Yoga Çayı, faydalı ve çok lezzetli:)

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
YOGA ÇAYI
Genelde yoga sonrası içilen,ancak çok sevdiğim için iki günde bir kendime ayrıca yaptığım çok lezzetli ve faydalı bir çaydır. Rahatlatıyor, arındırıyor, toksinleri atmada fayda sağlıyor. Tadı muhteşem tabii bana göre, deneyin görün.
Özellikle hastayken, bardağınıza aldıktan sonra içine bir kaşık kadar bal koyarsanız ilaç gibi faydalı olur. Ayrıca normalde tatlı seviyorsanız, çayınızı bal veya pekmezle tatlandırabilirsiniz.
Yanında kurabiye de çok yakışıyor.

İnternette başka tarifler var ancak benim gittiğim yoga merkezinden öğrenip, yaptığım tarifi vereceğim.
8 Kişilik
2 kuru kök zencefil,
2 çubuk tarçın,
10 tane tohum karabiber,
10 tane karanfil,
10 tane kakule ( kabuğu çıkartılıp, dövülecek),
2 demlik poşeti champion çay- marketlerde satılıyor, ama herhangi demlik poşeti de olur.
Bunların üzerine su koyup, demleyin.
Daha sonra 2 bardak kadar ısıttığınız sütü demini almış olan karışıma ilave edin.
10 dakika sonra içime hazırdır. Süzerek içiniz, süzgeçli demliğiniz olursa daha pratik olur.
Kaynadıktan sonra ateşten alın, soğumadan servis yapın.

Afiyet, şifa olsun:)

gümüş

Kayıtlı Üye
Masala çayı değil mi bu :) Ben de yaparım zaman zaman, yorgunluk almaya birebirdir, ne iyi ettiniz de eklediniz ;)

alin

Kayıtlı Üye
Teşekkürler güzel paylaşım sevgili embriyo, ilk fırsatta deneyelim. Hem kahvesiz canlandırıcı etki yakalayabilmek, hepimizin ihtiyacı. Normal çay da oluyor anladığım ancak tam tarifi uygulamak istersek, champion çayı doğru olarak nasıl temin edeceğiz?

La-edri

Kayıtlı Üye
Tesekkürler embriyo,
Kokusunu alir gibi oldum.. Mutlaka deneyecegim

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Ben yoga çayı olarak biliyorum, dediğim gibi gittiğim yoga merkezinde yapılıyor.
Ben bazen champion, bazen de earl greyle yapıyorum ama champion çayın özelliği siyah çay olması.
Champion ithal çay ama burada siyah çay olarak paketlenmiş. Büyük marketlerde satılıyor.

Ayrıca, çayın suyu bittikten sonra yeniden sıcak su ve süt ilave edip, kaynatıp tekrar içebilirsiniz. Sonra posayı çöpe atın.

İnternette olan diğer tarifi de vereyim, malzemeler benzer ama benim verdiğim tarifte ölçüler makul ve pratik.

Dharma Yayınlarından Mart 2001 tarihinde çıkan (Kundalini) Yoga kitabı kitapevlerinde satılmaktadır; İnsanın Sekiz Yeteneği – Yoga Sayesinde İçsel Huzurunuzu Kazanmanın Yolu isimli Gurmukh Kaur Khalsa’nın yazdığı kitabı…
Okuyanlarınız bilirler, kitapta, Gurmukh, kendi evinde verdiği Yoga derslerini nasıl bir merkeze taşıdığını ve her Yoga çalışmasından sonra geleneksel hale gelen Yogi Çayı ve kurabiye servisini Merkezde de devam ettirmesi için öğrencilerinden gelen talepleri anlatır.
İşte söz konusu çayın tarifi:

Malzemeler
• 13 litre su
• 1/2 fincan kakule tohumu
• 1/3 fincan karanfil
• 300 gr ince doğranmış zencefil kökü
• 15 adet tarçın kabuğu
• 4 adet siyah çay poşeti
• 4 lt süt

Hazırlanışı
Suyu kaynatın, karanfilleri ekleyerek bir iki dakika tıkırdatın. Kakule tohumunu, zencefil kökünü ve tarçını ekleyin ve üstünü kapatarak en az 45 dakika demleyin. Siyah çayı ve sütü ekleyin ve kaynama noktasına gelir gelmez hemen ateşten alın. Baharatların dibe çökmesi ve çayın tadının oturması için soğumasına izin vermeden bir süre bekletin ve servis edin.
Tatlı sevenlerdenseniz, çayınızı bal veya pekmezle (Gurmukh’un önerisi Akçaağaç Pekmezi) tatlandırabilirsiniz.

Tercih sizin, aramayın diye bu tarifi de verdim.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Maşallah Embriyo, şifacı olduğun nasıl da belli her paylaşımından. Güzel paylaşım teşekkürler. :)