Neden yaratıldık??

AcemiCedı

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar ben müslümanım Allah'ın varlığınada süphesiz inanıyorum. Fakat Allah'ın bizi neden yarattığını anlıyamıyorum. Birkaç kişiye sordum cevapları 'O'na inanmamız ve ibadet etmemiz için' oldu. Fakat bu beni tatmin etmiyor. Allah bizim kullugumuza muhtaç mı?? Neden bizi yarattı?? Bazıları kusursuz bir yaratık yapmak istemiş ve insanı yaratmış diyor. Fakat insan kusursuz değil zayıf noktaları var kıskanç, güç düşkünü ve tamahkar. Ayrıca en mükemmel varlıkta değil çünkü cinler bizden daha güçlü. Allah bizi neden yarattı?? Lütfen beni bu karanlıktan kurtarın.:willy_nilly:

Perina

Banlı Kullanıcı
Bence düşünerek ve araştırarak bir sonuca varabilirsiniz gelecek zamanda..Allah hikmetsiz hiçbir şey yapmaz çünkü..Hayat karmakarışık..hatta çözmek ne kelime en küçük şeyi anlamakta zorlanıyor insanoğlu..ama kçüçük çıkarımlar yapabişiyoruz araştırıp okudukça..ve umarım hayırlı sonuçlara ulaşırsınız..birçok insan araştırdıkça ve öğrendfikçe yaradılışa ve Allah'a hayranlık duyuyor(yani genelde)..Sanırım en büyük sorun bu,yeterince araştırıp gözlem yapmıyoruz..oysa biz de evren de harika varlıklarız..bizlerde yaradılışımızda harika..ve kesinlikle nedensiz değil..ben kısaca birşeyler yazayım isterseniz..yaratıldık,çünkü Yaradan'ın sevgisi bunu gerektirdi..Yaradıldık ve imtihandayız..çünkü Yaradılışımızı anlamlandırmamız istendi..

tunny

Kayıtlı Üye
Öncelikle bu konuyu düşündüğün için tebrikler.Dogmalar sana yetersiz geliyor ve ruhun arayış içinde bu aşılması gereke nen büyük engeldir.Artık bu aşamadan sonra bilgi seni bulacaktır emin olabilirsin.Sen yinede devam et aramana.NEyse gelelim açıklamaya.

Evren bir sistemdir.Bu sistemin çarkları evrimle çalışır.Barındırdığı bütün varlıkları bütün maddeleri tekrardan bütünleştirmeye çalışır.Evet biz mükemmelliyetin bir sonucu olarak ortaya çıktık ve ona geri dönmeye çalışıyoruz.Ama bu olay biz ondan koptuk ayrıldık o tek olan evreni oluşturdu şeklinde değildir.Tekliğin mükemmelliyetinin bir sonucu olarak bizler ortaya çıktık.Yani bir yan ürün diyebilirsin :).Neyse devam edelim.Ve bu aşamadan sonrada evreni bir insan olarak görmeni istiyorum.Ve bu insanın bütün organlarını hayal et.her bir organ kendi çalışan ama aslında bütüne hizmet eden varlıkları temsil eder.İşte biz bu aşamada daha hücreleriz hatta belkide atomlar.Evren mikroevrenden makroevrene kadar aynı sistemi işler.İlerleme gelişim.Bunun sonu var mı?Şuanda bilemeyiz.ama bize bizden ileri varlıkların ilettiği mesaj hep aynı evrim, ilerleme, tanrısallaşma.

Şuan bahsettiğim şeyler sana çok saçma gelebilir.Ama bu konuyu ne tek bir gecede ne de bir yıl içinde öğrenebilirsin, bu işe yıllarını hatta belki de ömürlerini vermelisin.Şunu unutmaki evrim için çabaladığın her saniye ruhuna işler ve oyun her başa sardığında 0 dan değil bu saveli dosyadan başlamış olursun :).Evrim hiç bir zaman başa sarmaz yada geri gitmez.Ve sana küçük bir ip ucu, Dephoi tapınağında altın harflerle yazan en önemli ip ucudur bu, "Kendini Bil,Tanrıları Tanıyacaksın"

AcemiCedı

Kayıtlı Üye
Teşekkürler. Söyledikleriniz saçma gelmedi. Fakat ne demek istediğinizi anlıyamadım.

Perina

Banlı Kullanıcı
Öncelikle bu konuyu düşündüğün için tebrikler.Dogmalar sana yetersiz geliyor ve ruhun arayış içinde bu aşılması gereke nen büyük engeldir.Artık bu aşamadan sonra bilgi seni bulacaktır emin olabilirsin.Sen yinede devam et aramana.NEyse gelelim açıklamaya.

Evren bir sistemdir.Bu sistemin çarkları evrimle çalışır.Barındırdığı bütün varlıkları bütün maddeleri tekrardan bütünleştirmeye çalışır.Evet biz mükemmelliyetin bir sonucu olarak ortaya çıktık ve ona geri dönmeye çalışıyoruz.Ama bu olay biz ondan koptuk ayrıldık o tek olan evreni oluşturdu şeklinde değildir.Tekliğin mükemmelliyetinin bir sonucu olarak bizler ortaya çıktık.Yani bir yan ürün diyebilirsin :).Neyse devam edelim.Ve bu aşamadan sonrada evreni bir insan olarak görmeni istiyorum.Ve bu insanın bütün organlarını hayal et.her bir organ kendi çalışan ama aslında bütüne hizmet eden varlıkları temsil eder.İşte biz bu aşamada daha hücreleriz hatta belkide atomlar.Evren mikroevrenden makroevrene kadar aynı sistemi işler.İlerleme gelişim.Bunun sonu var mı?Şuanda bilemeyiz.ama bize bizden ileri varlıkların ilettiği mesaj hep aynı evrim, ilerleme, tanrısallaşma.

Şuan bahsettiğim şeyler sana çok saçma gelebilir.Ama bu konuyu ne tek bir gecede ne de bir yıl içinde öğrenebilirsin, bu işe yıllarını hatta belki de ömürlerini vermelisin.Şunu unutmaki evrim için çabaladığın her saniye ruhuna işler ve oyun her başa sardığında 0 dan değil bu saveli dosyadan başlamış olursun :).Evrim hiç bir zaman başa sarmaz yada geri gitmez.Ve sana küçük bir ip ucu, Dephoi tapınağında altın harflerle yazan en önemli ip ucudur bu, "Kendini Bil,Tanrıları Tanıyacaksın"

Evet kendimizi bilmek ve tanımak anahtar kelime..lakin buradaki anlattıklarınızın birçoğuna katılsam da ve son birkaç yıldır bu bilgilerle karşılaşsamda ben de ama insanın Tanrı olacağına asla inanmıyorum..Evet O'nun gölgesi olabiliriz belki ama kendisi asla olamayız..biz insanız..bu bizim türümüz..

tunny

Kayıtlı Üye
Mesele Tanrı olmak değil.Aslına bakarsanız aslında teknik olarak zaten Tanrıyız.Bunu şöyle düşünün.Biraz önce evreni bir insan bizide hücre olarak düşünmenizi istedim.Şimdi içinizde ne kadar çok evren ve insan var onu hayal edin.Yani kısacası en küçük boyuttan en büyüğüne kadar bir sistem ve kural var.Bu gayet basit ilerlemek gelişmek evrimleşmek.Şimdi sizin sorduğunuz soru en temel ve yanıtlaması en uzun sorulardan biri.Bunu anlamak için ne burası yeterli nede bunu anlatmak için ben yeterliyim.Tek yeterlilik kendinizsiniz.Kendini bilmedeki sırda buradadır işte.Kendini bulduğun zaman evrenide anlayacaksın.

"belatrx" anlayabileceğin en kolay açıklama, evren tekten geldi ve ona geri dönmeye çalışıyor.İnsanda bu yoldaki bir yolcu.daha doğrusu bizler insan deneyimi yaşayan ruhlarız.Yani insan olmak bir basamaktır.evren insan veya başka bir varlık odaklı değildir.Hepimizin amacı bire ulaşmak.yediğin yemeğinde soluduğun havanında sevdiğin hayvanında amacı bu.

Not:Bu açıklamalarımı birde şöyle düşün, nasıl dinler içlerine girdikçe kalıplardan ve bazı ibadetlerden sıyrılırsa.Mesela tasavvufta ilerledikçe namaz ve bazı ibadetler yapılmaz.(Bazı sebepleri var)Aynı bunun gibi bizim insan olarak bulduğumuz ve bildiğimiz sebeplerinde bir sınırı ve kalıpları var.Evrimini ilerlettikçe cevaplar daha netleşecek ve değişecektir.Önemli olan bu işe adım atabilmek.etrafındaki geçici unsurlardan sıyrılıp kalıcı olan kanunları ve sistemleri farkedebilmek.Bu yüzden sana kendini bil diyorum.Böylece farkındalığını sağladıktan sonra evreni anlar ve evrimini hızlandırırsın.

Perina

Banlı Kullanıcı
Ama inandığım dinde ben Tanrıyım demek en büyük günahtır..İnsan Tanrı değildir..ve hiçbir zamanda Tanrı olmaz..İnsanız ve öyle kalacağız..öbür alemde de öyle olacak..hatta dinin tasavuf kısmında dahi bu böyledir..Tanrı olma düşüncesi dinde ve ileri aşamalarında da yoktur..bu inanç meselesi..tartışılma aslında..

Ama din de Tantı'nın gölgesi olma durumu var..yani bir noktada hemfikirim sizinle:) ve dediğimgibi sizin yaptığınız açıklamalarla evet karşılaştım,ama Tanrı olma durumu inancıma ve akla ters..

tunny

Kayıtlı Üye
Dediğiniz gibi aynı şeylerden bahsediyoruz.Sadece benim açıklamaya çalıştığım kelimeler farklı.Bende haşa Tanrı ile kendimi bir tutmuyorum.Ama benim inancım evreni bu şekilde açıklıyor.Aslında benim inancım bütün dinlerin inancı ama neyse tartışma açabilecek başka bir anlama gelebilir bu :) . Meselenin özü yanılsamalardan kurtulup gerçek doğruları(evrenin doğruları)nı bulabilmek ve farkında olabilmekte. Onun dışındakilere ister Veli Ali, ister Ali Veli.

La-edri

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar ben müslümanım Allah'ın varlığınada süphesiz inanıyorum. Fakat Allah'ın bizi neden yarattığını anlıyamıyorum. Birkaç kişiye sordum cevapları 'O'na inanmamız ve ibadet etmemiz için' oldu. Fakat bu beni tatmin etmiyor. Allah bizim kullugumuza muhtaç mı?? Neden bizi yarattı?? Bazıları kusursuz bir yaratık yapmak istemiş ve insanı yaratmış diyor. Fakat insan kusursuz değil zayıf noktaları var kıskanç, güç düşkünü ve tamahkar. Ayrıca en mükemmel varlıkta değil çünkü cinler bizden daha güçlü. Allah bizi neden yarattı?? Lütfen beni bu karanlıktan kurtarın.:willy_nilly:

Allah bilinmeyi istedi.

Allah övümleye laik oldugunu hatta övgüye bir tek kendisinin laik oldugunu Kur'an da bildirmistir..
Peki kim övecek ?
Allah dileseydi bir tek melekleri yaratirdi, ama onlar zaten övüyor sukur ediyor ibadet ediyor, onlar bunun icin yaratildi.Ve yine bütün alemler öyle
gayri ihtiyari bir bicimde sukur hamd ve tesbih halindedir.
Oysa insan cok farkli bir yaratilisi vardir.
Insan yukarida bahsi gectigi üzere "kusursuz" degildir.Zaten yaratilmisin kusursuz olma ihtimali yoktur zira o yaratilmistir.Kusursuz (Subhan) olan Allah'tir.

Allah insani en güzel bir bicimde yaratti (kusursuz degil )

Ve bilinmek istedi, Allah kendi güzelligini bildirmek istedi.
Ve insani yaratti ona secim hakki verdi.
Mesela kul hata yapar tevbe etmeyi secer ise, Allah Tevvab oldugunu göstertir kuluna kendini bu esmasi ile tanitir.
Kul Allah'i bu ismi ile tanimis olur, kisaca Allah Tevvab'tir diyebilir.(Tabiiki bunu kendi kabi nisbetinde yapabilir cünki Allah kamil manada tanilmaktan münezzehtir).
Ve kul hayati boyunca Allah'a yöneldikce O'nu esmalari ile tanir, hayran olur

Mesela Allah kendisine hasyet (korku) duyanlari övmüstür.
Hasyet korku gibi bir hissiyattir, ama korku degildir.
Korku bilinmeyenden meydana gelen bir hissiyattir. Hayset ise bildikten sonra korkmaktir.
Yani Allah korkusu cahilin korkusu iken hayset alimin korkusudur.
Ve bunlar Allah'i kendilerine göre tanidiklarindan dolayi korkarlar,körkütük bir korku degil yanni..

Ve yine Allah takva sahiblerini över, bunlarda yine Allah'i kendi kabinda tanimis olanlardir..

Yani Allah bilinmeyi diledi ve insani yaratti, ve Allah onu bilmek isteyene yakinlik verdi.. Kur'an bir cok ayette bu iliskiden bahseder..
Bilenlerin (takva hayseet duyanlarin ) ve bilmek istemeyenlerin ( cahillerin) durumundan..

Düsünün sonsuz bir güzellik var ama o güzellikten faydalanan (insanoglu )yok..Bu yüzden yaratti kisaca bilinmek istedi..

Konuyu kapatmadan cinlerden bahsetmek isterim,cinler asla insandan güclü degildir, yaratilislari geregi onlarin özellikleri vardir hiz gibi ama bu insana verilmis gücün yaninda hic bir seydir.

Sevgiler.

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef
Bir baktim,yagmur yagiyor,rüzgar esiyor,sokaklar islaniyor.Hersey hep ayni devam ediyor.:willy_nilly:Bu soruyu kendime bende cok sordum.Bundan iki hafta önce kaybettigimiz,o kücük kiz gizem ve ablasina,ben cok agladim.Cok üzüldüm yani neredeyse isyan edecektim.Onlar piril piril birer melekler,kim bilir ne güzel bir hayatlari olacakti???Ama benim bir tek iki cocuk yapmaktan baska bu hayata hic bir faydam olmadigi halde ben hayattayim.Neden?? Ben degilde onlar can verdi??Nedennn???:eek:fftopic:

La-edri

Kayıtlı Üye
Bir baktim,yagmur yagiyor,rüzgar esiyor,sokaklar islaniyor.Hersey hep ayni devam ediyor.:willy_nilly:Bu soruyu kendime bende cok sordum.Bundan iki hafta önce kaybettigimiz,o kücük kiz gizem ve ablasina,ben cok agladim.Cok üzüldüm yani neredeyse isyan edecektim.Onlar piril piril birer melekler,kim bilir ne güzel bir hayatlari olacakti???Ama benim bir tek iki cocuk yapmaktan baska bu hayata hic bir faydam olmadigi halde ben hayattayim.Neden?? Ben degilde onlar can verdi??Nedennn???:eek:fftopic:

Iki cocuk annesi olmak cok guzeldir, özel bir vazifedir. O iki cocugun hayatlarinda ne kadar önemli bir rol oynadiginizin farkinda degilmisiniz ??

tunny

Kayıtlı Üye
Ölüm ve Yaşam hayattaki ayrılmaz ikililer.Bizler yaşamı sevdiğimiz kadar ölümden nefret ederiz.Hatta öldükten sonra cennete inananlar bile ölmek istemezler.Sebebi basit yanılsama dünyasına çok fazla bağlıyız.Bizi bu dünyaya bağlayan zincirlerden kurtulamazsak ışığa asla ulaşamayız.

bendekiben

Elit Üye
Allah bilinmeyi istedi.

Allah övümleye laik oldugunu hatta övgüye bir tek kendisinin laik oldugunu Kur'an da bildirmistir..
Peki kim övecek ?
Allah dileseydi bir tek melekleri yaratirdi, ama onlar zaten övüyor sukur ediyor ibadet ediyor, onlar bunun icin yaratildi.Ve yine bütün alemler öyle
Insan yukarida bahsi gectigi üzere "kusursuz" degildir.Zaten yaratilmisin kusursuz olma ihtimali yoktur zira o yaratilmistir.Kusursuz (Subhan) olan Allah'tir.

.

Ve bu insanın bütün organlarını hayal et.her bir organ kendi çalışan ama aslında bütüne hizmet eden varlıkları temsil eder.İşte biz bu aşamada daha hücreleriz hatta belkide atomlar.Evren mikroevrenden makroevrene kadar aynı sistemi işler.İlerleme gelişim.Bunun sonu var mı?Şuanda bilemeyiz.ama bize bizden ileri varlıkların ilettiği mesaj hep aynı evrim, ilerleme, tanrısallaşma.
"

Sevgili La-edri ve tunny aslında sizin anlattıklarınız bir bütünü oluşturuyor Allah bizi yarattı evet onu övmemiz için ve bizi bir amaç için yarattı biz koskoca evrende yanlız değiliz bizim gibi bu amaca hizmet eden farklı dünyalar var ve bu dünyalar daki inanışlarla beraber bir bütünü oluşturuyoruz aynı bir vücudun organları gibi bir amaca hizmet ediyoruz bizdeki enerjiyle farklı dünyalardaki enerjiler birleştiğin de amacımızı tamamlıyoruz Yüce Rabbim herşeyi öyle güzel yaratmış en basitinden arı çiçekten polen topluyor tozlaşma yapıyor çiçekler meyve veriyor herşeyin bir amacı var sizce bizim bir amaca hizmet etmememiz mümkünmü ?

hypetia

Kayıtlı Üye
İş
ressam

Yeni bir üye arkadaşınız olarak,yanıtınızı gayet açıklayıcı buldum.Paylaşım için teşekkürler...Daha çok uzun bir yolumuz var :)

foxx

Banlı Kullanıcı
Sorunun cevabı bir yerlerde ama nerde? dünyaya geldik nedensiz,günahsız,hedefsiz.
öyleyse yaratılmışlık ne?istediğin ve sorduğun sorularının cevabını alamadığın?
ibadet etmemiz için,yada güzellikleri görmemiz için değildir.Kendi şahsıma yazıyorum.allah birçok güzellik eşi benzeri bulunmaz nimetler sonsuzca sunmuştur.Gerçek şu ki;değişmeyen
yaratılmışların arasındaki farklılığını bulmak ruhunu tamamlamak.Ve sona erdirmek,cevab sensin soruysa evren.

hypetia

Kayıtlı Üye
İş
ressam

İyi bir açıklama;tabularla bunu anlamak mümkün değil ve dediğiniz gibi anlamak için aramak ve kendimizle birlik de bütünü sorgulamak gerekir;bu hiç kolay yol değil...uzun ve sancılı sabır ve sebat isteyen bir yol.Sonuç da kaynağımızı arıyoruz.

canmert196

Kayıtlı Üye
Allah bilinmeyi istedi.

Peki kim övecek ?

Ve insani yaratti ona secim hakki verdi.
Mesela kul hata yapar tevbe etmeyi secer ise, Allah Tevvab oldugunu göstertir kuluna kendini bu esmasi ile tanitir.
Kul Allah'i bu ismi ile tanimis olur, kisaca Allah Tevvab'tir diyebilir.(Tabiiki bunu kendi kabi nisbetinde yapabilir cünki Allah kamil manada tanilmaktan münezzehtir).
Ve kul hayati boyunca Allah'a yöneldikce O'nu esmalari ile tanir, hayran olur

Mesela Allah kendisine hasyet (korku) duyanlari övmüstür.
Hasyet korku gibi bir hissiyattir, ama korku degildir.
Korku bilinmeyenden meydana gelen bir hissiyattir. Hayset ise bildikten sonra korkmaktir.
Yani Allah korkusu cahilin korkusu iken hayset alimin korkusudur.
Ve bunlar Allah'i kendilerine göre tanidiklarindan dolayi korkarlar,körkütük bir korku degil yanni..

Ve yine Allah takva sahiblerini över, bunlarda yine Allah'i kendi kabinda tanimis olanlardir..

Yani Allah bilinmeyi diledi ve insani yaratti, ve Allah onu bilmek isteyene yakinlik verdi.. Kur'an bir cok ayette bu iliskiden bahseder..
Bilenlerin (takva hayseet duyanlarin ) ve bilmek istemeyenlerin ( cahillerin) durumundan..

Düsünün sonsuz bir güzellik var ama o güzellikten faydalanan (insanoglu )yok..Bu yüzden yaratti kisaca bilinmek istedi..

Konuyu kapatmadan cinlerden bahsetmek isterim,cinler asla insandan güclü degildir, yaratilislari geregi onlarin özellikleri vardir hiz gibi ama bu insana verilmis gücün yaninda hic bir seydir.

Sevgiler.

Peki niye hep ınsanoglu cın cagırıyo guclu oldugumuza gore kendıgımız nıye basaramıyoruz buyulerde varlık kullanıyoruz kendı gucumuzle yapsak ? :)

AcemiCedı

Kayıtlı Üye
Hepinize teşekkür ederim. Ben cevabımı aldım. Benimde bu kadar yüce bir gücüm olsaydı bende bilinmek için varlıklar yaratırdım. Teşekkürler.

tunny

Kayıtlı Üye
peki niye hep ınsanoglu cın cagırıyo guclu oldugumuza gore kendıgımız nıye basaramıyoruz buyulerde varlık kullanıyoruz kendı gucumuzle yapsak ? :)

Bu konu ile ilgili bir tartışma var.
Düşündüm ki onlar bizi hiç çağırmıyor - "Gizlimabet Parapsikoloji Platformu"

Ama kısaca şunu söyleyeceğim.Elementallerin(Cinlerin) evrimsel kadamesi bizden aşağıda.Onların zihinleri bizimkiler gibi yok.Çoğunlukla duygusal davranırlar.Ya severler ya kızarlar.Zaten onları kullananlarada belli süre sonra çatarlar.Böyle güçlülük arayışında olduktan sonra, kendi gücünü asla keşfedemezsin.Kendini ara ilk önce.Cevapları alacaksın.Ve emin ol mühim olanın kim daha güçlü olup olmadığı mevzuğu olmadığını anlayacaksın. İşter o zaman asıl ilerlemeyi sağlayacaksın.Ve unutmaki eğer senin dediğin gibi bizler aciz varlıklar olsaydık emin ol şuanki dünyada bu şekilde yaşayamazdın.

Dex

Banlı Kullanıcı
Sevgili tunny bakış açınız gayet farklı olduğunu düşünüyorum . Fakat okuduklarıma göre , konuyu açan arkadaşla sizin inançlarınız tam anlamıyla örtüşmüyor . Dikkat ederseniz tam anlamıyla dedim . Ona yardımcı olabilmek için onun inandığına inanmamız gerekiyor . Ve siz bu inancı 1 günü geçtim yııllar bile sürse tam anlamıyla öğrenemiceğimizi belirtmişsiniz . Ozaman neden 1 paragrafla insanların zihinlerini karıştırıyorsunuz .

Konuyu açan arkadaşıma gelince ; bende bu soruyu pek çok kez kendime sordum . Allah insanı dünyada ona kulluk etmek için yaratmamıştır . İnsan ilk önce cennette yaşamak için yaratılmıştır ama günah işleyince dünyaya gelmiştir . Yani ilk planda insan ırkını oluşturup ona ibated etmemiz istenmemiş . Ozaman biz neden varız ?