Ay Yarılması Kıyamet Alametleri..

Warcraft

Banlı Kullanıcı
İkinci anlamına örnek olarak, Abese Suresi'nin 26. ayetinde geçen kullanımını verebiliriz:
Biz, şüphesiz, suyu akıttıkça akıttık. Sonra yeri yardıkça yardık. Böylece onda taneler bitirdik, üzümler, yoncalar, zeytinler, hurmalar. (Abese Suresi, 25-29)
Açıkça görüldüğü gibi, bu ayetteki "şakka" ifadesi "yerin ikiye yarılması" manasında değil, "çeşitli bitkilerin yetişmesi için toprağın sürülerek yarılması" anlamında kullanılmıştır.
İşte tam bu noktada, 1969 yılına geri döndüğümüzde Kuran'ın çok büyük bir mucizesiyle karşılaşmaktayız. Kamer Suresi'nde on dört yüzyıl öncesinden haber verilen ayet, 20 Temmuz 1969'da Ay yüzeyinde yapılan çalışmalar ile gerçekleşmiştir. Amerikalı astronotların Ay'a ayak basarak, Ay toprağı üzerinde bilimsel araştırmalar yapmaları, taş ve toprak örnekleri toplamaları ayın yarılması ayetindeki ifadelere tam olarak uymaktadır.
Ay'ın keşfi, "Bir insan için küçük bir adım, insanlık için büyük bir atılım" sloganıyla özdeşleşmiştir. Bu tarihi gezi uzay araştırmalarında bir dönüm noktasıdır; kameralar aracılığıyla belgelenmiş ve o tarihten bu yana yaşayan insanların seyrettikleri bir olay olmuştur. Kamer Suresi'nin ilk ayetinde bildirildiği gibi, bu büyük olay aynı zamanda bir kıyamet alametidir; dünyanın kıyamet öncesi son zaman diliminde olduğunun bir belirtisidir. (En doğrusunu Allah bilir.)
Son olarak şunu da belirtelim ki, sözü edilen alameti haber veren ayetlerin devamında çok önemli bir ihtar vardır. Bu ayetlerde, Allah katından gelen işaretlerin insanları gaflet ve hatalarından döndürecek büyük fırsatlar olduğu, bu uyarıları gördükleri halde yalanlayanların "ne tanınmış-ne görülmüş" bir gün olarak tanıtılan kıyamet günü diriltildiklerinde pişman olacakları hatırlatılmaktadır:
Saat (kıyamet saati) yakınlaştı ve Ay yarıldı.
Onlar bir ayet (mucize) görseler, sırt çevirirler ve "(Bu) süregelen bir büyüdür" derler.
Yalanladılar ve kendi hevalarına (istek ve tutkularına) uydular; oysa her iş 'sonunda kendi amacına varıp karar kılacaktır.'
Andolsun, onlara (kendilerini şirkten ve bozulmalardan) caydırıp vazgeçirtecek nice haberler geldi.
(Ki her biri) Doruğunda-olgunlaşmış hikmettir. Fakat uyarmalar bir yarar sağlamıyor.
Öyleyse sen onlardan yüz çevir. O çağrıcının 'ne tanınmış, ne görülmüş' bir şeye çağıracağı gün…
Gözleri 'zillet ve dehşetten düşmüş olarak', sanki yayılan çekirgeler gibi kabirlerinden çıkarlar.
Boyunlarını çağırana doğru uzatmış olarak koşarlarken, kafirler derler ki: "Bu, zorlu bir gün". (Kamer Suresi, 1-8)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ben anlayamadım da, demek istediğiniz Ay'ın fiziksel yarılması değil, üstünde bitki yetiştirilmesi mi ya da yetiştirilir gibi kazılması mı bir alamettir?

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Ben anlayamadım da, demek istediğiniz Ay'ın fiziksel yarılması değil, üstünde bitki yetiştirilmesi mi ya da yetiştirilir gibi kazılması mı bir alamettir?

Bu sadece bir kitapda geçen hadise herşeyi tanrı bilir sadece bulduğum bir kaynağı paylaşmak istedim..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bu sadece bir kitapda geçen hadise herşeyi tanrı bilir sadece bulduğum bir kaynağı paylaşmak istedim..

Anlıyorum ama henüz Ay bildiğim kadarıyla sadece bir füze tarafından vurularak toprağı yarıldı. Diğer Ay görevlerinde sanıyorum ki tam bir sondajdan veya kazım işi olmadı. Örnek toplandı sadece.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Bugüne kadar aya sadece 6 kez gidildi ve bahsettiğin şekilde çalışmalar olmadı.Verdiğin ayet ile aya gidilmesi arasında bir bağlantı kuramadım.Zorlama bir araştırma olmuş.
Ayrıca bunu kıyamet alameti diye nitelendirmekte yanlış olur.Kıyamet gününe kadar olacak tüm olaylar,önceden kıyamet alametidir.