Ey Can!

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
Ey can, elini çek de yüzünün rengi görünsün. Çünkü şu görünenlerin hepsi de ancak köpük, ancak şekil, ancak resim. A bahtı kutlu, sen arar istersen, rahmetine sayı olmayan arayacı da seni arar ister. Yokluk âleminde az söz söylemeye ahdettim amma dikensiz gülü kim görmüş? Kardeş, tanık ol, biz bu gülün dikeniyiz; bu çeşit diken olmakla da övünülür, arlanılmaz bundan.

Ey aşk, yüceliğinden göklere bile sığmıyorsun. Böyle olduğu halde nasıl oldu da gizlice şu gönlüme sığdın sen?
Gönül evine sıçrayıp girdin, kapıyı da içerden sürmeledin. Bense ya ışık konan yerle sırça kandilim, yahut da nur içinde nur. Şu sapsarı yüzüm, bir gün olurda toprağa girerse baş uçumdaki topraktan sarı gül bitecektir cancağızım.

Nihayet Süleyman’da bir karıncanın derdini dinlemedi mi? Sen de Süleymansın ya, farz et, bir karıncayım ben.
Ne diye ağlarsın yüzlerce kovan balın var dedin. Ben hem ağlarım, hem petek yaparım. Bal arısıyla aynı hırkaya bürünmüşüm ben. Bu dertten ağlamadayım amma yüzlerce devlete erişmişim de zevkimden ağlamadayım.
Bu dert yüzünden çektiğim eziyetin bir zerresini bile ellere satmam. Çenk gibi ağlarım çünkü gül bahçesinin bülbülüyüm. Yılan gibi kıvranırım çünkü definenin başındayım.

Kibirle, benlikle eşsin, ben deyip durmadasın diyorsun. Canım, ben benlikten uzağım amma o benlik, senin aksindir. Ben hem hamım, hem kavrulmuş kebap olmuşum. Hem gülmedeyim, hem ağlıyorum. Âlemi de hayretlere salmışım, kendim de hayretteyim. Vuslat içinde ayrılığa düşmüşüm ben.

Şarabım aşk ateşidir, hele onun eliyle sunulursa öyle bir ateşe odun kesilmezsen yaşamak haram olur sana. Söz dalga dalga coşmada amma onu dudakla, dille değil, gönülle canla anlatman daha iyi.

Aşk nedir, bilmiyorsan gecelere sor, şu sapsarı yüzlere, şu kupkuru dudaklara sor. Su nasıl yıldızı, ayı aksettirir, gösterirse bedenler de canı, aklı bildirir, gösterir. Can, aşktan binlerce edep öğrenmede, öylesine edepler ki mekteplerde okunup öğrenilmesine imkân yok. Gökyüzünde, yıldızlar arasında parlak ay nasıl görünürse âşık da yüzlerce kişi arasında öyle görünür, o göründü mü herkesin parlaklığı söner. Akıl bütün gidilecek yolları bilse bile, gene aşk yolunu bilemez, şaşırır kalır.

Mevlana Celaleddin

La-edri

Kayıtlı Üye
Cok etkileyici..Daha önce okumamistim vesile oldun tesekkür ederim p4nikiller :)