Uzaya ve Yaratılışa farklı bir bakış(mutlaka göz atmalısınız)

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
http://www.youtube.com/watch?v=1Kw7cLy8ssM&feature=related

Yaşamın mümkün olabilmesi için dünyamız "Goldilocks bölgesi" adı verilen mükemmel bir noktada bulunmaktadır. Güneşe çok yakın olsaydık pişerdik, çok uzak olsak donardık. Yaşamımızı mümkün kılmak için dünya bu belirli yörüngesine insan üstü bir güç tarafından yerleştirilmiş olmalı". Yaratılışçılar bunu yıllardır söylüyor.Bakalım farklı görüslüler artık ne diyebilicek...

NOT: Nasa araştırmaları

S

SoNoL

Çok güzel bir belgesel. Gerçekten doğru, bizim samanyolumuzda yaşanması en uygun olan gezegen dünyadır. Kim bilir başka gezegenlerde evrim geçirmiş canlılarda vardır. Bu şartlarda bizlerin yaşamını en mümkün kılan, bizim gezegenimizdir (Bizim gezegenimiz, diğer gezegenleri döver):)
Emekleriniz dert görmesin, sevgiler.

S

SoNoL

Son 24 saat içinde fazla değerlendirme yaptığım için rep veremiyorum, size borcum olsun. Paylaşımlarınızın devamı dileğiyle...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bütün bunların bir de yaratıcısı var. Sınırsız sonsuzluğu sınırlayan bir güç. Bunu ne bilim ne de akıl alamayacak. Canlı olduğumuz ve bu canda şahsi bilinç taşımaya devam ettiğimiz sürece O'nu anlamak imkansız. Anlamaya çalışmak ise en büyük ibadet. Bu tür araştırmalar her ne kadar bazılarına O yokun kanıtı gibi gelse de, aslında farkında olmadan en büyük ibadeti yapıyorlar.

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
o kadar büyük ki O...

nationalhack

Kayıtlı Üye
kesinlikle buna katılıyorum. ve bu konu hakkında 100 e yakın belgesel izldim kafayı yemek üzereyim karma karışık bir durum içerisinde ve o kadar çok soru işaretleri var ki kafamda

Rapistic

Kayıtlı Üye
İş
Sataşıcı
Girişteki müzik çok hoşuma gitti. Bulma konusunda yardımcı olabilecek bir arkadaş olursa sevinirim. :)

Tanrı'nın insanları yargılaması için kocaman, muazzam, zarif olan evreni yaratması düşünülecek olursa gerçekten mantığa aykırı geliyor.
Bu da kimilerince tanrı kavramının yokluğu konusunda baskınlık kazandırıyor.

Bazı kesimler ise Tanrı'nın mutlaka bir bildiği vardır, o insan modelinden o kadar üstündür ki üstünlüğünün farkedilmesi algı dışı bir kavram olduğundan evreni çözmek bizim işimiz - belki de haddimiz - değil görüşünde.

Bence yaradının olup olmadığı konusunda yapılan tartışmalar anlamsız olmakla beraber insanlığa hiçbir çözüm sağlamayacaktır. Sağlamayacağı üzere ters etki yaparak toplumlara zarar verecektir ki bu da günümüzde açıkça görülmektedir.

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
Girişteki müzik çok hoşuma gitti. Bulma konusunda yardımcı olabilecek bir arkadaş olursa sevinirim. :)

Tanrı'nın insanları yargılaması için kocaman, muazzam, zarif olan evreni yaratması düşünülecek olursa gerçekten mantığa aykırı geliyor.
Bu da kimilerince tanrı kavramının yokluğu konusunda baskınlık kazandırıyor.

Bazı kesimler ise Tanrı'nın mutlaka bir bildiği vardır, o insan modelinden o kadar üstündür ki üstünlüğünün farkedilmesi algı dışı bir kavram olduğundan evreni çözmek bizim işimiz - belki de haddimiz - değil görüşünde.

Bence yaradının olup olmadığı konusunda yapılan tartışmalar anlamsız olmakla beraber insanlığa hiçbir çözüm sağlamayacaktır. Sağlamayacağı üzere ters etki yaparak toplumlara zarar verecektir ki bu da günümüzde açıkça görülmektedir.

Tesekkür ederim düsüncelerınız ıcın muzıgı arastırıcagım merak etmeyın...Size bilim ve din arasındakı çekısmeyı anlatmak adına Isaac Newtonun kendı kalemı ıle aldıgı bır yazıyı sunmak ısterım
Bilim ile Tanrı kavramı arasında ilginç bir ilişki var. Din, dünyevileştikçe ve güncelleştikçe dini uygulamaların, dini yorumlamanın da değiştiğini, güne ayak uydurduğunu biliyoruz. Bilim geliştikçe de Tanrı kavramı değişiyor, güncelleşiyor. Yazının başından beri bunu anlatmaya çalışıyorum zaten.
Belki başından beri öyle bir eğilim vardı, en azından Galileo'dan beri olduğunu biliyoruz, bir de Tanrı'yı bilimde görme arayışı var. Yani, bilimsel bulguların, diyelim bir atomu bir arada tutan gücün tanrısal olduğunu ve sadece bunun bile Tanrı'nın varlığına kanıt olduğunu söyleyenler var. Mesela, atomların bir araya gelip insan gibi karmaşık ve bilinç sahibi canlıları oluşturmasının ardında bir 'büyük tasarım' olduğunu söyleyenler var.
Bu çeşit görüşlerin son dönemde aldığı hal ve yaygınlaşması ile Amerika merkezli Scientology Kilisesi'nin ve yine esasen Amerikan merkezli 'new age' inanışların yaygınlaşması arasında bire bir ilişki var.
Amerika'da ve başka Batılı ülkelerde bu çeşit görüşlere 'sahte bilim' adı takılıyor. Bilimin araçlarıyla Tanrı'nın varlığını kanıtladığını öne sürenler kıyasıya eleştiriliyor.
Oysa, bilimsel metodoloji açısından Tanrı bir teoremdir; ileri sürülmüş ama kanıtlanmamış bir iddia.
Bunu söyleyince hemen karşı çıkanlar olacaktır:
'Peki yokluğunu kanıtlayabilir misiniz?'
Bu bir totolojidir; Tanrı'nın yokluğunu kanıtlamaya gerek yok. Varlığını kanıtlamak ya da kanıtlayamamak aynı kapıya çıkar...

Isaac Newton

Fakat Hristiyanlık ıse
[FONT=&quot]O'nu bilmemiz için özlem duyan Tanrı, evrenin yaratıcısıdır. Bizler bu yüzden bu dünyadayızdır. Tanrı'nın isteği, Kendisine güvenmemiz, O'nun kuvvetini, sevgisini, adaletini, kutsallığını ve merhametini tecrübe etmemizdir. Bu yüzden gönüllü olanlara "Bana gel" diye seslenmektedir.[/FONT]
[FONT=&quot]Bizden farklı olarak Tanrı yarın, gelecek hafta, gelecek yıl kısacası sonsuza dek ne olacağını bilmektedir. Yeşaya 46:9 : "Çok önceden beri olup bitenleri anımsayın. Çünkü Tanrı benim, başkası yok. Tanrı benim, benzerim yok." Tanrı dünyada ve senin yaşamında olacakları bilmektedir ve eğer yaşamını O'na açarsan herşeye rağmen yanında olacaktır. Mezmurlar 46:1 : "Tanrı sığınağımız ve gücümüzdür, Sıkıntıda hep yardıma hazırdır." Ancak bizlerin O'nu yürekten aramamız gereklidir. Yeremya 29:13 : "Beni arayacaksınız, bütün yüreğinizle arayınca beni bulacaksınız."[/FONT]
[FONT=&quot]Bunun anlamı Tanrı'yı bilenlerin zor zamanları olmayacak değildir. Bu kişiler de zorluklar çekeceklerdir. Teröristlerin saldırılarında, hastalığa yakalanıldığında, kazalar gerçekleştiğinde veya doğal afetler Hıristiyan'ların da başına gelecektir. Ancak gerçek bir Hıristiyan o acı ve elem ortasında yalnız olmadığını, Tanrı'nın yanında olduğunu bilmektedir. Tanrı'nın sunduğu kudretten, sabırdan ve huzurdan paylaşmaktadır. 2. Korintliler 4:8-9 : "Her yönden sıkıştırılmışız, ama ezilmiş değiliz. Şaşırmışız, ama çaresiz değiliz. Kovalanıyoruz, ama terk edilmiş değiliz. Yere yıkılmışız, ama yok olmuş değiliz." Gerçeklere bakıldığında zorlukların bizi beklediğini kabul etmemiz gerekir. Ancak zorluklarla Tanrı'yı bilen birisi olarak yüzleşirsek, kaynağı bizde olmayan bir güç ve bakış açısı ile galip gelebiliriz. Tanrı için imkansız hiçbir şey yoktur. Tanrı bütün problemlerden çok daha büyüktür ve bizim bu sorunlarla tek başımıza kalmamızı istememektedir.[/FONT]
[FONT=&quot]Nahum 1:7 : "RAB iyidir, Sığınaktır sıkıntı anında. Korur kendisine sığınanları."[/FONT]
[FONT=&quot]Mezmurlar 145:18-19 : "RAB kendisini çağıran, İçtenlikle çağıran herkese yakındır. Dileğini yerine getirir kendisinden korkanların, Feryatlarını işitir, onları kurtarır."[/FONT]

[FONT=&quot]Acıklamasını yapar
[/FONT]​

Rapistic

Kayıtlı Üye
İş
Sataşıcı
Yazıyı okudum. Benim yazıp, anlatmayı beceremediğimi güzel bir şekilde örneklemişsiniz. :) Fakat gözüme konudan bağımsız bir şey çarptı. Newton'u yaratılışçı diye biliyordum. Burada ise daha farklı görüşleriyle karşılaştım. İkilemde kaldım şimdi. :)

Rapistic

Kayıtlı Üye
İş
Sataşıcı
Teşekkürler Sayın Chillout :)

:boxing_smiley: