Soru

whitedemon

Kayıtlı Üye
Ve Biz, her şeyden "iki çift" yarattık. Umulur ki, öğüt alıp-düşünürsünüz.

[ZARİYAT(51)/49]

Burda yaratılan her varlığın bir erkeği birde dişisi olduğumu söyleniyor?

HrrYpTTr

Kayıtlı Üye
İş
Ohuyom Ben Yaa !
Yani evet öyle anlaşılıyor, belki başka bi anlamıda olabilir ama bence her varlığın bir erkeği ve birde dişisi olduğu söyleniyor.

gizliyim

Kayıtlı Üye
Herseyin ziddi da olabilir ayni zamanda tatli-aci, sicak-soguk, beyaz-siyah gibi..

whitedemon

Kayıtlı Üye
Bu yada bunun gibi bir ayet varmı? Yani her yaratılan varlığın bir dişisi ve bir erkeği olduğuna işaret eden bir ayet

cagan1014

Banlı Kullanıcı
Whitedemon :
Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, herşeyden haberdar olandır

whitedemon

Kayıtlı Üye
Whitedemon :
Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, herşeyden haberdar olandır

Evet teşekkür ederim ancak sizin verdiğiniz örnek sadece insanları içeriyor.Ben bütün yaratılanlarla ilgili bir ayet arıyorum.

La-edri

Kayıtlı Üye
Yaratilmis her seyin bir ikizi vardir, bu onun maneviyati ile alakalidir, yani kisaca herseyin bir ikizi vardir o da manevi boyuttaki ikizi oluyor. Bu da esyanin hakikati dir.

Rasulullah duasinda buyyurmus ya "Ya Rabb bize esyanin hakikatini oldugu gibi göster"
Esya nin hakikatini gören olaya hakikat mertebsinden bakar.Ve her sey in O'nun tecellisi olusuna sehadet eder, zaten ilerleyen Ayetlerde Allah zatina davet ediyor. Kendisinden baskasini /baska bir seyi Ilah edinmekden uyariyor.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Bu herşey olabilir...
Herşeyin bir zıttı ile vardır.
Ayrıca "Yukarıdaki aşağıdakinin aynısıdır." da deniyor olabilir. Evrende var olan herşeyin yeryüzünde bir tezahürü vardır...

"Herşey zıttı ile vardır." demek istemiştim :S

guzelcem

Kayıtlı Üye
Evet teşekkür ederim ancak sizin verdiğiniz örnek sadece insanları içeriyor.Ben bütün yaratılanlarla ilgili bir ayet arıyorum.Kardeş namaz abdestini alın ihlasla YÜCE KİTABIMIZ KURAN-I KERİMİ okuyun türkçe açıklamasını istediğiniz bilgilere yüce kitabımız açıklık göstereceksir... selametle efendim...