mesih, deccal ve armageddon savaşı

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
mesih, deccal ve armageddon savaşı

malum, hristiyanlara göre 2 kutsal kitap var. eski ve yeni ahit. bazı kesimler hristiyanların eski ahidi sallamadıkları söyler, ama cahillikten bilmiyorlar sanırım. 2-3 yıl önce bir kardinal, iyi bir yahudi olmadan iyi bir hristiyan olunamayacağını söylemişti. neyse, hristiyanların arasında görüş ayrılıkları olsa bile, yeni ahitte yazdığından dolayı isa'nın tekrar geleceğine inanıyorlar. yahudilerin de bir kısmı eski ahitte yazdığından dolayı bu inancı paylaşıyor. peki bu mesih kimdir?

"ben isa, inanlı topluluklarıyla ilgili olan bu tanıklığı sizlere iletsin diye meleğimi gönderdim. davut'un kökünden ve soyundan olan benim, parlak sabah yıldızı benim." vahiy 22:16

hristiyanlar bu kişinin isa olduğunu söylüyor. mesih gelmiş ve kendisini insanlık için feda edip göğe yükselmiştir. bu ilk geliştir. adem'in elmayı yemesinden doğan ilk günah meselesi böylece halledilmiştir. günahlar isa'nın sırtına yüklenmiştir. neyse, sonuçta isa'nın tanrının oğlu olduğu iddia edilse bile bir yahudidir. tevrata göre mesih, sam'ın soyundan, ibrahim oğlu ishak oğlu yakup oğlu yahuda oğlu(yusuf olmaması ilginç tabii) yesse oğlu davut'un evinden çıkacaktır.

"ama sen, ey beytlehem efrata, yahuda boyları arasında önemsiz olduğun halde, israil'i benim adıma yönetecek olan senden çıkacak. onun kökeni öncesizliğe, zamanın başlangıcına dayanır. bu yüzden onu doğuracak olan kadın doğurana dek rab israillileri düşmanlarına teslim edecek. sonra öbür soydaşları israillilere katılacak. o gelince, halkını rab'denden aldığı güçle tanrısı rab'bin görkemli adına yönetecek. halk güvenlik içinde yaşayacak. çünkü bütün dünya onun büyüklüğünü kabul edecek. halkına esenlik getirecek." tevrat mika 5

böylece gelen kişi, bir kısım hristiyanlara göre hem yahudilerin kurtarıcısı, hem de hristiyanların mesihi oluyor. yani isa'nın ikinci gelişi ile beraber yahudilerin hala gelmediği söylenen mesih kralı ile isa'nın ikinci kez gelişi aynı anda kotarılıyor. yahudilerin bir kurtarıcı beklemesinin nedeni de başlarına gelenler elbette. süleyman devrinden sonra hep eziyet çekmişler ve kendilerini ancak davut soyundan bir kişinin kurtaracağına inanmışlar. çünkü davut zamanı en mutlu oldukları, birliklerini sağladıkları zamandır. en sonunda kitaplarına kadar girer bu umut.

ama bu mesihin geliş şartları var elbette. betlehem'de doğacak(isa nasıralı ve bu yüzden ona inanmayanlar çoktur) ve yazdığım gibi davut soyundan olacak. diğerlerinden birisi de dünyanın her tarafına dağılmış yahudilerin kudüs'te toplanması. sırf bu yüzden, 1700'lerde ingiltere'ye yahudi kolonileri yerleşiyor. dünyanın her ülkesine dağılmış olan yahudiler kudüs'e toplandığında, isa, kudüs'e eşşeğe binmiş vaziyette inecek! ama bu eşeğe binme hadisesinde kafa karıştıran noktalar vardır. kudüs'e giren kişi soldan girerse deccal, sağdan girerse isa olacakmış. işte o mesih gelince israil krallığı kurulacaktır. çünkü gelen mesih, yani isa, davut'un soyundandır. yahudilerin davut oğlu kral mesih meselesi böylece halledilecek! bu mesih meselesi yüzünden bir çok yahudi, 1947'de israil'in kurulmasına bile karşı çıkmıştır. onlara göre mesih gelmeden devlet kurulamazdı.

"oysa bizim vatanımız göklerdedir. ve oradan kurtarıcı olan rab isa mesihi bekliyoruz." (fil. 3:20)

hristiyanlara göre mesih iki aşamada gelecek. ilk aşamada isa, tam yeryüzüne inmeden önce, kendisine inananlar topluluğu ile birlikte havada toplanacak. yani kilise göğe kaldırılacak. yüzyıllar önceki bir kehanette, şimdiki papanın seçilen son papa olacağı ve ölümünden sonra katolik kilisesi yıkılacağı belirtilir. tarih yaklaştı mı ne!

"bütün bunlar, rab isa ateş alevleri içinde güçlü melekleriyle gökten gelip göründüğü zaman olacak." (2.sel.1:8 vs.)

ikinci aşamada ise isa, havadan büyük bir görkemle, kilisesi ve meleklerin eşliğinde armageddon savaşı sırasında, görünür bir şekilde yeryüzüne inecektir. bu inişi herkes görecek elbet.

"mesih bir çoklarının günahlarını yüklenmek için bir kez kurban edildi. ikince kez, günah yüklenmek için değil, kurtuluş getirmek için kendisini bekleyenlere görünecektir." (ibr. 9:27).

ama isa'dan önce yeryüzüne deccal gelecekmiş.

"sonra on boynuzlu, yedi başlı bir canavarın denizden çıktığını gördüm. boynuzlarının üzerinde on taç vardı, başlarının üzerinde küfür niteliğinde adlar yazılıydı. gördüğüm canavar parsa benziyordu. ayakları ayı ayağı, ağzı aslan ağzı gibiydi. ejderha canavara kendi gücü ve tahtıyla birlikte büyük yetki verdi. canavarın başlarından biri ölümcül bir yara almışa benziyordu.

canavara, kurumlu sözler söyleyen, küfürler savuran bir ağız ve kırk iki ay süreyle kullanabileceği bir yetki verildi. tanrıya küfretmek, onun adına ve konutuna, yani gökte yaşayanlara küfretmek için ağzını açtı. kutsallarla savaşıp onları yenmesine izin verildi. canavar her oymak, her halk, her dil, her ulus üzerinde yetkili kılındı. yeryüzünde yaşayan ve dünya kurulalı beri boğazlanmış kuzunun yaşam kitabına adı yazılmamış olan herkes ona tapacak. kulağı olan işitsin! tutsak düşecek olan tutsak düşecek. kılıçla öldürülecek olan kılıçla öldürülecek. bu, kutsalların sabrını ve imanını gerektirir.

bundan sonra melek beni ruhun yönetiminde çöle götürdü. orada yedi başlı, on boynuzlu, üzeri küfür niteliğinde adlarla kaplı kırmızı bir canavarın üstüne oturmuş bir kadın gördüm. kadın, mor ve kırmızı giysilere bürünmüş, altınlar, değerli taşlar, incilerle süslenmişti. elinde iğrenç şeylerle, fuhşunun çirkeflikleriyle dolu altın bir kâse vardı. alnına şu gizemli ad yazılmıştı: büyük babil, dünya fahişelerinin ve iğrençliklerinin anası." yuhanna vahyi

islami kaynaklara göre deccal'in elinde musa'nın asası ve süleyman'ın mührü var. hristiyanlar ise kutsal kase'ye sahip olduğunu belirtirler. bir çakal ile çiftleşmiş büyük babil fahişesi, yani sümer ve babil'in en büyük tanrıçası inanna, iştar, asarte, afrodit ve lucifer adlarıyla bilinen kadının oğlu olan, bu bir gözü kör, kafasında 666 rakamı gizli bir kişidir deccal. bu çakal sanırım anubis oluyor. yani çakal başlı tanrı. bu durumda iş mısır'a uzanırsa eğer isis ile anubis'in çocuğuna biz deccam diyeceğiz. ama isis ile osiris'in oğlu horus var bak. üstelik horus'un da bir gözü kördür. deccal tanımına çok uyar ve süper bir aracı olduğu söylenir. daha da ileri gidersem eğer horus ve iştar marduk'un rakibidir. bu durumda marduk bizim tanrı oluyor yine.

neyse, süper bir eşekle dünyayı 40 gün içinde gezecekmiş. bu kısım sorun değil artık. kör göz de ayarlanır nasıl olsa. 666 ise dövme yapılır! ama önemli nokta şu, önce deccal gelecek, yeryüzüne hakim olacak, sonra isa gelip, mediggo ovasındaki son büyük savaşta deccal ile savaşacaktır. yani armagedon savaşı. yeryüzünde türeyen gog ve magoglara karşı, isa'ya inanan kişilerin tekrar dirilerek gerçekleşecek olan savaş. biraz ragnarok'u hatırlatmıyor değil hani.

"bin yıl dolunca, şeytan zindanından çözülecektir ve yerin dört köşesinde olan milletleri, gog ve magog'u, saptırmak ve onları cenk için bir araya toplamak üzere çıkaracaktır. onların sayısı denizin kumu gibidir." vahiy 20. bab 7-8

"üç kötü ruh, kralları armageddon denilen yere topladılar."
vahiy 16:16

neyse sevgili okurlar, dediğim gibi, bu bir kısım inananın düşüncesidir. bir çok yahudi mesihin gelmesi ile artık uğraşmıyor ve buna inanmıyor ve hatta sallamıyor. israil'i sadece başları sıkışınca sığanacakları bir ülke olarak görüyorlar. hristiyanların büyük bir çoğunluğu ise bu yahudi mesihin geldiğini, insanlarla yeni bir antlaşma yaptığını ve ikinci gelişi ile beraber tüm dünyanın huzura kavuşacağını inanır.

mebruke

Kayıtlı Üye
İş
yazmak okumak araştırmak öğrenmek
evet kutarıcı kıyamete yakın gelecek insanlığın sapkınlıklara uğradığı zaman da çok az insanı döndürebilecek

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
gog, magog = yecüc, mecüc...

Bu hikayenin gizli bir anlamı olduğunu düşünüyorum... Ya da gizli bir "amaç"a hizmet ediyor.

Perina

Banlı Kullanıcı
Armagedon Savaşı'nı iki tarafta istiyor sanki.Yada taraflardan biri daha çok istiyor.Daha çok isteyen taraf kaos yaratmaya çalışıyor olabilir.Diğer tarafta yeryüzündeki zulümlere dur demek isteyebilir.

Ama inşallah bu savaş hiç olmazx.Buna gerek kalmaz yani.Savaşla değil barış ve huzurla insanlar geliştirir ruhlarını.Geleceğin barışın olması dileklerimle..

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Mesih ve Deccal hakkında yorum yapmayacağım. Zaten biliyor herkes. Ama şu Armagedona bakalım...

Tanrıyı KIYAMETE zorlamak... Size saçma mı geldi? Ama ABD-İsrail fanatikleri bakın ne istiyor...

İnternethaber / ABD'nin şahinleri Neocon'lar ile İsrail'in Siyonist aşırı sağının ortak ideali, Ortadoğu merkezli bir dünya savaşı çıkarmak.

İşte buna “tanrıyı kıyamete zorlamak” diyorlar. Ya da “Mesih'i dönmeye mecbur bırakmak.” Peki nedir bu Armageddon savaşı...

Biraz anlatayım;

Armageddon çılgınlığı :

ABD Başkanı Bush'un sıkı sıkıya bağlı olduğu Protestan fundamentalizmi Armageddon çılgınlığına inanıyor. Onlara göre de Hz. İsa’nın gelmesi için bu üçüncü milenyum başında mutlaka “Armageddon” denen o nihai savaşın çıkması lazım. İnanmış Protestanların hedefi Tanrı'ya kıyamet için yardımcı olmak... Bunun için de kıyamet savaşının fitilini ateşlemek gerekiyor...

Peki bu savaş nasıl çıkar? İşte bu noktada işin ucu Türkiye'ye de dokunuyor. Çünkü bu kıyamet savaşı Ortadoğu'da patlayacak. Onların inanışlarına göre Armageddon Savaşı Kudüs yakınlarındaki Magedon Tepesi etrafında gerçekleşecek.

Armegeddon Savaşı Müslüman ordusunun İsrailoğullarına saldırmasıyla çıkacak. Protestan fundamentalizmi, Armegeddon Savaşı’nda İsrail’in desteklenmesi gerektiğini savunuyor. Onlara göre Hz. İsa da ‘İsrail Arslanı’ olarak dünyaya gelmiştir.

Yahudiler, Müslümanlar’a karşı Armageddon Savaşı’nı kazanmadıkça, Hz. İsa tekrar yeryüzüne dönmeyecek. İsa’nın dönmesi için savaşın çıkması ve kazanılması şart. Ancak bu savaşı önce Hz. İsa olmadan Yahudiler’in kazanması lazım. Onun için Protestanlar ile İsrail arasında sıkı bir işbirliği dini nedenlerden dolayı mecburidir. Bu savaş bittikten sonra da, 144 bin Yahudi hariç, (o 144 bin Yahudi de Hz. İsa’ya iman eden Yahudiler olacak) hepsi kırılacak. Bu sefer de Amerika ve Hz. İsa’ya bağlı olanlar yeryüzünde kalacak…

Türkiye'nin oyundaki yeri :

Bu noktada Yenişafak'tan İbrahim Karagül'ün köşe yazısına bir gözatalım. "Tanrı'yı kıyamete, Türkiye'yi bölgesel savaşa zorlamak!.." isteyen ABD ve İsrail için Türkiye'nin de bir rolü var... Karagül şöyle anlatıyor;

Türkiye'nin Kürtlerle çatışmaya sokulması demek, İran'ın da cepheye girmesi demektir. Savaşın Pakistan'dan Lübnan'a kadar yayılması demektir. İşte bu, ABD ve müttefiklerinin en büyük hedefi.

Karagül, Armageddon planını da şöyle özetliyor;
Neocon-İsrail aşırı sağının ortak ideali Ortadoğu merkezli bir dünya savaşı çıkarmak. Yani Armageddon dedikleri Kıyamet savaşı… Bu savaşla Mesih yeryüzüne inecek, bu savaşla “ilahi adalet” gerçekleşecek. İşte buna “tanrıyı kıyamete zorlamak” diyorlar. Ya da “Mesih'i dönmeye mecbur bırakmak.”

Zorla bilinç altımıza sokuyorlar. Değerli müslüman kardeşlerim de ( Ahh o tarikatlar yok mu !! ) sözde hadislerle kendilerini kandırıyorlar.

Ya da bir ayet var da ben mi bilmiyorum ?

Bizim menfaatimize ters saçma tabi ki... Mesih gelcek kötüleri yencek filan olmalıydı... Ama burada benim anladığım şey sömürgeci birkaç devletin din adı altında başlatmak istediği ülkesinin menfaatine uyan bir kargaşa...

Burada sadece din, savaş için alet ediliyor..

Benim kanaatim bu yönde...

Sağlıcakla...

Perina

Banlı Kullanıcı
Mesih bir insan olmayabilirmiş..Bir akım yada oluşum da oılabilirmiş..Yani insanlığı yüceltecek bir oluşum..Bunun neresi yalnış yada zararlı..İnsanın gelişimine zarar vermedikten sonra böyle bir şeye inanmayı zararlı yada yalnış bulmuyorum..Keşke gelse..yada belki geldi..yada var böyle bir oluşum yada akım..

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
Armagedon Savaşı'nı iki tarafta istiyor sanki.Yada taraflardan biri daha çok istiyor.Daha çok isteyen taraf kaos yaratmaya çalışıyor olabilir.Diğer tarafta yeryüzündeki zulümlere dur demek isteyebilir.

Ama inşallah bu savaş hiç olmazx.Buna gerek kalmaz yani.Savaşla değil barış ve huzurla insanlar geliştirir ruhlarını.Geleceğin barışın olması dileklerimle..

iki taraftan kastınızdan bırı Tanrı unutmayınız ...Bu dunya günah dolu ve ınanclara gun gectıkce sıgınan bır topluma donusuyoruz ama dogru dındarlıkmı? bence hayır cunku bırısı daha umarım kıyamet olmaz dıyor sız gunahlarla dolu bır dunyanın 2 -3 ıyılıkle duzelıcegınımı dusunuyorsunuz? seri katıllere 2-3 yıl ceza verıp gerı bıraksak ıyılık sever bır kısılıgemı burunur? Kıyamet olmalı dunya yenıden yaratılmalı ve günahsız bır yasama yenıden baslanmalı...Unutmayın her canlı ölümü tadıcak yanı korkmayın sadece inanın...

Perina

Banlı Kullanıcı
Ben kıyamettien önceki dönemi kasdettim..Tamam cennet olamaz dünya ama güzel bir yer olabilir yeterki isteyelim..Bir iki derken iyiliğin sayısı yükselir yükselir..Yeterki buna inanalım..Ve hizmet edelim insana ve insanlığa..Ben barış,huzur ve sevgi diliyorum kıyamet öncesi tüm insanlığa..Ta yürekten diliyorum..Ve evet haklısınız bu tablo hiç kolay değil..Ama neden olmasın..

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
Ben kıyamettien önceki dönemi kasdettim..Tamam cennet olamaz dünya ama güzel bir yer olabilir yeterki isteyelim..Bir iki derken iyiliğin sayısı yükselir yükselir..Yeterki buna inanalım..Ve hizmet edelim insana ve insanlığa..Ben barış,huzur ve sevgi diliyorum kıyamet öncesi tüm insanlığa..Ta yürekten diliyorum..Ve evet haklısınız bu tablo hiç kolay değil..Ama neden olmasın..

özür dılerım ben yanlıs bır yönden bakmısım...Insallah oyle bır ılahı sevgı gelırde dunyamız boyle olmaz ...