet o nakledilenlere göre sizin aslında var olmanız başlı başına hata. Uydurma hadis yok madem, siz bunları kabul etmiş oluyorsunuz. Diyecek bir şeyim yok.

Okuyamadım ben sadece uydurma hadis hususunu yazmıştım..dediğimgibi bu konuyu bilmiyorum..ama İslam alimlerine de inanmak zorunda hisediyorum birçok konuda..ama uydurma hadis konusunu bilmiyorum..bu hususu dikkate alacağım bundan sonra..araştırırım ama doğru bilgiye ulaşırmıyım bilmiyorum..bazı konular tam bir muamma:(.

not:Sonra bu konuyu okurum..vaktim olunca..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Hadislerde kadın regl döneminde namaz kılamaz diye belirtiliyor, Kur'an'dan sureler de okuyamaz böylelikle ama önemli olan gönlünden geçeni Allah'a sunmak değil midir?
İmanı olan kimse hiçbir zaman korkmasın, gönülden geçeni Allah görür, gönüldeki fazilet Allah'a zikir eder zaten.
@ Chillout Kuran'da yazmıyor diyorsun da Diyanet bunu kafasından uydurmuyor ya?!

Diyanet? Bana Kuran'da yazanı getirin. ''Kadın özel döneminde namaz kılamaz'' diyen bir delil istiyorum. Aynı zamanda sure de okuyamaz diye bir delil isterim.