Dünya, Biz ve Tanrı'nın Bize Bakışı

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
bta6.gif

Bazen Dünya'da neden bu kadar üzüntü olduğu konusunda merak etmişsindir. İnsanlar neden hastalanıyor ve birbirlerini incitiyorlar? Tanrı dünyayı yarattığında herşeyi güzel ve iyi olarak yarattı. Ama şu anda dünyamızda çoğu şey artık güzel ve iyi değil. Hastalıklar, üzüntüler, kavgalar ve ölümler var. Neden herşey tersine gitti? Bunun nedeni insanların Tanrı yasasına itaat etmemeleridir. İnsanlar günah işlediler ve Tanrı'nın mükemmel evrenini karmakarışık bir hale getirdiler.
Tanrı, Adem ve Havva'ya güzel bir bahçe vermişti ve ağaçlardan bir tanesinin meyvesini yememeleri için onları uyarmış, aksi takdirde öleceklerini söylemişti. Birgün Tanrı'nın düşmanı Şeytan, Havva'yı kandırarak meyveyi yemesini sağladı. Adem'de meyveyi yedi.
Tanrı'ya itaat etmeyi seçmedikleri zaman ikisi de günahkar oldular. Tanrı, Adem ve Havva'ya günahları nedeniyle cezalandırılacaklarını söyledi. Bahçeyi terk etmeleri gerekiyordu. Yer yabani otlar ve dikenlerle kaplanacaktı. Acı ve hastalığa sahip olup beden olarak öleceklerdi. Günahın en kötü yanı ise kutsal ve mükemmel olan Tanrı'dan ayrı kalmalarıydı. Adem'le Havva'dan sonra dünyaya gelecekler ise doğuştan günahkar ve Tanrı'dan ayrı olarak doğacaklardı. Ama Tanrı, Adem ve Havva'yı seviyordu. Tanrı, onlara birgün dünyayı günahın cezasından kurtarıp insanları tekrar Tanrı'ya geri götürecek bir kurtarıcının geleceği konusunda söz verdi.
" Bir tek insan yüzünden günah nasıl dünyaya girdiyse, günah yüzünden de ölüm dünyaya girdi. Böylece bütün insanları ölüm sardı. Çünkü tümü günah işledi." (Romalılar 5:12)
bta7.gif

NİÇİN GÜNAHLI DAVRANIŞLAR İÇİNDE OLDUĞUMUZU HİÇ MERAK ETTİN Mİ?
Bazen insanlar doğru şeyler yapmaları gerektiğini bildikleri halde neden yanlış şeyleri yaparlar. Senin ve benim günahı istememizin nedeni nedir? Tanrı her zaman insanların uygulaması için yasalar ve kurallar koymuştur. Fakat Tanrı'nın ilk yasasını bozan yine ilk yaratılan insan olmuştur. Adem ve Havva'nın Tanrı'ya itaatsizlik ederek günahı seçmesi anından beri doğan her kişi günahı arzular olmuştur. Adem ve Havva'nın çocukları da günahkar doğdular; sen ve ben de günahı arzulayan olarak doğduk. Günah nedir? Tanrı yasasına aykırı olarak düşünülen, söylenilen ya da yapılandır.
Kutsal Kitap, "Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı'nın yüceliğinden yoksun kaldı" demektedir. Hiç kimse Tanrı gibi mükemmel değildir. Kalbinin içindeki günah senin başkası için kötü şeyler düşünmene; yalan söylemek, kavga etmek gibi kötü şeyler yapmana neden olur. Kendini günahtan kurtarmak için hiçbir yol yoktur. Sadece Tanrı günahını affedebilir ve onu uzaklaştırır. Günah bizi Tanrı'dan uzaklaştırdığı için, Tanrı'nın bizi bağışlamasına fırsat vermemiz gerekir. Günahların bağışlanmazsa çok kötü bir yerde Tanrı'dan sonsuza dek uzak kalarak cezalandırılacaksın.
"... fesatlarınız ayrılık koydu ve suçlarınız O'nun yüzünü sizden gizledi..." (İşaya 59:2)

bta9.gif

TANRI'NIN GÜNAHI NEDEN MUTLAKA CEZALANDIRDIĞINI HİÇ MERAK ETTİN Mİ?
Günahın neden kötü birşey olduğunu düşündünüz mü? Tanrı Kutsaldır.Bu, O mükemmel ve iyi demektir. Kutsal olduğu için yanlış yapmaksızın bizim ceza çekmemize izin vermez. O'na karşı günah işliyorsak, ancak o zaman cezayı hak etmiş oluruz.
Adem ve Havva'nın yaşamasından yüzyıllar sonra, yeryüzünde bir sürü insan vardı ve onlar her zaman utanç verici şeyler yaparlardı. Tanrı onların günahlarından ötürü üzülüyor ve onları yarattığı için pişmanlık duyuyordu. Onlar Tanrı'nın güzel yüzünü çok kötü bir hale getiriyorlardı.

bta10.gif

Ve Tanrı "Yeryüzünü yıkacağım. Onların kötülüklerine son vereceğim" dedi. Sadece Nuh ve ailesi Tanrı'ya itaat edip O'nu hoşnut ettiler. Birgün Tanrı, Nuh'a yeryüzünü sularla kaplayacak bir sel göndereceğini söyledi. Sel onların günahları için bir ceza olacaktı. Tanrı, Nuh'a "Senin tahta büyük bir gemi yapmanı istiyorum. Ben sana ne kadar genişlikte ve nasıl inşaa edeceğini tamamen anlatacağım." dedi. Nuh ve oğlu gemi yapmak için çok çalıştılar. Tanrı'ya inandılar. İnsanlara selden bahsettiler ama kimse Nuh'a inanmadı.
Sonunda, 120 yıl geçtikten sonra gemi bitti. Nuh ve ailesi Tanrı'nın kurtarmak istediği bütün hayvanlarla birlikte gemiye bindi. Tanrı seli gönderdi ve su bütün yeryüzünü kapladı. Bütün kötü insanlar boğuldu. Kutsal Tanrı onları günah yüzünden cezalandırdı. Sadece gemide bulunanlar kurtuldu.
Tanrı yeryüzünü bir daha selle yıkmayacağını göstermek için gökyüzüne gökkuşağını koydu. Ne zaman gökkuşağı görsen iki şeyi hatırla; ilki Tanrı Kutsaldır, ve O kötü insanları günahlarından dolayı cezalandırdı. İkincisi; Nuh, Tanrı'ya inandığı için, hem kendisi hem de ailesi selden kurtuldular. Vaat edilen kurtarıcı Mesih, bu Tanrı tarafından kurtarılan aileden gelmektedirler.
"... Günahın bedeli ölümdür..." (Romalılar 6:23)

S

SoNoL

Adem'le Havva'dan sonra dünyaya gelecekler ise doğuştan günahkar ve Tanrı'dan ayrı olarak doğacaklardı. Ama Tanrı, Adem ve Havva'yı seviyordu. Tanrı, onlara birgün dünyayı günahın cezasından kurtarıp insanları tekrar Tanrı'ya geri götürecek bir kurtarıcının geleceği konusunda söz verdi.
" Bir tek insan yüzünden günah nasıl dünyaya girdiyse, günah yüzünden de ölüm dünyaya girdi. Böylece bütün insanları ölüm sardı. Çünkü tümü günah işledi." (Romalılar 5:12) Doğuştan günahkar,diğer musevi dinlerde de böyle geçiyormu.Merak ettim.Şimdiden teşekkürler.

S

SoNoL

pardon özür dilerim.semavi dinler diyecektim.Yanlışlıkla musevi yazmışım.Tevrat ve Kura-ı Kerim'de de anlatım böylemi diye merak ettim.

mebruke

Kayıtlı Üye
İş
yazmak okumak araştırmak öğrenmek
müslümanlıkta hristiyanlıktan farklı olarak insanlar temiz ve berraktır günajsızdır taki büyüyene doğru yanlışı ayırt edene kadar. müslümanlıkta herkesin günahı kendinedir. herkoyun kendi bacağından asılıp niyetine göre değerlendirir düşüncesi vardır dünyaya günahkar gelmeyiz atalarımızın günahıda üzerimize vebal değildir. o gün geldiğinde tanrını huzurunda aynı kirlenmemiş aydın ruh korunmamalıdır güünahkar ruh istenemez