9 gizemli melek

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
  1. 1_1952009104642_12929.jpg

Uriel
    Hristiyanlıkta, yedi melekten biri olan Uriel, İsa’nın kuzeni John’un katliamdan kurtarılmasında rol oynadı. Mısır’a hicret ettikten sonra, John ve annesi Aziz Elizabeth’in Kutsal Aile’ye katılmasını sağladı. Onların yeniden bir araya gelmesi Leonardo da Vinci’nin ‘Virgin of the Rocks’ (Kayalar Üzerinde Meryem) isimli eserinde resmedilir. Ortaçağ Yahudi mistik geleneklerine göre, Uriel ‘Pazar meleği’ veya ‘Şiir meleği’ olarak da bilinir.
    2_1952009104642_12929.jpg

Azrail
    İslam’da baş ölüm meleği olan Azrail, Hristiyanlık ve Musevilik geleneklerinde de ölüm meleği olarak bilinir. Dünyadaki dört ana yönü izlemek için dört yüzü ve dört bin kanadı olan Azrail’in tüm vücudunun, dünyadaki yaşayan insan sayısı kadar göz ve dillerle kaplı olduğuna inanılır.
    3_1952009104642_12929.jpg

Cebrail (Gabriel)
    Hem Hristiyanlıkta hem de Müslümanlıkta, Cebrail peygamberin dünyaya gelişini haber verir. Müslümanlar Cebrail’in, Kuran indirilirken Allah ile peygamber arasında aracı görevi üstlendiğine ve imanın altı şartından biri olduğuna inanır. Hristiyanlık inancına baktığımızda, Cebrail, Yeni Ahit’te sadece iki defa geçiyor; ‘Tanrı’nın önündeki benim, Cebrail (Gabriel) ’ (Luke 1: 19). Bu da, her ne kadar Cebrail’in daha yüksek sıralarda olması gerektiğini düşündürse de, dokuz baş melek arasında sadece sekizinci sırada yer alıyor.
    4_1952009104642_12929.jpg

Metatron
    Öncelikli olarak Metatron Musevilikle ilgili bir kavramdır. Yahudi mistisizmi Kabala’nın en önemli eserlerinden olan Zohar, Metatron’un İsrail halkını Mısır dışına göç ederken denetlediğini belirtir. Birçok ezoterik gelenekler, bu meleğin Allah’ın sözlerini yazan katip olduğunu, ve genelde iyi bir anlayışa sahip olduğunu ancak zaman zaman tehlikeli olabildiğini ileri sürüyor. Metatron, bildiğimiz gerçekleri kıran yerine yenilerini öne süren bir demircinin çekici ile temsil ediliyor.
    5_1952009104642_12929.jpg

Moroni
    Moroni, Joseph Smith tarafından 1820’lerde kendisine görünen meleğe verilen isimdir. Hıristiyan dini hareketlerinden biri olarak ortaya çıkan ve zamanla bağımsız bir din görünümünde olan Mormonluk 1830 'da NewYork 'ta Joseph Simith tarafından kurulmuştur. Teşkilatın kurucusu Joseph, Moroni adından bir meleğin kendisine vahiy getirdiğini iddia ederek ortaya çıkmış, sonra bazı eski metinlere değişik bir yorum getirerek görüşlerini açıklamaya çalışmıştır. Kendine taraftar kazanmak için 1835 yılında 12 kişiyi misyoner olarak çeşitli ülkelere göndermiştir. Smith kendisinin üzerine Mormon kitabesinin yazıldığı altın levhanın bekçisi olduğuna inanıyordu. Smith, sıradışı karakterlerle yazılan levhayı sakladığı için başka hiç kimse altın kitabeleri göremedi ve kitabe başka dile çevirilemedi. Smith, Moroni’nin kendisine tercüme yapmasını kolaylaştıran herşeyi öğrettiğini, hatta kendisine sihirli bir taş bile verdiğini iddaa ediyor. Mormon teolojisine göre, Smith tercümesini, Mormoni’nin altın kitabeleri alarak cennete gittiğini söyleyerek bitiriyor. 1826’da Joseph Smith dolandırıcılık suçundan Bainbridge’de mahkemeye çıktı.
    2_195200910471_12929.jpg

Choronzon (Koronzon)
    İnsanların spiritüel deneyimler dediği şeyleri araştırmakta bilimsel metodu kullanmak gerektiğini öne süren Aleister Crowley’in büyülü sistemi ve satanizme kaynaklık ettiği söylenen Thelema’da (‘istencini yap’ fikri üzerine kurulu öğreti) hain Chronzon’un cehennemde oturduğu ve büyücü olma ile gerçek aydınlanma arasındaki son büyük engel olduğu söylenir. Chronzon, Crowley tarafından ‘Çılgın ve tutarsız güçlerin geçici canlı örneklerinin cehennemi işgal etmesi’ olarak tanımlanıyor. Chronzon’un ismi, her ne kadar Aleister Crowley ile ün kazansa da, ilk olarak John Dee’nin kayıtlarında ortaya çıkmıştır.
    3_195200910471_12929.jpg

Seraphim (Serafim)
    Birçok medeniyet, meleklere inanmış ve onlara çeşitli isimler vermiştir. Serafim, Yahudi ve Hristiyanlık geleneklerine göre en üst düzeydeki meleklerden biridir. İncil sadece belirli kişiliği olan 3 meleğe isim vermiştir. Bunlar, meleklerin prensi olan Michael, diriliş, merhamet, vahiy ve ölüm meleği olan Gabriel ve yeryüzüne inmiş melek olan Satan. Seraphim’in ise, Tanrı’nın tahtını korumakla görevli en üst sıradaki melek olduğu varsayılıyor. Genelde, Tanrı’nın sevgisi ile yandıkları için ‘yanan melekler’ şeklinde de tasvir ediliyorlar. İncil’de, İsa’nın onları altı kanatlı varlıklar olarak gördüğü belirtiliyor.
    4_195200910471_12929.jpg

Inkubus / Sukkubus
    Sırasıyla erkek ve kadın olabilen bu şeytanlar insanların rüyalarına girerek onlarla cinsel ilişkiye giriyorlar. Bu tip bir karşılaşmanın Arthur efsanesinde yer alan büyücü Merlin’in doğumuna neden olduğu söyleniyor. Ayrıca bu meleklerin çok çekici olduğu ve hayatlarını sürdürebilmek için insanların eşlerinin görüntülerine girerek ölümle sonuçlanabilen evlilik dışı ilişkiye girdikleri varsayılmaktadır.
    5_195200910471_12929.jpg

Lüsifer
    ‘Sabah yıldızı’ anlamına gelen Lüsifer ‘ışık taşıyıcı’ veya ‘parlak seher yıldızı’ olarak da isimlendiriliyor. İncil'in bazı bölümlerindeki benzetişte, bu yıldız kibirle gökyüzünde daha da yükseğe yükselmeye karar verir: 'Tahtımı, Tanrı’nın diğer yıldızları üzerine yükselteceğim' der. Bundan dolayı, yıldız yeryüzüne atılır. Yıldız, Babil kralını temsil eder. Hristiyanlık’ta Venüs gezegeninin referansı olarak İncil’in birçok yerinde geçiyor. Lüsifer ayrıca, ‘şeytanların prensi’ olarak da kabul ediliyor. Sabah yıldızı metaforu sembolik olarak ‘ışık taşıyıcı’nın düşmesini simgeliyor. Sabah yıldızı gün ışığında kaybolurken, şeytan da cennetten düşmüş oluyor.

yanlış anlaşılmak istemiyorum bu yüzden:

rica ediyorum lütfen dini bi yorum yapmayın.inançla hiçbir alakası yok.

gümüş

Kayıtlı Üye
Moroni ve Choronzon (yaziya gore kesiflerinin yakin yuzyillar olmasi munanesebetiyle soruyorum) kilise tarafindan kabul ediliyorlar mi ? Bilginiz var mi ?

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
Suan hrıstiyan kiliselerde 5 buyuk basmelek olarak metınlenmıstır ...Azrael,Uriel,Gabriel,Micheal,raphael fakat bunun dısınde Tanrının 2cı koruyucusu olarak serphaimde soz edilmekte

S

SoNoL

Meleklerin görev ve betimlemeleri çok güzel bir paylaşım olmuş,emeğinize sağlık.Altın levhalar konusuna Erick Vondaniken bir kitabında geniş yer vermişti,bildiğim kadarıyla bu tarikatın mensupları hala devam ediyorlar.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
@ Gabriel

Metatron nerede geçiyor??
Bir cümle alıntı yapar mısınız ??

Bendeki kitapta şöyle geçiyor.

Eski Ahit (tevrat), bölüm: mısırdan çıkış

Tanrı meleği öncülük ediyor:

'' Yolda sizi koruması hazırladığım yere götürmesi için
önünüzden bir melek gönderiyorum.
Ona dikkat edin, sözünü dinleyin başkaldırmayın.
Çünkü beni temsil ettiği için başkaldırınızı bağışlamaz. ''

II. Samuele kadar okudum ve buralarda geçtiğini hatırlamıyorum.

Ayrıca Matta incilinde de Lusifer adını göremedim.
Yazdıklarınıza dair birer cümle alıntı yapabilir misiniz?

Böylece diğer üyeleri de yanlış yönlendirmiş olmazsınız.

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
@ Gabriel

Metatron nerede geçiyor??
Bir cümle alıntı yapar mısınız ??

Bendeki kitapta şöyle geçiyor.

Eski Ahit (tevrat), bölüm: mısırdan çıkış

Tanrı meleği öncülük ediyor:

'' Yolda sizi koruması hazırladığım yere götürmesi için
önünüzden bir melek gönderiyorum.
Ona dikkat edin, sözünü dinleyin başkaldırmayın.
Çünkü beni temsil ettiği için başkaldırınızı bağışlamaz. ''

II. Samuele kadar okudum ve buralarda geçtiğini hatırlamıyorum.

Ayrıca Matta incilinde de Lusifer adını göremedim.
Yazdıklarınıza dair birer cümle alıntı yapabilir misiniz?

Böylece diğer üyeleri de yanlış yönlendirmiş olmazsınız.

İncil kaynaklı arastırmalarımda Metatron gizli koruyucu melek olarak inanılır yanı onun hakkında bır ayet yoktur incilde sadece 3 basmelegın adı gecer bunlar ; Gabriel,micheal ve luciferdir ...

bu arastırmamda incilde gecenleri degilde sadece bilinmeyen ama inanıslarda olan basmeleklerı bilginize sunmak istedim ,sevgilerimle

DreamDuality

Kayıtlı Üye
@GabrieL.
Eski ve yeni ahite dair kitaplarda farklılık var.
Sizinkinde Metatron kelimesinin birebir geçip
geçmediğini merak ettimdi sadece.

Mesela benimkinde Rab diye geçen yer bazısında Tanrı
bazısında Yeh olarak yazılmış. Bu da o gibimi diye sormuştum.

Kendi fikirlerinizse o zaman diyecek bir sözüm yok.
O açıdan düşünmemiştim. Açıklama için teşekkürler.

Sleza

Kayıtlı Üye
İncil kaynaklı arastırmalarımda Metatron gizli koruyucu melek olarak inanılır yanı onun hakkında bır ayet yoktur incilde sadece 3 basmelegın adı gecer bunlar ; Gabriel,micheal ve luciferdir ...

bu arastırmamda incilde gecenleri degilde sadece bilinmeyen ama inanıslarda olan basmeleklerı bilginize sunmak istedim ,sevgilerimle

değerli kardeşim gabriel, bu melekler incilde yoksa neden ozaman hristiyanlık başlığı altında gösteriliyor... günümüzde binlerce inanç sistemi var ve mitolojik inançlar var.. elma ağacında armut gezmez ki araştırman için teşekkürler.

DARKKING011

Kayıtlı Üye
Yanılmıyorsam bu bilgiler bi kitaptan alınmış olmalı alıntı yaptığınızda alıntı yaptığınızı ve kaynağı belirtmeniz gerekir.