Yürüyerek Nefes Tutmayı Geliştirme Çalışması

Elfangel

Kayıtlı Üye
Yürüyüş çalışması nefes tutmanın geliştirilmesi için çok faydalı bir antrenmandır. Belli mesafeyi belli adım sayısı kadar yürüdükten sonra o mesafenin yarısı kadar bir bir bölümü yine yarısı kadar adımda nefes tutarak yürümeye bağlı bir çalışmadır.
Çalışmaya başlarken 20 adım yürüdükten sonra, derin bir nefes alın ve nefesinizi tutarak, aynı rahat tempoda 10 adım yürümeye devam edin. 10 adım sonunda, yürüyüş hızınızı bozmadan, 40 adım nefes alıp vererek yürüyün. 40 adım sonunda tekrar nefesinizi tutarak 20 adım yürüyün. Bu süre sonunda, 60 adım nefes alış verişi yaparak yürümeye devam edin. Arkasından 30 adım nefes tutarak yürüyün. Bu şekilde nefesli yürüme sürenizi 20'er adım arttırarak ve yarısı kadar nefes tutarak kendi limitinize ulaşana dek yürüyüşünüze devam edin.
Bu antrenman esnasında hiç durmamaya, temponuzu koruyarak yürüyüşe sürekli devam etmeye özen gösterin. Limitlerinize ulaştıktan sonra, aynı şeyi tersten uygulayarak, yani süreleri 20’er adım azaltarak, antenmana ilk başladığınız sürelere kadar inin.
Aynen bir piramid gibi, hem nefesli hem de nefessiz yürüyüş sürelerinizi 20'er adım arttırıp, kendi limitinize ulaşın. Ardından 20'er adım azaltarak başlangıç noktasına dönün. 1. ve 2. tip antrenmanları dönüşümlü olarak yaparsanız, performans piramidinizin gittikçe yükseldiğini göreceksiniz. Sonuçta nefes alışlarınızı istediğiniz seviyede kontrol edebilmeye başlayacaksınız.
Yürüme Tablosu:

20 adım nefesli yürüme..............
10 adım nefes tutarak yürüme.....

40 adım nefesli yürüme.....................
20 adım nefes tutarak yürüme.............
60 adım nefesli yürüme..............................
30 adım nefes tutarak yürüme.....................

80 adım nefesli yürüme.......................................
40 adım nefes tutarak yürüme..............................

100 adım nefesli yürüme............................................ .
50 adım nefes tutarak yürüme.....................................

120 adım nefesli yürüme............................................ ....
60 adım nefes tutarak yürüme...............................

100 adım nefesli yürüme........................................
50 adım nefes tutarak yürüme.........................

80 adım nefesli yürüme.................................
40 adım nefes tutarak yürüme................

60 adım nefesli yürüme......................
30 adım nefes tutarak yürüme.......

40 adım nefesli yürüme................
20 adım nefes tutarak yürüme …..

Nefes tutma konusunda kendini geliştirmek isteyen kişinin dikkat etmesi gereken nefes tutmaktan daha fazla olarak, nefes almak ve yani doğru biçimde nefes almaktır. Nefesinizi tutabilme süreniz, önce nasıl nefes alarak hazırlandığınıza bağlıdır.

Alıntı

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Bunu istemsiz olarak yapıyormuşum demekki :) Dalış yaptığım için sanırım.