Mahşerin Dört Atlısı

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
[FONT=&quot]Mahşerin Dört Atlısı[/FONT][FONT=&quot],

[/FONT][FONT=&quot]İncil[/FONT][FONT=&quot]'de adları geçen, kıyamet gününde ortaya çıkacaklarına inanılan 4 atlı. [/FONT][FONT=&quot]İncil[/FONT][FONT=&quot] yazarlarından [/FONT][FONT=&quot]Yuhanna[/FONT][FONT=&quot]'nın [/FONT][FONT=&quot]Patmos adası[/FONT][FONT=&quot]'nda gördüğü bir vizyondan çıkmıştır. Bu [/FONT][FONT=&quot]Kitabı Mukaddes[/FONT][FONT=&quot]'in Vahiy bölümünde kayıtlıdır.[/FONT]
[FONT=&quot]Vahiy 1. bölüm:[/FONT]

[FONT=&quot]Var olan, var olmuş ve gelecek olan, Her Şeye Gücü Yeten Rab Tanrı, ‹‹Alfa ve Omega Ben'im›› diyor. İsa'ya ait biri olarak sıkıntıda, tanrısal egemenlikte ve sabırda ortağınız ve kardeşiniz olan ben Yuhanna, Tanrı'nın sözü ve İsa'ya tanıklık uğruna Patmos denilen adada bulunuyordum. Rab'bin gününde Ruh'un etkisinde kalarak arkamda borazan sesine benzer yüksek bir ses işittim. Ses, ‹‹Gördüklerini kitaba yaz ve yedi kiliseye, yani Efes, İzmir, Bergama, Tiyatira, Sart, Filadelfya ve Laodikya'ya gönder›› dedi. Bana sesleneni görmek için arkama döndüm. Döndüğümde yedi altın kandillik ve bunların ortasında, giysileri ayağına kadar uzanan, göğsüne altın kuşak sarınmış, insanoğluna benzer birini gördüm. Başı, saçı ak yapağı gibi beyaz, kar gibi bembeyazdı. Gözleri alev alev yanan ateşti sanki. Ayakları, ocakta kor haline gelmiş parlak tunca benziyordu. Sesi, gürül gürül akan suların sesi gibiydi. Sağ elinde yedi yıldız vardı. Ağzından iki ağızlı keskin bir kılıç uzanıyordu. Yüzü bütün gücüyle parlayan güneş gibiydi. O'nu görünce, ölü gibi ayaklarının dibine yığıldım. O ise sağ elini üzerime koyup şöyle dedi: ‹‹Korkma! İlk ve son Ben'im. Diri Olan Ben'im. Ölmüştüm, ama işte sonsuzluklar boyunca diriyim. Ölümün ve ölüler diyarının anahtarları bendedir. Bunun için gördüklerini, şimdi olanları ve bundan sonra olacakları yaz.[/FONT]
[FONT=&quot]Dört atlı ve simgeleri [/FONT]
[FONT=&quot]At[/FONT]
[FONT=&quot]Atların Simgesi[/FONT]
[FONT=&quot]Binici[/FONT]
[FONT=&quot]Güç[/FONT]
[FONT=&quot]Binici Simgesi[/FONT]
[FONT=&quot]Beyaz[/FONT]
[FONT=&quot]Kutsallığı[/FONT]
[FONT=&quot]Yay taşır,taç takar[/FONT]
[FONT=&quot]Savaşır ve yener[/FONT]
[FONT=&quot]İsa'nın kral olarak hazır bulunuşu[/FONT]
[FONT=&quot]Kırmızı[/FONT]
[FONT=&quot]Dökülen kanların rengini[/FONT]
[FONT=&quot]Kılıç taşır[/FONT]
[FONT=&quot]Savaş getirir.[/FONT]
[FONT=&quot]Savaşlar ve çatışmalar[/FONT]
[FONT=&quot]Siyah[/FONT]
[FONT=&quot]Ölüme yakınlığı[/FONT]
[FONT=&quot]Terazi taşır[/FONT]
[FONT=&quot]Kıtlık, açlık, yoksulluk[/FONT]
[FONT=&quot]Kıtlık, açlık, yoksulluk[/FONT]
[FONT=&quot]Yeşil[/FONT]
[FONT=&quot]Ölümün soğuk yüzü,çürüme[/FONT]
[FONT=&quot]Ölüm[/FONT]
[FONT=&quot]Salgın hastalık ve can güvensizliği[/FONT]
[FONT=&quot]Ölüm, öldürülme, vakitsiz ölümler[/FONT]
[FONT=&quot]Mahşerin dört atlısı ve alametler [/FONT]
[FONT=&quot]Mahşerin dört atlısının İsa'nın hazır bulunuşunu gösteren alametlerle ilgisi vardır. Bu kısa bir dönemdir ve bunu İsa'nın Armagedon'daki yargılama için gelişi izlemelidir. Mahşerin dört atlısı atlarını bu zaman dilimi arasında sürmektedirler.[/FONT]
[FONT=&quot]Luka 21. bölüm:[/FONT]
[FONT=&quot]Onlar da, ‹‹Peki, öğretmenimiz, bu dediklerin ne zaman olacak? Bunların gerçekleşmek üzere olduğunu gösteren belirti ne olacak?›› diye sordular. İsa, ‹‹Sakın sizi saptırmasınlar›› dedi. ‹‹Birçokları, ‹Ben O'yum› ve ‹Zaman yaklaştı› diyerek benim adımla gelecekler. Onların ardından gitmeyin. Savaş ve isyan haberleri duyunca telaşlanmayın. Önce bunların olması gerek, ama son hemen gelmeyecek.›› Sonra onlara şöyle dedi: ‹‹Ulus ulusa, devlet devlete savaş açacak. Şiddetli depremler, yer yer kıtlıklar ve salgın hastalıklar, korkunç olaylar ve gökte olağanüstü belirtiler olacak. Dünyanın üzerine gelecek felaketleri bekleyen insanlar korkudan bayılacak. Çünkü göksel güçler sarsılacak. O zaman İnsanoğlu'nun bulut içinde büyük güç ve görkemle geldiğini görecekler.[/FONT]
[FONT=&quot]Bu olaylar gerçekleşmeye başlayınca doğrulun ve başlarınızı kaldırın. Çünkü kurtuluşunuz yakın demektir.›› İsa onlara şu benzetmeyi anlattı: ‹‹İncir ağacına ya da herhangi bir ağaca bakın. Bunların yapraklandığını gördüğünüz zaman yaz mevsiminin yakın olduğunu kendiliğinizden anlarsınız. Aynı şekilde, bu olayların gerçekleştiğini gördüğünüzde bilin ki, Tanrı'nın Egemenliği yakındır. Size doğrusunu söyleyeyim, bütün bunlar olmadan, bu kuşak ortadan kalkmayacak.[/FONT]

[FONT=&quot]Vahiy 6. bölüm:[/FONT]
[FONT=&quot]Birinci at ve binicisi: Kral olan İsa'yı temsil eder.[/FONT]
[FONT=&quot]Sonra Kuzu'nun yedi mühürden birini açtığını gördüm. O anda dört yaratıktan birinin, gök gürültüsüne benzer bir sesle, ‹‹Gel!›› dediğini işittim. Bakınca beyaz bir at gördüm. Binicisinin yayı vardı. Kendisine bir taç verildi ve galip gelen biri olarak zafer kazanmaya çıktı.[/FONT]
[FONT=&quot]İkinci at ve binicisi: Savaşları temsil eder.[/FONT]
[FONT=&quot]Kuzu ikinci mührü açınca, ikinci yaratığın ‹‹Gel!›› dediğini işittim. O zaman kızıl renkte başka bir at çıktı ortaya. Binicisine dünyadan barışı kaldırma yetkisi verildi. Bunun sonucu olarak insanlar birbirlerini boğazlayacaklar. Atlıya ayrıca büyük bir kılıç verildi.[/FONT]
[FONT=&quot]Üçüncü at ve binicisi: Kıtlıkları temsil eder:[/FONT]
[FONT=&quot]Kuzu üçüncü mührü açınca, üçüncü yaratığın ‹‹Gel!›› dediğini işittim. Bakınca siyah bir at gördüm. Binicisinin elinde bir terazi vardı. Dört yaratığın ortasında sanki bir sesin şöyle dediğini işittim: ‹‹Bir ölçek buğday bir dinara, üç ölçek arpa bir dinara. Ama zeytinyağına, şaraba zarar verme!››[/FONT]
[FONT=&quot]Dördüncü at ve binicisi: Ölümü temsil eder.[/FONT][FONT=&quot] Bu ölüm savaşlarla, açlıkla, salgın hastalıklarla ve yabanıl hayvanlarla gelir.[/FONT]
[FONT=&quot]Kuzu dördüncü mührü açınca, ‹‹Gel!›› diyen dördüncü yaratığın sesini işittim. Bakınca soluk renkli bir at gördüm. Binicisinin adı Ölüm'dü. Ölüler diyarı onun ardınca geliyordu. Bunlara kılıçla, kıtlıkla, salgın hastalıkla, yeryüzünün yabanıl hayvanlarıyla ölüm saçmak için yeryüzünün dörtte biri üzerinde yetki verildi.[/FONT]
[FONT=&quot]Yabanıl hayvanlarla kastedilen ise bu özellikleri gösteren insanlardır ve onların eylemleri ölüm getirir: Ölüme yolaçan ağır adi suçlar, terör ve katliamlar. Kitabı Mukaddes son günlerde insanların yozlaşmasının bu etkileri yapacağını anlatır.[/FONT]
[FONT=&quot]2.Timoteos 3[/FONT]
[FONT=&quot]Şunu bil ki, son günlerde çetin anlar olacaktır. İnsanlar kendilerini seven, para düşkünü, övüngen, kibirli, küfürbaz, anne baba sözü dinlemez, nankör, kutsallıktan ve sevgiden yoksun, uzlaşmaz, iftiracı, özünü denetleyemeyen, azgın, iyilik düşmanı olacaklar. Hain, aceleci, kendini beğenmiş, Tanrı'dan çok eğlenceyi seven, Tanrı yolundaymış gibi görünüp bu yolun gücünü inkâr edenler olacaklar. Böylelerinden uzak dur... Ama kötüler ve sahtekârlar, aldatarak ve aldanarak gittikçe daha beter olacaklar.[/FONT]
[FONT=&quot]Birinci at ve biniciyı izleyen diğer üç at ve binicileri yeryüzünde felaket niteliğinde olaylara yolaçarlar. Bunun nedeni gökte kral konumuna gelen İsa'nın kendi melekleriyle birlikte Şeytan ve onun meleklerini - cinleri - gökten yere atmalarıdır.[/FONT]
[FONT=&quot]Vahiy 12. bölüm:[/FONT]
[FONT=&quot]Gökte savaş oldu. Mikail'le melekleri ejderhayla savaştılar. Ejderha kendi melekleriyle birlikte karşı koydu, ama gücü yetmedi. Bu yüzden gökteki yerlerini yitirdiler. Büyük ejderha -İblis ya da Şeytan denen, bütün dünyayı saptıran o eski yılan- melekleriyle birlikte yeryüzüne atıldı. Bundan sonra gökte yüksek bir sesin şöyle dediğini duydum: ‹‹Tanrımız'ın kurtarışı, gücü, egemenliği Ve Mesihi'nin yetkisi şimdi gerçekleşti. Çünkü kardeşlerimizin suçlayıcısı, Onları Tanrımız'ın önünde gece gündüz suçlayan Aşağı atıldı. Kardeşlerimiz Kuzu'nun kanıyla Ve ettikleri tanıklık bildirisiyle Onu yendiler. Ölümü göze alacak kadar Vazgeçmişlerdi can sevgisinden. Bunun için, ey gökler ve orada yaşayanlar, Sevinin! Vay halinize, yer ve deniz! Çünkü İblis zamanının az olduğunu bilerek Büyük bir öfkeyle üzerinize indi.››[/FONT]
[FONT=&quot]Vahiy bölümüne göre gökteki konumlarını yitiren Şeytan ve kendi melekleri artık fazla zamanlarının kalmadığını bilmektedirler ve büyük bir öfke içinde oldukları söylenmektedir.[/FONT]
[FONT=&quot]Vay halinize, yer ve deniz! Çünkü İblis zamanının az olduğunu bilerek Büyük bir öfkeyle üzerinize indi. sözleri bunu anlatır.[/FONT]
[FONT=&quot]Bunun yeryüzü ve üzerinde yaşayanlar için hiç iyi bir yönü yoktur. Şeytan ve cinlerinin etkilerini simgesel olarak anlatan atlar ve binicileri etkilerini bütün dünyaya göstermeye başlarlar. Ancak bu üç at ve binicisinin atlarını sürmeleri kısa bir dönem için olacaktır. "İblis zamanının az olduğunu bilerek..." ifadesi ve Matta 24. bölümde geçen "‹‹İncir ağacından ders alın! Dalları filizlenip yaprakları sürünce, yaz mevsiminin yakın olduğunu anlarsınız. Aynı şekilde, bütün bunların gerçekleştiğini gördüğünüzde bilin ki, İnsanoğlu yakındır, kapıdadır. Size doğrusunu söyleyeyim, bütün bunlar olmadan bu kuşak ortadan kalkmayacak." sözleri bu dönemin çok uzun sürmeyeceğini ve İsa'nın asıl Armagedon'daki yargılama için gelişini işaretleyecektir.[/FONT]
[FONT=&quot]Luka incilinde geçen "Çünkü göksel güçler sarsılacak." ve Yeşaya 24. bölümde geçen "O gün RAB yukarıda, gökteki güçleri ve aşağıda, yeryüzündeki kralları cezalandıracak" sözleri büyük sıkıntı ve Armagedon'da gerçekleşecektir.[/FONT]
[FONT=&quot]Yeşaya 24[/FONT]
[FONT=&quot]Ey dünyada yaşayanlar, Önünüzde dehşet, çukur ve tuzak var. Dehşet haberinden kaçan çukura düşecek, Çukurdan çıkan tuzağa yakalanacak. Göklerin kapakları açılacak, Dünyanın temelleri sarsılacak. Yeryüzü büsbütün çatlayıp yarılacak, Sarsıldıkça sarsılacak. Dünya sarhoş gibi yalpalayacak, Bir kulübe gibi sallanacak, İsyanlarının ağırlığı altında çökecek Ve bir daha kalkamayacak. O gün RAB yukarıda, gökteki güçleri Ve aşağıda, yeryüzündeki kralları cezalandıracak. Zindana tıkılan tutsaklar gibi Cezaevine kapatılacak Ve uzun süre sonra cezalandırılacaklar.[/FONT]
[FONT=&quot]Vahiy 20[/FONT]
[FONT=&quot]Sonra bir meleğin gökten indiğini gördüm. Elinde dipsiz derinliklerin anahtarı ve büyük bir zincir vardı. Melek ejderhayı -İblis ya da Şeytan denen o eski yılanı- yakalayıp bin yıl için bağladı. Bin yıl tamamlanıncaya dek ulusları bir daha saptırmasın diye onu dipsiz derinliklere attı, oraya kapayıp girişi mühürledi. Bin yıl geçtikten sonra kısa bir süre için serbest bırakılması gerekiyor.[/FONT]
[FONT=&quot]Sefanya 1[/FONT]
[FONT=&quot]RAB'bin büyük günü yaklaştı, Yaklaştı ve çabucak geliyor. Dinleyin, RAB'bin gününde En yiğit asker bile acı acı feryat edecek. Öfke günü o gün! Acı ve sıkıntı, Yıkım ve felaket, Zifiri karanlık bir gün olacak, Bulutlu, koyu karanlık bir gün. Surlu kentlere, köşelerdeki yüksek kulelere karşı Savaş borularının çalındığı, Savaş naralarının atıldığı gündür. RAB diyor ki, ‹‹İnsanları öyle bir felakete uğratacağım ki, Körler gibi, nereye gittiklerini göremeyecekler. Çünkü bana karşı günah işlediler. Su gibi akacak kanları, Bedenleri yerde çürüyecek.›› RAB'bin öfke gününde, Altınları da gümüşleri de Onları kurtaramayacak. RAB'bin kıskançlık ateşi bütün ülkeyi yakıp yok edecek. RAB ülkede yaşayanların hepsini korkunç bir sona uğratacak.[/FONT]
[FONT=&quot]Mahşerin dört atlısı Kitabı Mukaddes'in Vahiy bölümünde geçen ve sonla ilgili olayları içeren bütün bir anlatımın bir parçasıdır. Ancak bu "son" yeryüzünün sonu değildir.[/FONT]
[FONT=&quot]İnsan toplulukları mahşer gününde ne yaptığıysa onla cezalandırılacak mahşer gününe kadar iyilik yapanlar cennete,kötülük yapanlar ise cehennemde cezalandırılacaktır.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

S

SoNoL

Tebrikler Gabriel harika bir konu açmışsınız,şahsen hep merak ederdim,mahşerin dört atlısını.Kendimce yaptığım araştırmalar ya yanlıştı yada yetersizdi.Mukaddes kitaptan doğru olanı kaynak göstererek yaptığınız paylaşım,beni aydınlattı.çok teşekkürler.sevgiyle kalın.

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Bazilarina göre sadece uydurmadir, bazilari ise inanirlar. Müslüman olsam bile inanasim geliyor. :D Tesekkürler. :)

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
Tebrikler Gabriel harika bir konu açmışsınız,şahsen hep merak ederdim,mahşerin dört atlısını.Kendimce yaptığım araştırmalar ya yanlıştı yada yetersizdi.Mukaddes kitaptan doğru olanı kaynak göstererek yaptığınız paylaşım,beni aydınlattı.çok teşekkürler.sevgiyle kalın.

Onemi yok bende inanlardan oldugum ve suanda bıle 2 cı atlıda oldugumuzu ınanan bırı olarak arastırmacıları aydınlatmaktan memlunıyet duyarım