İnsan şeklinde farklı canlılar var mı bilmediğimiz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ridiculous

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar inanın bu sitedeki yazıları beğenerek okuyorum. Ama en çok merak ettiğim şey ise gerçekten bu sorudur. Evrende bizim bilmediğimiz insan şeklinde canlılar var mıdır? Beni aydınlatırsanız gerçekten sevinirim. Kur'an'ın Türkçe mealini okudum ancak bir şey anlayamadım. Şimdiden teşekkürler.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
İnsan şeklinde olan ve olmayan milyonlarca tür ''zeki'' yaşam formu vardır. Kaynak? Elbette yok.

Ridiculous

Kayıtlı Üye
Çok teşekkür ederim arkadaşlar okuyacağım sağolun bilgileriniz için

gümüş

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar inanın bu sitedeki yazıları beğenerek okuyorum. Ama en çok merak ettiğim şey ise gerçekten bu sorudur. Evrende bizim bilmediğimiz insan şeklinde canlılar var mıdır? Beni aydınlatırsanız gerçekten sevinirim. Kur'an'ın Türkçe mealini okudum ancak bir şey anlayamadım. Şimdiden teşekkürler.

İnsan formundaki diğer yaratılmışlar için bilmiyorum ama 2 hafta önce Yaşar Nuri hocanın bir programa tesadüf etmiştim ve şimdi unuttum hangi ayet, onunla var ve bu ayete göre biz hepsinden üstün değiliz, üstün olduklarımız var, olmadıklarımız da var demişti.

Kur'an mealine göre sorduğunuz için, yine insan formunda başka canlılara yanıt bilmiyorum ama muhtelif ayetlerle başka evrenler ve şuur sahibi yaratılmıslar olduğu inancı yaygındır ve bazı ayetler de bu şuur kelimesi geçer de..Fakat antitezi de var, her iki yorum için de örnek vereyim.

Mesela ;

Zümer 68

Ve sur üflenmiştir de Göklerde kim var, Yerde kim varsa çarpılıp yıkılmıştır, ancak Allahın dilediği müstesnâ, sonra ona bir daha üflenmiştir, bu kerre de hep onlar kalmışlar bakıyorlardır

Ayeti ve benzerleri bizden başka da şuur sahibi yaratılmıslar olduğuna işaret eder (yorumu benimseyene göre )
Burada parantez açıyorum : Melekler için irade sahibi değil denir ve gökler hanesindekilerin de melekler olduğu düşüncesi de vardır. Göklerdeki kimler kimdirler bilmiyorum, yorumum kimler kısmına değil ama yukarıda okudum ve anlamadım demişsiniz,mana çıkaranlar okurken bu gibi nüansları da başka şeyler gibi dikkate alırlar kendi yorumlarını geliştirirlerken, onu söylemeye çalışıyorum. Bu halde diler melekler arasında da ayıklama olacak mı diye yönlendirisiniz düşünce akışını diler başka evrenler var diye ya da diler gökten kastedilen kuşlardır dersiniz, vb. Bu kişiden kişiye değişir, doğrusunu Allah bilir.

Antitezi demiştim:

Ali İmran-33. Gerçekten Allah, Adem’i, Nuh’u, İbrahim soyunu ve İmran soyunu âlemler üzerine seçkin kıldı

Bu ayete mesela bakıp, hayır kastedilen diğer alemler değil, soyun soya üstünlüğü veya seçkinliği yorumu da vardır , benimseyenlerce kabul görür ama islami inanca göre hepimizin Hz Adem 'den geldiğimizi hesaplarsak sonrasında ayrılan kollardan direkt gelmedikse de kök bağımız Hz Adem ile olduğu için nihayetinde insan olarak birbirimize karşı bu anlamda soy üstünlüğümüzün olmadığı sonucuna gideriz. Diğer alemlere seçkin kıldı ayeti ile insan topluluklarından birisini diğerine seçkin kıldı dersek bu da islami açıdan hepimizin Hz Adem'den gelen kök bağını inkar etmemiz olur.

Ne kadar yansıtmak istemesem de ister istemez satırlarda kendimi yansıtıyorum, bunun için özür dilerim çünkü özellikle söz konusu inanışlar ise belirgin ya da belirsiz yönlendirme yapmaktan çekinirim, ama beni satırlarımdan ayıklarsanız okurken , meali tekrar okuduğunuzda halihazırda gördüğünüzü pekiştirecek veya yeni perspektifler açabilecek anlamlar bulabilir, seçtiğiniz yönde ilerlersiniz.

La-edri

Kayıtlı Üye
Kur'an insanin üstüne bir varlik övmez,yani yaratilisi itibariyle insan en üstün olanidir, fakat insani iki sekilde anar, hayvan gibi ve insan gibi olanlardan bahseder.

Hayvan gibi olanlar; Yemek icmek üremek vbb. amaclar pesinde kosan, olanlara zaten Nefsi Emmare diyor.

Insan gibi anilanlar ise; Akil edenler sorup hakikatin pesine düsenler, ve hakikate yaklastikca degerlenenler..

gümüş

Kayıtlı Üye
Yaşar Nuri hoca'nın bahsettiği ayet için :

İsra 70 ' e bakılmasını rica edeceğim, bulana dek kitabı hatmettim neredeyse ;)

Ridiculous

Kayıtlı Üye
Bu güzel bilgileriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Çok sağolun.

watcherboy

Banlı Kullanıcı
şu anda insanlar ve cinler var melekler var ama cinlerin sayısı insanlardan daha çokmuş...

Yakaza

Kayıtlı Üye

"İnsan şeklinde" kısmını doğru anladıysam şeytanın her türlü şekle girebildiği(cnalı-cansız)biliyorum.Çok güzel bir kadın,çok yakışıklı bir erkek vs..

BeLiaL

Banlı Kullanıcı
İş
öğrenci
Çoğu arkadaş dini olarak bilgi vermeye çalışmış ama ben herşeyin cevabının dinde saklı olmadığını savunarak insanın kendi aklıyla kendi yaratılışı gibi bir çok yaratılışlar veya evrimsel süreç içinde olabilecek evrende bir sürü canlı olabileceği ihtimalini düşünüp bu sorunun cevabını herkezin kendi cevaplayabilir diye düşünüyorum...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...