Kaşıkçı Dede Falı

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Arkadaşlar öncelikle malzemelerimiz 7 adet yemek kaşığı ve bir gazete.
Kaşıklarımızı sırayla diziyoruz. Elimizde bulunan gazeteyi de boyu uzun olacak şekilde ince uzun kesip, ikiye katlıyoruz kestiğimiz parçaları. Kesinlikle abdestli olmalısınız bunu yaparken. Çünkü biz böyle yapıyorduk.

Başlamadan evvel besmele çekip 3 ihlas 1 fatiha okunur. Ya da her kağıdı sararken de okuyabilirsiniz daha etkili olsun diyorsanız. Uzun olarak kesip enden ikiye katladığımız kağıtlara kaşıkları ortasına koymak suretiyle sarmaya başlıyoruz. Umarım iyi anlatabiliyorumdur. Kaşıkların her birini sarıyoruz. Bayansak başımızı da örtü olmak zorunda bana öğreten arkadaşım böyle öğretmişti. Ve kaşıkların herbirinin sarımı bittikten sonra kıbleye doğru sıralayıp üzerlerini bir tülbentle veya bir örtüyle kapatıyoruz. 10 dakika beklemeye bırakıyoruz. Tabi bunların en başında duamızı okurken niyetimizi ediyoruz. Mesela filan kişi beni seviyormu diye. Duadan sonra bu duayı kaşıkçı dedenin ruhuna bağışlıyoruz. 10 dakika bekledikten sonra kaşıkların üzerini açıp teker teker sardığımız iki uçtan bir tutarak kaldırıp boşluğa bırakıyoruz yani iki uçta aynı elde olacak. Ve inanılmaz bir şekilde kaşık düşmemesi gerekirken sardığımız şekliyle, düşüveriyor. 3 kaşık düşerse dileğin zamanı var , 5 kaşık düşerse olacak, 7 kaşık düşerse kesin olacak olarak yorumlanıyor.

Bu kısmı ne kadar doğru bilemem ama biz bunu üniversitede yurttayken çok yapardık. :) İlk yaptığımızda, bende bütün kaşıklar düşmüştü ve çok korkmuştum. :D Çok eğlenceli tavsiye ederim denemenizi.

koni45

Kayıtlı Üye
Pardon kaşıkların kağıt ile katlanması nasıl oluyor?Kaşıklara kağıtlar nasıl sarılıyor?

ZindaNkaLe__

Kayıtlı Üye
Boyut içinde boyuttan, belki şu an yanınızda...
İş
öğrenci
Kağıtlar için ille de gazete şart mı acaba? Odada gazete yok. Eski dergiler var, onların kağıtları olur mu?

Gazeteyi buldum ama ben bu sarma işini anlamadım. Nasıl olacak acaba, 7 adet gazete kağıdı olacak 7 parça sarıp yere dizeceğiz, örtüyü açınca teker teker elimize alıp tutacağız, düşerse mi olacak? Anlamadım ben.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
İllede gazete olması şart değil arkadaşlar, normal bir kağıt olabilir. Tekrar anlatayım; sarılma kısmı boydan uzunca kestiğimiz kağıtları, diyelim 30 cm kestiğimiz kağıdı, eni ince kalıcak biliyorsunuz o ince kısmı ikiye katlıyoruz. Ve kaşığı tam ortasına koyuyoruz. Sonra iki ucundan birleştirerek katlamaya başlıyoruz kaşık içindeyken.

Evet, teker teker açılacak.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
yani elimizdeki kağıt şu olsun -------------------------------- yatay ve ince bunun neresine kaşığı koyacaz

Tam ortasına koyup saracağız: --------------kaşık------------- sonra şu uç noktalar birleşecek. Birleştirerek saracağız kaşık düşmeyecek biçimde .

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Kızmayın ama ben yine anlamadım. Uç noktaları kıvıracakmıyız, yani kaşık boşlukta kalacak öyle mi?

Öncelikle kağıt boşlukta kalmayacak, buraya resim koyamıyorum, koyabilsem daha açıklayıcı olurdu sanırım. Koyulabiliyorsa birisi bana açıklarsa resmini çekip koyabilirim.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Öncelikle kağıt boşlukta kalmayacak buraya resim koyamıyorum koyabilsem daha açıklayıcı olurdu sanırım. Koyulabiliyorsa birisi bana açıklarsa resmini çekip koyabilirim.

Açıkçası bende tülbenti açtıktan sonra
elimizde nasıl tutacağımız kısmını anlamadım.

Siz en iyisi bunun aşama aşama resimlerini koyarsanız
faydalı olacaktır.
Böylece yapacak kişiler doğru uygulamış olur.
Ben gibi yapmayacak kişilerin de merakını gidermiş
olursunuz.

Özlemi özled

Banlı Kullanıcı
İş
DiÄŸer
Arkadaşlar, hayallerinizi yıkmış olmayayım ama deneyin dua okumadan da yapsanız aynı sonucu veriyor. Lise talebesiyken çok inanırdık, ancak denedik; her halükarda oluyor. O nedenle biraz boş bir iş, zaman kaybetmeyin. Fiziksel bir açıklaması var. Daha çok bilgisi olan arkadaşlar açıklayabilir.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Arkadaşlar, hayallerinizi yıkmış olmayayım ama deneyin dua okumadan da yapsanız aynı sonucu veriyor. Lise talebesiyken çok inanırdık, ancak denedik; her halükarda oluyor. O nedenle biraz boş bir iş, zaman kaybetmeyin. Fiziksel bir açıklaması var. Daha çok bilgisi olan arkadaşlar açıklayabilir.

Ben de yüzde yüz doğru olmadığını belirttim zaten. Neden insanların şevkini kırıyorsunuz ki? Çok zevkli, resimlerini çekip koyacağım arkadaşlar, daha açıkca anlatmış olacağım böylelikle. :)

Arkadaşlar, size açıkça anlatmak için resimlerini çektim fakat buraya nasıl koyulacağını bilmiyorum. Biriniz bana yardımcı olursa koyacağım.

bilinç6

Kayıtlı Üye
Benim bildiğim bu bir illüzyon numarasıdır. Küçükken yapardık. Sardıktan sonra kaşığı bir tur döndürüp alttaki kağıt ucunun üste gelmesini sağlayıp öyle açarsan kaşık kağıdın içine geçer. Aynı işlemi tekrar yapar ve açarsan kaşık kağıdın dışında olur. Umarım anlatabilmişimdir.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Benim bildiğim bu bir illüzyon numarasıdır. Küçükken yapardık. Sardıktan sonra kaşığı bir tur döndürüp alttaki kağıt ucunun üste gelmesini sağlayıp öyle açarsan kaşık kağıdın içine geçera aynı işlemi tekrar yapar açarsan kaşık kağıdın dışında olur. Umarım anlatabilmişimdir.

İnanın bu öyle değil kendinizde deneyebilirsiniz. Kendi kendinize yaptığınızda illizyon olmadığını göreceksiniz. :)

Özlemi özled

Banlı Kullanıcı
İş
DiÄŸer
BBen de yüzde yüz doğru olmadığını belirttim zaten. Neden insanların şevkini kırıyorsunuz ki? Çok zevkli, resimlerini çekip koyacağım arkadaşlar, daha açıkca anlatmış olacağım böylelikle. :)

Yok şevk kırma açısından değil, yani eğlence olarak dediğiniz gibi. Zevkli, eğlenceli olması ayrı ama illüzyon kısaca. Vakit geçirmek için yapılabilir.

fgspa06

Banlı Kullanıcı
Evet tamamen bir ilizyondur. Kağıt yada sardığınız bez parçasından kaşığın düşme yada diğer bir deyişle kurtulma nedeni, kaşığı sararken nesnenin bir parçasının , bir tur fazla yada az sarmasından kaynaklanıyor. Fiziksel açıklaması budur,deneyebilirsiniz....

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Öncelikle teşekkür ediyorum açıkladığınız için :)
p1003191011f.jpg

p1004191011.jpg

p1005191011.jpg

p1007191011.jpg

p1008191011.jpg

p1011191011.jpg

Arkadaşlar detaylarıyla göstermiş oldum şuan. Kaşık en son resimde olduğu gibi öyle kalması gerekirken kendiliğinden içinde bulunmadan düşüyor. Umarım bu anlatımımı anlarsınız. Kolay gelsin yapmak isteyenlere :)

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Korkulacak bir şey olduğunu ben de söylemedim. Ama kendiniz açmıyorsunuz ki, kaşıklar kendiliğinden düşüyor. Ne çok eleştirdiniz...

fgspa06

Banlı Kullanıcı
Eleştirenleri bilmem ama açıklama yaptık diğer sayfalarda. : ))
Bu bir ilizyon ya da adı neyse, sarma hatası diyelim o ;-)