zerdustluk - yezidilik

serfiraz

Kayıtlı Üye
arkadaşlar yezidilik zerdustlugun bir kolu mudur? Yezidiliin temeli zerdustluk müdür

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
İkisi aynı şey değiller. Zerdüştlük yok edildikten sonra ardından bir çok inanç sistemi beslendi ve şekillendi. Yezidilik de bunlardan biri. Günümüze ulaşan Yezidilik biraz İslami etkilerle harmanlı, yine dışa biraz mesafeli ve kapalı biçimde sürüyor.

serfiraz

Kayıtlı Üye
çok teşekkür ederim sevgili chillout,peki yezidliğin kutsal kitapları avestadan mi besleniyor.ayrıca avesta da onların kutsal kitaplarından mı,bunu merak ediyorum?

serfiraz

Kayıtlı Üye
ayrıca merak ettiğim birşey yezidilik ve zerdüştlük arasındaki inanç farkı?

tnsl

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Kürtler ve farslar islam öncesinde zerdüştlerdi islamiyetin mezopamyaya yayıldığı dönemde ( ezidiler bunun kılıç zoruyla olduğunu öne sürer) Şeyh Ali öncülüğünde islama karşı bir muhalefet olarak ezidilik dini gelişmiştir.
Kökünü zerdüştlükten almasına rağman zerdüştlükden farklıdır
Zerdüştlüğün kutsal kitabı avestadır Ezidiğilin ise kara kitap şimdi ismini hatırlayamadım 2 kutsal kitabı daha vardır.
Ezidilikde hac ibadeti beytal laleşte yapılır kutsal kitapları geçmiş dönemde burda saklanırdı Ezidiler 73 kez katliama uğramıştır ve kutsal kitaplarıda dahil olmak üzere bir çok şey yok edilmiştir
Ezidilikde şeytan en kutsal melektir ( Bunun sebebi Ademe secde etmemiştir yanlızca Allaha secde etmiştir bu yüzden en kutsal melek kabul edilir)
Ezidilik ulusal bir dindir nasılki yahudi olmak için İbrani olmak gerekliyse Ezidi olmak içinde Kürt olmak şarttır.
Şimdilik aklıma gelen farklar bunlar

gümüş

Kayıtlı Üye
Sn Tnsl

Yezidilikte de ateş gadeh geleneği var mı ?

tnsl

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
malesef bu kadar ayrıntılı bilgiye sahip değilim ateş gadehten kastınız nedir ?

gümüş

Kayıtlı Üye
Yezidilik hakkında bilmiyorum pek, ama zerdüştlük için bir süre evvel Iran daki tapınaklarını ziyaret etme şansım olmuştu. Ateş gadeh (Ateş kadehi) sönmeyen kutsal ateş olarak tarif edilebilinir sanıyorum, devasa bir taş kadeh içerisinde sürekli yanık tutulan bir ateş ve anımsadığım kadarıyla görevli kişiler hariç başkası ateşi besleyemiyorlar. tarihçesi İ.S. 470 le başlıyor kayıtlara göre , Afganistan ve sonra muhtemelen göçlerle Isfahan ve Yazd'a kadar gelmiş. Yezidilikte de böyle bir inanış var mı ?

tnsl

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bildiğim kadarıyla ezidilikte Çarşema sor ( kızıl çarşamba) yani nisan ayının üçüncü haftasında ki çarşamba Beytal laleşteki tapınakta küçük taştan kadehler içerinse ateş yakılır

tnsl

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
birde türkçede her ne kadar yezidi olarak kullanılsada orjinal ezidi'dir köken olarak ezda'dan ( ez = ben da = o verdi, birleşik kullanımda ezda = beni yaratan anlamına gelir Ezidilikte Tanrıya Ezda denir ) gelmektedir.

gümüş

Kayıtlı Üye
Konuyu ile alakası var mı bilmiyorum ama bir soru daha sormak istiyorum , ezidilikte, eflatun ya da leylak rengi , bunun anlamı var mı ? Urfa'da kadınlı erkekli poşu herkes bu renk takıyordu ve yani din-inanıs ne bilmiyorum ama kimse sebep söylemedi.Orada da ezidi çok var diye yazıyor nette.
O nedenle inanışla ilgili mi ve öyleyse rengin anlamı var mı merak ediyorum cok zamandır.

Ve teşekkürler verdiğiniz bilgiler için :)

tnsl

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Urfa bölgesinde eflatun ya da leylak rengi ezidilikten öte biraz daha arap kültürü ile alakalıdır , Ezidilikte beyaz daha yaygındır Urfa Mardin Diyarbakır eskiden Ezidilerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler olsalarda katliamlardan sonra nüfüsları yok denecek kadar az bir düzeye inmiştir

tnsl

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bu arada flood gibi oluyor ama düzelt seceneğini bulamadığım için mesajlarımı birleştiremedim, bende size teşekkür ederim gümüş