İslam'ın Alaycılığa Yaklaşımı

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Bir diğeriyle alay etmenin altında ki esas sebebin kibir olduğuna dair bir makale. Sevgiler...

Din ahlakından uzak toplumlarda, kişilerin eksikliklerini araştırmak, kusurlarını ortaya çıkarmaya çalışmak çok yaygın bir davranış şeklidir. İnsanların bu yola yönelmelerinin altında yatan sebep ise, dünyaya yönelik hırsları ve üstün olma arzularıdır. Bu insanlar, karşılarındaki kişilerin hatalarını ortaya çıkarmalarının kendilerine bir üstünlük getireceğine inanırlar. Bunun için sıkça başvurdukları yöntemlerden biri de alaycılıktır.

Kuran ahlakından uzak yaşayan toplumlarda, alay etmek yaşamın her anında rastlanabilen bir davranış bozukluğudur. Ancak bu toplumlardaki insanlar, sürekli olarak başkalarının alay edilebilecek yönlerini araştırırlarken, bir yandan kendileri de alaya alınma ihtimalinin tedirginliğini yaşarlar. Dolayısıyla karşılıklı olarak gösterdikleri bu alaycı tavırlarla, birbirlerini adeta bir "zulüm ortamı" içinde yaşatırlar.

Ancak bu toplumlarda dikkat çeken konulardan biri, başkalarıyla kolaylıkla alay edebilen kişilerin, kendileriyle alay edildiğinde ciddi anlamda rahatsız olmaları, fakat buna rağmen içinde bulundukları ortamı değiştirmek için bir çaba harcamamalarıdır. Çünkü alaycılığın kötü bir davranış olduğunu, Allah'ın emrettiği ahlaka uygun olmadığını dile getirirlerse, kendilerinin de başkalarıyla alay edemeyeceklerini düşünürler. Bu ise, nefislerinin kesinlikle istemediği bir durumdur. Bundan dolayı da birbirlerinin kötü davranışlarını yadırgamazlar. Allah Kuran'da, "Yapmakta oldukları münker (çirkin iş)lerden birbirlerini sakındırmıyorlardı. Yapmakta oldukları şey ne kötü idi!"(Maide Suresi, 79) ayetiyle bu davranıştaki kişilerin yanlış tutumlarını haber vermiştir. Ancak belirtilmelidir ki; Kuran ahlakının yaşanmadığı bir yerde, bu tarz alaycı tavırların ya da küçük düşürücü konuşmaların, rahatsız edici bakışların ve gülüşlerin görülmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Bunun meydana getirdiği sıkıntılı ve huzursuz ortamdan kurtulmanın tek yolu ise, Allah'ın emrettiği güzel ahlakı benimsemek, bu ahlakı her an yaşamak ve diğer insanlara da hatırlatmaktır.

"Yapmakta oldukları münker (çirkin iş)lerden birbirlerini sakındırmıyorlardı. Yapmakta oldukları şey ne kötü idi!" (Maide Suresi, 79)

Alay Etmenin Kaynağı Kibirdir

Din ahlakına göre yaşamayan toplumlarda son derece yaygın olan alaycılığın altında genellikle, alay eden kişilerin kibirli olmaları yatar. Bu tip insanların içlerindeki kibir birçok şekilde kendini belli eder. Örneğin, bulundukları ortamda en üstün kişi olmak istedikleri için, başkalarının güzel özelliklerini gördüklerinde onlarla alay ederler. Başkalarının, diğer insanların beğenisini ve takdirini kazanmasını istemezler. Günlük hayatları bunun örnekleriyle doludur. Arkadaşlarının ya da başka insanların eksiklikleriyle, fiziksel kusurlarıyla ya da hatalarıyla alay ederler. İnsanların kıyafetleriyle, saç şekilleriyle, konuşma tarzlarıyla, şiveleriyle, üsluplarıyla, meslekleriyle ve hatta yaşam şekilleri ile alay etmeyi bir eğlence türü olarak değerlendirirler. Bunu da yalnızca kendi gururlarını tatmin etmek, başkalarının takdir edilmesini önlemek ve diğer insanları kendilerince küçük düşürmek kastıyla yaparlar.

Kuran'da Alaycılık Yasaklanmıştır

"Ey iman edenler, bir kavim (bir başka) kavimle alay etmesin, belki kendilerinden daha hayırlıdırlar; kadınlar da kadınlarla (alay etmesin), belki kendilerinden daha hayırlıdırlar. Kendi nefislerinizi (kendi kendinizi) yadırgayıp-küçük düşürmeyin ve birbirinizi 'olmadık-kötü lakablarla' çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir. Kim tevbe etmezse, işte onlar, zalim olanların ta kendileridir." (Hucurat Suresi, 11)

Allah bu ayetiyle, insanların yaşamlarının her anında alaycılığı yasaklamıştır. Ayette dikkat çekilen; toplumların birbirleriyle alay etmesi, kendi medeniyetlerini üstün görmeleri ve diğer insanları küçümsemeleri gibi yanlış tavırlar, din ahlakının yaşanmamasının birer sonucudur.

Oysa Allah Katında üstünlük ölçüsü, insanların sahip oldukları Allah korkusu ve takvadır. Yoksa insanların farklı özelliklere sahip olması, kadın veya erkek olması, değişik ırklara mensup olması, beyaz tenli veya siyah tenli olması, maddi güç, ileri bir teknoloji veya herhangi başka bir dünyevi kıstas insanları birbirlerinden üstün kılmaz.

Yüce Rabbimiz, başka bir ayette ise, sözle ve bakışla yapılan alaycılıkla ilgili olarak şöyle buyurmuştur:

"Arkadan çekiştirip duran, kaş-göz hareketleriyle alay eden her kişinin vay haline;" (Hümeze Suresi, 1)

Kuşkusuz bu ayetteki kesin ifadeden, böyle bir davranış göstermekten çekinmek gerektiği açıkça anlaşılmaktadır. İnsanların, gerek bakışlarla ve mimiklerle, gerekse sözlerle uyguladıkları alaycı tavırlar, elbette karşılıksız kalmayacaktır. Yüce Allah Kuran ahlakını yaşamayan, hesap gününü düşünmeden çirkin davranışlarda bulunan bu kişileri Hümeze Suresi'ndeki ayet ile uyarmaktadır.

Şunu önemle belirtmek gerekir ki, alaycılık Kuran ahlakının yaşandığı toplumlarda titizlikle kaçınılan bir davranış bozukluğudur. Müminler arasında böyle çirkin tavırlara kesinlikle izin verilmez. Çünkü müminler;

Güzellik, zeka, zenginlik, yetenek gibi her türlü özelliği, insanlara Allah'ın verdiğini bilirler.
Birbirlerinde gördükleri güzel özellikleri de büyük bir hoşnutlukla karşılarlar.
Nefislerine değil, Allah'ın rızasına uydukları için, din ahlakına göre yaşamayan insanlardaki, kibir, haset gibi duyguları yaşamazlar. Bu yüzden birbirlerine karşı her zaman hoşgörülü, olumlu, mütevazi bir yaklaşım içinde olurlar.
Birbirlerinde gördükleri eksiklikleri de Allah'ın bir deneme olarak verdiğini bilirler. Bu yüzden bu eksiklikleri ortaya çıkarmaz, aksine bunları telafi edecek yönde güzel davranışlar gösterirler.
Alaycılığı çağrıştıracak en küçük bir tavırdan, bakıştan, sözden dahi şiddetle sakınırlar. Hz. Musa'nın aşağıdaki ayette bildirilen sözleri alay etmenin yanlış bir davranış olduğunu açıkça ortaya koymaktadır:

"Hani Musa kavmine: "Allah, muhakkak sizin bir sığır kesmenizi emrediyor" demişti. "Bizi alaya mı alıyorsun?" dediler. (Musa) "Cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım" dedi."(Bakara Suresi, 67)

Görüldüğü gibi müminler, alaycılığa benzer bir hareket yapmaktan bile derhal Allah'a sığınırlar. Böyle bir davranış göstermenin cahilce bir tutum olduğunu bilirler.

"İnkar edenlere dünya hayatı çekici kılındı (süslendi). Onlar, iman edenlerden kimileriyle alay ederler. Oysa korkup sakınanlar, kıyamet günü onların üstündedir. Allah, dilediğine hesapsız rızık verir. "(Bakara Suresi, 212)

Kuran ahlakının yaşanmadığı bir toplumda, bir kişiyle alay edildiğinde, ona iftira atıldığında veya bu kişi yapmadığı davranışlarla itham edildiğinde, söz konusu kişi genellikle bu durumdan üzüntü ve sıkıntı duyar. Bu bilindiği için, moral bozmak, karşı tarafı zayıflatmak ve yılgınlaştırmak kastıyla bu yöntem sık sık uygulanır. Nitekim, iman etmeyenlerin müminlere karşı alaycılık silahını kullanmaktaki amaçları da budur. Ancak bu kişilerin amaçlarına ulaşmaları asla mümkün olmaz. Çünkü alaycı tavırlarla, sözlerle, asılsız ithamlarla karşılaşmak müminlerin zaten bekledikleri bir durumdur. İman etmeyenlerin bu şekilde davranacakları Kuran'da müminlere bildirilmiş ve müminler bu duruma karşı uyarılmışlardır:
"Andolsun, mallarınızla ve canlarınızla imtihan edileceksiniz ve sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve şirk koşmakta olanlardan elbette çok eziyet verici (sözler) işiteceksiniz. Eğer sabreder ve sakınırsanız (bu) emirlere olan azimdendir." (Al-i İmran Suresi, 186)

İman etmeyenlerin müminlere kötü söz söylemeleri ve onlarla alay etmeye çalışmaları, bazı kişiler tarafından sanıldığı gibi onların aleyhine olan bir olay değildir. Allah'ın yarattığı her olay gibi onların hayrınadır. Onların ahlaklarındaki üstünlüğü, imanlarındaki derinliği ve ahiretteki derecelerini artıran bir olaydır.

Bununla beraber müminlerin şevklerini artıracak bir diğer konu da Allah'ın alay edenlere karşı müminlere yardım edeceğini vaat etmiş olmasıdır. Allah bu gerçeği "Şüphesiz o alay edenlere (karşı) Biz sana yeteriz."(Hicr Suresi, 95) ayetiyle müjdelemiştir. Kuşkusuz bu, müminler için çok güven verici bir durumdur. Kuran ahlakını yaşamayan insanlar, müminlere zarar vermek için her ne yaparlarsa yapsınlar bu kişilerin amaçlarına ulaşmaları mümkün değildir. Yaptıkları herşey müminlerin lehinedir. Çünkü bir ayette haber verildiği gibi; "... Allah, kafirlere mü'minlerin aleyhinde kesinlikle yol vermez." (Nisa Suresi, 141)

Alaycı insanlar içlerindeki büyüklük hevesi nedeniyle sürekli herkesin eksik yönünü görür, güzel yönlerini ise fark edemezler. Bu tip kişilerin her birinin kendilerine göre kibirlendikleri bazı özellikleri vardır. Örneğin kimi başarısından, kimi güzelliğinden, kimi de zenginliğinden dolayı kibirlenir. Bundan dolayı da bu yönlerde eksiği olan insanlarla karşılaştıklarında onların eksiklikleriyle alay ederler. Kendilerine bu özellikleri verenin Allah olduğunu ve dilediği her an tümünü geri alabileceğini düşünmeksizin böylesine yanlış bir tutum içerisine girerler.

Müminler iman etmeyenlerin her türlü yakıştırmalarından uzak, çok üstün ve yüksek ahlaklı insanlardır. Bu güzel ahlaklarının karşılığını, dünyada da ahirette de alırlar. Dünyada kendileriyle alay edilmesi ise müminlerin üstünlüğünü, faaliyetlerinin gücünü ve iman etmeyenler üzerindeki etkileyiciliklerini gösterir. Onların fikri yöndeki gücünü, üstün ahlakını gören iman etmeyenler, müminlerin yolunu kesmeye, onları iftira ve yalanlarla karalamaya çalışırlar. Çünkü müminlerin dünyaya dirlik ve düzen getireceğini bildikleri için, kendilerince önceden tedbir alıp bunu engellemek için uğraşırlar. Örneğin müminlerin Kuran ahlakını anlatmak, insanları bu konuda aydınlatmak için çalışmalar yapmalarını alay konusu haline getirmeye çalışırlar. Veya onların Allah'ın varlığının delillerini duyurmak için yaptıkları faaliyetleri küçük gören davranışlarda bulunurlar. İşte tüm bunları yapmaktaki amaçları, Allah'ın Kuran'da bildirdiği gibi "hakkı batıl ile geçersiz kılma" istekleridir. (Kehf Suresi, 56) Ancak Allah Kuran'da Müslümanlara şöyle müjde vermiştir:

"De ki: "Hak geldi, batıl yok oldu. Hiç şüphesiz batıl yok olucudur." (İsra Suresi, 81)

ALINTIDIR

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Günlük hayatları bunun örnekleriyle doludur. Arkadaşlarının ya da başka insanların eksiklikleriyle, fiziksel kusurlarıyla ya da hatalarıyla alay ederler.[/U] İnsanların kıyafetleriyle, saç şekilleriyle, konuşma tarzlarıyla, şiveleriyle, üsluplarıyla, meslekleriyle ve hatta yaşam şekilleri ile alay etmeyi bir eğlence türü olarak değerlendirirler. Bunu da yalnızca kendi gururlarını tatmin etmek, başkalarının takdir edilmesini önlemek ve diğer insanları kendilerince küçük düşürmek kastıyla yaparlar.

Cok dogru.. Özellikle okullarda yapilan, savunmasiz bulduklari masum insanlar üzerinde uyguladiklari ve kendilerini kücük düsürmekten baska bir ise yaramayan baski..

joys

Kayıtlı Üye
İş
Sevgili one republic bugün okulda yarın işyerinde, beş çayında, üniversitede, belediye otobüsünde, kadınların altın gününde, plajda, otoparkta, her yerde her zaman... İstisnasız. İnsanoğlu bıkmadan yılmadan yapıyor malesef. Yapmadım diyen varsa bence koca bir yalandır söylediği.

Fakat karşıdakini nasıl incittiğini ya bilmiyor ya da hatasını düzeltmekten aciz israrla hatasına devam ediyor. Tercih tabi ki.

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Sevgili one republic bugün okulda yarın işyerinde, beş çayında, üniversitede, belediye otobüsünde, kadınların altın gününde, plajda, otoparkta, her yerde her zaman... İstisnasız. İnsanoğlu bıkmadan yılmadan yapıyor malesef. Yapmadım diyen varsa bence koca bir yalandır söylediği.

Fakat karşıdakini nasıl incittiğini ya bilmiyor ya da hatasını düzeltmekten aciz israrla hatasına devam ediyor. Tercih tabi ki.

Egolarini tatmin etmeye calisiyorlar sanirim. :)

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Site kurallarına göre, forumda renkli harf kullanılmamaktadır. Kırmızıyı moderatörler uyarı yazılarında kullanmaktadır. Bundan sonra daha dikkatli olacağınızı umuyorum.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Ben alay edenlerin bunu kasıtlı yaptıkları ;
bunu yapınca mutlu oldukları görüşündeyim.

Yani bir insanın bilmeden, düşünmeden
bir başkasıyla alay edebileceği görüşüne inanmıyorum.
Bilmiyordum, düşünemedim demek işin bahanesidir.

Başkalarıyla alay etmeyi veya küçük görmeyi
karakter özelliği haline getirenlerse bu duyguya bağımlıdır.

''What beep do we need to know'' belgeselini
izleyenler ne demek istediğimi anlamışlardır.

joys

Kayıtlı Üye
İş
Ben alay edenlerin bunu kasıtlı yaptıkları ;
bunu yapınca mutlu oldukları görüşündeyim.

Yani bir insanın bilmeden, düşünmeden
bir başkasıyla alay edebileceği görüşüne inanmıyorum.
Bilmiyordum, düşünemedim demek işin bahanesidir.

Başkalarıyla alay etmeyi veya küçük görmeyi
karakter özelliği haline getirenlerse bu duyguya bağımlıdır.

''What beep do we need to know'' belgeselini
izleyenler ne demek istediğimi anlamışlardır.

Tabiki bilerek yapıyorlar. İsteye isteye. Evet dikkat ediyorum gözlemliyorum. Alaycı alay etmeyi meziyet gibi kendisiyle özdeşleştirenlere bakıyorum da kişi fark etmiyor onlar için. Açığını eksiğini yanlışını bulduğu anda merhametsizce alay ediyor. Yakın davrandığını da soğuk davrandığını da. Bilmiyordum düşünemedim demesi tabi ki bahanesi. Ki kaldı ki özürlerinde özür dilediklerinde bile yüzlerindeki sahte ifade akıyor.

Belgeselin çoğu yerini unutmuşum.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
"Alay" ....

Her zaman kötü birşey değildir. Doğru yer ve doğru zamanda yapılabiliyorsa tartışma ya da kavgaya tercih ederim karşımdakiyle alay etmeyi. Hatta zaman zaman kendi kendimle bile alay ederim...

Karşımda kötü niyet, suistimal, had bimezlik, kibir, alaycılık vs gibi birşey gördüğümde mümkün olduğunca kibar bir şekilde en alaycı halimi takınır, karşımdakine hak ettiği karşılığı veririm....

Tabii ki iyi niyetli ve masum biri ile alay etmek son derece yanlıştır.

joys

Kayıtlı Üye
İş
"Alay"....

Bence her zaman kötü bir şeydir. Hatta çok kötü şey.

Kendinizi bilmeniz ne kadar güzel Sn. Marla....

Sizin eğiliminiz, tercihiniz. Saygı gösteriyorum.

Teşekkürler...

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Belgeselde kişi vücudunun bazı enzimlere, hormonlara ihtiyacı
olduğunu bunları da ancak duygusal tepkiler sonucu üretebildiği
anlatılıyordu. Yaşamak için birşeyler hissetmeliyiz.

Belgeselde fotoğrafçı kadın yeşilli kırmızılı bon bon türü
yaratıklar görüyordu.

Özetle. alay etme duygusuyla enzüm üreten
bu şekilde de hücrelerinin besinini sağlayan kişiler var.
Kimisi alkol bağımlısıdır; kimisi alay etme bağımlısıdır.
Ama ortak basit nokta: kendini besleme isteği.

Olaya hiç bu açıdan bakmamıştınız değil mi?

Perina

Banlı Kullanıcı
Alay etmeyi yalnış buluyorum..kişinin eksikliğinden kaynaklıdır bence..alay etmeseyi tercih etmesemde espiri yapabiliyorum insanların yalnışlarında..bu bile pek doğru gelmiyor aslında..

joys

Kayıtlı Üye
İş
Zararlı gıdayla besleniyorlar. :) Detoksa ihtiyaçları var sanırım. Hatırlatma için teşekkür ediyorum Sevgili Dream Duality :)

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
"Alay"....

Bence her zaman kötü bir şeydir. Hatta çok kötü şey.

Kendinizi bilmeniz ne kadar güzel Sn. Marla....

Sizin eğiliminiz, tercihiniz. Saygı gösteriyorum.

Teşekkürler...

Ben öyle düşünmüyorum, tarz meselesi...

Teşekkür ederim :)

joys

Kayıtlı Üye
İş
Alay etmeyi yalnış buluyorum..kişinin eksikliğinden kaynaklıdır bence..alay etmeseyi tercih etmesem de espiri yapabiliyorum insanların yalnışlarında..bu bile pek doğru gelmiyor aslında..

Eksiği öyle kapatmaya çalışılıyorlar belki Sevgili Perina. :p

Ben öyle düşünmüyorum, "tarz meselesi"...

Teşekkür ederim :)

Evet, konu yapılanın eylemin, davranışın, psikolojide yeri, nedeni, İslama göre yanlışlığı, kişinin gelişimi adına düzeltilmesi gereğine dair inandığım, kabul ettiğim bir makaledir; okuduğunuz üzere, Sevgili MarlaSinger. :) Ama tabi ki; "" tarz meselesi "". :smash: :sifone: Ben teşekkür ederim. Sevgiler... :)

gümüş

Kayıtlı Üye
Alay konusunda düşüncelerim karışık
Aşağılama çok zaman gerçekten anlamının hakkını vererek kötü niyetli aşağılama olarak kullanılıyor ve bu şekliyle kötü, çok kötü
Ben ya da bir başkası senden iyi anlamında negatif kıyaslamada kullanılıyor , bu da kötü

Ama bazı durumlarda motivasyon için yapılan alaylar var, kişiyi ayağa kaldırıyor. Bir şekilde hepimiz yapıyoruzdur bunu diye düşünüyorum ve bu tip alayların aslında yapıldığı bir gelenekten geldiğim için belki dozunda olmak koşuluyla gerekli olabileceğini de düşünüyorum.

Bazı alaylar var şaka gibi ama incitir
Bazı alaylar var kelime tek başına incitici gelse de kullanımında hafifçe övgü de içeririr yergi içerdiği kadar

Bazı alay etmelerde alay edilen de katılır kahkaha tufanına

Aslında alay edilen kişi değil de durum olduğundan belki bilmiyorum.

Laz fıkralarına hepimiz güleriz, bu bir alay değil mi genelleme başlığı altında
Atasözlerimiz, deyimlerimiz inceden inceye alaylarlar doludur çoklukla
Hiciv sanatımızdan örneklere bakın, adı hiciv ama bence bariz aşağılama çoklukla anlam olarak
Karikatürize ettiğimiz tiplerle de alay etmiş olmuyor muyuz yerme amaçlı ?

Aferin dememiz bile bazen aferinden farklı anlamlar içerir kullandığımız kişiye karşı

Alay bence, hayatta ki herşey gibi iyi ve kötüyü içerisinde barındırır.
Olumlu ya da olumsuz etkisi kullanıcı maharetindedir ve kullanıcının sadece kendisini değil çevresini de tanıması lazım çizgi ayarını düzgün yapabilmesi için
Belki alay sahibi alayı söz sanatı olarak görüp kendisini ya da alay ettiğini değil durumdaki önemsizliği ya da abartıyı ortaya çıkarabilme maharetinde olduğu zaman önemsemiyoruz
Ama alay bence hayatın her anında var bir şekilde ama belki farklı isimlerle saklanıyor bunu bilmiyorum

Perina

Banlı Kullanıcı
Gümüş de haklı..alayın iyi olabileceği durumlarda var evet..ama dozunda olacak..kişiyi incitmeyecek..belki belli bir samimiyette olduğumuz kişilere alay yada şaka yapabiliriz..sanırım espiriyi sevdiğimden olsa gerek bu konuya iyi tarafından bakmaya çalışıyorum..elimde değil illaki bir insana takılıyorum ama bunu kontrol de etmeye çalışırım hep..

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Eksiği öyle kapatmaya çalışılıyorlar belki Sevgili Perina. :p

Evet, konu yapılanın eylemin, davranışın, psikolojide yeri, nedeni, İslama göre yanlışlığı, kişinin gelişimi adına düzeltilmesi gereğine dair inandığım, kabul ettiğim bir makaledir; okuduğunuz üzere, Sevgili MarlaSinger. :) Ama tabi ki; "" tarz meselesi "". :smash: :sifone: Ben teşekkür ederim. Sevgiler... :)

Sevgili Joys

Siz de bana verdiğiniz cevapta alaycı bir ifade kullanmışsınız, gerek sözler, gerekse kullandığınız ikonlarla :)

"Evet yanlış yapıyorsunuz ve bu da sizin tarzınız" mı demek istiyorsunuz.

Benim kastettiğim kötü, olumsuz ve yanlış davranış karşısında kavga etmek, tartışmak yerine böyle bir üslubu tercih ettiğimdir.

Kasten mağdur durumda olan ya da hiçbir hatası olmayan bir insanla alay etmek tabii ki normal değildir.

Pek çok mizah ustası da olaylar ve insanlarla hatta hayatla dalga geçerek ifade ederler kendilerini...

Kaldı ki bende sadece bir başkasını değil, kendimi ve hayatı da alaycı bir uslüpla eleştirebilirim.

Gönül isterdi ki hepimiz tasavvufta öğütlendiği gibi tam bir teslimiyet içinde olalım, hayatı akışı olduğu gibi kabullenelim, biri gelip bize vursa bile dönüp bakmayalım ya da diğer yanağımızı dönelim ama hiçbirimizin bu olgunluğa eriştiğini (en azından çoğumuzun) zannetmiyorum....

joys

Kayıtlı Üye
İş
Sevgili Marla Alay bana değil yanımdaki bir başkasına bile yapılsa mazlum olandan yana olmayı genelde tercih ediyorum. Başta söylemiştim yaptık yapıyoruz ve yapıldı diye. Hata mı EVET .

Kimi tartışır sonuna kadar, kimi susar, kimi kavgaya kadar vardırır durumu. Siz açıkça belirtiyorsunuz genel yaklaşımınızı. Evet bu bir tarzdır.

Fakat bizim "tarzımız" karşıdakini incitebiliyor.:Angel_anim:

Ya da başkalarının tarzı bizi incitebiliyor. İncinmemek incitmemek çok mu önemli. Evet çok önemli.

Gönül yıktıysan kıldığın namaz, namaz değildir.
Namazı hiç sayacak kadar ağır.:willy_nilly:

Durumların altındaki esas sebep ilgilendiriyor beni. Esas sebebi bilirseniz doğru daha kolay bulunur gibi geliyor. Bunun için alayın altındaki esas sebebi irdelemek, fikirleşmek adına psikoloji ve İslama göre benim de onayladığımı, inandığımı paylaştım; ben yapmadım, yapmıyorum, yapmamı değil. Hiç yapmamış, yapmıyor, yapmayacak olsam, tasavvuftaki öğretiye göre hepimiz diğer yanağımızı tokat atması için çevirebilecek kadar teslimiyette olsak burada işimiz ne, değil mi?

Fakat fikrinizi paylaştığınız ve katkıda bulunduğunuz için samimiyetle teşekkür ediyorum. :p

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Bende olayın farklı bir boyundan bahsetmeye çalışıyorum ama yeterince net anlatamadım sanırım. Altında yatan sebepler her zaman aynı olmayabilir idi demek istediğim...

Bende samimiyetle rica ediyorum :)

Sevgiler :)

joys

Kayıtlı Üye
İş
Samimiyetle rica. :sifone:Hıı. :) Enteresan. Farklı bir rica türü. "de" ayrı yazılacaktı Sayın Marla. :D. Sevgiler...